Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#12583
ttt2017

ttt2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.08.2017

 Aninoacid2017, on 18 august 2017 - 12:42, said:

Nu, am trimis e-mail la fond si am intrebat daca din momentul in care dosarul se retrimite de la banca catre fond mai trebuie "sa iau coada de la capat". Mi s-a spus ca in momentul in care vad dosarul trimis catre fond sa trimit un e-mail catre ei. Dosarul a fost retrimis de la banca catre fond in data 11/08 iar in 16/08 a intrat in analiza.
vreau si euuuu...care este adresa de mail? ca dosarul meu asteapta din data de 09.08 sa fie iar luat in analiza.

#12584
mike_32

mike_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.08.2017

 Londur10, on 18 august 2017 - 12:17, said:

Salutari tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a ma putea inarma cu rabdare(sa fac o previziune de timp) si sa calculez pasii urmatori.

Pentru lucrul cu BCR, cat dureaza procesul(pe pasi). Ma intereseaza:
  • Durata analizei in centrala

  • In cat timp de la depunerea dosarului vine evaluatorul

  • Parcursul dosarului in centrala(iar analizeaza?!?)

  • Fondul de garantare presupune 30 zile?

  • De la aprobare la fond pana la semnarea contractului de vz-cump astept alte cateva zile. Cate?

  • Cand si unde pot aparea probleme?

  • Estimare timp total de asteptare? 90,120, 150 sau 180 zile?(un mic sondaj)
Multumesc anticipat tuturor pentru orice informatie.

PS Poate aflam un punct de vedere din partea bancii !?!

eu am la BRD,  dupa depunerea documentelor dureaza cam 1 sapt sa depui documentele, evaluatorul poate veni in 2 zile sau in maxim 1 saptamana, apoi dosarul pleaca la juridic in analiza, la mine a durat cam 1 saptamana, apoi faci ntecontractul si declaratiile etc ce iti mai cere de la banca, si dureaza cateva zile sa ti aprobe dosarul. si dupa asta pleaca la fond, la mine a durat putin cei de la BRD  s au miscat repede

 mike_32, on 18 august 2017 - 20:26, said:


eu am la BRD,  dupa depunerea documentelor dureaza cam 1 sapt sa depui documentele, evaluatorul poate veni in 2 zile sau in maxim 1 saptamana, apoi dosarul pleaca la juridic in analiza, la mine a durat cam 1 saptamana, apoi faci ntecontractul si declaratiile etc ce iti mai cere de la banca, si dureaza cateva zile sa ti aprobe dosarul. si dupa asta pleaca la fond, la mine a durat putin cei de la BRD  s au miscat repede
pot aparea probleme la juridic, in funcie de angajator si la evaluator daca te incadrezi la suma ceruta, si sa fie in regula cadastrul, sa nu mai ai alte credite de care nu stii gen carduri de cumparaturi sau conturi cumva uitate deschise, in antecontract sa il faci macar de 90 zile nu mai putin, ca dureaza mult la fond

 sandubloc, on 18 august 2017 - 11:20, said:

Care a fost la voi durata de timp dintre depunerea ultimului act la banca si trimiterea dosarului complet catre fond (de catre banca) ?
la mine a durat 7 zile de cand a fost aprobat dosarul din banca sa l trimita la fond, erau prea aglomerati si au trimis dosarul tarziu la fond, trebuie insistat muuult la banca altfel i l trimit cand vor ei

#12585
Aninoacid2017

Aninoacid2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.08.2017

 ttt2017, on 18 august 2017 - 15:51, said:


vreau si euuuu...care este adresa de mail? ca dosarul meu asteapta din data de 09.08 sa fie iar luat in analiza.
Am trimis e-mail de pe aplicație. http://starepc.fngcimm.ro

#12586
anca_17

anca_17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.08.2017

 mike_32, on 18 august 2017 - 20:31, said:



eu am la BRD,  dupa depunerea documentelor dureaza cam 1 sapt sa depui documentele, evaluatorul poate veni in 2 zile sau in maxim 1 saptamana, apoi dosarul pleaca la juridic in analiza, la mine a durat cam 1 saptamana, apoi faci ntecontractul si declaratiile etc ce iti mai cere de la banca, si dureaza cateva zile sa ti aprobe dosarul. si dupa asta pleaca la fond, la mine a durat putin cei de la BRD  s au miscat repede


pot aparea probleme la juridic, in funcie de angajator si la evaluator daca te incadrezi la suma ceruta, si sa fie in regula cadastrul, sa nu mai ai alte credite de care nu stii gen carduri de cumparaturi sau conturi cumva uitate deschise, in antecontract sa il faci macar de 90 zile nu mai putin, ca dureaza mult la fond


la mine a durat 7 zile de cand a fost aprobat dosarul din banca sa l trimita la fond, erau prea aglomerati si au trimis dosarul tarziu la fond, trebuie insistat muuult la banca altfel i l trimit cand vor ei

La mine (bt) a durat doua luni din momentul in care am trimis toate actele ( antecontract) pana banca l-a acceptat. La fond sta de pe 12 iulie si abia azi s-a aprobat. Nu stiu de ce, dar am impresia ca in doua saptamani va ajunge inapoi la banca. Deci 90 zile e prea putin pentru antecontract.

#12587
sandubloc

sandubloc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.03.2010

 mike_32, on 18 august 2017 - 20:31, said:


la mine a durat 7 zile de cand a fost aprobat dosarul din banca sa l trimita la fond, erau prea aglomerati si au trimis dosarul tarziu la fond, trebuie insistat muuult la banca altfel i l trimit cand vor ei

Ultimul act pe care l-am depus la banca a fost contractul de evaluare (in original) pe 9 august. Evaluatorul mi-a spus ca l-au trimis si ei (electronic) catre banca pe data de 7 august.
Care e momentul imi va aparea dosarul pe site-ul celor de la fond? Cand dosarul ajunge la ei sau cand il vor lua in analiza?

#12588
elenajipa

elenajipa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2017

 Alina-Mantescu, on 18 august 2017 - 10:51, said:

Buna ziua,
Cate zile dureaza sa ajunga contractul de garantare de la fond intr-o agentie BCR -Bucuresti?


mie mi-a ajuns dosarul de la fond la BT in Bacau intr o zi. Pe 17.08 s-a trimis contractul de la fond si pe 18 am semnat la banca

#12589
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 sandubloc, on 19 august 2017 - 06:44, said:


Ultimul act pe care l-am depus la banca a fost contractul de evaluare (in original) pe 9 august. Evaluatorul mi-a spus ca l-au trimis si ei (electronic) catre banca pe data de 7 august.
Care e momentul imi va aparea dosarul pe site-ul celor de la fond? Cand dosarul ajunge la ei sau cand il vor lua in analiza?

Pe site iti va aparea cand cei de la banca vor trimite electronic dosarul la fond.
Dar dupa evaluare banca face inca o analiza asa ca probabil d-aia nu ti l-au trimis inca. Si ar trebui sa iti ceara un nou extras de carte funciara, daca nu ai depus deja unul dupa evaluare.

#12590
ttt2017

ttt2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.08.2017

 Aninoacid2017, on 18 august 2017 - 20:33, said:

Am trimis e-mail de pe aplicație. http://starepc.fngcimm.ro
multumesc frumos!

#12591
sandubloc

sandubloc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.03.2010
@nonameshadow

am citit despre faptul ca extrasul din cartea funciara expira in 15 zile...
din ce am inteles, va trebui sa-l duc la banca dupa ce dosarul se intoarce de la fond aprobat.
cine va plati acel extras, eu sau proprietarul si de unde se ridica? notar?
multumesc

#12592
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Sunt 2 chestii distincte:
1. Extrasul de carte funciara de informare care are valabilitate 15 zile și trebuie să fie în termen când banca trimite dosarul la fond
2. Extras de carte funciara de autentificare  care e valabil 10 zile și îți trebuie la semnarea cvc, după ce fondul aprobă dosarul și trimite contractul de garantare.

Se ridică de la notar și sunt plătite de tine. Tu acum vei avea nevoie de primul, dar ar trebui sa te anunțe banca când să îl duci

Edited by nonameshadow, 19 August 2017 - 09:36.


#12593
andreea8898

andreea8898

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2017
Se mai afla cineva cu dosar aprobat in 2.08.2017 fara contract de garantare trimis?? Imi expira antecontractul pe 1 si nu stiu cat dureaza pana la semnarea tuturor actelor? Trebuie prelungit antecontractul? Stie cineva?

#12594
mike_32

mike_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.08.2017

 andreea8898, on 19 august 2017 - 10:09, said:

Se mai afla cineva cu dosar aprobat in 2.08.2017 fara contract de garantare trimis?? Imi expira antecontractul pe 1 si nu stiu cat dureaza pana la semnarea tuturor actelor? Trebuie prelungit antecontractul? Stie cineva?
insista la banca, inseamna ca nu ti au trimis dosarul la fond, suna i si insista zilnic altfel astepti muult si bine

#12595
Florinl92

Florinl92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2017
Bună ziua, în data de 07.08 am găsit apartamentul, ne-a plăcut, pe 08.08 am semnat promisiunea, a venit și evaluatorul in aceeași zi, pe 10 a ieșit raportul de evaluare. Pe 18.08 am dus și extrasul de carte funciara și de la banca (cec)  mi-a zis ca a trimis dosarul către fond, însă pe site-ul lor nu îmi apare nimic, ca și când nu ar fi la ei. Aveți idee cam cât ar dura pana la finalizarea actelor? Mulțumesc anticipat

#12596
mike_32

mike_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.08.2017

 Florinl92, on 19 august 2017 - 10:47, said:

Bună ziua, în data de 07.08 am găsit apartamentul, ne-a plăcut, pe 08.08 am semnat promisiunea, a venit și evaluatorul in aceeași zi, pe 10 a ieșit raportul de evaluare. Pe 18.08 am dus și extrasul de carte funciara și de la banca (cec)  mi-a zis ca a trimis dosarul către fond, însă pe site-ul lor nu îmi apare nimic, ca și când nu ar fi la ei. Aveți idee cam cât ar dura pana la finalizarea actelor? Mulțumesc anticipat
nu e trimis, insista la ei, ei pot sa spuna ca l au trimis. daca ar fi trimis aparea in aceiasi zi pe situl fondului. la mine a durat o saptamana pana au trimis dosarul la fond si am insistat zilnic la banca si cu telefoane i am stresat

Edited by RealThing, 22 August 2017 - 10:42.
Post dublu


#12597
sandubloc

sandubloc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.03.2010

 Florinl92, on 19 august 2017 - 10:47, said:

Bună ziua, în data de 07.08 am găsit apartamentul, ne-a plăcut, pe 08.08 am semnat promisiunea, a venit și evaluatorul in aceeași zi, pe 10 a ieșit raportul de evaluare. Pe 18.08 am dus și extrasul de carte funciara și de la banca (cec)  mi-a zis ca a trimis dosarul către fond, însă pe site-ul lor nu îmi apare nimic, ca și când nu ar fi la ei. Aveți idee cam cât ar dura pana la finalizarea actelor? Mulțumesc anticipat
florin92 sunt in aceeasi situatie ca si tine. te-au sunat de la banca si ti-au spus sa le duci extras de carte funciara ?
ti-au spus ca ti-au trimis dosarul catre fond in ziua in care ai dus extrasul de pe cartea funciara?

#12598
Florinl92

Florinl92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2017
Extrasul era scos de cand am făcut promisiunea, dar era semnat electronic și a trebuit sa aștept pana pe 18 ca să îl duc cu semnătura și stampila originala. Doamna care se ocupa de dosar a zis ca încearcă sa depună dosarul de pe data de 14.08. Pe 18 când i-am dus extrasul cf mi-a zis ca dosarul este în așteptare, în drum spre fond. Mai mult de atât nu știu. O sa ma duc luni pe 21.08 sa insist cu întrebările

#12599
PumaK1ng

PumaK1ng

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.07.2017
SOLICITAREA363979

DataStareaSe află la
31.07.2017 09:28Solicitare trimisa catre FNGCIMMFNGCIMM
18.08.2017 12:31Solicitare în analiza la
FNGCIMMFNGCIMM
18.08.2017 12:43Solicitare returnata pentru date incompleteBANCA
18.08.2017 14:09Solicitare trimisa catre FNGCIMMFNGCIMM

din nou banca îmi face feste...După ce mi-a greșit județul si am pierdut rândul din 24.07 acum cine știe când îmi reia analiza la dosar.

Edited by PumaK1ng, 19 August 2017 - 12:51.


#12600
monica-adriana0405

monica-adriana0405

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.05.2017
Este cineva cu dosarul din 9.08 in analiza si i s.a schimbat statusul in aprobat? :( pe 24 fac o luna de cand e dosarul la fond...pe 30 expira antecontractul..iar ei vad ca nu isi dau interesul sa raspunda macar la un mail. Mai este cineva in situatia asta? Ce e de facut? Specific ca dezvoltatorul refuza efectuarea unui act aditional.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate