Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfaturi incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#19
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postciprianned, on 19 ianuarie 2017 - 00:32, said:

Ce ziceti de urmatorul program ?

piept si triceps/biceps
spate si biceps/triceps
picioare si abdomene
umeri si trapez
4 zile
si pentru 5 zile, mut bicepsul si tricepsul in a 5-a zi

... doar ca am inteles ca multi fac doar picioare vineri ca sa-si odihneasca bratele .
ca incepator nu e bun.

pentru incepatori repetitia e mama invataturii, cauta un program cu care sa atingi fiecare grupa de 2 ori pe saptamana.
cauta un full body de 3x pe saptamana sau un upper/lower split.

Edited by takillya, 23 January 2017 - 16:34.


#20
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Din ce motiv nu e bun ?
Ca executie am probleme la destule exercitii .

#21
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Nici acum nu inteleg de ce par atat de slab desi am nr. necesar de kg ca sa arat cel putin normal 1.67 68,5 kg acum . Ca sa ajung sa arat normal ( repet , normal nu sa fiu mare ) trebuie sa ma duc pe la 77,78 kg . Singura explicatie ar fi oasele grele ? Alta n-am gasit .
La > 95 % am vazut ca greutatea e relevanta raportata la aspectul fizic . Sunt unii la 55 kg care arata mai bine ca mine . Sa nu mai zic de aia care au greutatea mea si care par de 2 ori mai mari .
La picioare stau bine . Sunt aproape decis sa nu le mai fac deloc .


https://s21.postimg....hzjb/poza_1.jpg

https://s16.postimg....1n5x/poza_2.jpg

https://s10.postimg....djfd/poza_3.jpg

https://s11.postimg....mmdf/poza_4.jpg

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu pari deloc slab, ba chiar grasut. Trebuie sa mai scazi din grasime si sa mai pui niste muschi. Sunt necesare si exercitii pentru corectarea posturii. Ai cifoza si lordoza.

Edited by vinciun, 22 March 2017 - 13:23.


#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
flotari cat mai multe primul lucru.

#24
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
postura aia arata chiar rau, o sa incepi sa ai si dureri de spate daca nu o corectezi.

#25
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Mi-a zis un fizioterapeut ca am ceva probleme la spate , dar nu a insistat prea mult ca ar fi grave sau ca ar putea avea urmari asupra starii mele de sanatate . De fapt nu doar un singur doctor parca 2,3 .

Ma doare uneori spatele cand stau cateva minute in picioare fara sa fac ceva .

Lordoza vad ca e legata de cubura aceea care la mine e foarte mare , iar cifoza e data de faptul ca sunt aplecat putin spre fata , nu ?

Edited by ciprianned, 25 March 2017 - 00:25.


#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e.

#27
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Eram obosit azi-noapte . De fapt primul fizioterapeut mi-a zis de gat ( ca nu am acea curbura ) si ca am o spondiloza cervicala ( dar nu grava sau ceva de genul ) . L-am intrebat daca pot sa fac sala si a zis DA cu cea mai mare caldura .
Nici al 2 lea nu mi-a zis ca nu as avea voie si mi-a spus de problemele de la spate , dar nu cu termenii cifoza si lordoza .

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai sala nu-i contraindicata dar chiar e foarte recomandata daca faci ce trebuie in sala.

#29
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
La final de antrenament ce exercitiu mi-ati recomanda ?
Pana acum am facut mereu 3 x 10 extensii lombari , insa de azi am inceput sa invat la un nivel acceptabil indreptarile . Cu indreptarile stiu ca e o discutie mai ampla : sunt pentru picioare sau pentru spate sau pentru ambele .
Inca ceva : am vazut ca la finalul antrenamentului unii fac exercitii de detensionare a muschilor . Recomandati asa ceva ?

Edited by ciprianned, 04 April 2017 - 21:30.


#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ce exercitii de detensionare mau concret? Eu fac intinderi pentru aproape tot corpul.

La indreptari lucreaza foarte multi muschi, in mod indirect, de la gambe pana la deltoizi. Insa cel mai mult lucreaza fesierii, biceps femural, cvadriceps ( daca nu faci cu genunchii blocati) si lombari. Apoi trapez, deltoizi si brate.

#31
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Unii zic de streching ...

O pauza cand e recomandata ? Am 2 luni jumatate si usor , usor incep sa obosesc :D .

Edited by ciprianned, 05 April 2017 - 21:17.


#32
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Fără stretching ajungi sa nu te mai poti șterge singur la fund.

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postciprianned, on 05 aprilie 2017 - 21:17, said:



O pauza cand e recomandata ? Am 2 luni jumatate si usor , usor incep sa obosesc Posted Image .

Deja ai obosit? inseamna ca nu faci bine ceva. Daca consideri ca ai nevoie ia o saptamana de pauza, dar eu sa fiu in locul tau mai tare m-as ambitiona si m-as tine de treaba.

#34
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Nu sunt obosit rau , dar umerii ma dor putin .  Mai duc probabil 1-2 luni fara pauza de cateva zile .
Pentru ceea ce am inceput sa fac nu sunt motivat . Sunt extrem de motivat chiar daca stiu ca am mult de munca . Sau poate din pricina acestui motiv ! Asta voi si face , voi continua fara pauza pana cand simt intr-adevar ca e nevoie sa imi iau cateva zile .
Am o problema la un exercitiu : flexii biceps banca Scott indiferent ca fac cu gantera/bara . Nu pot sa pun decat minimum posibil : cu gantera 5 kg si la pe bara pun 2,5 , max 5 kg cred . Mai fac si cu 7,5 la gantera dar o serie maxim x 8 repetari .  Problema e in felul urmator : ma doare atat de tare la incheietura cotului incat simt ca e rupta de acolo gen , asta pentru ca atunci cand fac flexiile simt cum greutatea de la gantera/bara imi trage de antebrat foarte,foarte tare .

Edited by ciprianned, 07 April 2017 - 23:29.


#35
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
De ce nu am crescut deloc la piept in astea 2 luni si jumatate ?

#36
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postciprianned, on 09 aprilie 2017 - 11:57, said:

De ce nu am crescut deloc la piept in astea 2 luni si jumatate ?

tine si de potentialul genetic al fiecaruia.
daca ai umerii ingusti si bratele lungi vei creste mai greu la piept fiindca va domina tricepsul dar totodata inseamna ca vei fi avantajat la indreptari -> spate/trapezi si picioare mai bine dezvoltate.

Edited by takillya, 10 April 2017 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate