Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construcții case Timisoara acte necesare

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 21:54, said:

tocmai de aceea nu cred ca isi are rostul sa il scot pe toata comuna aia doar asa ca sa vad eu ce si unde se poate construi pana cand nu gasesc terenul in sine, nu?
NU EXISTA un C.U. al comunei.

View Postmieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 21:54, said:

in fine... eu am pus un link mai sus cu tot CU-ul Mosnitei Noua ca idee.
Ce ai pus tu mai sus este PUG-ul (ma rog, un PUZ "director" cu rol de PUG).

Iti atasez o poza cu un C.U.

Exemple de PUG / PUZ / PUD gasesti aici:
http://www.primariat...Id=2&viewCat=25

Viitorul PUG Timisoara: http://www.primariat...=2&viewCat=3257

Attached Files

  • Attached File  CU.png   1.42MB   16 downloads


#38
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postviotl, on 11 ianuarie 2017 - 22:26, said:

O sa cam stai... poate nu 6 luni, dar se cam sta....
Stii ceva... Roaga tu pe conu' sa-ti mute topicul la jurnale... e mai multa lume acolo, si mai in tema.
Deci da, asta mi-a scapat. Nu stiu cum s-a intimplat, dar de data asta @kolfleading are dreptate(Posted Image), CU este pentru un teren anume, deci da, tre sa iei intii terenul. dar n-ar fi rau, intradevar, sa vezi cam ce se cere pentru zonele tintite. Ai putea sa gasesti pe careva care construieste in zona si sa vezi ce i s-a cerut...sau chiar sa iei o ciocolata pt tipa de la calculator sa-ti dea o copie dupa un CU oarecare din zona tinta..doar asa ca sa-ti faci o idee.
Chiar nu-i rau deloc ca iti bati capul si cauti de acum, iti va fi mult mai usor cind vei incepe.

Oricum...alta dandana. Stii sa cumperi un teren? Posted Image!

Am facut referire prin link-ul ala la tot CU-ul comunei. Ai legenda acolo. O sa tintesc spre zonele deja specificate pentru constructii locuinte familiare.
Ce vrei sa spui cu "Stii sa cumperi un teren?"... Acuma doara nu o trebui sa fac si studii in vederea achizitionarii unui teren lol :))

View Postkolfleading, on 12 ianuarie 2017 - 10:34, said:

NU EXISTA un C.U. al comunei.


Ce ai pus tu mai sus este PUG-ul (ma rog, un PUZ "director" cu rol de PUG).

Iti atasez o poza cu un C.U.

Exemple de PUG / PUZ / PUD gasesti aici:
http://www.primariat...Id=2&viewCat=25

Viitorul PUG Timisoara: http://www.primariat...=2&viewCat=3257

pai macar in PUG-ul ala se vad clar zonele cu destinatie constructii locuinte s.a.m.d de unde o idee unde sa tintesc pentru a-mi cumpara teren... nu?

#39
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmieeluu, on 12 ianuarie 2017 - 11:47, said:

... Acuma doara nu o trebui sa fac si studii in vederea achizitionarii unui teren lol Posted Image)

Stai sa mai treaca kolfleading pe aici si iti explica el....
Ba chiar trebuie sa faci, lol. Lol cu dintii strinsi.
https://www.google.n...cumparare teren
Este bine sa fii in tema cu eventualele probleme, asa incit sa le eviti.
Par example - CU iti spune ca poti construi...dar, pam-pam, cind incepi sa iei autorizatii... te trezesti ba cu o teava, ba cu o fibra, si nu ai voie la mai putin de 5 metri...
Stii ce-i ala un drum de servitute?

View Postmieeluu, on 12 ianuarie 2017 - 11:47, said:

pai macar in PUG-ul ala se vad clar zonele cu destinatie constructii locuinte s.a.m.d de unde o idee unde sa tintesc pentru a-mi cumpara teren... nu?
Unde sa tintesti da, corect, doar ca trebuie sa te asiguri ca terenul indeplineste cerintele legale si ale tale.
Mai e o chestie.. vecinii.
Vezi, de exemplu, userii @manuko si @daleen. Crede-ma, zau, unele probleme pot deveni grave si iti pot da viata peste cap. Nu-i un capat de lume, dar e bine sa citesti, sa fii pregatit.

Edited by viotl, 16 January 2017 - 07:28.


#40
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Alte doua cazuri cu probleme, tot aici pe forum @kolfleading, probleme cu drumul, chiar jumatatatea din fata terenului nu era intabulat si trebuia sa aduca extras CF, sau @oMariusRO, a trebuit sa mute casa in spatele terenului pentru ca in locul in care vroia sa o faca, a gasit fundatiile grajdurilor de CAP.

#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostKendo, on 16 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Alte doua cazuri cu probleme, tot aici pe forum @kolfleading, probleme cu drumul, chiar jumatatatea din fata terenului nu era intabulat si trebuia sa aduca extras CF, sau @oMariusRO, a trebuit sa mute casa in spatele terenului pentru ca in locul in care vroia sa o faca, a gasit fundatiile grajdurilor de CAP.
L-am mentionat si eu pe bietul @kolfleading.... asa, in treacat doar, sa nu-i mai accentuez si eu supararea. De aia oricumn am intrebat de drum de servitute.
Iar de @marius ce sa zic... tot asa n-am vrut sa pun paie. pe foc.
Daleen si Manuko vad ca nu mai dau pe aici, de aia am scris.

De ce l-am mai intrebat daca stie. A mea e la drum national. 3.5 metri de la acostament (parca) e zona de ...excludere penrtu interventii la drum. Si la gard cred ca am probleme! Oricum podetul mi-a scos peri albi, am obtinut mai greu autorizatia pentru podet decit pentru casa.

Deci, colegu' @mieeluu, cum ziceam, stii sa cumperi un teren?

Edited by viotl, 16 January 2017 - 21:51.


#42
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Stiam eu ca tu esti mai diplomat .... eu asa, mai din topor Posted Image

#43
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eh, diplomat o laie. Doar ca m-au durut si pe mine chestii, si m-as simti aiurea sa deranjez...if any. (cum ii zice frate in romaneste...)

#44
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postviotl, on 16 ianuarie 2017 - 21:44, said:

L-am mentionat si eu pe bietul @kolfleading.... asa, in treacat doar, sa nu-i mai accentuez si eu supararea. De aia oricumn am intrebat de drum de servitute.
Iar de @marius ce sa zic... tot asa n-am vrut sa pun paie. pe foc.
Daleen si Manuko vad ca nu mai dau pe aici, de aia am scris.

De ce l-am mai intrebat daca stie. A mea e la drum national. 3.5 metri de la acostament (parca) e zona de ...excludere penrtu interventii la drum. Si la gard cred ca am probleme! Oricum podetul mi-a scos peri albi, am obtinut mai greu autorizatia pentru podet decit pentru casa.

Deci, colegu' @mieeluu, cum ziceam, stii sa cumperi un teren?

mda... nu ma mai sperie nimik sincer. om vedea ce-o fi. "invat" sa cumpar si teren daca e nevoie :)

#45
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Trecind peste gluma, e bine sa citesti cit mai mult, sa vezi ce au patit altii, ca sa eviti surprizele neplacute. E plin internetul de patanii.
Oricum. De orice idee dai, intreaba aici, nu te sfii. Nu se stie cine poate veni cu o idee buna, cu un sfat.

#46
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010
Fratilor, am inceput intr-un final lucrarile pe 26 sept ac. multe, multe chiar ENORM de multe s-or schimbat de la "ideea" mea initiala in ceea ce priveste constructia casei dar despre asta am sa fac un nou topic ceva de genul "Constructie casa Timisoara 2017 - 2018 cu credit de constructie" lol... am multe de povestit dar prea putin timp pfff...
ne auzim... Sa auzim numai de bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate