Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A facut cineva migrarea la Tinmar Energy ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am primit un telefon si un mail de la susnumitii in care ma momesc  sa trec la ei cu serviciile de curent+gaz, nu am deschis inca oferta am zis sa intreb aici pe forum ca mi se pare cea mai buna cale de informare :).

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește aici: http://www.gandul.in...oblema-13945254
și reține: „persoanele fizice nu sunt încă interesate să îşi schimbe furnizorul de energie electrică. Acest pas ar însemna, în primul rând, ieşirea de pe piaţa reglementată, unde acum preţul este 133 lei/MWh şi intrarea pe piaţa liberă de energie, unde preţul este dictat de cerere şi ofertă, şi ajunge şi la aproape 160-180 200 lei/MWh. Odată ieşiţi de pe piaţa reglementată şi intrarea pe piaţa liberă, revenirea la un preţ reglementat nu mai este posibilă, potrivit informaţiilor furnizare de ANRE prin linia telefonică gratuită dedicată. Cu toate acestea, până la sfârşitul anului 2017 întreaga piaţă de energie electrică va fi liberalizată, astfel încât toţi consumatorii casnici vor trebui să îşi negocieze alte contracte.”

Edited by Mircel, 03 January 2017 - 15:08.


#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
În orice caz, sună foarte tare să plătești la curent 16 - 17 bani pe kilowatt față de 55 - 60 cât e acum.

Și cică e disponibilitate în toată țara, adică furnizorii ăștia sunt obligați să dea curent peste tot. Și firma asta are ofertă pentru persoane fizice. Dacă aș fi în țară și dacă într-adevăr te poți abona la ei, m-aș încălzi numai electric tot timpul. (Adică un metru cub de gaz costă 1 leu 50 și are vreo 9 kilowatts. Adică 16 bani pe kilowatt, exact ca la curentul ăsta de la furnizori alternativi)

Edited by RedDev, 03 January 2017 - 15:47.


#4
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 RedDev, on 03 ianuarie 2017 - 15:43, said:

În orice caz, sună foarte tare să plătești la curent 16 - 17 bani pe kilowatt față de 55 - 60 cât e acum.

Și cică e disponibilitate în toată țara, adică furnizorii ăștia sunt obligați să dea curent peste tot. Și firma asta are ofertă pentru persoane fizice. Dacă aș fi în țară și dacă într-adevăr te poți abona la ei, m-aș încălzi numai electric tot timpul. (Adică un metru cub de gaz costă 1 leu 50 și are vreo 9 kilowatts. Adică 16 bani pe kilowatt, exact ca la curentul ăsta de la furnizori alternativi)


aiurea, cei 50-60 de acum includ in pret transport si distributie iar ce promoveaza ei cu 16-17 sunt fara.
In final, pretul ajung cu 5-6 bani mai putin

Edited by boringboy, 03 January 2017 - 16:04.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Fack!

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
16-17 bani le kwh e pretul fara taxe. asa, am primit si eu oferta de la cez (actualul furnizor) cu 16.5 bani.

#7
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005

 rich1974, on 03 ianuarie 2017 - 17:01, said:

16-17 bani le kwh e pretul fara taxe. asa, am primit si eu oferta de la cez (actualul furnizor) cu 16.5 bani.
Prețul kilovatului este compus din trei componente  : Pret producție , Pret transport și Pret distribuție, la suma acestora se adaugă taxele.
Cei 16, 17 bani se referă la prima componentă din cost .....

Edited by 777r777, 03 January 2017 - 18:10.


#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 boringboy, on 03 ianuarie 2017 - 15:57, said:

In final, pretul ajunge cu 5-6 bani mai putin.
Corect!
Dar pot să apară probleme la infrastructură (cablajul exterior pînă la contoar, inclusiv).
Și atunci să vedem la cine vom apela.
Binenînțeles că tot la cei care se ocupă acum cu transportul.

Edited by Mircel, 03 January 2017 - 18:31.


#9
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005

 Mircel, on 03 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Corect!
Dar pot să apară probleme la infrastructură (cablajul exterior pînă la contoar, inclusiv).
Și atunci să vedem la cine vom apela.
Binenînțeles că tot la cei care se ocupă acum cu transportul.
Aceste probleme se rezolva de către distribuitor că doar nu ia banii pe distribuție degeaba .....

Edited by 777r777, 03 January 2017 - 18:45.


#10
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
nu-i problema distributia, are numar de telefon separat si toti sunt cu ochii pe ei sa nu faca "intelegeri".
legat de oferta Tinmar, daca nu cumva esti pensionar cu TV de la RDS (conditii in care renteaza oferta lor pe 12 luni), cel mai bun pret din Romania il ofera Enel (pret pe 2 ani).

Chiar si asa, mai mult de 5%-8% din factura finala nu vei salva

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
8% din 500 de lei trimestrial fac 160 de lei pe an,ceea ce nu-i chiar de lepadat.Poate reprezenta impozitul anual pe locuinta,sau impozitul anual pe auto,etc.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asa, poate reprezenta si 10 pachete de tigari. Posted Image

#13
ionutsta

ionutsta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2015
Am primit si eu o oferta de la dansii cu 0,159 bani kw. Stiu ca se adauga toate taxele dupa, intrebarea mea e daca cineva chiar s-a mutat la ei ? Si daca da, se simte vreo diferenta ca pret/calitatea serviciilor?

#14
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Diferenta poate sa observi doar la pret... Calitatea e aceeasi pentru ca nu se schimba nimic... Doar numele celui care te factureaza.

#15
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
ce parere aveti de tinmar energy in defavoarea digi energy? ar fi ceva diferentela pret?am fost de o luna la rds si mi-a zis ca o sa vina cineva la domiciliul meu sa incheiem un contract plus ca trebuie sa am certificat de la eon de racordare etc. si a trecut timpul si nu a venit nimeni,iar la tinmar mi-a si trimis formularele pe email si totul se rezolva online fara umblatura si documente de la eon.ce parere aveti?va multumesc!

#16
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Am facut eu contract cu Tinmar Energy doar pe gaz in 27 noiembrie, a intrat in vigoare cu 1 ianuarie, la energie electrica trecusem la enel de prin august anul trecut. Cum spunea si un coleg mai sus, pret mai mic, in rest la fel, acelasi gaz. La facturi s-au mai incurcat, insa le dau credit cateva luni.

#17
anihbo

anihbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2017
am trecut la tinmar dupa o incercare nereusita de a trece de la enel la digi energy. preturile sunt similare, dar au avantajul ca sunt interesati sa aiba clienti si sunt seriosi.
cu digi/ rcs- rds totul e f complicat si la cat de mari sunt, nu prea mai contezi ca client!!!!  e clar ca sunt prea solicitati si nu mai fac fata fiindca desi s-au extins, nu si-au extins si personalul in mod proportional. (as pleca si de la net/tv de la ei daca as avea alta varianta) experienta cu digi energy e horror, nici dupa 3 luni nu au reusit sa-mi rezolve cererea de schimbare a furnizorului, am dat telefoane peste telefoane si sesizari peste sesizari, asa incat m-am orientat spre tinmar, unde - in sfarsit - am gasit normalitate. recomand!

#18
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
aveti dreptate si eu facusem solicitare la digienergy de a incheia un contract de furnizare energie electrica si nu au fost seriosi ,am gasit pe net tinmar energy am sunat si in 2 saptamani s-a si facut trecerea.acum sa vedem si facturile de plata daca sunt ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate