Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Abrazive. Cu ce taiem, slefuim, rectificam, polizam?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Si la  alea cu diamant nu este??

#20
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 Ion_Bumbu, on 06 ianuarie 2017 - 18:00, said:

Si la  alea cu diamant nu este??
Ba da ! Daca dvs. cunoasteti totusi vreo metoda prin care se poate face "taierea"(in scopul eliminarii batailor sau fulajului) la un disc cu pulbere de diamant (asa cum se face de obicei la un corp abraziv pentru rectificarea unei suprafete cilindrice exterioare sau interioare) v-as ruga sa ne spune-ti si noua ! Eu v-as ramine recunoscator !

#21
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Asa ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_RBFr1X_yiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010

 iuliean50, on 06 ianuarie 2017 - 18:23, said:

Ba da ! Daca dvs. cunoasteti totusi vreo metoda prin care se poate face "taierea"(in scopul eliminarii batailor sau fulajului)

Gasesti un flimulet a lui Leontiev despre asta.
https://www.youtube....smast/playlists
Asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aj2YmovUv0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe principiul cui pe cui se scoate.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 15 January 2017 - 16:18.


#23
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sunt multe alte discuri abrazive. Funcție de material, dar și funcție de aplicație sau de scula cu care o sa lucrezi.

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ciocaionflorin, on 15 ianuarie 2017 - 15:39, said:

Asa ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_RBFr1X_yiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?

Daca te referi la banda abraziva, se gaseste la orice distribuitor de abrazive, si daca nu are pe stoc o face pe comanda. La unii dureaza 3-4 zile, la altii 2 saptamani.
Daca te referi la scula aia, habar nu am.

#25
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008

 PoeOvidiu, on 17 ianuarie 2017 - 07:42, said:

Daca te referi la banda abraziva, se gaseste la orice distribuitor de abrazive, si daca nu are pe stoc o face pe comanda. La unii dureaza 3-4 zile, la altii 2 saptamani.
Daca te referi la scula aia, habar nu am.

Ma refer la scula, din pacate ce am gasit pe net nu am gasit in ro. Si una si cealalta pe site-uri rusesti.

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Ete fleosc...
Slefuitoarele cu banda de 2 au facut cativa baieti, acum mai face doar unul, cauta myknife forum userul katran., sectiunea anunturi/targ...ceilalti nu prea mai activeaza.
Oricum pe acel forum gasesti oameni padionati de ce te intereseaza si deci mai multe raspunsuri ca aici.

Problema nu e daca gasesti, lroblema e cat te costa, sub 1500 lei cadrul sau 2000 si ceva cu motor nu prea cred.
Ca idee, cauta kmg belt grinder sau simplu belt grinder si e plin netul afara.

In ce priveste ghidajul pt ascutit cutite ....da, rusul face niste scule foarte misto insa nu stiu daca ai tu de dat 250-300 usd pe asa ceva, kitul simplu e creo 200, cu ceva accesori samd...te duci spre 300.
Daca esti pasionat ajung pietre bune si inveti sa ascuti la mana, mana e cel mai al dracu instrument.



#27
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Slefuitoarele cu banda sunt eficiente,am unul cu banda de 120 mm pentru rectangulara si unul cu banda de 80 mm pentru teava rotunda...le-am luat ca sa satinez tevi de inox,aveam un contract cu niste olandezi cu care am lucrat bine pana au inceput sa nu mai plateasca...le mai folosim ocazional dar nu la capacitatea lor din pacate.
Attached File  IMG_20170420_103611.jpg   253.01K   38 downloadsAttached File  IMG_20170420_103546.jpg   239.24K   35 downloads

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Sean, zi-mi si mie ala de 80 cum e dodv al mexanismelor/ rolelor? Se simte profi sau baraie din incheieturi?
Si o alta intrebare, pt ca sunt praf la electrica..ai cumva idee daca motorul ala cu care vine echipat si care parca e de 3kw poate fi legat la 220?


#29
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Orice se poate.
Inclusiv monta un invertor care să facă din 230V monofazat 380 trifazat.
Bonus, decizi frecvenţa, respectiv turaţia.

#30
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Asa e,te poti juca cu frecvanta dar e destul de scump.
Sunt utilaje industriale de calitate,facute de Fein,nu bat,nu caraie...ma uit maine ce putere are motorul principal ca am uitat...cel de avans are cam 700w parca dar are reductie.
Poti sa-l treci pe 220 cu condensatori dedicati dar nu stiu daca merita.

Edited by sean70, 25 April 2017 - 19:06.


#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Nu merita!

#32
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 sean70, on 25 aprilie 2017 - 19:05, said:

Asa e,te poti juca cu frecvanta dar e destul de scump...
Nu o zis că ar avea vreo jenă dpădv, i-am răspuns strict la întrebare.

 Ion_Bumbu, on 25 aprilie 2017 - 19:17, said:

Nu merita!
Depinde, nu ştii cât îi cere ENEL-ul pentru trei faze.

le: dacă te referi la folosirea condensatorilor, da, ai perfectă dreptate.

Edited by scaiba, 25 April 2017 - 19:21.


#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, racordarea la 380v e o optiune dar nu cred ca se va intampla in viitorul foarte apropiat, astfel incat ar trebui sa ma folosesc de el pe monofazic.

De invertor stiu( ca se poate), in principiu "orice" se poate,  dar mai stiu si ca e o jucarie pe de o parte scumpa, relativ complicata pe de alta parte, in sensul ca daca nu e " de marca"   sau nu e noua si crapa ceva prin ea...e de dus la doctor si/sau de bagat bani in ea, plus ca doctorul bun trebuie si gasit.
Fiind habarnist ar cam trebui sa iau una noua sau de marca si de la cineva priceput care sa ma scoata din belea in caz ca..
Avand in vedere ca e deci " mai complicat" cu o asemenea solutie, deocamdata, ma gandeam la condensatori si pierderile de putere aferente...pentru moment, sa il pot folosi. Oricum 3000w la ce il voi folosi eu e mult in sensul ca ma pot adapta o vreme la o putere mai mica daca ar functiona cat de cat decent.
In timp evident ca si celelalte solutii, respectiv invertor sau trifazat vor urca in lista de prioritati.

Gasisem unul pe la 2000 lei sh ceea  ce ar fi acceptabil daca il si pot utiliza cat de cat decent.
Daca e musai sa folosesc invertor nu prea merita sa ma complic avand in vedere ca oricum ar trebui sa fac si unul mai finut, custom, la care am optiunea de fulii, tip clona kmg.
Dilema e deci daca sa iau " bruta" si sa o pot totusi folosi imediat fara costuri suplimentare mari si complicatii..si apoi cand voi rezolva curentul sa raman cu ea pt anumite lucrari grosiere, cel mic preluand fineturile, sau sa bag banii direct in cel custom urmand ca unul de genul acestora sa iau ulterior daca mai gasesc vreo ocazie si daca nu ma descurc doar cu cel mic.
Necazul ar fi in aceasta conjunctura ca pe cel mic trebuie sa-l si proiectez si sa imi bat capul plus timpul pana cand e gata...
Asadar, cu scuze pt foiletoane poate neinteresante, il pot pacali cu condensatori sa fie cat de cat utilizabil sau fac o achizitie pt viitor/ care implica di investitia intr-un invertor?



#34
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Eu as lua unul facut gata si nu m-as complica sa construiesc de la 0...acum depinde si pentru ce il folosesti,daca sunt aplicatii dedicate se schimba treaba.
Un motor trifazat obisnuit il pacalesti usor sa mearga cu condensatori pe o faza...nu merita investitia in convertizor de frecventa daca nu ai nevoie de turatii variabile.
Si trifazatul e de luat in calcul oricand daca lucrezi la alt nivel decat hobby.

#35
zZ-A

zZ-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2015
@PoeOvidiu:
Bună ziua. Din postările dvs. reiese, că sunteți un bun cunoscător al materialelor abrazive. V-aș ruga să mă lămuriți despre pastele de șlefuit (paste abrazive) aplicabile pe disc din pâslă, pe polizor de banc. La noi, în magazinul de bricolaj am găsit trei tipuri de paste : Roşu, marcat pe ambalaj " PSO-3192", Albastru "PSO-3122", şi Verde " PSL-2110". Ați putea să-mi spuneți ce reprezintă aceste marcaje, şi care tip la ce anume se folosește (operațiuni, materiale...) Vânzătorul din magazin nu mi-a putut oferi aceste informații. În speță, aș vrea să folosesc o pastă pt. debavurare, finisare după ascuțire pe polizor al unor cuțite de masă cu lame din inox, de calitate mai bune /mai slabe.

Edited by scaiba, 20 May 2017 - 15:49.
Am sters citarea unui post imens, citare care poate fi simplu inlocuita cu ce am scris cu fonturi albastre.


#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Marcajul difera in functie de producator. Dar culoarea este oarecum aceeasi sau cu mici variatii
- PASTA ROZ- (#180)
PASTA ALBA (#320)
ALBASTRA (#800)
- PASTA VERDE (#320 ; #1000)
In paranteza sunt granulatiille materialului abraziv. Acum depinde ce doriti sa obtineti, pentru luciu oglinda puteti utiliza doar pasta verde, prima data 320 si pe urma 1000 deci doua lustruiri succesive.
Pentru cutite e suficienta pasta alba sau chiar cea roz atat ca e posibil sa nu ajungeti la oglinda ci suprafata lustruita sa ramana mai putin lucioasa, aproape mata.

Vezi jos la paste abrazive solide Posted Image
http://www.carbochim...nt-elastic.html

Edited by PoeOvidiu, 20 May 2017 - 15:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate