Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfaturi incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#109
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postciprianned, on 25 august 2017 - 13:14, said:

Ce inseamna ,, sa gasesti antrenamentul care merge cel mai bine pentru tine ?

La biceps/triceps am observat ca un antrenament cu pauze mici ( bine , doar dintr-un antrenament ) imi intra foarte bine . Am avut o febra atat la biceps cat si la triceps cum n-am avut in 6 luni de sala + ca mi s-au umflat muschii .
Nu cred ca exista un antrenament care merge cel mai bine, ci antrenamente ce  le poti schimba constant, zic eu ca dau rezultate mult mai bune, si la fiecare antrenament sa faci exercitii diferite pentru respectiva grupa musculara. Cel mai indicat antrenament ce multi zic ca e bun pentru un incepator care vrea sa puna putina masa musculara, e antrenamentul circuit.

#110
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostFzn9, on 25 august 2017 - 13:52, said:

Nu cred ca exista un antrenament care merge cel mai bine, ci antrenamente ce  le poti schimba constant, zic eu ca dau rezultate mult mai bune, si la fiecare antrenament sa faci exercitii diferite pentru respectiva grupa musculara. Cel mai indicat antrenament ce multi zic ca e bun pentru un incepator care vrea sa puna putina masa musculara, e antrenamentul circuit.

din nou, bro-science, nu stiu de unde tot scoateti prostiile astea.
intreaba orice antrenor care se respecta, iti va spune ca orice program trebuie facut macar 4-5 luni , cel putin !

va rog, nu mai dati sfaturi de-astea unui incepator !
schimbatul asta constant de programe se cheama "fuck-around-itis"

din nou, circuit training e cea mai mare prostie ever. ca sa cresti si sa pui masa musculara trebuie in primul rand sa cresti in forta si sa ai capacitate de lucru mare.
antrenamentul de tip circuit doar te extenueaza, dar cand tragi linie la sfarsitul antrenamentului si vezi ca n-ai miscat nici macar 10 tone o sa incepi sa intelegi de ce nu creste carnea pe tine.

cum cresti in forta? repetand cat mai des miscarea respectiva. daca vrei sa impingi la piept 3 discuri atunci trebuie sa repeti cat mai des impinsul la piept
cum cresti in masa musculara? adaugand din ce in ce mai mult volum pe saptamana pentru grupa musculara respectiva

forta+volum=profit

Edited by takillya, 25 August 2017 - 21:58.


#111
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Posttakillya, on 25 august 2017 - 21:53, said:

din nou, bro-science, nu stiu de unde tot scoateti prostiile astea.
intreaba orice antrenor care se respecta, iti va spune ca orice program trebuie facut macar 4-5 luni , cel putin !

va rog, nu mai dati sfaturi de-astea unui incepator !
schimbatul asta constant de programe se cheama "fuck-around-itis"

din nou, circuit training e cea mai mare prostie ever. ca sa cresti si sa pui masa musculara trebuie in primul rand sa cresti in forta si sa ai capacitate de lucru mare.
antrenamentul de tip circuit doar te extenueaza, dar cand tragi linie la sfarsitul antrenamentului si vezi ca n-ai miscat nici macar 10 tone o sa incepi sa intelegi de ce nu creste carnea pe tine.

cum cresti in forta? repetand cat mai des miscarea respectiva. daca vrei sa impingi la piept 3 discuri atunci trebuie sa repeti cat mai des impinsul la piept
cum cresti in masa musculara? adaugand din ce in ce mai mult volum pe saptamana pentru grupa musculara respectiva

forta+volum=profit
Ok! Spune un antrenament bun pentru un incepator la sala! Din ce am vazut pe net, exemplu Valentin Bosioc spune ca pentru o perioada un incepator in ale salii sa faca antrenament de tip circuit, poti intra pe pagina lui Valentin Bosioc, mai zi ceva acum Posted Image

#112
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
pentru începători:
Stong Lifts 5x5 - programul conține mișcările de baza (Banca, Geno, Presa de umeri, Îndreptări si Ramat)
https://stronglifts.com/5x5/

programul e extraordinar de simplu de început si de urmat, te antrenezi 3 zile pe săptămâna si începi cu bara goala ceea ce e ideal pentru un începător care probabil nici măcar nu e in stare sa facă o genuflexiune corecta. in felul asta riscul de accidentare e minim iar sentimentul ca progresezi te va face sa nu ratezi zilele de antrenament.

întâi trebuie sa înveți sa mergi ca sa poți alerga.

Workout A
Squats 5x5
Bench Press 5x5
Rows 5x5

Workout B
Squats 5x5
Military Press 5x5
Deadlift 1x5

Te duci la sala Luni, Miercuri si Vineri si alternezi cele 2 Workouts (Luni A, Miercuri B, Vineri A, Luni B, Miercuri A etc)
Începi cu bara goala si de fiecare data când te duci la sala mai adaugi 2.5 kg pe bara (La îndreptări adaugi 5 kg).

Când greutățile devin destul de grele încât nu mai poți face cele 5 seturi reduci greutatea cu 20% si reiei.
Când ratezi din nou ai terminat programul si poți trece la ceva mai complicat.

Edited by takillya, 26 August 2017 - 15:31.


#113
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Acest antrenament nu este pentru incepatori ... e mai mult pentru intermediari...
Deadlift/Military Press
sunt 2 exercitii destul de grele, si amandoua implica o pozitie corecta a spatelui... un incepator isi poate face spatele praf....

Edited by Fzn9, 26 August 2017 - 16:00.


#114
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostFzn9, on 26 august 2017 - 15:59, said:

Acest antrenament nu este pentru incepatori ... e mai mult pentru intermediari...
Deadlift/Military Press
sunt 2 exercitii destul de grele, si amandoua implica o pozitie corecta a spatelui... un incepator isi poate face spatele praf....

cu bara goala? :D
hai sa fim seriosi

#115
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Haha, eu prima dată când am fost în liceu la sală, aveam emoții la piept când făceam cu bara goală, îmi era greu :(

#116
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am o punga de 1 kg de Whey de la My Protein ( concentrat ) . Sa incep sa iau alaturi de /fara creatina ?
As vrea sa fac si niste analize la ficat inainte .

Ca tot suntem aici .
Daca faci sala si ai un plan alimentar timp de 10 ani ( din alimente doar, fara prafuri ) f, icatul cum sa fie la batranete ?

Edited by ciprianned, 25 September 2017 - 23:23.


#117
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Este vreun clarvazator pe aici?

#118
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Din tot ce am citit aici am tras cateva concluzii simple: nu te alimentezi corect (cel putin asa cred - ai putea sa te duci cateva sedinte la un nutritionist sa iti faca un plan si sa te invete sa mananci ce trebuie ca sa pui masa mai usor) si unele exercitii nu le faci corect, pe langa faptul ca mai ai si diverse probleme de care sper ca ai grija in acelasi timp. In + sper ca ai un program bun acum, caci au trecut cateva luni. Si nu uita sa iti asculti si corpul, daca esti obosit, fa o pauza in ziua respectiva.

View Postciprianned, on 25 septembrie 2017 - 22:54, said:


Daca faci sala si ai un plan alimentar timp de 10 ani ( din alimente doar, fara prafuri ) f, icatul cum sa fie la batranete ?

depinde de alimente, de cat de diversificata ai alimentatia, depinde cat de sanatos mananci, depinde de ce si cat bei, depinde de corp.......si lista continua
mai ai vreun organ cu un viitor incert despre care mai vrei sa stii ceva?

#119
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Intreaba 10 oamenei si cel putin 8 o sa-ti raspunda ca sunt foarte obositi.

#120
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postciprianned, on 25 septembrie 2017 - 22:54, said:


Ca tot suntem aici .
Daca faci sala si ai un plan alimentar timp de 10 ani ( din alimente doar, fara prafuri ) f, icatul cum sa fie la batranete ?

Bulit de la bautura.

#121
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostFzn9, on 26 august 2017 - 15:59, said:

Acest antrenament nu este pentru incepatori ... e mai mult pentru intermediari...
Deadlift/Military Press
sunt 2 exercitii destul de grele, si amandoua implica o pozitie corecta a spatelui... un incepator isi poate face spatele praf....
Si cind poti incepe cu indreptarile ( se numesc indreptari), dupa vre'o 5 ani de sala ? 😆😆😆
Sportul in general implica o doza de pericol, cu fiarele e si mai periculos dar asta e, soarta, din pacate indreptarile sint un exercitiu de baza, nu pot fi ocolite.

#122
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postlil debul, on 08 octombrie 2017 - 12:35, said:

Si cind poti incepe cu indreptarile ( se numesc indreptari), dupa vre'o 5 ani de sala ? ������
Sportul in general implica o doza de pericol, cu fiarele e si mai periculos dar asta e, soarta, din pacate indreptarile sint un exercitiu de baza, nu pot fi ocolite.

plus ca sunt cel mai functional exercitiu pe care il poti face in viata.
cand trebuie sa ridici un sac de jos sau sa muti mobila nu tot indrepare se cheama? Posted Image

Edited by takillya, 08 October 2017 - 13:38.


#123
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Vorbiți aiurea, un începător n-are ce băga îndreptări, mai ales generația mea care are spatele făcut praf.

#124
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVelaxa, on 08 octombrie 2017 - 13:42, said:

Vorbiți aiurea, un începător n-are ce băga îndreptări, mai ales generația mea care are spatele făcut praf.
da' ce are ma generatia ta?
daca eu la varsta mea pot face indreptari cu 120-130 de kile fara sa-mi rup spatele o sa poti si tu.

la ce varsta vrei sa incepi, la 40 de ani? puneti si profitati de faptul ca sunteti tineri si cresteti usor, ca mai incolo o sa plangeti (ca mine) ca nu v-ati apucat de mai devreme

#125
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttakillya, on 08 octombrie 2017 - 16:39, said:

da' ce are ma generatia ta?

Postura de 2 lei. Are dreptate Velaxa, nu prea poti sa iei unu de asta care sta 10+ ore pe scaun in fata calculatorului, contorsionat ca un extraterestru, si sa-l pui sa faca exercitii complexe de la bun inceput. E chiar greu sa faci de exemplu o genuflexiune corect, trebuie sa ai mobilitate buna, sa poti sa-ti activezi fesierii&abdomenul pe timpul miscarii si sa nu stabilizezi greutatea doar din lombari etc.

#126
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


View Postciprianned, on 02 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Am scris si mai sus . Am consultat mai multi medici .
Am inteles . Macar o sa lucrez asa de intretinere pana ajung la sala .
N-ar strica sa consulti si un medic ORL-ist care face probe vestibulare. Problema e ca in tara sunt doar cativa care au asemenea aparatura sa puna in evidenta o afectiune de vestibul. Tine de urechea interna si nu de sistemul nervos central sau neuro. S-ar putea sa ai o "surpriza" sa afli ca e de aici si ca ameteala nu e de la spondiloza cervicala. Eu asa am fost indrumat dupa ce la Neuro nu mi-au gasit nimic pe central chiar daca la radiografie imi iesise spondiloza cervicala.




Edited by misu183, 09 October 2017 - 12:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate