Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Abrazive. Cu ce taiem, slefuim, rectificam, polizam?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Avand in vedere ca toti, sau marea majoritate a celor de pe aria de "Mecanica Agricola" le folosim, cred ca sunt utile niste informatii si un un loc unde lumea sa intrebe si cei care stiu (unii din teorie, altii din experienta, si altii din ambele) sa dea o mana de ajutor.

Pentru inceput sa facem o casificare primara a produselor abrazive:
Produsele abrazive se impart in 3 categorii mari:
1. Abraziv pe suport, cunoscut si sub denumirea uzuala de "smirghel"
Este cunoscut si sub denumirile de smirghel sau glaspapir. Se obtine prin lipirea mai mult sau mai putin ordonata a materialului abraziv pe un suport de hartie sau textil. Uneori se poate folosii si alt tip de suport.
Ca si format se intalneste in multe forme: rulouri, benzi fara sfarsiit, foi, discuri, discuri lamelare etc.
Ca si material abraziv se imparte in 3 mari categorii: Carbura de siliciu, corindon (poate fii de mai multe tipuri) si zirconiu.
Ca si utilizare, se foloseste in aproape toate ramurile industriale dar si in gospodarie. Este folosit la slefuirea metalelor, lemnului, chiturilor, materialelor de constructie, lacurilor, sticlei, ceramicii si multor alte suprafete.
2. Discuri abrazive cunoscute si sub denumirea de "discuri de flex" sau "discuri de debitat".
Cunoscute si sub denumirea uzuale de discuri de debitat sau discuri abrazive, se impart in 2 categorii mari:
A. Discuri pentru debitare
B. Discuri de debavurare (de polizat)
Ambele categorii se clasifica dupa materialul pentru care sunt concepute pentru al prelucra cum ar fi: Pentru otel (sau pentru metal cum mai sunt cunosute) sunt cele mai raspandite si se utilizeaza pentru debitarea/debavurarea otelului incepand de la oteluri moi pana la otelluri slab aliate, pentru inox utilizate in special pentru debitarea/debavuarea otelului inoxidabil, pentru roca/materiale de constructie, pentru metale moi (aluminiu si cupru) si pentru fonta.
Prima categorie, discurile de debitare se produc in mod uzual cu diametre cuprinse intre 115 si 230mm si grosimi intre 1 si 3mm pentru utilizare pe masini/scule de mana si cu diametre de 300-800mm si grosimi intre 3 si 12 mm pentru utilizare pe masini fixe.
A doua categorie, discurile de debavurare/polizare se produc cu diametre uzuale intre 115 si 230 mm si grosimi intre 4 si 10mm.
Toate discurile abrazive sunt au una sau mai multe insertii de armare ceea ce le confera rezistenta la viteza de lucru ridicata, marea majoritate putand fi exploatate in conditii de siguranta la viteze de 80 m/s. Pentru unele aplicatii speciale sunt produse discuri abrazive care pot fi utilizate si la viteze periferice ai mari, pana la 100 m/s.
3. Corpuri abrazive cunoscute si sub denumirea de "pietre de polizor".
Cunoscute sub denumirea uzuala de pietre de polizor au un domeniu de utilizare destul de larg, de la ascutit si polizat diverse scule pana la rectificari de mare precizie a diverselor materiale incepand cu materiale plastice, cauciuc, compozite, roca, materiale de constructie, metale moi, metale si aliaje dure si foarte dure
In functie de linatul utilizat in fabricarea corpurilor abrazive se disting patru grupe mari:
Cu liant ceramic, cu liant organic (bachelita), cu liant magnezitic si cu liant elastic.
O categorie aparte de corpuri abrazive o reprezinta corpurile abrazive cu liant elastic si pastele abrazive, ambele folosite in obtinerea unor suprafete cu luciu metalic.
In functie de materialul abraziv ce intra in compozitia corpului abraziv sunt cateva grupe principale: Carbura de siliciu, Electrocorindon, Veral etc. fiecare material abraziv fiind adecvat pentru anumite tipuri de materiale prelucrate. Pentru polizarea sau rectificarea unor aliaje este necesar sa se foloseasca in compozitia corpurilor abrazive a unor amestecuri de doua sau mai multe materiale abrazive.
In functie de materialu care urmeaza a fi prelucrat corpurile abrazive pot fi mai moi sau mai dure. O regula de baza in alegerea corpului abraziv potrivit este aceea ca se utilizeaza corpuri moi pentru prelucrarea materialelor dure si corpuri abrazive dure pentru prelucrarea materialelor moi.
Pentru a alege corect corpul abraziv corespunzator operatiei care va fi executata trebuie tinut cont atat de caracteristicile materialului prelucrat cat si de caracteristicile utilajului pe care se face prelucrarea de aceea este indicat sa se ceara asistenta tehnica din partea producatorului sau distribuitorului de corpuri abrazive.
Pentru polizoarele simple de banc cele mai folosite sunt corpurile abrazive cilindric-plane de diferite dimensiuni. Pentru utilizare uzuala, ascutit scule, cutite, diverse polizari etc se folosesc corpuri cu liant ceramic si Veral ca si abraziv (de obicei au culoare alba sau caramizie) iar pentru a poliza/ascuti unelte placate cu Vidia, carbura metalica, stelit etc. se folosesc corpuri cu liant ceramic si abraziv carbura de siliciu verde.


  Orice completari sunt bine venite.

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
ai uitat de masinile de lepuit.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Acolo practic este o rectificare cu pasta abraziva de rodaj. Asta e un amestec de ulei cu granule abrazive. In functie de situatie se folosesc atat uleiuri cu vascozitati diferite cat si granule abrazive de diverse dimensiuni sau chiar amestec ce mai multe dimensiuni.

  Ca si grupa de abrazive, tot ce e pasta abraziva intra la abraziv pe liant elastic, desi practic e liant lichid.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 11:32.


#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Pentru armele moderne, lepuirea e pe unul din primele locuri.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In productie sau in intretinere?

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 11:56.


#6
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
In productie.

Este des folosita la:

prelucrarea exteriorului tevilor (arme de vanatoare, ff scumpe), la profile octogonale, hexagonale, etc
prelucrarea suprafetelor la inchizatoare, receivere, etc, unde intervine frecarea datorata miscarii relative


aici vezi, la minutul 9:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eOo-muzMRp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ei8ht, 06 January 2017 - 12:06.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da, acolo folesesc pile de honuit. Sunt corpuri abrazive cu liant ceramic si abraziv de oxid de aluminiu imbogatit cu rubin (au culoare specifica, roz) . Atat ca le folosesc pe dos Posted Image  adica pe exteriorul piesei nu pe interior.La noi nu am intlnit asta. La Cugir foloseau pile de honuit dar nu am vazut niciodata la ce, de fapt nu aveam acces decat la depozitul de materiale, in zona de productie nu, din cate am inteles nici macar nu era in aceeasi zona a localitatii.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 12:33.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O teapa constanta se da la pietrele de polizor, cand i se vinde omului piatra de corindon pe post de piatra de carbura de siliciu verde, ajunge omul la atelier si constata cu surprindere ca in loc sa ascuta cutitul de strung cu vidia se consuma piatra.
Aceasta teapa este posibila deoarece culoarea celor doua este foarte apropiata. Pretul celei de corindon este jumatate  fata de cea de carbura de siliciu verde. Este o piatra ieftina care e buna la utilizari obisuite in atelier cand mai polizezi un fier.
Desi culorile sunt aproape identice, piatra pentru vidia tinuta in lumina trebuie sa aiba puncte care sclipesc si are o tenta usor spre verde.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mai putin cunoscuta este nitrura cubica de bor ( CBN, Borazon).
Se apropie ca duritate de diamant insa este mai ieftina.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 06 ianuarie 2017 - 12:28, said:

Da, acolo folesesc pile de honuit.

Cluj... Ceva pe la Carbochim?
Bune discuri de debitat de 125/1,5mm am luat de la ei.
Ce este Veral-ul?

Edited by Ion_Bumbu, 06 January 2017 - 13:39.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostIon_Bumbu, on 06 ianuarie 2017 - 13:34, said:

Cluj... Ceva pe la Carbochim?
Bune discuri de debitat de 125/1,5mm am luat de la ei.
Ce este Veral-ul?
9ani la Carbochim inginer chimist Posted Image Nu mai lucrez la ei de 4 ani dar am acumulat ceva experienta.
Veralul este oxid de aluminiu. In functie de puritate este corindon95-97% puritate sau veral daca este de puritate mare99%. Sau "corund; ca de vreo cativa ani ne-am englezit.

In caz ca urmeaza. Rubin este denumirea uzuala la oxidul de aluminiu imbogatit(cu adaos) cu oxid de crom.E piatra aia roz.
In zilele ce urmeaza o sa le mai despic putin grupele.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 13:52.


#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
D-le @PoeOvidiu , apreciez dorinta dvs. de a fi util dar prin asta nu trebuie sa inducem in eroare pe cei mai putin cunoscatori ai domeniului respectiv ! Clasificarea materialelor si corpurilor abrazive incepe cu : 1. Natura materialului abraziv;
2.Duritatea materialului abraziv (si aici ar fi de amintit de scara duritatilor sau scara lui Mops)
3. Natura liantului (cu clasificarea specifica)
4. Forma si dimensiunile corpului abraziv
Abia dupa astea pot aparea formele de prezentare : abraziv pe suport(cu n clase) sau fara suport(cu n clase), s.a.m.d.!
Consultati partea introductiva a unui catalog Carbochim sau Abrom (firme romanesti de corpuri abrazive) pentru o mai buna documentare! O zi buna !
@Ion_Bumbu Nitrura cubica de bor se foloseste mai mult la confectionarea de placute amovibile pentru strungit , alezat pentru ca datorita duritatii f.mari permite strungirea cu viteze mari de aschiere si obtinerea unor suprafete cu rugozitate mica !

Edited by iuliean50, 06 January 2017 - 14:09.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Multumesc de completare si de ajutor Posted Image
Am considerat totusi ca pentru utilizator final al produsului sunt suficiente informatiile,dar cum ziceam in primul post orice completari sunt bine venite urmand a se completa.
Fiecare grupa de abrazive se poate despica si impartii in multe subgrupe. Dar daca facem asta intr-un singur post va iesi un roman.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 14:12.


#14
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
scara mohs, zic.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cred ca e doar greseala de tastare.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postiuliean50, on 06 ianuarie 2017 - 14:02, said:

@Ion_Bumbu Nitrura cubica de bor se foloseste ...

Se foloseste la confectionarea discurilor de abrazive.
Am fost pe punctul de a comanda un astfel de disc dar am iesit mai avantajos cu unu rusesc pentru ascutit
cutitele cu carbura.
Am ceva placute cu virf din CBN, momentan prin sertar, la ce am avut de lucrat carbura a fost ultrasuficienta.
@PoeOvidiu,

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai discurile alea cu carbura cubica de bor sunt facute pe principiul discurilor diamantate. E un suport metalic pe care e depus un strat mai gros sau mai subtire de carbura de bor. Oricum zona diamantatelor e un domeniu unde experienta mea este la nivel de cultura generala, nu prea sunt in masura sa dau multe sfaturi.
Poate avem un coleg de forum care e mai informat in aceast domeniu.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2017 - 15:56.


#18
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postei8ht, on 06 ianuarie 2017 - 14:24, said:

scara mohs, zic.
Multumesc pentru observatie ! A fost greseala mea de redactare !
@Ion_Bumbu Am zis ca nitrura cubica de bor se foloseste mai mult la.......(nu exclusiv) si am mentionat si citeva avantaje! La discurile abrazive cu nitrura cubica de bor este costisitoare operatia de indreptare(taiere) datorita duritatii mari a materialului abraziv !

Edited by iuliean50, 06 January 2017 - 17:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate