Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Limbajul de programare cel mai potrivit.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! Deoarece .NET nu imi ofera ceea ce vreau (compatibilitate cu mai multe platforme/executabile care ruleaza nativ si o protectie la decompilare mai mare), as dori si eu sfaturi cu privire la niste limbaje de programare care sa indeplineasca cerintele de baza de mai sus.
Pana acum m-am gandit la :
->Delphi (pascal)
->Java (cu toate ca e usor de decompilat macar e cross-platform friendly si seamana putin cu C# ca sintaxa)
->Python (as cam evita deoarece si un copil de 10 ani ar sti sa faca reverse engineering)

Exclus:
->C++
->C

Edited by red46, 01 January 2017 - 18:50.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai exclus tu pe respectivele dar ar cam fi timpul sa le reevaluezi. Decat sa mergi pe Delphi mai la obiect e C++ (nu-i diferenta fundamentala intre ele dar macar accesezi API-urile direct).

Apropo, exista instrumente pe bani de la terti prin care faci pe codul .NET ori Java sa fie transformat in nativ si nu mai ai problema decompilarii la nivel inalt.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2017 - 19:07.


#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 18:44, said:

Salut! Deoarece .NET nu imi ofera ceea ce vreau (compatibilitate cu mai multe platforme/executabile care ruleaza nativ si o protectie la decompilare mai mare), as dori si eu sfaturi cu privire la niste limbaje de programare care sa indeplineasca cerintele de baza de mai sus.
Pana acum m-am gandit la :
->Delphi (pascal)
->Java (cu toate ca e usor de decompilat macar e cross-platform friendly si seamana putin cu C# ca sintaxa)
->Python (as cam evita deoarece si un copil de 10 ani ar sti sa faca reverse engineering)

Exclus:
->C++
->C

Acum se cauta in draci programatori Java,cel putin la mine.
Ce va fi peste 2-3 ani? God knows

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Limbaj pentru ce fel de aplicatii? De exemplu, pentru backend ai C# si pentru Linux (de la Microsoft, nu terti) sau tot C# via Xamarin pentru mobile.

C++ iar nu-i de ignorat pentru anumite categorii de aplicatii.


#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 18:44, said:

Salut! Deoarece .NET nu imi ofera ceea ce vreau (compatibilitate cu mai multe platforme/executabile care ruleaza nativ si o protectie la decompilare mai mare), as dori si eu sfaturi cu privire la niste limbaje de programare care sa indeplineasca cerintele de baza de mai sus.
Pana acum m-am gandit la :
->Delphi (pascal)
->Java (cu toate ca e usor de decompilat macar e cross-platform friendly si seamana putin cu C# ca sintaxa)
->Python (as cam evita deoarece si un copil de 10 ani ar sti sa faca reverse engineering)

Exclus:
->C++
->C
Reverse engineering e ultima problema de care tre sa te preocupi. Stiu ca am mai discutat cu tine despre trecerea la open source si stiu parerea ta despre cei care "iti fura codul si il prezinta la interviu ca si cum ar fi al lor" dar chiar nu tre sa iti faci probleme ca codul tau e atat de genial si spectaculor si inovator incat o sa ai pierderi din cauza asta.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Corect, mie mi-ar fi destul de greu sa zic ca aplicatia cutare a mea aduce ceva atat de inovator incat merita sa-i protejez codul la modul extrem. Si chiar daca aduc ceva inovator, ca de exemplu aici, am preferat open-source pentru a afla si parerea altora cu privire la abordare.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postneagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2017 - 18:57, said:

Ai exclus tu pe respectivele dar ar cam fi timpul sa le reevaluezi. Decat sa mergi pe Delphi mai la obiect e C++ (nu-i diferenta fundamentala intre ele dar macar accesezi API-urile direct).

Apropo, exista instrumente pe bani de la terti prin care faci pe codul .NET ori Java sa fie transformat in nativ si nu mai ai problema decompilarii la nivel inalt.
Pentru Java probabil ca merita investitia, dar pentru .NET in nici un caz. Java e "facut din fabrica" sa fie cross-platform friendly, pe cand .NET e facut sa ruleze doar pe Windows, iar Mono te obliga sa folosesti GTK# ca interfata grafica care e foarte foarte slab documentat..
Delphi parca e mai usor de invatat decat C/C++ . Nu stiu ce sa zic..

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 19:13, said:

Limbaj pentru ce fel de aplicatii? De exemplu, pentru backend ai C# si pentru Linux (de la Microsoft, nu terti) sau tot C# via Xamarin pentru mobile.

C++ iar nu-i de ignorat pentru anumite categorii de aplicatii.
Pentru diverse aplicatii. Important e sa fie cross-platform friendly.
Da-mi si mie te rog un link catre C# pe linux de la Microsoft.

View Postmaxtron_69, on 01 ianuarie 2017 - 19:14, said:

Reverse engineering e ultima problema de care tre sa te preocupi. Stiu ca am mai discutat cu tine despre trecerea la open source si stiu parerea ta despre cei care "iti fura codul si il prezinta la interviu ca si cum ar fi al lor" dar chiar nu tre sa iti faci probleme ca codul tau e atat de genial si spectaculor si inovator incat o sa ai pierderi din cauza asta.
Daca vrei sa faci o aplicatie comerciala ce faci?

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 19:20, said:

Corect, mie mi-ar fi destul de greu sa zic ca aplicatia cutare a mea aduce ceva atat de inovator incat merita sa-i protejez codul la modul extrem. Si chiar daca aduc ceva inovator, ca de exemplu aici, am preferat open-source pentru a afla si parerea altora cu privire la abordare.
Nu-i neaparat de cod inovator, dar daca doresc la un moment dat sa fac un program comercial, ce fac?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 19:28, said:

Da-mi si mie te rog un link catre C# pe linux de la Microsoft.
E vorba de web app, aici ofera MS.

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 19:28, said:

Delphi parca e mai usor de invatat decat C/C++ . Nu stiu ce sa zic..
Dar nu te legi direct la orice platforma!

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
C++ cu Qt ?

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postneagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2017 - 19:32, said:

E vorba de web app, aici ofera MS.


Dar nu te legi direct la orice platforma!
Pai si care e dezavantajul?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Biblioteci sunt destule in C sau C++ dar nu le poti apela direct din Delphi, trebuie sa scrii un wrapper.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Daca te referi la aplicatii GUI, C++ ramane regele cand vine vorba de cross-platform. E usor mai greu de invatat ca C#, dar e mult mai puternic/sigur/usor de folosit azi decat era acum 20 de ani.

Ai Qt ce vine si in varianta gratuita, cu o sumedenie de facilitati, daca nu te deranjeaza vreo 2-30 MB de dll-uri distribuite alaturi de aplicatie.

Daca te deranjeaza, ai wxWidgets ce iar mi se pare ok. Color Counter, de exemplu, foloseste wxWidgets. Ai in primul post screenshots pe diverse sisteme de operare si link la codul sursa.

Mai e si Java pentru UI, dar mai rar folosit cu exceptia unor softuri specializate (deobicei IDE-uri de Java)

Delphi are o gramada de dezavantaje: de la sintaxa pe care, personal, n-o sufar, la dependinta de un producator, la banii pe care trebuie sa-i dai (ce am enumerat mai sus in C++ le gasesti gratuit).

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 19:28, said:

.
Da-mi si mie te rog un link catre C# pe linux de la Microsoft.

https://www.microsof...e#windowsvs2015

View Postred46, on 01 ianuarie 2017 - 19:28, said:

.
Daca vrei sa faci o aplicatie comerciala ce faci?

Depinde. Exista aplicatie care sa nu fi fost sparta? Putin probabil. Exista aplicatie care doar ea sa faca ceva simplu? Iar improbabil. Se ajunge pana la urma la o analiza de costuri? Mi-e mai usor sa-ti dau tie niste bani pentru aplicatie decat sa pierd eu timp facand acelasi lucru? O cumpar. Nu? O scriu eu.

Ti-e frica ca va lua cineva bucati din ea? Cam ce? Exista mii de biblioteci opensource ce fac mai orice. Sansele sunt mai mari ca cineva sa apeleze la ele decat sa ciordeasca bucati din codul tau care s-ar putea nici sa nu dea rezultatele dorite daca-s folosite in alt context.

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 19:39, said:

Daca te referi la aplicatii GUI, C++ ramane regele cand vine vorba de cross-platform. E usor mai greu de invatat ca C#, dar e mult mai puternic/sigur/usor de folosit azi decat era acum 20 de ani.

Ai Qt ce vine si in varianta gratuita, cu o sumedenie de facilitati, daca nu te deranjeaza vreo 2-30 MB de dll-uri distribuite alaturi de aplicatie.

Daca te deranjeaza, ai wxWidgets ce iar mi se pare ok. Color Counter, de exemplu, foloseste wxWidgets. Ai in primul post screenshots pe diverse sisteme de operare si link la codul sursa.

Mai e si Java pentru UI, dar mai rar folosit cu exceptia unor softuri specializate (deobicei IDE-uri de Java)

Delphi are o gramada de dezavantaje: de la sintaxa pe care, personal, n-o sufar, la dependinta de un producator, la banii pe care trebuie sa-i dai (ce am enumerat mai sus in C++ le gasesti gratuit).

http://spectrum.ieee.../Mjc5MjI0Ng.png

https://www.microsof...e#windowsvs2015



Depinde. Exista aplicatie care sa nu fi fost sparta? Putin probabil. Exista aplicatie care doar ea sa faca ceva simplu? Iar improbabil. Se ajunge pana la urma la o analiza de costuri? Mi-e mai usor sa-ti dau tie niste bani pentru aplicatie decat sa pierd eu timp facand acelasi lucru? O cumpar. Nu? O scriu eu.

Ti-e frica ca va lua cineva bucati din ea? Cam ce? Exista mii de biblioteci opensource ce fac mai orice. Sansele sunt mai mari ca cineva sa apeleze la ele decat sa ciordeasca bucati din codul tau care s-ar putea nici sa nu dea rezultatele dorite daca-s folosite in alt context.
Bun, deci Delphi sa zicem ca e eliminat.

[ http://spectrum.ieee.org/image/Mjc5MjI0Ng.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce C e mai folosit decat C++?
Python cum e? Vad ca Qt este disponibil si pentru Python.
Daca activarea se face pe baza de licenta, atunci e foarte usor de aflat mecanismul de licentiere, si astfel programul poate fi crackuit. De aceea doresc un limbaj de programare care sa nu poata fi decompilat. Insa nu e ceva important. Eu doresc mai mult sa invat un limbaj de programare cross-platform din fabrica, fara alte adaosuri cum e Mono pentru .NET .

Edited by red46, 01 January 2017 - 20:00.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
C intra si la microcontrolere. Apoi WinAPI e publicat in C. Sau alte API-uri furnizate de catre terti sunt tot in C pentru ca se poate lega cel mai bine de alte tehnologii.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
C e folosit mult pentru microcontrolere.

Python e limbaj de scripting pana la urma. Poti face aplicatii complexe in el, dar ramane util pentru treburi de scripting (nu necesita compilare, e weakly typed etc) Qt pentru Python e disponibil gratuit doar sub GPL, adica ori dai aplicatia ta open-source ori scoti banul.

Mecanismul de licentiere: e aplicatia beton si costa o gramada de bani, cineva gaseste o cale de a o sparge (doar s-au spart softuri/jocuri ce investesc carute de bani in protectie). Mai e insa o metoda prin care nu-ti bati capul, indiferent de limbaj: oferi un serviciu, nu dai aplicatia clientului.

Edited by dani.user, 01 January 2017 - 20:06.


#16
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 20:06, said:

C e folosit mult pentru microcontrolere.

Python e limbaj de scripting pana la urma. Poti face aplicatii complexe in el, dar ramane util pentru treburi de scripting (nu necesita compilare, e weakly typed etc) Qt pentru Python e disponibil doar sub GPL, adica ori dai aplicatia ta open-source ori scoti banul.

Mecanismul de licentiere: e aplicatia beton si costa o gramada de bani, cineva gaseste o cale de a o sparge (doar s-au spart softuri/jocuri ce investesc carute de bani in protectie). Mai e insa o metoda prin care nu-ti bati capul, indiferent de limbaj: oferi un serviciu, nu dai aplicatia clientului.
Deci C++ ramane singura mea optiune buna pentru dezvoltare object-oriented?
Daca nu ma gandesc la licentiere, java ar fi o alta optiune?

Edited by red46, 01 January 2017 - 20:08.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Peste tot exista mai mult de o optiune. C++ e printre limbajele populare pentru creat aplicatii GUI cross-platform.

Mai departe depinde mult de praticularitatiile fiecarei aplicatii, de cerinte explicite (poate nici nu vrea clientul sa fie cross-platform), de ce biblioteci terte (crezi ca) ai nevoie, etc.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar aplicatiile web de ce sunt excluse din poveste? Sau mai nou cloud? Tii la desktop?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate