Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Inginer roman: Un milion de oameni ar muri, în București, la un CUTREMUR de peste 7 grade

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
rolexbrolex

rolexbrolex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.12.2016
Mai punem la socoteala si incompetenta medicilor (ca tot vazusem asta vara cum erau pacientii de la Arsi tratati cu viermi) si aia e..........  mii de raniti spitalizati   ce vor deveni   morti .

Edited by rolexbrolex, 29 December 2016 - 15:30.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Depinde si cand se produce: in Romania noaptea nu e ca ziua...

#21
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Nu stiu cum va descurcati dar eu nu as vrea ca pozitele mele sa fie folosite pentru actiuni de ajutorare.

#22
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
In primul rand Marius Marinescu este un politician tupeist si cu gura mare.
Nu as pune multa baza pe zicerile sale

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postrosix, on 29 decembrie 2016 - 15:36, said:

Depinde si cand se produce: in Romania noaptea nu e ca ziua...
Si de asemenea cât de mult peste 7. Că una e un 7,2 si alta un 7,6. E ca de la dramă la tragedie.
Asemenea adâncimea hipocentrului si durata.

Edited by caiuscorneliu, 29 December 2016 - 15:59.


#24
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

View PostAdm, on 29 decembrie 2016 - 15:02, said:

Cred ca au mai fost cateva topicuri pe aceasta tema.
Da, se stie, si se mai stie ca nu se poate face nimic! La cate blocuri sunt, cate interese meschine si ce sume ar trebui... pur si simplu nu e posibil de facut nimic.
Un cutremur gen anul 1977 va aduce un macel in Bucuresti si alte orase mari, si va face loc in multe zone din Bucuresti.

Atunci era armata, acum nu mai e nimic, dar nimic.
Exista un topic pentru supravietuire in caz de necesitate.
Macar cei care stau la case sa isi faca niste provizii, pentru ca cei ce vor supravietui la bloc, vor fi refugiati.

De ce nu se organizeaza ca altadata cursuri PTAP? Pregatirea tineretului pentru apararea patriei? Sau brigazi patriotice, instruite macar 6 luni cum sa reactioneze in caz de dezastre si catastrofe naturale etc.? Nu exista interes! Prin deblocarea fondurilor de urgenta de la rezerva de stat trebuie musai pregatiti oamenii prin astfel de cursuri, cum se fac in Japonia de la al' cu tata-n gura pan' la cel cu barba sura! La noi ramai cu usa-n brate in caz de ceva!

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
LOL, da, ca s-ar inghesui tineretul la activitati d'astea "revolutionare"...

Nici cu arcanul nu i-ai invata ceva util!

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostAdm, on 29 decembrie 2016 - 15:02, said:


Macar cei care stau la case sa isi faca niste provizii, pentru ca cei ce vor supravietui la bloc, vor fi refugiati.

Ei bine nu va primesc, mo ....nu va primesc ! Poate asa,pe doi-trei care-mi sunt simpatici ( desi am impresia ca astia stau si ei la case ) . De aceea , vreau ca blocatarii sa se inscrie din timp pe liste , ca sa- vaz' cu ochiu , sa ma gandesc care merita , care se poarta frumos , care rade la glumele mele , aaaa....care-mi mai da cate un " like " ( mi se intaresc sfarcurile  cand primesc like-uri ).
Asa ca propun un topic cu softpediaci blocatari , unde sa se faca liste cu cei care stau in  blocuri imbulinate , ca sa ne alegem chiriasii . Posted Image

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Oricum, fiecare isi va suna rudele sa vada ca sunt bine, multi se vor lungi blocând liniile telefonice. Vom avea toti zile libere sa ne peticim pereții, o să ni se zică că totul e sub control, că suntem ortodocși și o scoatem la capăt. O sa stam cu molozul ani buni pe străzi, că nu e ca la alții, pe locul ruinelor se vor ridica ansambluri imobiliare si mall-uri. O sa numărăm morții, vom comemora anual și o să-l așteptăm la fel de pregătiți pe următorul.

#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si mai tarziu edit.
Citesc comentariile Nu v-ati prins.Ok, copy ponta
Clădirile construite până-n 1930, blocurile de pe Bulevardul Magheru și Centrul Istoric, nu au fier beton, nu au structură de rezistență, toate pică. Mai cad majoritatea clădirilor care au fost construite până în 1977, pentru că până atunci clădirile erau construite să reziste la un cutremur de până în 7 pe scara Richter.
ma lashi? Blocurile de pe Magheru au prins si cutremurul din 1940. Si inca stau in picioare.
Asa ca cum beep mea sa nu aiba structura de rezistenta? Stau in aer?
Celebrul inginer Anghel Saligny a introdus fierul in beton si l-a denumit beton armat. Sa va explic.
Fierul e relativ elastic, betonul rigid, deci combina 2 calitati.
Vechi romani, din Roma antica, foloseau fragmente de oale arse aruncate in ciment (puzolana) ca sa obtina aceaisi chestie.
Foloseau argila arsa pt ca nu ii ducea tehnolgia sa aiba fierul care va exista in secolul  XIX si dupa..
Dar daca sapati pe net dupa Colosseum, care vorba aia are aproape2000 de ani in spate, deci cutremure la greu..
Ca sa nu mai zic de vibratiile de cand Roma era bombardata in WWII..
La fel si coloana lui Traian..
Concluzia
Ba nea nicu inginerule, ce ti-a venit sa te dai in stamba? Esti doar prea credul sau prea prost meserias de debitezi tampeniile astea?
Eu cred ca prost intentionat.
Altfel, gura limii cea sloboda sustine ca in primarie se intra ca intr-o mare familie..si partid..

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Cum să nu aibă fier-beton clădirile de pe Magheru?   :mellow:   Betonul armat apăruse de dinaintea ridicării acelor blocuri. Că au copiat aiurea norme Germane şi în Germania nu prea există cutremure, asta e partea a 2-a.

#30
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,113
  • Înscris: 22.01.2004

View Postrolexbrolex, on 29 decembrie 2016 - 15:01, said:

Pai din 1022 pana in 1991 erau cutremure de 7 grade frecvente si periodice
Listă de cutremure în România - Wikipedia

Ultimul cutremur de 6 grade a fost in 2004. Parca  am trait  o perioada mai calma seismica ca-n anii 50-70', cand nu a fost niciun cutremur  de peste 6 grade de prin 1948   ca in 1977 sa fie prapad, plus alte cutremure devastatoare ce au lasat mii de oameni fara case prin   1986 si 1991


De curiozitate, de unde ai luat informatiile referitoare la seismele din 1986 si 1990 (ca in 1991 nu a fost nici un cutremur) referitor la faptul ca mii de oameni au ramas fara case?

#31
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
in 91 a fost cutremur pe partea cealalta la Banloc , si a fost de suprafata .

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
https://ro.wikipedia...re_Ăźn_RomĂąnia

Poftim documentatie .

#33
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAdm, on 29 decembrie 2016 - 15:57, said:

LOL, da, ca s-ar inghesui tineretul la activitati d'astea "revolutionare"...

Nici cu arcanul nu i-ai invata ceva util!
democraţia a distrus cît un cutremur de 12 pe rihter
ce aveţi cu prostiţii cu media? ORICUM PLEACĂ!
ce tîmpenii să mai înveţe de la un sistem social sinucigaş?

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPrien, on 29 decembrie 2016 - 15:26, said:


Citesc comentariile Nu v-ati prins.

Eu da, cum am văzut harta cu riscul seismic pe zone ;)
Trebuie impulsionată activitatea imobiliara si in Sud, zona Berceni.

Pină una alta, eu in Nord, abia simt cutremurele mari, blocul parcă este pe role, o spune un mare temător de cutremure, care a prins zguduieli in mai multe tipuri de clădiri, de cind stau in blocul asta vechi, nu mă mai tem :P

Edited by crisstonne, 29 December 2016 - 17:03.


#35
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View PostPrien, on 29 decembrie 2016 - 15:26, said:

Altfel, eu nefiind inginer constructor, ma cam mira ideea cu distrugerea barajului. Dar totusi am facut un curs de rezistenta materialelor de acolo am auzit ca nu se proiecteaza sa iti reziste doar la forta/presiunea minima, sa zicem 1kg/cm2, ci la minim dublu. La lifturi parca era 3*.sau mai mult..
Asa ca pt distrugerea barajului si navalirea apei, inseamna un cutemur mult mai mare decat simplu 7, adica un minim 8 ceea ce presupune modificari de relief.

Scara Richter e logaritmică (baza 10), ceea ce înseamnă că un grad în plus înseamna 10x ca amplitudine, și aprox. 30x ca energie a seismului.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPrien, on 29 decembrie 2016 - 16:06, said:

Asa ca cum beep mea sa nu aiba structura de rezistenta? Stau in aer?
Celebrul inginer Anghel Saligny a introdus fierul in beton si l-a denumit beton armat. Sa va explic.
Fierul e relativ elastic, betonul rigid, deci combina 2 calitati.
Ușor cu căruța că se sfarmă... Mai sînt și alte lucruri de luat în calcul - cît fier e în beton (în interbelic nu prea știau cum e cu cutremurul deci cantitatea de fier e sub necesar), cît de bătrîn e betonul (mai pierde din calități pe măsură ce trece timpul), cum e configurată structura etc.
Altfel ceva rezon ai și tu - clădirile alea au trecut deja prin două cutremure majore și două mai mititele și au rezistat deci nu sînt chiar praf. Dar... zgîlțîiturile anterioare nici bine nu le-au făcut. E cu dus și întors.

Informativ - betonul armat a fost inventat de un francez. Prima utilizare - 1853. Saligny nu era nici măcar născut.

Cît despre textul domnului inginer - nu vă mai luați după toți alarmiștii. Mamă, se rupe barajul! Pică juma' din clădirile din București! Sigur ard toate! Are și el nevopie de atenție...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate