Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Căsuța de pe deal

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

JustMona

JustMona

Junior Member

• Grup: Members

szg, on 15 decembrie 2021 - 16:18, said:

Nu pot sa spun decat ca este fantastic ce poate face un om (ma rog, in acest caz ...femeie Posted Image ) , cu un vis, cu o imaginatie, cu ceva calm interior, cu ceva energie creatoare, cu ceva baza (teren si experienta vietii),  si ...constrans de imprejurari.

Da, este o mare diferenta intre o casuta de 36mp (pe 1250 mp) si o "casuta" de ...360 mp (pe 600mp) Posted Image.

O intrebare totusi, odata terminata casa a atras cumva un ...ajutor de nadejde (precum se intrezareste pe terasa in aceste poze)?
Ajutorul care se intrezareste este din familie, cumnatul meu. In ziua aceea a venit toata familia, si fiica si ginerele(veniti din Timisoara), am dat drumul motocultorului si aveam nevoie de o initiere in manuirea lui. Trebuie sa iubesti natura, sa o iubesti in modul acela brut, sa simti atingerea pamantului, adierea vantului, epuizarea placuta dupa o seara de gradinarit tolanit intr-un leagan in amurg de seara.As sta o vesnicie asa, si ca sa poti impartasi cu cineva trebuie sa simta aceeasi vibratie, acelasi drag de creatie.

autom2

autom2

Senior Member

• Grup: Senior Members
ce fain......

florinel

florinel

Senior Member

Abia acum am citit si eu jurnalul. Cap-coada.

Nu prea gasesc cuvinte care exprime indeajuns, asa ca o sa rezum la : Felicitari !!!
Foarte frumos rezultatul final si chiar incercarile de pe parcurs au farmecul lor, acum ca proiectul e finalizat.

Acuma, dupa 7 ani de locuit in casuta de pe deal, poate ne oferi niste sfaturi, niste pro/contra pentru cei care cocheteaza (de multicel) cu idee unei astfel de case.
Eu sunt taaare curios daca structura metalica afecteaza semnalul GSM.
Ma bate gandul sa fac o casuta din asta, "ascunsa" in vegetatie cataratoare, poate chiar ceva gard viu cu rol de protectie de soare(vara) si vant(iarna). Momentan bugetul e pe la 20.000 eur, nu am terenul, ca-s pretentios si caut ceva care sa aiba cat mai multe utilitati (obligatoriu gaz, apa). Pentru teren pot face imprumut, sper la ceva pe la 10.000 eur , de preferat sub, in zona mea.

JustMona

JustMona

Junior Member

In orice situatie te-ai afla, intotdeauna exista si o parte buna si una mai putin buna. Inainte de a incepe orice proiect ar fi bine sa incerci sa iti imaginezi cum va fi viata ta traind in acea poveste. Si sa o faci realist, sa nu incerci sa te minti, sa te amagesti sau sa te descurajezi. Sa fii in echilibru cat mai bine. Eu pot sa iti spun ca din perspectiva mea, in povestea asta m-am regasit cel mai bine luand in calcul  posibilitatile financiare, posibilitatile fizice, si pasiunile. Sunt oameni care vor sa se mute la casa dar nu iubesc deloc gradina. Am vecini care si-au construit pe aproape toata suprafata  de  teren casa. Pt ei nu avea rost sa isi faca o gradina. Si e f ok. Fiecare se simte bine in contextul lui. Este inutil ca un om care nu suporta efectiv munca in gradina sa isi faca gradina doar pt ca sta la casa. In cazul lui isi va face o gradina minimalista, amenajata de o firma care va veni periodic sa o intretina. Este mult mai bine asa decat sa isi faca gradina, dupa care sa o lase in paragina pt ca pt el reprezinta un stres.
Revenind la proiectul meu,  a fost ideal in situatia si in contextul de atunci. Dar nu este un proiect sustenabil pentru o viata. Multi mi-au spus, dar de ce nu ai izolat-o mai bine, de ce nu i-ai pus si un acoperis, de ce? de ce? Pentru ca din start nu a fost gandita asa. Daca o gandeam asa nu ma costa 10.000 de euro. Eu doar acei bani ii aveam atunci. Aveam sa aleg sa fac asta sau sa ma mut intr-o chirie. Dupa 7 ani, daca m-as fi mutat in chirie, as fi platit 8400 de euro. Deci azi, aveam cu 1500 (omiecincisute!!!) euro mai multi bani stransi si un teren gol fara nici o amenajare, fara apa, fara curent. Valoarea terenului a crescut in cei 7 ani de la 16 e mp la 38 e mp.
Este evident ca nu voi putea imbatrani in casuta de pe deal. In cel mult 5 ani vor aparea probleme la tabla care este garantata 10 ani, geamurile deja au probleme cu garniturile, au fost low cost, etc. Cred ca terasa de lemn va avea o durabilitate de zeci de ani, este f strong.
O casa pe structura metalica cand o termini nu este cu mult mai ieftina decat una clasica. In final toate au nevoie de izolatie buna, de ferestre de buna calitate si un acoperis bine izolat. Toate au nevoie de un sistem de caldura si de racire, de instalatie electrica si sanitara.
Iesi mai ietin cu o casa daca chiar esti ”ezer mester” , pe la noi se spune din maghiara, mesterul cu o mie de meserii. Adica sa iti placa sa faci, dar sa o faci si cu studiu si cu pasiune.
Deci, in final, traieste-ti visul inainte de a incepe sa-l pui in practica, imagineaza-ti fiecare coltisor al casei, cum te vei simti, ce crezi ca-ti va aduce senzatia de acasa, de placut, de bine, de loc binecuvantat. Daca crezi ca iti vei petrece toate serile de vara pe terasa, afara, investeste in gradina, in terasa. Daca crezi ca-ti va placea mai mult sa privesti din interior, fa-ti geamuri pana jos sa poti admira si iarna peisajul. Sincer, imi pare rau ca nu mi-am pus in locul usii simple o usa de sticla, sa pot vedea gradina si iarna. Sa pot vedea dealurile cu zapada. Pt mine asta inseamna sa stai la casa.
In final un ”acasa” al meu

Attached Files

• Attached File  Home.mp4   15.5MB   375 downloads

Edited by JustMona, 19 December 2021 - 16:19.

autom2

autom2

Senior Member

Revin cu felicitarile pentru gandul de atunci si pentru ce este acum! Si filmuletul este incredibil!

La multi ani Mona!

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

La multi ani si pe 2024!

Un singur comentariu am....
Strasnică fetișcana, pe coarnele lui Belzebut!
(Colea Rautu - Haiducii lui Saptecai)

Attached File  justmona 1.PNG   1002.79K   46 downloads

Edited by viotl, 05 January 2024 - 08:35.

lilicaa

lilicaa

Junior Member

View PostdoarUNom, on 17 ianuarie 2017 - 16:43, said:

Nu e vorba de utilitate ..ci de faptul ca nu se leaga ca imagine cele doua corpuri. Arata ca o improvizatie ..de ca si cum ti.ai lua slapii si costumul pe tine ca sa mergi pana la alimentara de pe colt sa cumperi o paine.. in fine..faceti abstractie de parerea mea ..si imi cer scuze daca pare prea acida ..dar nu.mi place "inventia" ..mai bine o lasa asa cum era inainte si punea o umbrela sau o marchiza rectractabila..nu mai zic nimic ca se supara doamna pe mine.

Spui prostii, eu as face o terasa pentru utilitate si cost mic. Ce umbrelă? O ia vintul si vara stai perfect pe o terasa mare. Eu zic că este rai prin cîte a trecut. Iubesc aceasta terasă , aș fi făcut-o la fel, mare,
Spui prost

Edited by lilicaa, 29 January 2024 - 22:54.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate