Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Construcții case Timisoara acte necesare

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 viotl, on 11 ianuarie 2017 - 12:49, said:

PUG/PUZ/PUD - sint planuri urbanistice edilitare stabilite de administratia locala. Teoretic, normal ar fi sa existe deja. Sint situatii cind aceste planuri nu sint facute, si atunci e posibil sa fie nevoie sa faci tu, dar sint extrem de costisitoare.
Stai ca le-ai amestecat...iar eu am "mestecat" la astea de mi-a venit rau, asa ca poate pot sa mai lamuresc putin situatia.

PUG = Plan Urbanistic General = la nivel de localitate. Planul prevede impartirea localitatii in diferite zone, ce se poate construi in fiecare zona (tipul zonei - rezidentiala, comerciala, industriala..., locuinte individuale, locuinte colective, regim de inaltime, retrageri, dimensiunile parcelelor pentru a fi construibile, samd.), pe unde ar trebui sa se faca drumuri noi, pe unde ar trebui sa se faca parcuri noi, samd.

PUG-ul il face Primaria, se aproba prin Hotarare de Consiliu Local si este valabil cativa ani. De ex. PUG Timisoara este din 2002, a fost prelungit de vreo doua ori, ultima prelungire expira in Apr 2017. Teoretic, pana atunci, Primaria ar trebui sa termine pregatirea Noului PUG.

Prin localitati exista zone cu terenuri libere mai mari, peste cca. 5000 mp. Primaria poate cere ca pe astfel de terenuri mari, inainte de a aproba orice fel de constructie, sa se faca un "proces de urbanizare". Procesul acesta presupune ca proprietarul sau proprietarii terenurilor, in calitate de dezvoltatori imobiliari, intocmesc un proiect numit Plan de Urbanism Zonal. Acesta se face direct pe cheltuiala proprietarilor. Poti sa cumperi un teren care inca nu are PUZ aprobat, dar nu poti construi nimic legal.

Terenurile care trebuie sa fie urbanizate pentru a fi utilizabile sunt marcate astfel in PUG-ul localitatii. Dar Primaria, daca vrea muschiu lor, poate sa ceara PUZ chiar si pe un teren care nu este marcat pentru urbanizare in PUG.

Prin PUZ se stabileste cum se parceleaza terenul, ce fel de constructii se vor face, retrageri, regim de inaltime, spatii verzi, strazi si trotuare, etc. Dupa caz, se pot stabili inclusiv chestiuni legate de utilitati (de unde se va trage apa si canalizare, electricitate, gaz, etc). Deci prin PUZ, proprietarii terenurilor trebuie sa explice ce au de gand sa faca, ce viseaza sa construiasca.

Un proiect de tip PUZ-ul trebuie sa fie acceptat de Consiliul Local al localitatii, printr-o Hotarare de Consiliu Local. Apoi se pot cere Autorizatii de Constructie, care se vor acorda doar daca se respecta conditiile din PUZ-ul aprobat.

Acuma, daca tu personal cumperi un teren si nu-ti convine ceva referitor la conditiile de urbanism (retrageri, inaltimi, accese, etc), poti sa-ti incerci norocul si sa faci un proiect de tip PUD (Plan de Urbanism de Detaliu) prin care sa ceri conditii diferite fata de prevederile din PUZ / PUG. Daca ai noroc si pile si relatii, poate ca Consiliul Local o sa-ti accepte acest PUD, tot printr-o Hotarare de Consiliu Local, dupa care vei putea obtine Autorizatie de Constructie in conditiile aprobate din PUD.

Exista cazuri cand Departamentul de Urbanism din Primarie cere din proprie initiativa sa se intocmeasca un PUD, daca li se pare ca ceva nu e clar si nu vor sa-si asume ei raspunderea si vor sa paseze responsabilitatea la Consiliul Local. Trebuie sa tii cont de faptul ca Consiliul Local este ca un fel de Parlament al localitatii. Este ales prin votul cetatenilor, pe criterii politice. Iar Departamentul de Urbanism, cel care elibereaza Autorizatia de Constructie, este un departament al Primariei care nu se schimba la alegeri, uneori sunt oameni care acolo lucreaza toata viata.

PUD am vazut ca se taxeaza cam cu 1.5 - 3 EUR / mp.
PUZ am vazut ca se face cu sume de genul 5000 EUR la hectar.

Certificatul de Urbanism iti va spune daca trebuie PUZ sau PUD.

Edited by kolfleading, 11 January 2017 - 14:16.


#20
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 viotl, on 11 ianuarie 2017 - 13:16, said:

Stai ma n-auzi, stai molcom. O sa le faci si tu cum le-am facut toti.
De proces verbal (PV) de buna vecinatate ai auzit? Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

lol... ce dreak mai e si ala? "PV de buna vecinatate" ? haha... prea awkward

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
pam-pam! Posted Image
I googled it for you...

Posted Image
No, amu' stai molcom, ia-o catinel. Vezi daca trebuie.
Spre si mai marea ta surprindere...daca drumul care trece prin fata curtii tale apartine primariei...iti este vecina! daca apartine CNADNR@#$%@#*&, iti este vecina! Si daca dai peste un bou cum am dat eu la Tulcea.... mai multe autorizatii mi-au trebuit pentru podetul din fata casei decit pentru casa.

Edited by viotl, 11 January 2017 - 16:47.


#22
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 Adrianradu, on 11 ianuarie 2017 - 13:24, said:

In zona in care vrei sa construiesti ai sa ai acoperire Radio GSM+UMTS...
3G indoor aprox 75%
..."defect" profesional

zona este intre timisoara si mosnita noua, nu intre mosnita noua si albina. acoperire GSM exista 4G, exista RDS, telekom si chiar si upc din cate stiu. Cu putin noroc poate prind o parceluta cu gaz si canalizare foarte aproape dar nu ma intereseaza in mod special gazul si canalizarea deoarece sunt variante "ocolitoare", sa zic asa, chiar mai ieftine :)

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

 mieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 16:31, said:


lol... ce dreak mai e si ala? "PV de buna vecinatate" ? haha... prea awkward
Pai, ai intrebat de acte, nu? :D!

#24
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 kolfleading, on 11 ianuarie 2017 - 14:09, said:

Stai ca le-ai amestecat...iar eu am "mestecat" la astea de mi-a venit rau, asa ca poate pot sa mai lamuresc putin situatia.

PUG = Plan Urbanistic General = la nivel de localitate. Planul prevede impartirea localitatii in diferite zone, ce se poate construi in fiecare zona (tipul zonei - rezidentiala, comerciala, industriala..., locuinte individuale, locuinte colective, regim de inaltime, retrageri, dimensiunile parcelelor pentru a fi construibile, samd.), pe unde ar trebui sa se faca drumuri noi, pe unde ar trebui sa se faca parcuri noi, samd..........

OMG... Posted Image Posted Image Posted Image  urasc birocratia... sa ma ierte Dumnezeu dar trebuie sa ma documentez ca pentru un examen de masterand in vederea "inceperii" constructiei dammit Posted Image
oricum, multam fain pentru tot si sunt in continuare deschis pentru orice poate fi "nou" in domeniul "acte"... mersi inca o data

 viotl, on 11 ianuarie 2017 - 16:46, said:

Pai, ai intrebat de acte, nu? Posted Image!

mda... i guess you're right Posted Image, deci... sa il adaug si pe asta in lista? este necesar/important sau doar ceva aditional gen "doar daca simti nevoia"?

Edited by mieeluu, 11 January 2017 - 17:00.


#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 mieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 09:10, said:

"valeleu"... lol, ok... deci mai pe scurt inca un act de facut.

nope.

O TONA de acte de facut. Asta am primit ieri de la arhitect:


Buna ziua,
Atasez certificatul de urbanism pentru faza de puz si dovada depunerii documentatiei in vederea informarii populatiei - Intentia elaborarii puzului - Faza 1.Propunerea de puz o sa pot depune dupa ce primesc raportul de informarea populatiei de la primarie.
Atasez din nou cheltuieleile aferetnte depunerilor pana in momentul de fata:
Taxa certificat de urbanism- - 15 Ron,
Taxa studiu de oportunitate - 25 Ron,
Multiplicare, extragere in format electronic planse din arhiva primariei 2XA3 - 30 Ron,
Taxa certificat de urbanism - Faza PUZ - 15 Ron,
Taxa informarea populatiei - intentie elaborare PUZ atasat, - 50 Ron,
Total 135 Ron.
In certificatul de urbanism pentru PUZ sunt prevazute urmatoarele avize:
Aviz APA Canal - 200 Ron,
Aviz electrica - 115 Ron,
Aviz gaze naturale - 350 Ron,
Autoritatea Aeronautica Romana - daca este cazul - avand in vede ca e casa pe parter nu este cazul, au introdu doar ca amplasamentul se afla in zona de protectie aterizare/decolare aeroport Oradea.
Aviz C.M.U.A.T. -  25 Ron X de cate ori o sa fie cazul;
Taxa informarea populatiei - Elaborare PUZ -  50 +80 - 130 Ron,
Aviz mediu - 500+ 400 3 anunturi ziar - 900 Ron,
Taxa RUR - Registrul urbanistilor din Romania (Obligatoriu la faza de PUZ)- 220 euro - 990 Ron
Total taxe avize -Faza PUZ- Aproximare -  2785 RON.


Bun, faza faina e ca le face arhitectul. Contra cost, evident. undeva la 500 euro.

ah, era sa uit: si dureaza aproximativ juma de an.

Edited by iladi, 11 January 2017 - 17:13.


#26
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 iladi, on 11 ianuarie 2017 - 17:10, said:

nope.

O TONA de acte de facut. Asta am primit ieri de la arhitect:


Buna ziua,
Atasez certificatul de urbanism pentru faza de puz si dovada depunerii documentatiei in vederea informarii populatiei - Intentia elaborarii puzului - Faza 1.Propunerea de puz o sa pot depune dupa ce primesc raportul de informarea populatiei de la primarie.
Atasez din nou cheltuieleile aferetnte depunerilor pana in momentul de fata:
Taxa certificat de urbanism- - 15 Ron,
Taxa studiu de oportunitate - 25 Ron,
Multiplicare, extragere in format electronic planse din arhiva primariei 2XA3 - 30 Ron,
Taxa certificat de urbanism - Faza PUZ - 15 Ron,
Taxa informarea populatiei - intentie elaborare PUZ atasat, - 50 Ron,
Total 135 Ron.
In certificatul de urbanism pentru PUZ sunt prevazute urmatoarele avize:
Aviz APA Canal - 200 Ron,
Aviz electrica - 115 Ron,
Aviz gaze naturale - 350 Ron,
Autoritatea Aeronautica Romana - daca este cazul - avand in vede ca e casa pe parter nu este cazul, au introdu doar ca amplasamentul se afla in zona de protectie aterizare/decolare aeroport Oradea.
Aviz C.M.U.A.T. -  25 Ron X de cate ori o sa fie cazul;
Taxa informarea populatiei - Elaborare PUZ -  50 +80 - 130 Ron,
Aviz mediu - 500+ 400 3 anunturi ziar - 900 Ron,
Taxa RUR - Registrul urbanistilor din Romania (Obligatoriu la faza de PUZ)- 220 euro - 990 Ron
Total taxe avize -Faza PUZ- Aproximare -  2785 RON.


Bun, faza faina e ca le face arhitectul. Contra cost, evident. undeva la 500 euro.

ah, era sa uit: si dureaza aproximativ juma de an.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Bai fratilor... io mai reusesc sa fac casa aia sau nu? Cum mama frasului sa dureze o jumatate de an DOAR niste hartogarii? Pai cand naibi mai fac casa?

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 mieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Bai fratilor... io mai reusesc sa fac casa aia sau nu? Cum mama frasului sa dureze o jumatate de an DOAR niste hartogarii? Pai cand naibi mai fac casa?


dupa aia. Asa ca mine.


Prin toamna imi imaginam cu seninatate ca la primavara incep si pe la sfarsitul anului ma mut (casa pe structura usoara, dureaza putin). Acum incerc sa ma consolez cu gandul ca poate incep pe la toamna.


Dureaza pentru ca: nu's cat timp dureaza aia de la dracu, nu's cat timp aia de la ma-sa, dat anut la ziar, stat, asteptat, repeat.

Hai sa zicem ca, daca ai putin (repet putin) ghinion poti astepta un (one, uno, 1) an pentru acte.

LE. daca chiar vrei sa faci casa si nu ai inca terenul, poate nu ar fi rau sa incepi sa discuti cu un arhitect, INAINTE de achizitia terenului. Iti poate recomanda zone in care este definitivat PUZ si merge mai repede.

Edited by iladi, 11 January 2017 - 17:25.


#28
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 iladi, on 11 ianuarie 2017 - 17:20, said:

dupa aia. Asa ca mine.


Prin toamna imi imaginam cu seninatate ca la primavara incep si pe la sfarsitul anului ma mut (casa pe structura usoara, dureaza putin). Acum incerc sa ma consolez cu gandul ca poate incep pe la toamna.


Dureaza pentru ca: nu's cat timp dureaza aia de la dracu, nu's cat timp aia de la ma-sa, dat anut la ziar, stat, asteptat, repeat.

Hai sa zicem ca, daca ai putin (repet putin) ghinion poti astepta un (one, uno, 1) an pentru acte.

LE. daca chiar vrei sa faci casa si nu ai inca terenul, poate nu ar fi rau sa incepi sa discuti cu un arhitect, INAINTE de achizitia terenului. Iti poate recomanda zone in care este definitivat PUZ si merge mai repede.

notat... :) mersi

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Aha.
Am uitat.
Cel mai important document...
CARNETELU'! Adica, caiet mare studentesc de 250 de pagini unde notezi tot. Orice informatie iti pica in mina. Ca sa vezi de ce, fa miine dimineata o recapitulare a tot ce ai auzit azi si pune pe hirtie. Dupa aia citeste din nou aici si vezi diferenta. Si abia ai inceput.

Deci, meri tu frumusel si cere un certificat de urbanism si p-orma avem pe ce discuta! Deja esti lost in translation, vorbind lucruri despre care nu stii daca ai nevoie.

#30
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 viotl, on 11 ianuarie 2017 - 20:47, said:

Aha.
Am uitat.
Cel mai important document...
CARNETELU'! Adica, caiet mare studentesc de 250 de pagini unde notezi tot. Orice informatie iti pica in mina. Ca sa vezi de ce, fa miine dimineata o recapitulare a tot ce ai auzit azi si pune pe hirtie. Dupa aia citeste din nou aici si vezi diferenta. Si abia ai inceput.

Deci, meri tu frumusel si cere un certificat de urbanism si p-orma avem pe ce discuta! Deja esti lost in translation, vorbind lucruri despre care nu stii daca ai nevoie.

hehe... sunt deja la "domeniul" asta Posted Image
cat despre certificat de urbanism nu stiu daca are rost sa fac cerere pentru el pana cand nu gasesc terenul, nu? adica ce... sa cer planul de urbanism pentru toata ditamai comuna???Posted Image

Mosnita Noua: http://www.mosnita.r...entare-generala
CU Mosnita noua: http://mosnita.ro/pu...UZ-DIRECTOR.jpg sper sa te ajute la ceva.

Edited by mieeluu, 11 January 2017 - 21:35.


#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 21:28, said:

cat despre certificat de urbanism nu stiu daca are rost sa fac cerere pentru el pana cand nu gasesc terenul, nu?
Certificatul de Urbanism este despre un teren anume.
Cand il ceri, trebuie sa specifici informatii despre teren (localizare, numar CF, numar topo, etc).

#32
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 kolfleading, on 11 ianuarie 2017 - 21:51, said:

Certificatul de Urbanism este despre un teren anume.
Cand il ceri, trebuie sa specifici informatii despre teren (localizare, numar CF, numar topo, etc).

tocmai de aceea nu cred ca isi are rostul sa il scot pe toata comuna aia doar asa ca sa vad eu ce si unde se poate construi pana cand nu gasesc terenul in sine, nu?
in fine... eu am pus un link mai sus cu tot CU-ul Mosnitei Noua ca idee.

Linkul este: http://mosnita.ro/pu...UZ-DIRECTOR.jpg

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 mieeluu, on 11 ianuarie 2017 - 21:54, said:


tocmai de aceea nu cred ca isi are rostul sa il scot pe toata comuna aia doar asa ca sa vad eu ce si unde se poate construi pana cand nu gasesc terenul in sine, nu?
in fine... eu am pus un link mai sus cu tot CU-ul Mosnitei Noua ca idee.

Linkul este: http://mosnita.ro/pu...UZ-DIRECTOR.jpg


Nu, dar arhitecții știu deja care sunt zonele construibile, ce regim sau ce restricții sunt pentru fiecare în parte. Singura parte bună e că fiind localitate mai mică e posibil ca birocrația să fie mai mică și restricțiile mai puține.

#34
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

 iladi, on 11 ianuarie 2017 - 22:00, said:



Nu, dar arhitecții știu deja care sunt zonele construibile, ce regim sau ce restricții sunt pentru fiecare în parte. Singura parte bună e că fiind localitate mai mică e posibil ca birocrația să fie mai mică și restricțiile mai puține.

sa te auda Dumnezeu ca sincer chiar nu as avea chef sa stau 6 luni dupa acte OMGPosted Image

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
O sa cam stai... poate nu 6 luni, dar se cam sta....
Stii ceva... Roaga tu pe conu' sa-ti mute topicul la jurnale... e mai multa lume acolo, si mai in tema.
Deci da, asta mi-a scapat. Nu stiu cum s-a intimplat, dar de data asta @kolfleading are dreptate(Posted Image), CU este pentru un teren anume, deci da, tre sa iei intii terenul. dar n-ar fi rau, intradevar, sa vezi cam ce se cere pentru zonele tintite. Ai putea sa gasesti pe careva care construieste in zona si sa vezi ce i s-a cerut...sau chiar sa iei o ciocolata pt tipa de la calculator sa-ti dea o copie dupa un CU oarecare din zona tinta..doar asa ca sa-ti faci o idee.
Chiar nu-i rau deloc ca iti bati capul si cauti de acum, iti va fi mult mai usor cind vei incepe.

Oricum...alta dandana. Stii sa cumperi un teren? :D!

Edited by viotl, 11 January 2017 - 22:27.


#36
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Stii tu, fata de la primarie, de la calculator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wc2D5CHv9IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by viotl, 12 January 2017 - 00:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate