Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema radiere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
Ce incredere daca practic el practic a pierdut masina in instanta la partaj? Da s-au facut niste greseli.. trebuia sa am rabdare sa scoata nevastasa hotararea aia. Cand am luat masina nici nu m-am vazut cu el. Decat cu ea am vorbit ne-am dus la notar si aia a fost. Daca ea scoata hotararea asta iti dai seama ca rezolv si aia e dar pana atunci el poate radia masina sau nu?

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu!

#21
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostNero-d, on 03 ianuarie 2017 - 12:17, said:

poti pe dracu... Posted Image
amenda pentru ce ai primit?!?....

Se poate!
amenda am primit pt ca nu am facut actele corect si la timp si aveam de ales sa dau masina la...furturi sau sa recunosc prostia
Oricum pt 150 lei in 24 ore ,a meritat.
Si...am primit adeverinta din care reiesea ca auto marca nr a fost radiat din circulatie incepand cu data de:...,cu care m-am scazut de la impozit.Mai departe nu ma intereseaza cum au procedat cei care au luat masina de la mine,odata ce au lungit-o atat...

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ei, acum nu mai e asa!... :)

#23
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBode23, on 03 ianuarie 2017 - 13:03, said:

... Cand am luat masina nici nu m-am vazut cu el. Decat cu ea am vorbit ne-am dus la notar si aia a fost...?
Deci tu ai făcut acte de vânzare-cumpărare la notar cu o persoană care nu era proprietar în acte ? Ce notar e ăla ?

#24
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostNero-d, on 03 ianuarie 2017 - 13:14, said:

ei, acum nu mai e asa!... Posted Image

Da...,am uitat sa mentionez...operatia s-a facut in 2008...

#25
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016

View PostBrainie, on 03 ianuarie 2017 - 13:20, said:

Deci tu ai făcut acte de vânzare-cumpărare la notar cu o persoană care nu era proprietar în acte ? Ce notar e ăla ?
Da... de asta am zis ca am gresit.. Am sunat-o pe asta si a zis ca o sa vorbeasca cu un avocat si ma anunta ce si cum. Pe drpciv imi apar ca numarul nu sunt disponibile.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Deci tu ai făcut acte de vânzare-cumpărare la notar cu o persoană care nu era proprietar în acte ? Ce notar e ăla ?
bunul achizitionat in timpul casatoriei e bun comun... nu conteaza cine e trecut in talon...

#27
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgcom61, on 03 ianuarie 2017 - 12:13, said:

In schimbul unei amenzi,poti radia masina fara nici un act(doar buletinul).Declari ca ai instrainat-o ,insa nu ai completat pe talon [instrainat catre].Primesti o amenda si ti-o radiaza.Eu am radiat masina dupa 8 luni in acest fel.

Ai radiat-o din circulatie sau de la Primarie, astfel ?

#28
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postarab, on 03 ianuarie 2017 - 11:53, said:

Verifici on line daca numarul e liber!
Daca masina a fost radiata, nr reintra in circuit, devine liber?

#29
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
@Bode23 Daca pe numele tau ar veni niste somatii sa platesti greselile sau nesimtirea altora cum ai reactiona ? Plateste-i omului ce a platit el in locul tau si poti chiar sa-i faci cinste ca ti-a facut niste servicii !

#30
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
Ce serviciu mi-a facut? Drumuri la politie si ca acum nu stiu daca ma pot folosi de masina? Am spus clar ca ii platesc omului dar nu pot suma intreaga odata.

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Bode23: bun...ii poti plati macar jumate ?
si cealalta jumate intr-o luna ?

propune-i un plan de plata esalonat...
de care te tii. Poti face asta ?

Edited by Mihai_3, 03 January 2017 - 14:10.


#32
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
I-am spus ca ii pot da banii in 2 maxim 3 transe el a sarit ca nu daca nu vin cu toti banii radiaza masina. Astept un raspuns de la asta si avocat si vad ce este de facut in continuare.

#33
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
De radiat din circulatie nu o poate radia. Deocamdata. Daca actele nu sunt facute corect (cum inteleg ca este cazul, pentru ca el inca plateste impozit) nu prea are ce sa faca. Din pacate.
Insa, daca are: Contract de vanzare cumparare inregistrat la administratia fiscala de care apartine; copie dupa certificatul de inmatriculare cu mentiune instrainat catre .... la data ..., face frumusel o notificare catre DPRCIV unde este inmatriculata masina si transmite datele noului proprietar, impreuna cu toate actele justificative, iar ei iau masurile care se impun (poti fi citat, amendat etc), precum si transferul amenzilor catre tine. In plus, te poate actiona in instanta, fie in mod direct in civil, pentru recuperarea sumelor sau in paralel cu orice contestatie pe care o depune la un PV de amenda.
Sunt fix in aceiasi situatie, am vandut din Februarie masina iar cine a cumparat-o nu a inmatriculat-o (desi masina era cu toate taxele la zi, dura cateva ore sa o faca). Asa ca acum, dupa ce am incercat sa-l fac sa-si plateasca de buna voie amenda, l-am actionat in judecata si am cerut in subsidiar si radierea judecatoreasca a masinii din circulatie (o hotarare judecatoreasca definitiva prin care DPRCIV sa fie obligata sa radieze masina din evidente). Si sa vezi ce frumos o sa fie cand o sa circule cu un vehicul neinmatriculat.

#34
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Bode23: trebuie sa o dai la pace cu el...
banuiesc ca asta vrei si tu. Plateste si gata.

o singura conditie ii pui...
ca orice iti aduca de plata catre tine sa fie in ORIGINAL !
el sa tina copiile daca vrea. Dupa ce se achita ii poti inmana si lui chitanta doveditoare.

sigur o sa te lase sa te aduni cu banii o perioada
daca nici asa nu vezi intelege cu el atunci trebuie sa suporti EFECTUL actiunilor tale.

#35
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
Cumparatorul nu a declarat / inmatriculat masina? Iata ce puteti face!
Ca urmare a cumpararii unui autovehicul, pentru a putea circula cu acesta noul proprietar este obligat prin lege sa inscrie autovehiculul atat la Directia Taxe si Impozite Locale cat si la Serviciul de Inmatriculari de care apartine, in termen de 30 de zile de la data semnarii contractului de vanzare – cumparare. Din pacate, cu buna stiinta sau nu, unii cumparatori nu finalizeaza aceste proceduri.
In acest articol detaliem problemele si solutiile pe care le aveti la indemana in cazul in care vindeti un autoturism iar cumparatorul nu efectueaza inregistrarea fiscala sau inmatricularea masinii pe numele sau.
Radierea fiscala si radierea din circulatie
In primul rand, pentru a intelege riscurile si solutiile disponibile, trebuie lamurita confuzia creata de folosirea termenului de “radiere auto“.
Radierea fiscala se refera la stingerea rolului fiscal al vechiului proprietar, odata cu vanzarea masinii. Ca urmare a acestei proceduri, impozitele si taxele fiscale aferente autovehiculului vor fi percepute noului proprietar. Procedura de radiere fiscala se poate efectua atat la cererea vanzatorului (in baza contractului de vanzare – cumparare), cat si automat in momentul in care cumparatorul declara proprietatea (deschide rolul fiscal) la Directia Taxe si Impozite Locale de care apartine. Radierea fiscala nu implica si transcrierea documentelor auto pe numele noului proprietar (talon, carte de identitate auto).
Radierea din circulatie presupune scoaterea autovehiculului din circulatie. Aceasta procedura nu se mai efectueaza decat in vederea radierii definitive din circulatie, nu si in cazul vanzarii / transmiterii proprietatii. La achizitionarea unui autovehicul, cumparatorul este obligat sa depuna dosarul de inmatriculare in termen de 30 de zile de la data semnarii contractului de vanzare – cumparare.
Ce se intampla daca masina nu a fost radiata fiscal?
In mod evident, toate taxele si impozitele aferente proprietatii revin persoanei in numele careia este deschis rolul fiscal. Avand in vedere faptul ca exista cazuri in care noul proprietar nu a declarat deschiderea rolului fiscal la Directia Taxe si Impozite Locale, NU lasati radierea fiscala in sarcina cumparatorului!
Aveti dreptul de a efectua aceasta procedura, in baza actelor de vanzare – cumparare (contract, factura etc), chiar daca o efectuati cu intarziere si chiar daca noul proprietar nu efectueaza deschiderea rolului fiscal.
Ce se intampla daca masina nu a fost inmatriculata de noul proprietar?
Conform articolului 11 din OUG 195/2002, “(10) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, dupa caz, ale proprietarului, in termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.”. Conform articolului 101, neindeplinirea acestor obligatii “constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni”. Practic, in cazul in care cumparatorul circula cu autoturismul dupa expirarea termenului de 30 de zile, acesta este pasibil de o amenda civila constand in 6-8 puncte de amenda (un punct de amenda fiind 70 de lei, la data redactarii acestui articol).
Cu buna stiinta, unii cumparatori nu efectueaza aceste proceduri de inmatriculare, circuland cu actele masinii inscrise pe numele fostului proprietar, cu scopul de a evita plata unor amenzi sau a timbrului de mediu (in cazul in care acesta s-ar datora la inmatriculare).
Putini vanzatori stiu ca, in baza Art. 8 al Ordinului 1501/2006, la semnarea contractului de vanzare – cumparare au dreptul de a inscrie transmiterea dreptului de proprietate completand mentiunea “instrainat catre…” pe spatele certificatului de inmatriculare:
Talon instrainat catre...
Prezenta acestei mentiuni faciliteaza Politiei Rutiere depistarea situatiilor in care cumparatorul circula cu autoturismul dupa trecerea celor 30 de zile, fara sa efectueze inmatricularea pe numele sau. In lipsa acestei mentiuni, identificarea acestor cazuri este destul de dificila, ea putandu-se constata numai prin verificarea documentelor de provenienta ale masinii. Daca se constata nereguli, politistul poate dispune imobilizarea masinii pana la finalizarea cercetarilor.
In calitate de vanzator, nu puteti impune cumparatorului sa finalizeze inmatricularea masinii pe numele sau, deoarece acesta nu este obligat sa inmatriculeze in circulatie un autoturism cumparat. Exista multe cazuri in care o masina si-a schimbat proprietarul de drept de mai multe ori, fara ca autoturismul sa fie inmatriculat pe numele cumparatorilor. Pentru a evita astfel de situatii, dupa trecerea termenului de 30 de zile de la vanzare, puteti verifica la Serviciul de Inmatriculari Auto daca s-a efectuat inmatricularea pe numele noului proprietar – iar daca aceasta nu a fost efectuata, puteti solicita mentionarea instrainarii in registrele Serviciului de Inmatriculari, in baza actelor de vanzare – cumparare. Aceasta mentiune de vanzare nu obliga cumparatorul sa inmatriculeze autoturismul, dar va scuteste pe dvs de eventuale neplaceri ulterioare cum ar fi plata amenzilor rutiere incasate de conducatorul masinii vandute.
Daca nu s-a efectuat aceasta mentiune de instrainare nici pe talon nici la Serviciul de Inmatriculari, in cazul unui accident sau al altor abateri dvs veti fi chemat pentru clarificarea situatiei (in calitate de proprietar inscris in actele masinii) si puteti demonstra instrainarea autoturismului in baza contractului de vanzare – cumparare sau a facturii emise la vanzare.

#36
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postargonaut, on 03 ianuarie 2017 - 13:37, said:


Ai radiat-o din circulatie sau de la Primarie, astfel ?

Am radiat-o din circulatie si mi s-a eliberat o adeverinta ca a fost radiata.Cu adeverinta am retras-o de la impozit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate