Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Căsuța de pe deal

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#37
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Sunt dragute comentariile si pertinente. E firesc să aveți dubii și să fiți neîncrezători. Acesta este și motivul pentru care scriu acum la 1 an si jumătate de cand m-am mutat în această casă. Pot să spun avantajele și dezavantajele acestui tip de locuință, greșelile care s-au făcut, etc.
Scopul acestei idei a fost să am unde locui până când voi putea să construiesc casa mult visată. Poate voi locui în ea 10 ani, 30 sau 2...ideea e că nu stau în chirie, am parte de grădina și multă liniște...

#38
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Am găsit și pozele care le-am făcut în ziua când au sosit containerele. Prețul lor a fost de 7500 euro. Nu voi menționa în acest jurnal nici o firmă. Dacă sunteți interesați puteți căuta, sunt nenumărate în țară care execută astfel de ansambluri, nu sunt o noutate pentru nimeni. Bun....în acest preț a intrat: stuctura metalică, cu pereți de tablă (nu știu grosimea dar probabil dacă aș căuta în garanție aș găsi), acoperiș tot din tablă bine izolat, cu sisteme de scurgere pentru ape la fiecare colț. După tablă s-a aplicat un strat de vată minerală (era galbena), o folie, și încă un strat de vata bazaltică. În total 10 cm de izolație (cel putin așa mi-au spus și am văzut). Tot in acest preț mi-au oferit rețeaua electrică, toate firele cu tabloul electric în interior, cu fire de putere pentru prizele cu consumatori mari, o cuplă la exterior unde a venit legat curentul de afară. Ei s-au ocupat si să le monteze.
Geamuri termopan  5 bucăti,2 bucati dintre ele cu rolete, și ușa de intrare. Tot în acest preț au făcut și compartimentarea băii, adică au montat pereții de la baie. Pe jos, peste izolatie au pus un soi de lemn, nu mai retin ce era dar semăna cu un pal, dar este mult mai dens. Cam atât în acest preț.

Attached Files


Edited by JustMona, 09 January 2017 - 10:03.


#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
bravo, mona. asteptam mai multe poze si continuarea

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
daca faci o placare pe exterior cu un lambriu eventual mai suplimentezi izolatia (fatada ventilata) si mai pui si un acoperis sarpanta atunci va fi o casuta in toata regula....
Attached File  exterior-casa-din-containere.jpg   97K   615 downloadsAttached File  imagem-23.jpg   82.77K   608 downloads
sunt convins ca tu ai vazut o groaza de astfel de poze cu containere transformate in casute dar poate restul colegilor nu au vazut si din acest motiv sunt mai sceptici...

#41
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Superb !
O chestie buna privind acest tip de constructie este ca poti alipi inca un modul sau mai multe daca decizi ca vrei mai mult spatiu , fara multe batai de cap .
Termoizolatia de baza este cam slabuta dar important este ca se poate suplimenta si in timp chiar ar fi indicat !

Edited by cobi1, 09 January 2017 - 10:25.


#42
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Deci, 7500 euro? Pentru 30 mp? Asta ar veni vreo 250/mp!
IMHO, cred ca e cam mult si totul se putea rezolva cu un sudor bun la 2500, poate 3000 euro. Nu ar fi fost asa mare inginerie.
Izolatia spui ca era galbena, cum era, mai tapana?

#43
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbrawnie, on 09 ianuarie 2017 - 10:19, said:

daca faci o placare pe exterior cu un lambriu eventual mai suplimentezi izolatia (fatada ventilata) si mai pui si un acoperis sarpanta atunci va fi o casuta in toata regula....
Si noi am luat in calcul varianta de a face paharele mai latute ,pe care sa reazeme o structura independenta cu pereti de anvelopa ce ar avea rol termic si de design. Iar pe acesti pereti sa reazeme un acoperis usor (ca protectie termica -ploaie/zapada) dar care ar ajuta si la contrafisarea peretilor exteriori.




#44
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@doarUNom...sa inteleg ca e proiectul tau...sau te gandesti si tu sa faci ceva de genul?

#45
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu sunt sceptica, am vazut acum cativa ani o emisiune cu ditamai casa cu finisaje de lux facuta din containere. Nu stiam de ce Mona nu pune pozele cu casa finalizata daca e gata, da' m-am lamurit dupa aceea ca o sa fie un serial.Posted Image

#46
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostJustMona, on 09 ianuarie 2017 - 09:20, said:

...ideea e că nu stau în chirie, am parte de grădina și multă liniște...

       Deja ai cam tot ce ma intereseaza pe mine. Linistea ceea e cat 3 vieti. Enjoy it! Posted Image
     ...ideea e ca te invidiez deja in sensul bun. Ai inceput si in 13 aprilie 2015, asa ca deja ai un fan pe jurnal:io. Servus! :)

#47
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbrawnie, on 09 ianuarie 2017 - 12:13, said:

@doarUNom...sa inteleg ca e proiectul tau...sau te gandesti si tu sa faci ceva de genul?
Nu. Noi avem in plan 3 modele cu care sa iesim pe piata. Doar ca ne.am blocat(oarecum) la preturi ..pentru ca ne doream sa facem ceva putintel mai ieftin (si mai deosebit) fata de niste modele ce le luasem ca si comparatie (de pe la noi). O sa vedem pe viitor ce si cum ..


#48
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostdoarUNom, on 09 ianuarie 2017 - 13:32, said:


Nu. Noi avem in plan 3 modele cu care sa iesim pe piata. Doar ca ne.am blocat(oarecum) la preturi ..pentru ca ne doream sa facem ceva putintel mai ieftin (si mai deosebit) fata de niste modele ce le luasem ca si comparatie (de pe la noi). O sa vedem pe viitor ce si cum ..

Tot pe baza de containere sau structura metalica?

#49
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

View Postdraculescu, on 09 ianuarie 2017 - 10:36, said:

Deci, 7500 euro? Pentru 30 mp? Asta ar veni vreo 250/mp!
IMHO, cred ca e cam mult si totul se putea rezolva cu un sudor bun la 2500, poate 3000 euro. Nu ar fi fost asa mare inginerie.

Izolatia spui ca era galbena, cum era, mai tapana?

Primul strat era din vata minerala galbena la culoare si mai moale, iar al 2-lea strat era vata bazaltica ceva gri si mai dens.

Cu siguranță multe s-ar fi putut scoate la un preț mai bun, să o faci tu, să o proiectezi, să urmărești, să pui și tu umărul la treabă.Dar în primul rând să fii bărbat. Știți ce ciudat se uitau la mine meșterii când încercam să le sugerez finuț, că nu e bine cum lucrau? Doamnă, îmi spuneți mie care sunt meseriaș, și asta fac de ani de zile?
Cea mai mare problemă care am avut-o nu au fost prețurile pe care le cereau, ci calitatea îndoielnică pe care o făceau la prețurile pe care le cereau. De nenumărate ori apelam la prieteni, rude, care erau bărbați să vină să fie doar de față când negociam sau aveam vreo neînțelegere cu ei.
Odata a fost foarte amuzant cand un domn care mi-a adus o masina mare de pămant și balast s-a uitat chiorâș la mine și mi-a spus că pe el în viața lui nu l-a sunat o femeie sa-i facă comandă de materiale.
Dacă aș fi avut alături de mine un  bărbat (cu 2 mâini drepte) construiam casa din proiect Posted Image

Edited by JustMona, 09 January 2017 - 15:57.


#50
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 27.12.2016

View PostJustMona, on 09 ianuarie 2017 - 15:46, said:

Cu siguranță multe s-ar fi putut scoate la un preț mai bun, să o faci tu, să o proiectezi, să urmărești, să pui și tu umărul la treabă.Dar în primul rând să fii bărbat. Știți ce ciudat se uitau la mine meșterii când încercam să le sugerez finuț, că nu e bine cum lucrau? Doamnă, îmi spuneți mie care sunt meseriaș, și asta fac de ani de zile?
Toti "mesterii" au mandria asta exacerbata, nu prea le poti zice nimic (nu conteaza ca esti femeie sau barbat) ca se irita imediat. Am avut "tupeul" sa zic ceva, o chestie minora oricum, cand au venit sa-mi monteze niste geamuri, iar unul din muncitori mi-a spus aproape compatimitor: "ma jigniti, eu pun termopane de 20 de ani". Ce sa mai zici? Posted Image

Edited by Reniz, 09 January 2017 - 15:55.


#51
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

View Postcumparator, on 09 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Eu nu sunt sceptica, am vazut acum cativa ani o emisiune cu ditamai casa cu finisaje de lux facuta din containere. Nu stiam de ce Mona nu pune pozele cu casa finalizata daca e gata, da' m-am lamurit dupa aceea ca o sa fie un serial.Posted Image

Intr-adevar, va fi un serial, ca și cum l-aș scrie în timpul execuției. Încerc să retrăiesc acele momente, unele frumoase, altele oribile.
Primii mei pași în căsuță au fost chiar în fabrică, când era doar scheletul și 2 pereți.Nu mai aveam răbdare. Avem terenul deja de 2 ani, și la fiecare drum pe care îl făceam mergând la teren, îmi spuneam în minte ”mă duc acasă”, și îmi imaginam că deja stau acolo și mă cuprindea o bucurie imensă.
În ziua când au sosit containerele deși nu aveau încă montate geamurile, eu eram extrem de fascinată. Nostimi au fost prietenii si familia care mi-au mărturisit după mult timp, că se uitau cu groază la baraca metalică care sosise pe teren și se străduiau să pară încântați și ei.

#52
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
@Lion ..din containere


#53
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006

View PostJustMona, on 09 ianuarie 2017 - 15:46, said:

Primul strat era din vata minerala galbena la culoare si mai moale, iar al 2-lea strat era vata bazaltica ceva gri si mai dens.

Cu siguranță multe s-ar fi putut scoate la un preț mai bun, să o faci tu, să o proiectezi, să urmărești, să pui și tu umărul la treabă.Dar în primul rând să fii bărbat. Știți ce ciudat se uitau la mine meșterii când încercam să le sugerez finuț, că nu e bine cum lucrau? Doamnă, îmi spuneți mie care sunt meseriaș, și asta fac de ani de zile?
Cea mai mare problemă care am avut-o nu au fost prețurile pe care le cereau, ci calitatea îndoielnică pe care o făceau la prețurile pe care le cereau. De nenumărate ori apelam la prieteni, rude, care erau bărbați să vină să fie doar de față când negociam sau aveam vreo neînțelegere cu ei.
Odata a fost foarte amuzant cand un domn care mi-a adus o masina mare de pămant și balast s-a uitat chiorâș la mine și mi-a spus că pe el în viața lui nu l-a sunat o femeie sa-i facă comandă de materiale.
Dacă aș fi avut alături de mine un  bărbat (cu 2 mâini drepte) construiam casa din proiect Posted Image

Se schimba vremurile.Posted Image  Mie aia de la statia de betoane mi-au spus ca sunt prima femeia care calca pe acolo.

#54
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Post_R_A_D_U, on 08 ianuarie 2017 - 19:44, said:


Nu cred ca trebuie niciun aviz la o astfel de casa.

Ba trebuie.Primaria iti cere pt impozit si pt cadastru, si mai ales orice utilitate la care te vei bransa ( curent, apa, gaze), iti va cere autorizatia de construire si restul actelor. Plus asigurarile, daca te gandesti sa-ti faci asigurare facultativa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate