Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sfat Chirie sau Cumparare sediu firma?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
anacalin

anacalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.04.2016
Buna,

Am o companie unde lucram 10 persoane pe PC-uri, toti ne ocupam cu marketing online. Momentan inchiriem un penthouse cu 700 de euro pe luna. Am facut un calcul, in 5 ani cheltuim doar pe chirie 39.000 de euro.

Daca fac un calcul, cu banii de chirie de 10 ani putem cumpara locatia, iar in 10 ani ne-am recupera banii pe care i-am da pe chirie si ramanem si cu locatia (Evident, daca tine business-ul 10 ani, daca nu tine, ma gandesc sa-l dam in chirie).

Ce ati face voi in cazul meu, daca ati avea budgetul sa cumparati locatia? Ce minusuri vedeti in a face asta?

Daca aveti orice intrebare sa ajungem la o concluzie mai concreta, abia astept sa o citesc!

Multumesc,
Ana

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Esti sigur ca afacerea va mai merge inca 10 ani?

#3
anacalin

anacalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.04.2016
Nu. Dar ideea mea sta in felul urmator: Sa spunem ca afacerea moare in 3-7 ani. Am recuperat jumatate din bani (la 5 ani, un exemplu), iar dupa il dam in chirie, peste alti 5-10 ani (maxim) scot si cealalta parte din chirie, si raman cu locatia, care ulterior va intra pe profit. (Fara sa dau bani la altcineva, iar peste ani sa raman si fara locatie, si fara bani - vorbesc, evident de banii de chirie).

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postanacalin, on 04 ianuarie 2017 - 19:09, said:

Am o companie unde lucram 10 persoane pe PC-uri, toti ne ocupam cu marketing online. Momentan inchiriem un penthouse cu 700 de euro pe luna. Am facut un calcul, in 5 ani cheltuim doar pe chirie 39.000 de euro.

Daca fac un calcul, cu banii de chirie de 10 ani putem cumpara locatia, iar in 10 ani ne-am recupera banii pe care i-am da pe chirie si ramanem si cu locatia (Evident, daca tine business-ul 10 ani, daca nu tine, ma gandesc sa-l dam in chirie).
Mie calculul chiriei de 700 lunar îmi dă un total de 42.000 pe 5 ani. Mă rog, să spunem că 39 de mii e spus doar așa, "de marketing".
Iar nu-mi ies calculele la ce penthouse se poate cumpăra la numai 80.000€??
Adică dacă e 3 camere confort 1 sporit, în Balta Albă, bloc solid, făcut de Nea Nicu după '80, la ultimul etaj, nu înseamnă că e penthouse.

Însă în final discuția este despre rentabilitatea investiției, dacă suma disponibilă îți poate aduce mai mult de 10% anual din afacerea curentă, sau din alte afaceri, înseamnă că nu e bine să fie investită în imobiliare.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 06.09.2008
N-am inteles la ce va trebuie penthouse daca stati cu nasu-n monitoare Posted Image
Inchiriati ceva ieftin ca doar sunteti la munca.

Edited by sirgoofy, 04 January 2017 - 20:05.


#6
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsirgoofy, on 04 ianuarie 2017 - 20:03, said:

N-am inteles la ce va trebuie penthouse daca stati cu nasu-n monitoare Posted Image
Inchiriati ceva ieftin ca doar sunteti la munca.
lasa omu sa ofere conditii angajatilor

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
In afaceri foarte rar e cazul sa cumperi. Plus ca tu, ca administrator, girezi creditul ca persoana fizica. Deci daca firma da faliment banca are dreptul sa te urmareasca pe tine pentru recuperarea prejudiciului.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 06.09.2008

View PostTheRipper, on 04 ianuarie 2017 - 20:07, said:

lasa omu sa ofere conditii angajatilor

Pai arunca banii pe penthouse si apoi se intreaba cum sa salveze banii Posted Image

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai bugetul sa cumperi locatia? cumpar-o!
eu asa as face! e o investitie!
daca e vorba de imprumuturi si banci, nu merita!

o intrebare ar fi... nu v-ati descurca intr-o locatie/zona cu chiria mai ieftina? (3-400€) sau e vorba de imagine?

Edited by Nero-d, 04 January 2017 - 20:15.


#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Chiriilesunt foarte mari raportate la pretul apartamentelor asa ca merita clar sa cumperi si in cel mai rau caz il inchiriezi.
Tata are un apartament inchiriat care in 7 ani a scos din chirie 50% din pretul apartamentului.
Afacerile pe terment lung sunt in imobiliare, cumperi si inchiriezi. Din chirie platesti rata si ramai si cu bani si dupa 10-15 ani ramai cu apartamentul gratis.

Edited by Kroghy, 04 January 2017 - 20:23.


#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Deci :
-ai bani sa cumperi cu banul jos sau prin credit ? Ca nu e totuna ce vrei sa faci dupa ( daca afacerea da kix ) .
Cu banul jos , pt o firma , nu merita ( dpmdv ) , doar cu credit ; daca dupa x ani iti pica afacerea , tot ai ratele de platit dar cu datul in chirie s-ar putea sa rezolvi fara sa aduci bani de acasa . Atunci locatia trebuie sa se preteze la a putea fi data in chirie ulterior pe suficienti bani cat sa acopera rata .

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De 80k euro aș investi în dezvoltarea afacerii în așa fel încât să aducă minim 2 x chiria înapoi pe lună, ca să nu-mi mai bat capul. Că oricum, e într-un domeniu destul de volatil, dacă schimbă goagăl algoritmul de câteva ori în 10 ani și din 10 rămâneți 5 sau vă faceți 15?

#13
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
As ramane in chirie. Poate peste 2-3 ani:
- lucrurile merg bine si mai angajati oameni si va trebui sa va mutati in ceva mai mare
- lucrurile merg prost si dati oameni afara, ramaneti mai putini si va este suficient un spatiu mai mic

Flexibilitatea asta mi se pare importanta pentru o firma, intr-un domeniu atat de dinamic.

Nu mi-e clar daca ti-ai facut calculele pentru cumpararea pe PF sau pe PJ, caci sunt unele diferente (impozite, amortizari, deduceri...)

#14
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
La zece angajati ai deja niste cheltuieli lunare consistente, ce diferenta fac 700 de euro in plus sau minus la cheltuieli la profitul pe termen lung? Niici nu te gandi sa cumperi - iar daca te incalzeste cu ceva, afla ca si Microsoft plateste chirie de 15 ani in cele mai scumpe locuri din Bucuresti, daca ei nu si-au pus problema  sa cumpere nu ar trebui sa ti-o pui nici tu, chiar daca nu iti sunt foarte clare motivele.
Asa ca tu concentreaza-te in continuare pe marketingul online ca e de viitor si se pot scoate multi bani - am un prieten care cu acelasi numar de oameni face zeci si cateodata sute de mii de euro profit pe luna - in asta ar trebui sa iti investesti timpul si energia, nu cum sa eficientizezi pe zece ani o cheltuiala de cateva sute de euro. Lasa-ne pe noi, amaratii fara initiativa sau spirit de aventura sa ne jucam la firul ierbii cu randamente din chirie de 4-5% :)

A, si daca esti serioasa cu afacerea ta, ar trebui sa te gandesti la un spatiu real de birouri cu toate facilitatile aferente, nu la apartamente de bloc ca nu mai suntem in anii '90. Angajatii tai sunt singurul activ real din toata afacerea ta si spre ei ar trebui sa iti canalizezi toate investitiile.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e buna observatia cu flexibilitatea... tre sa iei in calcul si posibilitatea ca cuantumul chiriei sa se modifice in timp...
pe de alta parte... profitul reinvestit...

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postanacalin, on 04 ianuarie 2017 - 19:09, said:

Buna,

Am o companie unde lucram 10 persoane pe PC-uri, toti ne ocupam cu marketing online. Momentan inchiriem un penthouse cu 700 de euro pe luna. Am facut un calcul, in 5 ani cheltuim doar pe chirie 39.000 de euro.

Daca fac un calcul, cu banii de chirie de 10 ani putem cumpara locatia, iar in 10 ani ne-am recupera banii pe care i-am da pe chirie si ramanem si cu locatia (Evident, daca tine business-ul 10 ani, daca nu tine, ma gandesc sa-l dam in chirie).

Ce ati face voi in cazul meu, daca ati avea budgetul sa cumparati locatia? Ce minusuri vedeti in a face asta?

Daca aveti orice intrebare sa ajungem la o concluzie mai concreta, abia astept sa o citesc!

Multumesc,
Ana

In 20 de ani muriti fiecare de 200 de ori, dati faliment de 400 de ori, asta este o investitie care o faci la inceput, daca ai banii, daca nu, stati linistiti acolo,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate