Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Problema radiere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
Salutari! Am o problema cu cineva de la care am luat masina (e putin complicat de explicat) si el ma ameninta acum ca radiaza masina (ma suna la 2 zile si tot ma ameninta). Intrebarea mea este cum pot afla daca a radiat masina sau nu?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Verifici on line daca numarul e liber! E si aplicatie pentru smartphone. Nu ai cartea masinii si talonul?

http://www.drpciv.ro...Availability.do

Edited by arab, 03 January 2017 - 11:57.


#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
mergi si faci actele pe numele tau si nu mai ai treaba cu individul. dar, se pare ca tu vrei sa mergi cu masina pe numele lui si el sa plateasca tot la ea...

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu poate radia masina fara talon si carte!
masinile nu se mai radiaza!

Edited by Nero-d, 03 January 2017 - 11:54.


#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Adica?

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
adica nu mai exista radiere... doar transcriere...
o poti radia doar cand o ai, ai si toate actele, si vrei s-o scoti definitiv din circulatie (dezmembrezi) sau vrei s-o exporti!

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In schimbul unei amenzi,poti radia masina fara nici un act(doar buletinul).Declari ca ai instrainat-o ,insa nu ai completat pe talon [instrainat catre].Primesti o amenda si ti-o radiaza.Eu am radiat masina dupa 8 luni in acest fel.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Bode23: pai te ameninta cu asta pentru ca tu probabil i-ai promis ca o inscrii pe numele tau si nu ai facut asta
deasemenea, poate omul sa saturat iti plateasca tie amenzile !  ...... hmmmm

#9
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
actele le poti reface. incepi cu o cerere pentru eliberarea unui duplicat al CIV-ului si cu asta obtii un duplicat al talonului.
dupa ce ai actele, incepe partea amuzanta smile.gif
-poti sa declari masina furata; cand o gasesc politistii, fie se alege ala cu dosar penal, fie te alegi tu cu dosar penal (pentru declaratii false)
-poti sa ceri radierea masinii, dovedind ca ai un loc de depozitare; ala la care e acum masina o sa aiba o surpriza destul de mare cand or sa-l opreasca politistii pt control
-poti sa faci rost de un certificat de la REMAT cum ca ai casat masina si cu ala sa o radiezi; iarasi o sa fie foarte amuzant pentru posesorul actual al masinii
-si acum varianta care mi se pare mie cea mai corecta: faci contract de V/C cu cel caruia i-ai vandut initial masina, cu acel contract radiezi fiscal masina de pe numele tau si il lasi pe el sa se descurce mai departe; in definitiv, el este cel ce nu mai poate da de proprietarul actual si normal ar fi ca el sa rezolve problema.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

In schimbul unei amenzi,poti radia masina fara nici un act(doar buletinul).Declari ca ai instrainat-o ,insa nu ai completat pe talon [instrainat catre].Primesti o amenda si ti-o radiaza.Eu am radiat masina dupa 8 luni in acest fel.
poti pe dracu... Posted Image
amenda pentru ce ai primit?!?

Quote

actele le poti reface. incepi cu o cerere pentru eliberarea unui duplicat al CIV-ului si cu asta obtii un duplicat al talonului.

cu falsul in declaratii cum crezi ca o scoti la capat?
mai amuzant o sa fie pentru tine cu niste dosare penale in spate!... o sa te tavalesti pe jos de ras!

repet pentru ultima data! :)
procedura de radiere din circulatie nu mai exista la schimbarea proprietarului!!!... n-ai ce, cum sa radiezi!

Edited by Nero-d, 03 January 2017 - 12:23.


#11
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
Pai am actele dar respectivul spune ca a facut rost de nu stiu ce acte prin cineva si o poate face. Am toate actele masinii. Totul a plecat de la faptul ca el a platit impozitul de atatia ani si o amenda de rovinieta acum s-a trezit sa imi ceara toti banii (si nu este o suma mica). Oricum ma vorbit cu el nu m-a lasat in niciun fel.. vrea toti banii odata si de aici amenintatu cu radierea.

EDIT: Treaba este ca persoana de la care am luat masina era sotia lui, ei au divortat iar ea a castigat masina in instanta dar masina tot pe numele lui este pt ca respectiva inca nu s-a dus sa scoata hotararea judecatoreasca iar fara ea nu se poate face contract de vanzare.

Edited by Bode23, 03 January 2017 - 12:38.


#12
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
Dar cu amenzile pimite  din cauza la altul si impozitul neplatit Cum te descurci ?
Oricum legea se va schimba in  curind si vei putea radia masina !

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ce nemernic! ce tupeu are, sa-ti ceara sa platesti tu impozitul pentru masina pe care o folosesti si amenzile pe care le-ai luat tu!

Edited by _Smiley_, 03 January 2017 - 12:37.


#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
il inteleg ca vrea banii...
tu de ce nu i-ai dat banii pe impozit ?
de ce nu platesti amenzile care le-ai incasat ?

"nu este o suma mica" adica esti din ala nesimtit care aduna amenzi pe masina altuia si apoi te plangi aici ca ala vrea banii...
mai ai si nesimtirea sa intrebi aici pe forum ce poti face. Cred ca te bagam in ilegalitate urgent cu masina aia fara sa discut.


rog un mod sa modifice titlul astfel incat sa reflecte nesimtirea lui ....
auzi la el "si nu este o suma mica" ... iar altu sa plateasca. Hmmm

Edited by Mihai_3, 03 January 2017 - 12:41.


#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stai linistit ca nu prea are ce sa-ti faca...
daca n-a scos masina de la taxe, e doar vina lui... iar amenda de la CNADNR o poate contesta foarte usor!

intre etica (moralitate) si legalitate, e o diferenta!

Edited by Nero-d, 03 January 2017 - 12:42.


#16
Bode23

Bode23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.07.2016
Nu a fost vorba de "nesimtire" amenda de rovinieta este undeva la 200 lei nu-i mare lucru. El nu mi-a zis nimic niciodata de impozit (nu ma sunat niciodata, nu ma anuntat niciodata). Am mai luat amenzi pt viteza si atunci ne-am intalnit, i-am dat banii si nu a fost problema. I-am spus ca ii dau banii in 2-3 transe dar omul ii vrea pe toti odata (peste 1400 lei). Sunt si eu constient ca eu trebuie sa le platesc dar cand i-am spus sa ne intalnim acum ceva timp nu a venit sau mi-a zis ca nu are timp. In schimb ma suna cu nr ascuns si imi spunea ca declara masina furata (chestie care a si facut-o si m-am dus sa dau declaratie).

Edited by Bode23, 03 January 2017 - 12:51.


#17
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
Recent, pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne a fost publicat, la secţiunea „Transparenţă decizională“, proiectul de lege pentru modificarea şi completarea
Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Unul dintre alineatele care ar putea fi modificate este cel ce face referire la cazurile în care se schimbă proprietarul unui automobil.

„Alineatul (4) al art. 11 se modifică după cum urmează: în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidenţele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni,
noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termen de 60 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului“, conform proiectului de lege pentru modificarea și completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice.

La articolul 11, după alineatul (4) se introduc patru noi alineate, alin. (41) - (44), cu
următorul cuprins: „(41) Organul fiscal care operează scoaterea autovehiculului din evidenţa fiscală a fostului proprietar are obligaţia de a notifica înstrăinarea acestuia, prin utilizarea canalelor de comunicare disponibile, în termen de cinci zile lucrătoare, autorităţii competente de înmatriculare, care face menţiunea privind înstrăinarea vehiculului în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate.

(42) De la data înregistrării notificării prevăzute la alin. (41), la solicitarea instituţiilor interesate cu privire la deţinătorul sau utilizatorul vehiculului, autoritatea competentă transmite acestora datele noului proprietar.

(43) În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), operează de drept suspendarea înmatriculării sau
înregistrării vehiculului, până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate.

(44) În cazul în care până la transcriere intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate asupra vehiculului, termenul prevăzut la alin. (4) curge de la data primei transmiteri a dreptului de proprietate. După suspendarea înmatriculării, până la transcrierea dreptului de proprietate a vehiculului, pot fi eliberate succesiv autorizaţii de circulaţie provizorie a căror valabilitate cumulată nu poate depăși 90 de zile pentru același vehicul“, se mai arată în proiectul de lege pentru modificarea și completarea OUG 195/2002.

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Bode23: oare nu este logic ca tu nu ai ce sa ii faci lui iar el are ce sa iti faca tie ?!!? .... sau de la tine nu se vede asa ?
mestere, ai gresit acum este timpul sa platesti.... vrei sa ai liniste cu ala, plateste-i tot ce cere.

apoi vezi de preluarea masinii pe numele tau.
in opinia mea te faci 95% vinovat de situatie
5% este el ca ti-a acordat incredere ...mare greseala a facut !
NU MERITI INCREDEREA ! Pune mana si plateste-i omului !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate