Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

A facut cineva migrarea la Tinmar Energy ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 15.05.2008
mai este careva cu contract la ei,cum au procedat in ultima luna,scumpiri si notificari?

#38
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.09.2011
eu sunt la ei,totul este in regula!oricum sunt cei mai tari de pe piata!!!

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 15.05.2008
pai detaliaza,de cand ai semnat ultima data,ce pret ai,ce produse ai?

#40
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007

View PostValyca74, on 07 septembrie 2021 - 08:00, said:

eu sunt la ei,totul este in regula!oricum sunt cei mai tari de pe piata!!!
Dă-ne mai multe detalii, și eu sunt interesat.

#41
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
@Valyca74 ?
Detaliezi puțin te rog experiența cu ei?

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 15.05.2008
zilele astea voi face trecerea la o locatie pt ee la ei sa vad cum se misca
sanse mari sa mut si casa cu gazul, de la petarda actual am primit notificare de 333 lei de la 1 oct

#43
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Eu am aplicat ca sa nu pierd oferta care era valabila pana in 31.08, dar nu am primit inca niciun raspuns. A inceput cineva procesul de trecere de la furnizorul actual la Tinmar in ultimele zile ale lunii august? Vreun raspuns, ceva?

#44
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Eu , da. Am trimis actele semnate și am primit confirmarea...

#45
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Mi-au trimis si mie, in sfarsit, documentatia necesara pentru incheierea unui contract. Asta dupa ce am sunat de doua ori la serviciul clienti.

Pretul de baza este foarte bun pentru situatia actuala 0.139 lei/kWh, fara T.V.A.

Conditiile contractuale sunt, insa, la fel de dubioase ca cele de la Restart Energy, de la care ma pregatesc sa migrez.

Extras din conditiile standard Tinmar:

"Preţul de bază al gazelor naturale este stabilit cu fiecare Client casnic în Oferta de furnizare gaze naturale acceptată de acesta și se poate modifica conform procedurilor din prezentul articol."

"Modificarea preţului contractului poate avea loc în urmatoarele situaţii, dar fără a se limita la: schimbarea modalităţii de calcul şi stabilire a preţului de baza şi/sau a tarifelor reglementate şi/sau a condiţiilor de tranzacţionare a gazelor natural, introducerea unor noi impozite sau taxe, o schimbare a modalităţilor de impunere sau taxare, o majorare/diminuare a oricărora dintre impozitele, tarifele şi taxele existente ori o schimbare a metodologiei avute în vedere la data încheierii prezentului Contract, privind fundamentarea sau recomandarea şi/sau aplicarea elementelor utilizate la stabilirea Preţului de Contract. În aceste conditii, furnizorul are obligatia să notifice clientului final, în mod transparent și ușor de înțeles, orice intenție de modificare a prețului de bază, precizând motivele prealabile modificării și sfera de aplicare a acesteia, în mod direct și în timp util, cu cel puțin 30 de zile înainte de intrarea în vigoare a modificării, precum și dreptul clienților de a denunța unilateral în mod gratuit contractul în cazul în care nu acceptă modificările notificate privind prețul de furnizare."

Exact pe aceeasi formulare cei de la Restart Energy imi argumenteaza triplarea preturilor. Practic va putea invoca si Tinmar orice motiv. Sustin!

Extras din oferta Tinmar:

"Prețul de bază al gazelor naturale este fix pînă la data de 31.12.2022. Până la această dată Furnizorul poate modifica prețul gazelor naturale doar dacă apar modificări legislative care să conducă la această modificare."

"Începând cu livrările dupa 01.01.2022, orice modificare a prețului de bază se poate realiza numai cu notificarea prealabilă a Clientului Final, cu 30 zile înainte de data intrării în vigoare a noului preț. În această perioadă, Clientul va putea denunța contractul și proceda la schimbarea furnizorului în conformitate cu legislația în vigoare. Începând cu data notificată pentru intrarea în vigoare a noului preț, consumul de gaze naturale va fi facturat la valoarea noului preț pentru toate contractele aflate în derulare la aceea dată."

Doar mie mi se pare ca cele doua conditii se bat cap in cap? Adica zici ca pretul de baza este fix pana la 31.12.2022, iar in fraza urmatoare afirmi ca totusi incepand cu 01.01.2022 poti creste pretul de baza printr-o simpla notificare, iar daca clientului nu-i convine poate sa migreze linistit la alt furnizor. Exact pe modelul Restart.

Ma apuc sa studiez oferta Promo Gaz si conditiile de la Electrica. Cu Tinmar am impresia ca intru exact in acelasi rahat in care sunt deja cu cei de la Restart.

Edited by Nigh7D3vil, 08 September 2021 - 17:13.


#46
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Acolo este o eroare de scriere, de fapt pretul este garantat pana la 31.12.2021, lucru confirmat dealtfel si in continuare "Începând cu livrările dupa 01.01.2022, orice modificare a prețului de bază..."
Este absolut interesant pentru mine faptul ca ieri mi s-a transmis din partea lor ca aceasta oferta nu mai este valabila (ma refer la aceasta pe care ai primit-o tu, la 0,139), doar cea noua cu 0,171, prezenta si pe pagina lor in acest moment.
In orice caz, eu am contractat astazi oferta Gaz Stabil Promo de la Electrica, care are in mod explicit specificat garantarea pretului pana la 31.12.2022.
Nu vreau sa fac reclama, dar se pare ca in acest moment este unica si cea mai buna oferta cu pret fix garantat pe o perioada lunga.

Edited by mitza97, 08 September 2021 - 17:26.


#47
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Nu stiu daca e o eroare de scriere. Inainte sa solicit incheierea unui contract am intrebat expres pana la ce data este valabil pretul. Mi s-a raspuns 31.12.2022. Acelasi raspuns l-au primit si alti colegi de aici de pe forum, vezi topicul despre gaze naturale. Presupunand totusi ca este o eroare de scriere, oferta respectiva se semneaza si se ataseaza contractului, deci produce efecte. Isi asuma oare Tinmar eroarea de scriere?

Eu am inceput discutia cu ei pe marginea ofertei in 28.08, de aceea au considerat ca inca sunt eligibil.

Edited by Nigh7D3vil, 08 September 2021 - 17:28.


#48
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Nu neg ceea ce zici tu, dar cele doua informatii fiind contradictorii, creeaza connfuzie.
Si ai mare dreptate, in cazul unei erori din partea lor, chiar si de scriere, ar trebui sa fie asumata.

Edited by mitza97, 08 September 2021 - 17:31.


#49
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,072
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmitza97, on 08 septembrie 2021 - 17:19, said:

Acolo este o eroare de scriere, de fapt pretul este garantat pana la 31.12.2021, lucru confirmat dealtfel si in continuare "Începând cu livrările dupa 01.01.2022, orice modificare a prețului de bază..."(...)
Am mai scris pe un alt topic, am întrebat în Call Center și mi s-a confirmat că data corectă este cea de 31.12 2022, iar greșeala apare la celalată dată, care trebuia să fie 01.01.2023!
Cînd am trimis actele pentru contractare, le-am cerut să-mi confirme și în scris ceea ce am discutat în Call Center. Acum să vedem cînd vine contractul...

#50
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Daca as fii prins si eu aceasta oferta cu pretul garantat pana la 31.12.2022, cu siguranta as fii contractat si eu.

#51
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Pretul lor actual e garantat pana la 31.12.2021. cu mentiunea ca incepand cu 01.01.2022 se poate modifica printr-o simpla notificare.

Or fi oare oameni de treaba ca sa pastreze fix un pret mai mic (cel din oferta valabila pana la 31.08) pana in dec 2022?

#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostNigh7D3vil, on 09 septembrie 2021 - 08:51, said:

Pretul lor actual e garantat pana la 31.12.2021. cu mentiunea ca incepand cu 01.01.2022 se poate modifica printr-o simpla notificare.

Or fi oare oameni de treaba ca sa pastreze fix un pret mai mic (cel din oferta valabila pana la 31.08) pana in dec 2022?
Sigur ca da…cum sa nu….cand o sa le devii tu client, pentru tine special vor fi cei mai de treba oameni, poa sa se tripleze energia ca ei iti vor da tie special acelasi pret, chit ca vor aduce ei bani de acasa…pentru un client ca tine , orice

#53
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Pe principiul uite oferta nu e oferta, scrie una in oferta, dar e greseala de redactare, insa stai linistit ca iti spunem noi ca totul va fi bine + rahaturile pe care le au prin termenii si conditiile generale (copy/paste dupa Restart) le-am zis pas. Chit ca inca eram eligibil pentru oferta valabila pana in 31.08.

#54
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 17.07.2018

View Postcrislacor, on 09 septembrie 2021 - 07:41, said:


Am mai scris pe un alt topic, am întrebat în Call Center și mi s-a confirmat că data corectă este cea de 31.12 2022, iar greșeala apare la celalată dată, care trebuia să fie 01.01.2023!
Cînd am trimis actele pentru contractare, le-am cerut să-mi confirme și în scris ceea ce am discutat în Call Center. Acum să vedem cînd vine contractul...

Contează ce va scrie în contract, nu în pdf-ul ala cu oferta.
Cu toate ca după Restart, nu prea mai poți avea încredere în nimeni.

Edited by g1102, 09 September 2021 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate