Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Limbajul de programare cel mai potrivit.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 neagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2017 - 20:11, said:

Dar aplicatiile web de ce sunt excluse din poveste? Sau mai nou cloud? Tii la desktop?
Nu vreau sa ma complic cu web development. Vreau sa construiesc aplicatii independente de altele, ca in cazul aplicatiilor web ce depind neaparat de un browser.

 dani.user, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

Peste tot exista mai mult de o optiune. C++ e printre limbajele populare pentru creat aplicatii GUI cross-platform.

Mai departe depinde mult de praticularitatiile fiecarei aplicatii, de cerinte explicite (poate nici nu vrea clientul sa fie cross-platform), de ce biblioteci terte (crezi ca) ai nevoie, etc.
Nu fac programe pentru clienti, ci in pentru publicul larg. Oricand e binevenit un soft cross-platform. VB.NET si C# deja cunosc.
Mie imi trebuie un alt limbaj de programare cross-platform pentru GUI development. C++ este o optiune, insa e cam greu de invatat dar nu imposibil deci sunt dispus sa-l invat. Dar inainte vreau sa stiu daca sunt limbaje de programare mai simple de invatat care sa faca acelasi lucru.

Edited by red46, 01 January 2017 - 20:36.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cati clienti crezi ca vei avea pe multiplatforma PC alta decat Windows & GUI ?

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 neagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2017 - 20:36, said:

Cati clienti crezi ca vei avea pe multiplatforma PC alta decat Windows & GUI ?
Adica sunt doar utilizatori de Windows care folosesc PC-ul?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cam da. Pe alte platforme doar partea de server misca mai bine.

#23
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 neagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2017 - 20:40, said:

Cam da. Pe alte platforme doar partea de server misca mai bine.
Pai si Mac OS?
Posesorii de Macbook-uri nu isi cumpara produse Apple pentru software, ca in cazul DJ-ilor?

Edited by red46, 01 January 2017 - 20:45.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ti-a cerut vreun client OS X vreo aplicatie? Cei care dau bani cam dau pe cele deja existente si dedicate unor segmente media.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2017 - 20:45.


#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 dani.user, on 01 ianuarie 2017 - 19:39, said:

Delphi are o gramada de dezavantaje: de la sintaxa pe care, personal, n-o sufar, la dependinta de un producator, la banii pe care trebuie sa-i dai (ce am enumerat mai sus in C++ le gasesti gratuit).
Posted Image
Nu inteleg cum in anul 2017 mai exista persoane care-si exprima dorinta de-a alege voluntar Delphi. In plus, din cate stiu nici nu e disponibil pe foarte multe platforme; cum ai spus, depinzi de un producator. Iar spre deosebire de Java, acel producator este cel care iti ofera uneltele de dezvoltare.

C++ este la polul opus - limbaj standardizat, disponibil pe o gramada de platforme, suportat de o gramada de producatori si comunitati open source.
Nu as exclude nici Python, in functie de ce anume faci ti-ar putea oferi o cale de-a ajunge rapid la rezultat.

Un programator ar trebui sa stie mai mult de un singur limbaj de programare.

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sub OS X am vazut urmatoarele tipuri de software:
  • Programe ale Apple
  • Unelte de development (mai mult din lumea web)
  • Aplicatii gigant din zona audio/foto/video
  • Aplicatii gigant din zona Office
  • Aplicatii gigant din lumea open-source (ex. browsere)
  • Aplicatii de sistem pentru interoperabilitate cu partitii Windows/Linux
  • Rar aplicatii mici gratiute sau la pret mic luate din store-ul lor. Astea deobicei fac sub OS X chestii ce le aveai sub Windows si acum 10 ani.
  • Rar aplicatii de business desktop (deobicei in java)

In rest, userii de acolo prefera sa deschida un browser, poate chiar si pentru editat documente, decat sa descarce aplicatii. "Mania" cu aplicatii e mai mult pentru platforma lor mobila.

#27
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Un limbaj se invata in cel mult cateva saptamani, sau poate mult mai putin, daca ai deja anumite notiuni de programare. Ceea ce ar trebui sa intereseze mai mult probabil sunt frameworkurile si librariile care iti sunt puse la dispozitie. De exemplu, in C++ ai Qt sau wxWidgets. Eu ti-as recomanda sa alegi ce te atrage mai mult, pentru ca nu mi se pare asa de relevant, solutii pentru problemele tale o sa ai cam in orice framework mai mare.

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 edy_3dz, on 01 ianuarie 2017 - 21:08, said:

Un limbaj se invata in cel mult cateva saptamani, sau poate mult mai putin, daca ai deja anumite notiuni de programare.
Depinde ce intelegi prin "se invata". Ca sa incepi sa scrii programe in limbajul respectiv, da. Ca sa inveti subtilitatile acestuia, n-as prea crede. De expertiza nici gand, iar o cunoastere completa s-ar putea sa fie practic imposibila ;)

#29
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Daca astepti sa inveti toate subtilitatile limbajului, o sa astepti mult si bine pana o sa faci o aplicatie. Probabil ca un limbaj se invata cel mai bine lucrand in el, de aceea cred ca e bine sa incepi sa il folosesti cat mai repede. Bine, acum daca stii doar un limbaj imperativ, e posibil sa iti ia mai mult de cateva saptamani sa inveti un limbaj pur functional :lol: Dar oricum, cred ca in general ia mai mult timp sa inveti un framework nou decat un limbaj.

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu probabil, ci sigur ca un limbaj se invata cel mai bine lucrand cu el. Ideea este ca dupa acele cel mult cateva saptamani, nu poti spune ca stii limbajul respectiv - doar ca poti cat de cat sa-l folosesti. Mai e mult de invatat.

Edited by TS030, 01 January 2017 - 21:56.


#31
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Deci sa raman tot pe .NET?

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista raspuns universal. Pentru aplicatii desktop comerciale, da (in conditiile in care zici ca deja asta stii cel mai bine). Plus o suita de componente de la terti (doar cu pachetul MS iarasi nu faci aplicatii la cheie... ieri - asa cum cer multi).

Eu, spre exemplu, pe platforma Windows folosesc de cele mai multe ori C++Builder plus suita DevExpress. Nu spun ca si altii ar trebui la fel, aici am gasit eu calea optima pentru necesitatile aferente.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2017 - 22:12.


#33
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Depinde de ce vrei sa faci. Poate-ar trebui sa arunci o privire si asupra altor optiuni, chiar daca in final nu le vei alege.

In privinta C++, pot sa te sfatuiesc sa cauti "A Tour of C++" de Bjarne Stroustrup - potrivita pentru un programator cu ceva experienta; iti va prezenta, succint dar asa cum se cuvine, limbajul (fara librarii 3rd-party). Nu te limita la ce stii din liceu (daca e cazul), aia e o caricatura a limbajului.
Pentru celelalte limbaje nu cunosc ceva similar, dar poate stiu colegii.

#34
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Mi se pare aberant sa mai dezvolti aplicatii desktop in 2017. De ce sa te complici cu compatibilitatea intre OS-uri cand ai
the holy browser? Ca si costuri de dezvoltare sunt sigur ca ar fi mai ieftin sa dezvolti o aplicatie web decat sa te complici
cu alte tehnologii, fie ele si Qt & co.

#35
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mi se pare aberanta postarea ta.
Stai, de fapt nu mi se pare - chiar asa este. Dezvoltarea web nu poate acoperi intreg spectrul de cerinte.

Edited by TS030, 01 January 2017 - 23:07.


#36
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
edit: @autor, fara sa dai mai multe detalii despre ce vrei sa faci, e degeaba discutia, la fel ca si recomandarile
pe care le-ai primit.

Edited by puya4ever, 01 January 2017 - 23:25.
limbaj


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate