Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Păreri Horizon: Tot ce trebuie să știi!

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Jockerash

Jockerash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.10.2005
Salutare!

Pentru a conecta mediabox-ul la internet trebuie neaparat conectat cu un cablu utp direct la routerul upc sau merge conectat cu cablul la portul ethernet al unui range extender ce este conectat la routerul upc?

Mersi!

#20
lilimagda

lilimagda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2015
Stie cineva cum se poate mari fontul cu informatii despre emisiunea la care te uiti la un moment dat (tasta info)?

#21
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

 alexutzu3, on 06 ianuarie 2017 - 16:32, said:

Pentru că am văzut că nimeni nu a făcut așa ceva, am decis să fiu eu ghidul celor ce vor să treacă de la un Mediabox simplu UPC, la unul Horizon.
Deci să începem.

1. Instalare
În primul rând, puteți folosi și Scart, și HDMI, dar cu Scart textul mic e foarte greu de citit.
Mediaboxul e mult mai mic decât oricare altul de la UPC. Este negru complet, și are trei butoane: sus, jos, și power. Display-ul din față e de un alb dureros noaptea, uneori pun ceva în fața lui să nu mă orbească. Arată ceasul câne închis, nr canalului când e deschis și UPC când ești în vreo aplicațe. Acesta e un minus pentru mine, că la fostul mediabox îmi zicea numele canalului și emisiunii.
Telecomanda e cam urâțică. Un plus față de aia albă veche și un minus față de aia neagră veche.
Nu uita să iei un stick sau hard disk extern mărișor dacă vrei să înregistrezi ceva.
Și cablul ethernet inclus e scurt, deci ai grijă că fără net nu faci nimic cu mediabox-ul.

2. Funcții noi, bonusuri față de cele vechi ( cele cu steluță merg doar cu net)
Funcția Replay, vezi unele canale cu până la 7 zile în urmă*, dacă ai mediabox-ul vei avea funcția și pe Horizon Go
Aplicații noi*:
La momentul actual, aplicațiile* sunt: Vimeo (alternativă youtube, ciudat că nu găsești tot ce găsești pe vimeo.com), Mood Lounge (un fel de ambiental cu tot felul de imagini: pisici, ouă prăjite, dansuri, leagăn, șemineu, etc) și 4 screensavers (acvariu, barcă, răsărit, apus), știri (Euronews, Al Jazeera, Deutsche Welle - toate în engleză), 7 jocuri (Solitaire Classic, Slingo, Chainz 2, A-maze-ing Mac, Space Moodles, World Poker Tour, Pirate Comander), Cinemagia (poți vedea ce filme sunt la tv azi (și canalul și ora), ce filme sunt la cinema (selectezi tu orașul) și poți vedea trailerul și poți cumpăra bilete. Dacă cumperi de aici primești 1 bilet gratis), Google Maps, Virtuaqym, flickr
Cu Horizon, toate aplicațiile (inclusiv jocurile) sunt gratis.
Căutare avansată (nu știu de ce a fost scos din mediaboxurile clasice)
Un meniu mai nou, mai frumușel.

3. Funcții eliminate (față de mediaboxurile vechi)
Recomandări TV (canalul 1)
Recomandări documentare (nu mai știu pe ce canal)
Jocuri cu plată (canalul 12)
Meniu interactiv (canalul 11)
Aplicația Euronews de pe canal (înlocuită în Aplicații)
Toate acestea sunt înlocuite de aplicații
Hard Disk-ul intern pentru DVR (trebuie cumpărat separat un hard disk extern, eu folosesc un stick și merge perfect)

4. De reținut
Treaba cu hard-ul
Merge cu lag, e o durere în fund să joci jocurile, să tastezi. Telecomanda nu are litere, tastatura e pe ecran și selectezi cu săgețile. Apeși o literă și aștepți 2 secunde să îți ia comanda. La schimbat de canale nu e problemă.
Pe Vimeo nu găsești toate video-urile pe care le găsești pe vimeo.com. La unele îți apare că nu se poate reda pe acest dispozitiv.
Necesită net pentru aplicații și replay.

5. Cu alte cuvinte...

PRO:
Replay
Aplicații noi
Dimensiune mică
Interfață frumușică

CONTRA:
Hard disk extern sau stick necesar
Lag mare
Mini ghid mediocru (acela de pe butonul ok, vezi doar ce e acum și ce urmează, la cele vechi vedeai 24 de ore)
Ghid TV slab (doar 2 nivele de transparență, asta e singura problemă, nu se vede bine în spatele lui)

Recomand? Da. Nu e prefect, dar se merită pentru replay, Vimeo și Cinemagia. Păcat că păcală care a venit să mi-l instaleze era bombă, nu știa nimic despre Horizon și orice mi-a zis s-a dovedit a fi greșit după câteva zile.
Are si Wi-Fi?

#22
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Nu

#23
claudia123456

claudia123456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2018
Am pachetul complet de la UPC, platesc aproape 150ron/luna de mai bine de un an. Nu mi-a mers niciodata cum trebuie functia replay (imi zice ca nu sunt abonata la aceasta functie sau are sunetul decalat, sau incepe alt program, sau da diferite erori, etc.) Am sunat de nenumarate ori la ei, am facut sesizari peste sesizari, au venit mi-au schimbat si "cutiuta" lor minunata, insa degeaba. Intrebarea mea e daca merge la cineva aceasta functie asa cum trebuie.

#24
zaq2000

zaq2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2010
Inregistrarile facute pe hard discul extern atasat mediabox-ului, pot fi transferate pe un PC?,
Daca da, care ar fi pasii de urmat?
Am conectat hardul cu respectivele inregistrari la un PC si solicita formatarea acestuia.
Posted Image

#25
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
^
zaq2000 - nu, sunt criptate sa mearga doar pe mediabox din cauze de copyright .

#26
zaq2000

zaq2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2010
n1k3z0r > Multumesc!

#27
COSMINANDREW

COSMINANDREW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.08.2019
Ce aplicații are mediaboxul horizon?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate