Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Lentile de contact ~ preturi diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Ca sa nu mai deschid un topic nou, postez aici. Am ochelari de vreo 2 ani (miopie), doar ca nu prea i-am purtat din doua motive:
1. De fraier, am lasat dioptriile sa creasca si mai mult decat erau...; :)
2. Port des ochelari de soare si, evident, nu-i mai puteam purta si pe cei de vedere.

De ceva timp ma batea gandul sa incerc lentilele, asa ca ieri am fost la o clinica de oftalmologie sa mai fac un control si sa-mi recomande niste lentile. Am comandat unele de la clinica, recomandate de medic (Alcon Dailies TOTAL1). Nu stiam de site-ul acela, dar diferenta era de aprox. 60 de lei, de "bun simt", fata de ce teapa isi lua initiatorul. Ideea este ca as vrea sa incerc si niste lentile lunare, dupa ce le termin pe acestea. Diferenta de pret intre cele zilnice si cele lunare este de la cer la pamant, asta pentru ca am dioptrii diferite la ochi -1.25 OS si -1.50 OD - ceea ce inseamna ca trebuie sa cumpar cate 2 cutii.

Ce vreau sa va intreb: Dupa ce sa ma orientez cand aleg lentilele lunare? Mai folositi picaturi, ceva, in caz ca apare de senzatia de ochi uscati?

#20
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017

View Postalekz31, on 10 mai 2017 - 20:31, said:

Ce vreau sa va intreb: Dupa ce sa ma orientez cand aleg lentilele lunare?
Pe langa dioptrie, trebuie sa stii raza de curbura si diametrul ochiului. E valabil pentru toate tipurile de lentile in functie de frecventa inlocuirii lor: zilnice/saptamanale/bilunare/lunare. Deci in primul rand trebuie sa ti le alegi in functie de cei doi parametrii. Daca le-ai ales de-a-n pulea, "dupa ureche", fara un consult oftalmologic si fara sa tii cont de parametrii respectivi, apare senzatia de disconfort, jena, ''nisip in ochi'' sau risti sa te alegi cu chestii mai nasoale, gen ulceratii corneene sau alte minunatii.

View Postalekz31, on 10 mai 2017 - 20:31, said:

Mai folositi picaturi, ceva,
Nu folosesc, dar m-ar tenta. Cei care folositi, de care aveti si cat de mult ajuta la cresterea confortului purtarii lentilelor?

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Mie xailin mi-au placut mai mult decat systane (prea unsuroase). Daca frige, poti sa o carpesti si cu cateva picaturi din solutia de curatat, pana ajungi sa-ti iei. In principiu, lentilele ar trebui sa fie comode de la bun inceput, nu sa te tina cu lacrimile in buzunar.

#22
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View PostFreiherr, on 10 mai 2017 - 22:33, said:

Pe langa dioptrie, trebuie sa stii raza de curbura si diametrul ochiului. E valabil pentru toate tipurile de lentile in functie de frecventa inlocuirii lor: zilnice/saptamanale/bilunare/lunare. Deci in primul rand trebuie sa ti le alegi in functie de cei doi parametrii.

Parametrii aceia ii am, mi-a dat prescriptie dupa control. Eu ma refeream la transmisibilitatea oxigenului, continutul de apa - daca trebuie sa fie cat mai mari, de exemplu.

#23
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017
Pai, logic, preferabil ar fi sa aiba o permeabilitate cat mai mare a oxigenului si un continut ridicat de apa pentru ca ochii sa respire mai bine. Orienteaza-te spre cele confectionate din silicon-hidrogel. Eu folosesc doar lentile zilnice, n-am reusit sa ma acomodez cu alea lunare, desi am probat mai multe tipuri; mi se par mult prea rigide si le simteam pe ochi. Asa ca, personal, nu prea stiu pe care sa ti le recomand. Am intrebat un tovaras care foloseste lentile lunare si zice ca e foarte multumit de astea.

Attached Files



#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Don dottore, e un pic mai complicat de-atât.
Teoretic da, alea din silicon sunt mai recomandate, că au transmisibilitate a oxigenului mai bună, dar asta înseamnă un conținut mai mic de apă pentru că siliconul este cel care se ocupă de transmisibilitate, deci potențial mai multe probleme pentru cei cu ochi mai uscați, în plus "prea mult oxigen" face ca pentru anumite persoane să ducă la o sensibilitate mai mare a corneei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate