Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1279
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
NU, de la Hidroelectrica iei doar curent.

#1280
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006
salut
imi expira in curand  contractul la ENEL, in iulie la inceput.
mi-au trimis inca de luna trecuta preaviz cu noi clauze si preturi pentru contractul viitor.

Le-am trimis email cum ca nu mai prelungesc ca doresc sa fac transfer la hidro.

Mi-au raspuns asa : " In urma verificarilor efectuate, dorim sa va comunicam faptul ca pentru schimbarea furnizorului, este necesar sa ne transmiteti Notificare privind schimbarea furnizorului."

Nu prea inteleg ce inseamna asta...  sa inteleg ca nu e sufiecient sa completez cererea pe site la hidroelectrica...?!!!

Am gasit la enel pe site un pdf gen notificare....
https://www.enel.ro/...ient_casnic.pdf

si la e-distributie la fel....  alt fisier docx.
https://www.e-distri...e-furnizor.html

care-i treaba aici...?!!!

Edited by miramax_, 24 May 2022 - 01:51.


#1281
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Nu trebuie sa faci tu nimic. O face noul furnizor. Ai citit ca prin completarea acelui document tu imputernicesti noul furnizor sa faca asta ?

#1282
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cine zice mai devreme ca peste 300kw platesti pretul din contract, mai verificati ultimele facturi.
Eu aveam contract pe 0.25 bani pana in august si factura pe aprilie a venit 713 lei pentru 528kw....
Multa lume cu consumuri peste 300kw au primit astfel de facturi. La intrebarea mea pe mail la enel, au ocolit raspunsul
bagand un standard text acolo care nu avea nicio legatura cu ce am intrebat eu. E a doua oara cand intreb ceva si mi se raspunde altceva.
Parca ar avea numai retarzi angajati la call-center.

#1283
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
Idem la Enel,pentru consum aprilie de 288 kw factura 393 lei,dublu fata de cat plateam conform contract.Am contract “Enel Simplu Salut *Reg 24”cu tarif de 0.248 lei/kWh (fără accize şi taxe),la sesizarea telefonica raspunsul a fost "deoarece anul trecut in aceasi perioada am avut un consum de peste 300 kilowati/luna,pe baza acestuia sa calculat tariful pentru ultima factura",aberant zic eu.Am facut si reclamatie scrisa la ei si la ANPC,urmeaza ANRE,oricum am aplicat de ieri la Hidroelectrica.Probabil suntem multi in aceasi oala!!!!
Cred ca pe baza acestui text au marit pretul,apare pe factura

Pentru clienții casnici care au avut un consum mediu lunar de energie electrică pe anul 2021 de peste 300 kWh, se
va aplica un preț final ce va fi calculat lunar ca sumă a elementelor componente stabilite conform art. 5 din O.U.G
nr. 27/2022.
Dacă prețul din contractul tău este mai mic decât prețul final din tabelul de mai sus, iar consumul se încadrează în
limitele plafonate, se aplică prețul din contract (doar în perioada de valabilitate a condițiilor economice în vigoare).
După expirarea acestora, se va aplica prețul final de mai sus.

Edited by attila24nagy, 24 May 2022 - 10:05.


#1284
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu stateam linistit cu "oferta" de 25 de bani la Enel.
Sper sa nu vad la HE la factura din decembrie 2022 ca am avut 1800kw in decembrie 2021 si sa ma rupa, ca si acolo am "oferta".
Poate chiar sint eu vinovat ca ma incalzesc electric si nu cu gaz, carbune, lemne...

#1285
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Pentru ca articolul din OUG care zice ca se aplica preturile din contract (daca sunt mai mici decat cele plafonate) se aplica doar pentru cei de la art.1 din OUG - adica cei care au avut un consum in 2021 sub acele plafoane!!
Restul platesc un pret lunat calculat lunar, conform art 5, adica complicatura pe care o vedeti pe facturi - si pretul se schimba lunar, ca e o formula dinamica...

#1286
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

 SwatKat, on 24 mai 2022 - 10:50, said:

Pentru ca articolul din OUG
Halal ajutor,sa platesti dublu fata de un contract in derulare nu prea e OK.Fara nicio notificare,deh asta e,ne orientam.

#1287
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am contract semnat cu un cost fix per kwh pana in iunie - 0,28lei/kwh (~0,8 lei cu toate taxele incluse)insa mi-a venit factura peste un leu per kwh. Ce este de facut?

#1288
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E de platit :)

#1289
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005

 attila24nagy, on 24 mai 2022 - 11:15, said:

Halal ajutor,sa platesti dublu fata de un contract in derulare nu prea e OK.Fara nicio notificare,deh asta e,ne orientam.
Normal ca NU e normal si nici logic. Nici nu zic asta, doar am mentionat ca nimeni nu a trambitat de chestia asta, si e destul de nasol!

#1290
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

 SwatKat, on 24 mai 2022 - 12:33, said:

e destul de nasol!
Da e nasol ,eu inca n-am primit notificare de plata pe mail doar am vazut si descarcat factura din aplicatie.Sincer nu prea sunt multe de facut,eu personal am pierdut 15min cu reclamatiile de rigoare(Enel,ANPC)urmeaza ANRE dar prea multe sperante n-am.Am aplicat deja la HE pentru ca vazand istoric index de anul trecut voi platii kw-tul la Enel pe la 1.38 adica dublu+ fata de luniile precedente. O.U.G nr. 27/2022 nu zic ca nu ajuta multa lume dar pentru mine(cred ca suntem multi)e jale.Nu inteleg ce treaba are consumul de anul trecut cu tariful de anul acesta dar pentru guvernanti probabil e logica legatura.Normal era sa fim notificati din timp,nu toata lumea citeste legile lor incalcite si cred ca este singura cale prin care putem contesta facturiile umflate(neinstiintare client privind modificare tarif)

#1291
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Adica s-a facturat la un pret mai mare decat in contractul aflat in vigoare?!

#1292
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

 mstanciu, on 24 mai 2022 - 13:42, said:

Adica s-a facturat la un pret mai mare decat in contractul aflat in vigoare?!
Da,citeste mai sus!!

#1293
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu in aceeasi situatie, au facturat la un pret mai mare decat cel prevazut in contractul incheiat pe un an si care inca nu s-a incheiat.In contract este specificat clar ca acel pret pe kwh este fix. Abonamentul "Enel fix online". Ii doare in fund pe cei de la Enel de contracte, clauze, clienti etc :)

#1294
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006

View PostMembruAnonim, on 24 mai 2022 - 16:46, said:

Si eu in aceeasi situatie, au facturat la un pret mai mare decat cel prevazut in contractul incheiat pe un an si care inca nu s-a incheiat.In contract este specificat clar ca acel pret pe kwh este fix. Abonamentul "Enel fix online". Ii doare in fund pe cei de la Enel de contracte, clauze, clienti etc Posted Image

Astia sunt dusi cu capul daca au facturat la  pret mai mare decât cel specificat in contractul in derulare - deşi nu au expirat cele 12 luni de contract .

Deci doar pe baza faptului ca anul trecut pe vrema asta ai avut peste 300KW ei ajung sa taxeze 1.36/KW in loc de 0.8/Kw [ adica energie activa de 0.244 - 0.25 - 0.28 etc, depinde de luna in care s-a semnat), deci practic daca ai avut peste 300kw pe luna anul trecut , ei gasesc motiv sa nu mai respecte pretul din contract si sa taxeze la pretul zilei.

#1295
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
E cam in aceeasi idee cu voucherele pt cei cu venituri mici.. primesti voucher dacai ai pensia sub suma x.. restul skip (la restul incluzi si x+1leu!).
Se aplica celui care a consumat sub 300.. cel cu 301 skip.
In loc sa existe plafonare pt produse alimentare de baza indiferent de venit..cum e in HU.

Este fara creier traiectoria intrucat ~ 30% din energia produsa se pierde si o platim cu totii.
In loc sa existe plafonare indiferent de consum.

#1296
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai este cineva la Enel abonat? Ma refer la cei care au avut anul trecut medie lunara peste 300. Intreb pt ca deja au inceput cu ~1,5lei / kWh indiferent ce contract/negociere etc au. Iar de luna viitoare intra in vigoare tariful ala infiorator de ~2.1 lei/kWh. Eu am trecut la Hidroelectrica deja pt ca nu se mai putea cu asemenea tarife. Iar pe aceasta cale vreau sa fac o dedicatie pt enel: Enel, sper sa dea boala si viermii in tine si sa te zvarcolesti in chinuri graznice, creatura draceasca ce esti!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate