Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Inginer roman: Un milion de oameni ar muri, în București, la un CUTREMUR de peste 7 grade

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostBursul, on 29 decembrie 2016 - 14:58, said:

Daca veti avea parte tot asa de cate un cutremur de 5 grade, cam sanse mici sa se adune de un 7 grade.

aici sunt 2 teorii care se bat cap in cap :)

daca sunt multe cutremure mai mici, se amorseaza unul mare
daca sunt multe cutremure mai mici, se disipeaza amorsarea unui mare

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Eu asa stiam, ca la un cutremur scade presiunea dintre placi.

#39
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View PostJammalan-the-Prophet, on 29 decembrie 2016 - 16:37, said:

in 91 a fost cutremur pe partea cealalta la Banloc , si a fost de suprafata .

ala a fost de suprafata si nu a afectat decat zona in care s-a produs.

Edited by Alexis, 29 December 2016 - 17:20.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
L-am auzit pe seful INFP spunand ca astea mici nu dezamorseaza pe ala mare, fiecare lucreaza la alta scara/nivel.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postneagu_laurentiu, on 29 decembrie 2016 - 17:19, said:

L-am auzit pe seful INFP spunand ca astea mici nu dezamorseaza pe ala mare, fiecare lucreaza la alta scara/nivel.

Oare ?!
Pare să îl contrazică viata, se tot mărește distanta intre ,,marile cutremure ", fata de statistica, ,,întîmplător " au fost multe cutremure medii, de la marele cutremur din '77 pînă în ziua de azi.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Asa zice sefu':

Quote

"Cutremurele cu magnitudini mici nu se feresc de un cutremur mai mare. Ele sunt totuşi bune, pentru ca produc anumite descărcări în vrancea şi ajustează fluctuaţiile de tensiune. Însă, per total nu reuşesc să elibereze tensiunea acumulată în Vrancea. Nu putem, în perspectivă, să nu ne gândim şi la un cutremur mai mare", a adăugat Mircea Radulian.
http://www.romaniatv...are_332806.html

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2016 - 17:40.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Sa lamurim și de ce, să nu lăsăm in aer.  In zonele clasice de subductie, o placa tectonica aluneca sub alta, la un moment dat alunecarea este blocata de asperitatile placilor, se acumulează energii potentiale si in momentul ruperii asperitatii se produce brusc seismul. Asta e mecanismul clasic. De aceea cutremure mici care rup succesiv asperitati mici nu lasa acumulare mare de energie potentiala si diminuează riscul unui seism mare.

In Vrancea e un necanism aparte. Mai multe placi tin suspendat intre ele un corp relicv, dintr-o veche placa, in pozitie aproape verticala si-l tin sub tensiune. In blocul respectiv se produc brusc fisuri. De aceea ruperile mici, fisurarile si sfaramarile mici nu elimina riscul unei fisuri. Din contra, aceste fisuri mici de la diferite niveluri se pot chiar favoriza sau uni rezultand un seism devastator. Practic blocul redpectiv face implozie sub tensiunile exercitate.

#44
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2016 - 17:26, said:

Oare ?!
Pare să îl contrazică viata, se tot mărește distanta intre ,,marile cutremure ", fata de statistica, ,,întîmplător " au fost multe cutremure medii, de la marele cutremur din '77 pînă în ziua de azi.

Statistica pe ce ? Pe o mie de ani pe o suta?
Perioada aia reprezinta pentru zona Vrancea o clipa.

Cel mai vechi cutremur despre care se crede ca ar fi fost in Vrancea si pomenit a avut loc la 1022.

Situatia din Vrancea isi are inceputurile acum 10  milioane de ani.
Ultimele miscari serioase din Vrancea care au generat-o s-au oprit acum 1 milione juma . Cel putin asta spun geologistii.

Scuza-ma da ce statistica poti sa faci cand ai la indemna si analizezi 0.1% din date ?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 29 December 2016 - 18:56.


#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 29 decembrie 2016 - 18:55, said:

Statistica pe ce ? Pe o mie de ani pe o suta?
Perioada aia reprezinta pentru zona Vrancea o clipa.

Cel mai vechi cutremur despre care se crede ca ar fi fost in Vrancea si pomenit a avut loc la 1022.

Situatia din Vrancea isi are inceputurile acum 10  milioane de ani.
Ultimele miscari serioase din Vrancea care au generat-o s-au oprit acum 1 milione juma . Cel putin asta spun geologistii.

Scuza-ma da ce statistica poti sa faci cand ai la indemna si analizezi 0.1% din date ?

De acord cu tine, totuși, statisticile există, făcute de cutremurologii noștri :peacefingers: nu stau să le caut.
Din ce spui, inseamnă că poate să vină miine, ori peste 300 de ani.

Edited by crisstonne, 29 December 2016 - 19:17.


#46
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postradunic, on 29 decembrie 2016 - 17:07, said:

Ușor cu căruța că se sfarmă... Mai sînt și alte lucruri de luat în calcul - cît fier e în beton (în interbelic nu prea știau cum e cu cutremurul deci cantitatea de fier e sub necesar), cît de bătrîn e betonul (mai pierde din calități pe măsură ce trece timpul), cum e configurată structura etc.
Altfel ceva rezon ai și tu - clădirile alea au trecut deja prin două cutremure majore și două mai mititele și au rezistat deci nu sînt chiar praf. Dar... zgîlțîiturile anterioare nici bine nu le-au făcut. E cu dus și întors.

Informativ - betonul armat a fost inventat de un francez. Prima utilizare - 1853. Saligny nu era nici măcar născut.

Cît despre textul domnului inginer - nu vă mai luați după toți alarmiștii. Mamă, se rupe barajul! Pică juma' din clădirile din București! Sigur ard toate! Are și el nevopie de atenție...
Domnule, eu ma pricep la cateva felii din Electronica mea si nu la toata...Acolo pot emite niste pretentii.
In Constructii recunosc din start ca sunt nul, bata si zero barat.
Dar in general se aplica aceiasi idee de inginerie. Un aparat sau o constructie, daca este supra incarcat/a se rupe, se distruge, iese fum din el/ea....
Asa ca si eu si constructorul lasam o plasa de rezistenta, un ecart, adica subincarcam..De aia mi-am permis sa imi dau cu parerea..
Altfel, revin, nu stiu istoria constructiilor, deoarece nefiind in bransa..Scuze pt datele gresite.
Dar cred ca s-a inteles de ce am contrat atat de puternic ideea ...Pt ca bunul simt ingineresc m-a facut sa sar in sus..



Dar textul asta mi-a sunat atat de fals

#47
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Daca tot s-a ajuns la statistica :

15 cele mai nasoale caderi de baraje in lume : http://chillopedia.c...disasters-ever/

si 25 cutremure din istorie :  http://list25.com/25...kes-in-history/

Ingineriul asta tinteste la primul loc la ambele capitole,  bag seama ...

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPrien, on 29 decembrie 2016 - 20:29, said:

Dar in general se aplica aceiasi idee de inginerie. Un aparat sau o constructie, daca este supra incarcat/a se rupe, se distruge, iese fum din el/ea....
Asa ca si eu si constructorul lasam o plasa de rezistenta, un ecart, adica subincarcam..

Nu sînt inginer de structuri  - sînt arhitect. Cunoștințele mele de structuri se opresc la nivelul de principii și ce am aflat din colaborarea cu structuriștii de-a lungul anilor.
Ideile emise în articol sînt exagerate. Adevărul - ca întotdeauna - e probabil la mijloc.
1. e adevărat că există în București o serie de clădiri proiectate și construite în decursul timpului în conformitate cu regulile momentului;
2. e adevărat ca dacă iei sus-numitele clădiri la verificat după normele actuale - lucru care nu se menționează în general - 90% din acele clădiri nu îndeplinesc parametrii ceruți
3. codul de proiectare seismică se înăsprește de la ediție la ediție;
4. totuși, tot la fel de adevărat este că sînt destule clădiri care la verificarea după normele actuale pentru un cutremur ca acela din '77 a rezultat că s-ar prăbuși; doar că ele sînt bine mersi în picioare și fără avarii.

Deci pe undeva felul de verificare actual are o problemă - calculează prăbușiri care ar fi trebuit să se întîmple și care, totuși, nu s-au întîmplat.

5. E adevărat că aș fi îngrijorat de multe din clădirile construite după '90 și nu doar perioada '90 - '92 ci toată. Din ce șantiere am văzut de 20 de ani încoace - blocuri și case - personal cred că minimum 25%  din ce s-a construit după '90 va fi inutilizabil după un cutremur de tip '77. Problema e că e greu de verificat - metodele neinvazive nu spun prea multe iar cele invazive... cine-ți dă voie să găurești structura pentru a o verifica? Bonus - dezvoltările necontrolate de tip Pipera unde așa-zise străzi au 3 m lățime iar casele stau la 2-3 m una de alta; în caz de cutremur vor fi și ceva incendii, inevitabil. Cum ajung pompierii acolo? Cum împiedici focul să sară de la o casă la alta?

#49
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu nu am incredere intr-un inginer care foloseste sintagma fier-beton.

E un gusterica intervievat pentru niste senzatie. La ce presupusi ingineri constructori am vazut eu pe forumul asta care dadeau sfaturi experte dar au muscat din tarana la prima diagrama de eforturi, iau totul cu cate-un kil de sare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate