Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lentile de contact ~ preturi diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016
Am o mica mare nelamurire privind pretul/calitatea acestor lentile de contact.

Sunt suspect de ieftine pe net (135 RON), in schimb la cabinetele astea de oftalmologie si optica medicala care mai vand ocheți/lentile, mai ieftine de 360 RON/cutia de 30 de lentile NU am gasit. De unde si pana unde diferenta asta de pret? Astea de pe net sa nu fie chiar de calitate, sa zic asa, riscand sa iti nenorocesti ochii purtandu-le sau n-au nici pe dracu', asta fiind de fapt pretul corect, iar ăştialalţi de la cabinetele/clinicile respective care le comercializeaza pompeaza pretul nesimtit de mult de escroci si hoți ce sunt?
*Daca a comandat careva de pe siteul respectiv, il/o rog sa imi spuna parerea despre serviciile/produsele lor.

Attached Files


Edited by CristianVv, 13 January 2017 - 18:20.


#2
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Preturile de pe net sunt intotdeauna mult mai mici decat alea din magazinele fizice din motive evidente.

Eu imi iau de ani de zile lentile de contact de aici, sunt de 2-3-4 ori mai ieftine decat la Onioptic/whatever:

http://www.visiondirect.co.uk/

Pe siteul tau sunt foarte, dar foarte ieftine, incredibil chiar Posted Image

N-am avut experiente cu ei.

PS: uite ce folosesc eu:

http://www.visiondir...o.uk/soflens-59

13 lire pe siteul din uk

http://www.contact-l...ns-59-6-lentile

76 de ron pe siteul tau

Eu zic ca e ok, costa practic la fel daca scazi transportul.

Foarte ieftine pe site sunt solutiile,

http://www.contact-l...-aqua-2-x-360ml

Eu pana acum dadeam 50-55 pe flacon si pe net tot atat costa.

PS : tocmai am dat comanda, vin mai repede (oricum trebuia sa imi iau) decat din UK si solutia e best deal! :)

O sa iti zic cand ajung daca e totul ok.

Edited by a3ds, 13 January 2017 - 18:58.


#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Pretul de 135 lei este ok. Eu cumpar de pe lens de 4-5 ani si la ei este acelasi pret.

Edited by User107, 13 January 2017 - 19:19.


#4
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016
@a3ds Ok, ma tii la curent. :D
Io vreau din alea de unica folosinta. Mi se par cele mai practice, igienice si confortabile. Am probat o astfel de pereche de lentile si le-am pus/dat jos extrem de usor (de prima data) si nici nu le-am simtit pe ochi. In schimb, cele pe care le poti folosi de mai multe ori, gen pus, dat jos, pus in solutie si tot asa, mi s-au parut a fi cam incomode si ceva mai grosuțe. Asta probabil datorita continutului mai scazut de apa. Parca imi "zgârâiau" corneea.

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Da! Chiar asa de hoti sunt!
Gunoaiele astea de oameni care detin cabinete de oftalmologie sunt niste excroci care vor sa iti vanda acelasi rahat care il gasesti pe internet cu adaos de 200%

Am fost o data la o clinica in cluj, pentru o consultatie si aia credea ca n-am auzit de internet si o sa ii cumpar cacaturile ei la supra pret.
Ce s-a acrit si si-a schimbat tonul cand am refuzat oferta ei... deabea astepta sa mai pescuiasca un fraier

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Poston64, on 13 ianuarie 2017 - 19:09, said:

Da! Chiar asa de hoti sunt!
Gunoaiele astea de oameni care detin cabinete de oftalmologie sunt niste excroci care vor sa iti vanda acelasi rahat care il gasesti pe internet cu adaos de 200%

Am fost o data la o clinica in cluj, pentru o consultatie si aia credea ca n-am auzit de internet si o sa ii cumpar cacaturile ei la supra pret.
Ce s-a acrit si si-a schimbat tonul cand am refuzat oferta ei... deabea astepta sa mai pescuiasca un fraier

In conditiile in care un cabinet iti da consult gratuit, te ajuta sa alegi lentilele si ti le dau pe loc de pe stoc, este normal sa puna un pret mai mare decat un site, dar nici sa sara de la 135 lei la 360 lei Posted Image
@Cristian - la inceput e mai greu, dar te obisnuiesti repede. Iti recomand lentilele lunare, pe care le tii o luna pe ochi sau le dai jos la fiecare 1-2 saptamani, le cureti si le poti duce pana la 2 luni. Singur vei vedea care sunt mai bune. Tine cont ca e bine sa ramai la un tip de lentile pentru ca te obisnuiesti cu el si daca schimbi brandul e bine sa lasi 2 saptamani ochii fara lentile inainte de a pune lentilele noi, pentru ca sa nu ai probleme de obisnuire.

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Posta3ds, on 13 ianuarie 2017 - 18:37, said:

PS : tocmai am dat comanda, vin mai repede (oricum trebuia sa imi iau) decat din UK si solutia e best deal! Posted Image
Prea repede n-or să-ți vină, că am impresia că-s aduse din Cehia.
Dar la 135 lei lentilele alea sunt la nivelul pieței, așa-s cam peste tot în online la noi.
Se pot găsi și mai ieftine de atât în RO, trebuie să cauți.
Oricum Bausch nu face lentile prea grozave.

#8
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Pe site zice ca ajung Marti 17.01. Va zic ce si cum. Din UK vin cam intr-o saptamana.

Am incercat si CIBA aqua pure/air optic, aqua pure erau favoritele dar nu se mai fabrica iar soflensurile>air optix

@initiator

Oricine iti recomanda sa dormi cu lentilele puse nu stie ce vorbeste, ca e medic sau gigel de pe internet.

Ori iti iei dailies, pe care le arunci dupa ce le porti 8-10 ore (cele mai igenice clar si probabil cele mai comfy) ori iti iei monthlies pe care le scoti cand ajungi acasa/noaptea si le schimbi dupa 30 de zile.

Edited by a3ds, 13 January 2017 - 19:30.


#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Posta3ds, on 13 ianuarie 2017 - 19:28, said:


Oricine iti recomanda sa dormi cu lentilele puse nu stie ce vorbeste, ca e medic sau gigel de pe internet.

Ori iti iei dailies, pe care le arunci dupa ce le porti 8-10 ore (cele mai igenice clar si probabil cele mai comfy) ori iti iei monthlies pe care le scoti cand ajungi acasa/noaptea si le schimbi dupa 30 de zile.

Cate nopti ai dormit cu lentile puse pe ochi? Crede-ma ca stiu ce vorbesc.
Port lentile din 1993, cand am inceput cu lentile rigide Bausch pe care le tineam maxim 7 ore.
De vreo 10 ani folosesc lentile Ciba Air Optix Night&Day, dupa ce am incercat cam toate variantele.
Nimic nu se compara cu a te trezi noaptea si a vedea imediat perfect. Mai ales daca nu dormi singur Posted Image

#10
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

View Posta3ds, on 13 ianuarie 2017 - 19:28, said:

Oricine iti recomanda sa dormi cu lentilele puse nu stie ce vorbeste
Sunt lentile speciale (pentru miopi) care purtate pe durata somnului iti remodeleaza corneea. Le scoti dimineata, dupa trezire si ai o vedere clara toata ziulica. Dar sunt mult mai scumpe.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Alea de remodelare a corneei sunt dure, exclusiv pentru noapte, și n-au nicio legătură cu lentilele moi, night&day, la care nu prea sunt motive viabile să le porți și noaptea.
Iar costurile totale de utilizare lunară la astea remodelatoare sunt cam comparabile cu cele zilnice.

Edited by retele, 14 January 2017 - 15:11.


#12
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Au ajuns, totul in regula.

#13
HansReiter

HansReiter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.01.2017

View Postretele, on 13 ianuarie 2017 - 19:26, said:

Oricum Bausch nu face lentile prea grozave.
Deocamdata ma inteleg chiar foarte bine cu ele.
Eram tentat si de CibaVision in aceeasi masura, dar am ramas la bausch&lomb in cele din urma.

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nepoate, iar te-au căsăpit ăștia?
La lentile de contact e ca la femei, nu te opri la prima care-ți zâmbește în vitrină, trebuiesc probate pe propria piele, o să vezi că există multe alte mărci mai bune, și de multe ori și mai ieftine.
Eu ce-am purtat de la Bausch (model mai vechi, de acum câțiva ani), chiar de unică folosință fiind (teoretic, maximul de calitate), mi s-au părut clar mai inconfortabile decât multe altele care erau de o lună.
Dar depinde și de ochiul fiecăruia,

#15
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Tie care ti se par fortza? Confort&all ?

#16
HansReiter

HansReiter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.01.2017

View Postretele, on 28 ianuarie 2017 - 14:40, said:

Nepoate, iar te-au căsăpit ăștia?
Asa se pare. De data asta meritul apartinandu-i unui moderator ciufut de prin poiana, locul unde toti bosorogii semi-oligofreni si restul pulimii (coate-goale) se strang sa discute, chipurile, chestiuni de politica inalta si interes national. Aparent, daca arunci o pastila mai veninoasa, te sanctioneaza la sange.

View Postretele, on 28 ianuarie 2017 - 14:40, said:

La lentile de contact e ca la femei, nu te opri la prima care-ți zâmbește Ă®n vitrină, trebuiesc probate pe propria piele, o să vezi că există multe alte mărci mai bune, și de multe ori și mai ieftine.
Adevar graiesti, cumetre.
Pana una alta, eu mi-s tare incantat de libertatea oferita fara ochelari. Habar n-aveam ce-i aia vedere periferica inainte, acum cu lentile practic am (re)descoperit-o.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Posta3ds, on 13 ianuarie 2017 - 19:28, said:

Oricine iti recomanda sa dormi cu lentilele puse nu stie ce vorbeste, ca e medic sau gigel de pe internet.

Daca nu se intampla sa ai astigmatism, e chiar posibil sa-ti iei lentile pe care sa le dai jos o data pe saptamana initial, si, daca te lasa medicul, mergi pana la o data la 30 zile, functie de cat de agresiv le murdaresti.
Altfel, pentru incepatori e chiar recomandat sa isi ia vreo forma de lentile extended wear si mai grosute pentru ca nu reusesc mereu sa si le dea jos din prima. Asa, macar au optiunea sa le mai lase cateva zile si sa incerce din nou.

#18
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Revin cu niste impresii. Am schimbat Soflensurile 59 cu Biofinity de la Cooper Vision, ma simt mult mai bine cu astea, net superioare si am si acuitate vizuala mai buna. Bine, costa aproape dublu dar zic ca merita.

Ce voiam sa va zic, http://www.contact-lentile.ro <---tipii astia sunt super misto, multam mult colegului care i-a recomandat. Mi-au schimbat marfa fara intrebari, fara probleme, super profi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate