Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 

Căsuța de pe deal

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am trecut prin faza cu pexalul... Am luat italian, ca e bun, ca alea-alea. Au cedat imbinarile. Dupa ce m-am trezit dupa revelion (acu vreo 5 ani) cu o inundatie clasa 1, am schimbat tot cu ppr si am rezolvat problema.

Stimata doamna, presiunea aia de o aveti e prea mare. Pentru a functiona in parametri, o masina de spalat are nevoie de o presiune de 0.8-1 bar. Am trecut si prin asta. Dupa ce am rezolvat cu schimbarea pexalului, imi spargea furtunele de la baterie. Aveam un hidrofor fara perna de aer ce facea mereu 5 bari. Cind dadeam drumul la dus, daca nu-l tineam si era in cada, se ridica la fel ca un sarpe. Am pus un hidrofor normal, am reglat presiunea la 1.7-1.8 bar si de atunci nu mai am probleme.

#74
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 kolfleading, on 11 ianuarie 2017 - 11:27, said:

Pexalul acela folosit la instalatii cu fitinguri cu piulite este o solutie destul de slaba. O sa tina cativa ani, dupa care o sa inceapa sa picure pe la imbinari.

Io am pe teava si fitinguri henco la instalatia de apa rece si incalzire si nu am sesizat probleme de nici un fel in peste 10 ani de utilizare .
Presiune maxima 2,8 bar ( asa e reglat din presostatul pompei ) .

Edited by cobi1, 11 January 2017 - 18:09.


#75
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 17:54, said:

De data asta sper că se vede.
Se vede, e relativ bine, a folosit supapa cu care vine boilerul. Nu e cea mai stralucita, dar merge.


 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 17:54, said:

Dar nu înțeleg de ce acest boiler are nevoie de așa ceva. Adică am avut boiler mult mai simplu și ieftin care nu îmi făcea deloc probleme cu supapa. Am ales acest model pentru că ocupă spațiu mai putin fiind drept.
Pai tocmai ti-am spus ca ai oricum presiunea cam mare la rece si atunci, cand se mai si incalzeste si se dilata apa...undeva trebuie sa se duca.
In unele cazuri, se mai intampla sa ramana o perna de aer in partea de sus a boilerului care mai preia din dilatare. Faptul ca picura putin nu este o problema. Iesirea supapei trebuie preluata si directionata la canalizare.

 cobi1, on 11 ianuarie 2017 - 18:08, said:

Io am pe teava si fitinguri henco la instalatia de apa rece si incalzire si nu am sesizat probleme de nici un fel in peste 10 ani de utilizare .
Io am fost cred ca pe la zeci de colegi si cunostinte sa le remediez pierderi de apa la fitinguri de pexal cu piulita, chiar si Henco.

Edited by kolfleading, 11 January 2017 - 18:13.


#76
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Și ce fac vara, când am nevoie de presiune pentru instalațiile de irigare?

#77
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Faci o ramificatie pe teava inainte de reductorul de presiune, ca sa ai si apa cu presiune ridicata pentru udat gradina.

Fitingurile, robinetii, racordurile flexibile uzuale sunt cam problematice la presiuni peste 3 bar.
Pentru instalatia interioara iti este de ajuns 2 bar.

#78
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 18:18, said:

Și ce fac vara, când am nevoie de presiune pentru instalațiile de irigare?
Se trage coloana 'principala' de gradina, separat.Posted Image

#79
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Continuarea jurnalului...

O altă surpriză neplăcută pe care am avut-o, a fost când a venit o ploaie zdravănă cu rafale de vânt puternice. În primul rând m-am speriat de zgomotul care îl făcea tabla de pe acoperiș, se flamba la fiecare pală de vânt mai puternică, iar la ferestre au apărut pete de apă. A fost oribil, in acea noapte nu am dormit, gandindu-mă că nu voi putea locui în așa ceva. A doua zi am chemat echipa care a executat containerul. Și au început cu explicațiile, că ei până acum făceau panourile direct în fabrică dar pentru că eu am dorit să finisez cu rigips au montat la fața locului ferestrele, dar se ocupă de ele și ei garantează că nu vor mai curge. Iar zgomotul făcut de acoperiș va dispărea când va fi închis de tot cu rigips. Intr-adevăr au izolat bine  cu silicon ferestrele și de atunci nu a mai curs nici un picur. Acoperișul nu mai face zgomotul acela, dar când sunt vânturi puternice se mișcă tabla și se aude ca și cum ar trânti cineva o portieră de mașină. Zilele astea mă gândeam să urc sus și să pun niște bucăți de pavaj de ciment mai grele ca să nu mai flambeze. Dar între timp m-am obișnuit cu aceste zgomote.

#80
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Iar zgomotul făcut de acoperiș va dispărea când va fi închis de tot cu......
Am și eu o magazie de tabla și de containere sunt "satul"(lucrez pe șantier și în containere facem pauza).
Singura scăpare la tine este ca pe viitor sa faci un acoperiș și o sa ai și poala,deci pereții o sa fie cumva feriți.
Plus ca în pod poți depozita diverse și tabla nu o sa mai flambeze.

#81
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
...Între timp caut meșter să pună faianța în bucătărie și în baie. Suprafață mică și cu multe coturi și tăieturi. În luna mai...nu găseam o echipă, toți erau angajați în lucrări serioase, nu aveau timp de lucrarea mea.Nu cred că aveam mai mult de 15 mp de pus în total. Și...am găsit un ”meșter” , care mi-a cerut 35 lei /mp...preț de firmă, ulterior am aflat. Și se apucă meșterul de treabă.
La bucătărie trebuia pusă faianța pe rigips. La baie era o situație mai specială. Ziduri din rigips verde, pardoseala din lemn lucios, ceva ce aducea a pal. Doream să pun gresie pe jos. Cercetează meșterul lucrarea și îmi dă un necesar de material: mortar pentru faianta, cruciulite,și bineînțeles faianța si gresia. Atât...Și îl întreb...dar nu trebuie un material mai special? Ceva ce să izoleze mai bine împotriva infiltrațiilor? Nuuuu, nici vorba...e foarte bun mortarul.Mă uit la specificațiile mortarului si văd că e unul obișnuit nicidecum unul elastic pentru rigips. Îmi dau seama că am de a face cu un Dorel, așa că mă apuc să citesc pe forumuri să văd ce soluții să gasesc. A doua zi fac cumpărăturile necesare, nu mai rețin exact dar am cumpărat o solutie care odata aplicata se cauciuca...in special in zona cazii de duș s-a insistat, inclusiv o banda de 10 cm aplicata pe colturi. Am luat un mortar special pentru placat pe rigips, rezistent la vibratii. Trebuia sa ma gandesc la asta deoarece containerul se miscă la pași apăsați sau săltați. După câteva ore de lucru îmi dau seama că nu are nici o noțiune de estetic și încep să-i spun să dea jos câte o placă pentru că nu este aliniată, și modelul trebuie să se potrivească. Nervos...îmi atrage atenția că prețul care mi l-a cerut nu era pentru modele. Îi făcusem pe calculator exact schița cum să pună faianța...nici nu trebuia să gândească doar să se uite cum vine, dar nici așa nu reușea. Coșmarul a început când m-am uitat la cele 2 ferestre ale bucătăriei și erau încadrate  cu faianța tăiată strâmb. Când îl întreb ce-i acolo îmi spune foarte senin...e strâmb peretele...

Attached Files



#82
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Faza cu faianta si gresia in baie mi se pare o alegere proasta . Exista vopsele pt bai , impermebile , colorate care erau mai indicate ( parerea mea ) . Dar e vorba de gusturi .

Edited by cobi1, 11 January 2017 - 18:47.


#83
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 18:38, said:

...e strâmb peretele...
era stramba mintea lui....sper ca l-ai scos afara in ...suturi...da?
Acum serios...chiar daca era stramb peretele se putea indrepta ca sa nu se vada atat de nasol la faianta...doamne ce Dorei :))
PS: 35lei/mp e pret de ultrafirma :) eu am platit 25 lei/mp anul trecut.

#84
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Ei, dar tensiunea se face tot mai mare când îi cer să dea jos acea margine strâmbă ca să o refacă. Pleacă...îmi lasă baltă o găleată de material preparat și sună la cunoștința noastră comună să-i spună că nu l-am plătit pentru cât mi-a lucrat.Am calculat cât i-ar fi revenit pentru suprafața care a lucrat-o, l-am plătit și m-am bucurat că a plecat.Și am rămas cu lucrarea neterminata. Am căutat 1 săptămână întreagă pe cineva care sa continuie lucrarea...nu o lua nimeni...și în disperare...m-am apucat eu cu un prieten și un cumnat,care nu erau deloc de meserie. Mai aveam 2 randuri la baie de pus și să refac minunea de la geamurile de la bucătărie. A durat vreo 3 zile, cu mult chin dar am reusit.Pun o poză cu același geam ...

Attached Files



#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Daca citeai aici de la inceput :D o puneai singura si scapai de dureri de cap (si bani in portmoneu ramasi). Asa ai invatat meserie fara sa vrei. Acum, revenind la casa, lasa-le dracu de mici imperfectiuni! Te vei obisnui cu ele. Cel mai important este ca te simti ACASA!!!

#86
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ele, încă cate lucruri o sa le faci cu mana ta,ca alea sunt bine făcute.

#87
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 18:59, said:

....și în disperare...m-am apucat eu cu un prieten și un cumnat,care nu erau deloc de meserie. Mai aveam 2 randuri la baie de pus și să refac minunea de la geamurile de la bucătărie. A durat vreo 3 zile, cu mult chin dar am reusit.Pun o poză cu același geam ...
Uite, de-aia o sa-mi fac eu casa (instalatiile si finisajele) 80% singur... As face si casa, ca vara trecuta nu prea am gasit meseriasi (erau ocupati....) dar.. sa mai incerc o data.

#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

 JustMona, on 11 ianuarie 2017 - 18:18, said:

Și ce fac vara, când am nevoie de presiune pentru instalațiile de irigare?

Vad ca deja vi s-a raspuns. Totusi, poate vreti sa ne ziceti:
1. Ce fel de hidrofor aveti (caracteristici)
2. Iesirea din hidrofor respectiv intrarea (1 sau 3/4 zoll)
3. Cu ce / cum faceti irigarea aka "instalatia de irigare" este prin picurare
4. Lungimea totala a instalatiei de irigare

Eu,folosesc pentru apa curenta un hidrofor facut de mine, din bucati, cu motor de 1.1 kw, cu perna de aer, reglat la 1.7-1.8 bar avind intrarea si iesire pe teava de 1 zoll. Acesta are instalatia "splituita" in 2 directii, duce apa in  baie si bucatarie + 2 locuri in curte cu robineti folositi perioada primavara-toamna pentru spalat masina+ udarea gazonului, total 30m liniari, incluzind si panoul solar, sus pe casa (la 6m inaltime).

#89
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
imi place ce ai realizat si felicitari insa nu pot sa remarc ce face capitalismul acesta salbatic din noi si cum isi bate el joc de oameni de au ajuns la asemenea chestii. Am si eu containere din astea prefabricate la serviciu si cu tot cu izolatia lor, centrala, etc nu fac fata la gerul de afara acum plus ca atunci cand mergi prin ele zici ca-i cutremur de 5. Spor in continuare la ce faci.

#90
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,839
  • Înscris: 11.03.2006
Nu vad legatura cu capitalismul salbatic. Initiatoarea a vrut o casa si si-a facut una, in concordanta cu banii de care a dispus. Pana acum cel putin, fereastra aia arata bine.
In ceea ce priveste cutremurele, daca majoritatea celor de pe forumul asta au in suflet o umbra de indoiala legata de cum se va comporta casa lor la ala mare, in containerul ala te scoli, vezi ca e unul de peste 7 si te intorci pe partea cealalta.Posted Image

Edited by cumparator, 12 January 2017 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate