Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Teren de casa in romania

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View PostNapoleon28, on 16 ianuarie 2017 - 22:51, said:

Chiar nimeni nu se baga,unde sunt toți priceputii care uneori iti vorbesc de sus,ori evziv ,doar-doar sa posteze��...

Eu iti sugerez sa dai o fuga pe drumul dintre Ramnicul Valcea si baile Olanesti.
Satele respective sunt chiar frumoase, au canalizare si curent electric, padure, munte, liniste, manastiri destul de multe si la o distanta convenabila de Ramnicul Valcea.
Ce-i drept am vazut rromi in zona dar, ce sa zic, sunt cam peste tot, probabil si pe acest forum si s-ar putea sa se simta jigniti de acest topic.
Este mai usor sa iei o parcela de pamant goala decat sa mai ai si costuri cu demolarea.

#20
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Iti multumesc pentru raspuns si îmi cer scuze pentru emoticon,dar decat sa locuiesc cu ceva rromi pe cap mai bine in camaruta aia amarata de la bloc unde m-au nascut parinti inghesuinsu-mi lucrurile si visand la o casa cu cativa stupi in fata asa cum mi-am dorit dintotdeauna.Timp nu am,seara vin de la munca si prind telefonul sa ma documentez,sa vin in tara îmi pierd locul,serviciul,si asa este cum este,tata se poate interesa dar neavând permis si 62 ani,ii vine greu,citind cele menționate de mine cu agentia ce ma sfătuiți?Cine se pricepe sa îmi raspunda,rog,si multumesc anticipat...

View PostNapoleon28, on 16 ianuarie 2017 - 20:41, said:

Hotărât sa cumpăr in aceasta primavara,sunt tentat dupa mai multe analize sa apelez la o agentie imobiliara.1-este bine,sau actionand pe cont propriu ies mai bine cerintelor stabilite(timp nu prea am);2-care sunt comisioanele percepute?;3-ce agentie îmi recomandați,mai buna pentru județele Brasov,Valcea(este adevarat ca aici se înregistrează frecvent alunecari de teren? ),Arges;4-e bine sa optez pentru o reprezentare exclusivă cu agentia?;5-de unde nu stiu ca pentru un comision mai mare agentul nu se intelege cu propietarul umfland pretul );6-daca pe langa comision doresc sa ii fac agentului un mic"cadou",cam cat se uzează in aceasta situație pentru a-l stimula (nu vrea răspunsuri de genul "cat te lasa inima",ori alte ironii);7-teren cu casa demolabila sau teren "nou"...

Hotărât sa cumpăr in aceasta primavara,sunt tentat dupa mai multe analize sa apelez la o agentie imobiliara.1-este bine,sau actionand pe cont propriu ies mai bine cerintelor stabilite(timp nu prea am);2-care sunt comisioanele percepute?;3-ce agentie îmi recomandați,mai buna pentru județele Brasov,Valcea(este adevarat ca aici se înregistrează frecvent alunecari de teren? ),Arges;4-e bine sa optez pentru o reprezentare exclusivă cu agentia?;5-de unde nu stiu ca pentru un comision mai mare agentul nu se intelege cu propietarul umfland pretul );6-daca pe langa comision doresc sa ii fac agentului un mic"cadou",cam cat se uzează in aceasta situație pentru a-l stimula (nu vreau răspunsuri de genul "cat te lasa inima",ori alte ironii);7-teren cu casa demolabila sau teren "nou"...


#21
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Tu habar n-ai ce vrei si vrei sa-ti spuna lumea .Ai intrebat pentru 3 judete . Du-te prin fiecare si vezi unde te simti mai bine.Vezi  preturile la alimente , daca au supermarket in zona , apa de calitate ,canalizare. Demolarea unei case vechi dar cu utilitati costa mai putin decat trasul apei canalizarii ,curentului , daca sunt departe. Ia intr-o zona cu potential turistic pe viitor.  Pune  osul la treaba si lasa ajentii..

#22
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
Vezi pe internet si apeleaza la agentii imobiliare ( poate merge tatal tau la vizionari si sa iti trimita agentul sau tatal acte/ schite/poze/ inregistrari video - chiar in timp real, de pe telefon - exista tehnologie ).

#23
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Agentia imobiliară,in situatia mea,pare soluția cea mai buna,rămânând ca părinții mei sa meargă la vizionari;ramane insa,vacantamijlocie,daca te pricepi sa-mi explici cum sta cu acele comisioane este bine "exclusivitatea",cum sta cu acea stimulare a agentului si cat...


#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostNapoleon28, on 20 ianuarie 2017 - 20:39, said:

Agentia imobiliară,in situatia mea,pare soluția cea mai buna,rămânând ca părinții mei sa meargă la vizionari;ramane insa,vacantamijlocie,daca te pricepi sa-mi explici cum sta cu acele comisioane este bine "exclusivitatea",cum sta cu acea stimulare a agentului si cat...

Nu ai treaba cu exclusivitatea. Exclusivitatea poate fi atunci cand vinzi ceva ( in Romania nu prea se practica; in SUA, de exemplu, se practica ).
Comisionul este platit in baza unui Contract de prestari servicii de intermedieri imobiliare si il poti negocia cu agentia.

Edited by vacantamijlocie, 21 January 2017 - 22:39.


#25
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Da.Multumesc.

Edited by Napoleon28, 22 January 2017 - 02:28.


#26
gabba10

gabba10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2017
Ce vrei tu nu se poate. 1500mp la 15000€ aproape de oras. Uite aici, e super zona, dar sunt 4000mp

http://bit.ly/2kfD81f

#27
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Pai, cine a spus ca vreau neaparat aproape de oras,si toate aceste utilitati,am spus minim curent electric,apa buna,fara alunecari de teren,si foarte important fara rromi localitatea😆

View Postct10dre, on 20 ianuarie 2017 - 07:00, said:

Tu habar n-ai ce vrei si vrei sa-ti spuna lumea .Ai intrebat pentru 3 judete . Du-te prin fiecare si vezi unde te simti mai bine.Vezi  preturile la alimente , daca au supermarket in zona , apa de calitate ,canalizare. Demolarea unei case vechi dar cu utilitati costa mai putin decat trasul apei canalizarii ,curentului , daca sunt departe. Ia intr-o zona cu potential turistic pe viitor.  Pune  osul la treaba si lasa ajentii..

ct10dre,
"Habar"am,ce vreau sa-mi spună lumea,întrebarea se găsea ,daca stie cineva localitati in județele menționate care sa întrunească cele menționate,si nu informația -ca tu nu sti,iar daca tot ai repere da-mi exemple de o asemenea localitate (...si cu potential turistic pe viitor).

Edited by Napoleon28, 29 January 2017 - 20:51.


#28
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Aici, acum 2 ani, era cu 1 euro/mp.  https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3. Nu am vazut romi in zona, soseaua de la Pitesti, in zona de dealuri cam proasta. Nu ai apa si canalizare, ai curent.

Edited by bobocul, 30 January 2017 - 12:49.


#29
gabba10

gabba10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2017

View Postbobocul, on 30 ianuarie 2017 - 12:48, said:

Aici, acum 2 ani, era cu 1 euro/mp.  https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3. Nu am vazut romi in zona, soseaua de la Pitesti, in zona de dealuri cam proasta. Nu ai apa si canalizare, ai curent.

Pai pentru ce iti trebuie apa si canalizare, ca doar nu faci casa de locuit Posted Image  Prin vagaunile alea intre vedea si dragasani e numai bine pt 2 batrani. Posted Image

#30
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
E,hai gabba10,nici chiar asa...,m-ai amuzat, nu putin,dar ofera si tu o solutie mai directa la ceea ce caut,la subliminal ori apropoul,l-am inteles cu lacrimi.

#31
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Am verificat pe google, cea ce ai afirmat tu "bobocu",nu e rau-rau-rau,dar olt...,astept totusi informatii asemănătoare;ma mai informez de prezența rromilor in zona.
Dar, Olt...ih!

#32
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

View Postgabba10, on 30 ianuarie 2017 - 20:10, said:

  Prin vagaunile alea intre vedea si dragasani e numai bine pt 2 batrani. Posted Image
Pt. bătrâni nu este buna zona, de asta nici nu am mai luat teren acolo. Este distanta cam mare fata de magazine, iarna este pustiu pe uliță unde găsisem un loc de 1000 mp la margine de pădure. Coboară căprioarele și mistreții pe uliță. (o încântare). Era o uliță pe care începuseră orășenii să-și facă vile.

Edited by bobocul, 31 January 2017 - 05:46.


#33
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Iar la sfarsit, unde a-i cumparat?Pe mine m-a consiliat cineva intr-o comuna din mehedinti,  nu sunt rromi,dar in schimb e saracie lucie,poti sa mori cu zile si nimanui nui pasa de tine.
Eu a-s vrea in Valcea,Brasov si chiar judetul Sibiu,ce m-ai consilia?
Vreau teren la tara vreo 1500mp,utilitati minim curent electric,altele le fac eu(fosa septica,fantana-desi e mai greu sa o protejezi daca vecinii nu au aceleasi standarde),si daca sti vreo zona ce e mai bine casa demolabila preluand viciile locului sau teren curat...

#34
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
In final au aparut alte prioritati si a trebuit sa mai aman. Casa demolabila, parca nu m-as baga, cam multe batai de cap ( autoriz de demolare, grija molozului), dar daca este intr-o zona deosebita, merita. Cred ca ar merge si nordul judetului Arges (Curtea de Arges - Campulung. Totul depinde de nevoile tale, copii, servici, varsta, viitor.

#35
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
In zilele trecute m-am consiliat cu tata, Sibiul iese din discutie,ramane judetul Brasov (cel mai probabil),Valccea si chiar Arges.Tu "bobocu",de ce nu a-i avut intentia de a apela la o agentie cand a-i vrut sa cumperi(asa cum cred ca voi face eu,de aceea e foarte important sa cunosc zonele, documentandu-ma,doar asa îi pot spune agentului unde sa caute),iar daca sti, ce agentie imobiliara e mai buna?
Cum sta cu actele,e mai bine sa aleg eu notarul,ca sa nu fie ceva "chichita",iar cu stimularea aia personala,(daca e bine),pe care doresc sa io fac pentru a ma reprezenta mai bine (un cadou),lasa comisionul(asa cum am auzit ca se obisnuieste),la cam ce suma a-r trebuii sa ma gandesc-fara ironii te rog...

#36
Napoleon28

Napoleon28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2017
Poate sa-mi dea cineva informatii despre comuna Moraresti,judetul Arges?
-sunt rromi in zona;
-daca da in care din satele ce o compun;
-cum e rlieful(sunt inundatii,alunecari dr teren)
-calitatea apei din fantani;
-si nu in ulimul rand preturile zonei s alte specificatii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate