Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1315
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Forma în vigoare a OUG 119/2022.

https://legislatie.j...Document/258797

Quote

a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 0-100 KWh inclusiv;

Posibil ca în Parlament să existe amendamente care să zică că se ia în considerare doar consumul din luna curentă, dar trebuie să fie adoptate și apoi forma modificată a OUG trebuie promulgată, și doar după vor produce efecte, adică se aplică doar la consumul care are loc după ce este promulgată modificarea.

Edited by tavitu, 27 October 2022 - 09:27.


#1316
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Știe careva cat se plătește la kwh după depășirea 255kwh?

#1317
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Minimul dintre prețul contractual și prețul rezultat din formula de calcul din OUG.

Prețul rezultat din formula de calcul din OUG variază de la lună la lună și este imposibil de determinat pentru oamenii de rând.

Edited by tavitu, 28 October 2022 - 10:16.


#1318
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
E de bine.. Sa devina funcțională măcar aplicatia posf a anre ului

#1319
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostFeDaYin, on 25 octombrie 2022 - 06:35, said:

5.32 RON pe kilowatt, cred ca se duce spre 10 lei.
Momentan mai mult de 1 euro pe kilowatt.
De 3 ori mai mult ca in Danemarca https://www.statista...cted-countries/
To the moon!
Piata libera,si noi inchidem unitati de productie pe carbune

View Postdanb1961, on 28 octombrie 2022 - 10:00, said:

Știe careva cat se plătește la kwh după depășirea 255kwh?
Cat ai in contract

#1320
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Mi-au bagat la factura 50kw in plus cu index estimat/conventie de ei cand eu le-am trimis indexul corect la data (in perioada) in care trebuia . Jalnic .Posted Image

Raspuns la sesizare intre 5-30 zile Posted Image

#1321
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostwestYmate, on 17 decembrie 2022 - 12:32, said:

Mi-au bagat la factura 50kw in plus cu index estimat/conventie de ei cand eu le-am trimis indexul corect la data (in perioada) in care trebuia . Jalnic .Posted Image

Raspuns la sesizare intre 5-30 zile Posted Image
Pai daca nu ai depasit 300 singur te ajutam noi

#1322
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Pa pa Enel!
https://www.wall-str...2-mld-euro.html

#1323
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Mi se pare mie sau te bucuri? :)

#1324
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca asta va schimba ceva pentru clienti? Ha ha.
Eu m-am mutat la Hidroelectrica de cateva luni, altfel, din Ianuarie as fi avut un tarif de 8 (opt) ori mai mare decat cel de la Hidro.

#1325
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Posttil, on 12 martie 2023 - 09:15, said:

Crezi ca asta va schimba ceva pentru clienti? Ha ha.
Eu m-am mutat la Hidroelectrica de cateva luni, altfel, din Ianuarie as fi avut un tarif de 8 (opt) ori mai mare decat cel de la Hidro.
Ha ha,si curentul hidro e pe wifi? nu ai cum sa ai de 8 ori,maxim e 1.3 lei kw,nu murim de grija enel dar nici in gluma nu o putem lua,partea de distributie este extrem de importanta

Edited by NFS01, 12 March 2023 - 14:34.


#1326
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Posttil, on 12 martie 2023 - 09:15, said:

Crezi ca asta va schimba ceva pentru clienti? Ha ha.
Eu m-am mutat la Hidroelectrica de cateva luni, altfel, din Ianuarie as fi avut un tarif de 8 (opt) ori mai mare decat cel de la Hidro.

De 8 ori?eu sunt la enel.nu e asa


#1327
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Asa se intrevedea situatia in Octombrie, cand m-am mutat. Eram pe un tarif enel care era dublu fata de cel hidro. Iar enel trimitea scrisori de reinnoire pentru 2023 cu tarif de patru ori mai mare decat cel pe care eram atunci la ei. Deci de 8 ori mai mare decat Hidro.

Nu stiu ce s-a mai intamplat intre timp, ce plafonari s-au implementat. Plafonari erau si atunci, eu nu m-as fi incadrat. Dar si de ma incadram, prin contractul pagubos semnat de mine cu furnizorul (enel) nu faceam decat sa indatorez statul roman. Pentru ca diferenta de la pretul plafonat la pretul contractual ar fi fost suportata de stat. Enel isi umplea conturile, fara ca noi, poporul sa ne dam seama, decat daca gandim un pic.

Acum nu stiu cum mai e, vad intr-adevar ca oferta online a enel e pentru tarifele plafonate. DAR oare ce tarif va aparea in contract? Nu cumva acolo vor pune tariful care le convine? Intreb doar, ca nu stiu. Dar daca pretul din contract ar fi altul decat cel plafonat, ar trebui sanctionati (sa nu zic impuscati) pentru dezinformare. Oferta lor e doar propaganda despre pretul plafonat. Au si link la lege, samd. Dar omite sa-mi spuna care e pretul pe care-l vor ei intr-un final. Ca nu cred ca se multumesc cu tariful plafonat, in conditiile in care se plangeau ca piata e sus si nu-mi mai permit sa furnizeze curent ieftin, ba chiar ca nu mai gasesc sa cumpere.

Daca esti la enel, chiar sunt curios ce scrie intr-o factura recenta, eventual si in contract, daca ai un contract recent, facut in ultimele cateva luni.

#1328
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt la ENEL atat cu EE (pe PFA) cat si cu GN (pe PF). O luna mi-am luat-o ca nu am trimis declaratia pe propria raspundere si am fost tarifat pe EE cu destul de mult.
Daca incep sa fac demersurile de acum, voi gasi la toti furnizorii aceleasi preturi plafonate pana in martie 2025 sau pana cand zic astia?
Mi-ar fi convenit un singur furnizor sa fie o singura aplicatie si toate cele adunate la un loc dar daca nu se poate, merg cu doi.

#1329
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu zic sa treci la Hidro.

Hidro iti ofera tarif fix 0,28 lei/kWh Energie activa. La asta se mai adauga celelalte costuri (distributie etc) si ajungi undeva la tariful de 0,67 lei/kWh , cred. Indiferent de cat consumi.

Enel iti ofera tariful plafonat de lege, adica acel 0,68 lei total, DACA te incadrezi la consum intre 0-100kWh pe luna.
Altfel, tarifele plafonate prin lege cresc.

BINEINTELES, ei nu zic absolut nimic despre cat vor sa primeasca de fapt, de la tine (plafonat legal) plus surplus luat de la stat pentru ca statul s-a obligat sa plafoneze pentru popor.

Oferta hidro: https://www.hidroele...48-8ea9d20735f9
care zice asa:
- 0,28253 lei/KWh (include componenta de achizitie a energiei electrice, inclusiv tariful de transport - componenta de introducere a energiei electrice in retea si componenta de furnizare)
Pretul energiei active pentru o perioada contractuala de 12 luni: 0,280 lei/KWh (valabil pentru contractele incheiate pana la 30.06.2023);

Oferta Enel: https://www.enel.ro/...plu-online.html
care nu zice nimic, pentru ca nu face decat trimiteri la plafonarea legala
Preț facturat: 0,68 lei/kWh
Pentru consum lunar cuprins între 0 și 100 kWh.
Preț facturat: 0,80 lei/kWh
Pentru consum lunar care depășește 100.01 kWh și este până în 255 kWh și pentru clienții cu consum lunar între 255,01 și 300 kWh pentru consumul primilor 255 kWh.

Preț facturat: 1,30 lei/kWh
Pentru consum lunar între 255 kWh și până la 300 kWh, exclusiv pentru consumul ce depășește 255 kWh , precum și integral pentru clienții casnici al căror consum lunar la locul de consum este mai mare de 300 kWh.


Niste hoti.
De-asta vreau sa ma conving ca ei de fapt prin contract cer alte tarife, sa fac apoi reclamatie la ANRE, sa-i oblige sa puna pe site oferta si conditiile lor, nu oferta statului roman.

#1330
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Enel sper sa arda in iad. M-au ars cu un pret de 3-4 ori mai mare decat hidro timp de cateva luni pana am reusit sa trec la hidro. M-au asigurat la telefon ca pretul va fi cel negociat in contrat (~0.8 lei/kWh). Insa a fost un pret de 3-4 ori mai mare. Nu aveam dovada sa le fac reclamatie, trebuia sa cer in scris insa am crezut ca sunt corecti. In schimb au fost niste hoti (dovedit).

Sper sa arzi in iad, Enel!


edit: ca sa poata sa ma arda bine, Enel nu mi-a trimis timp de vreo 3 luni factura anul trecut in primavara. Asta ca sa nu stiu ca eu de fapt sunt taxat la 2-3 lei /kWh.. si nu cum era negociat in contract, contract agreat de ambele parti, semnat etc. Am semnat contract valabil 12 luni in anul 2021 prin vara. Deci valabil pana in 2022 in vara. Desi ma aflam sub conditiile contractului semnat, ei m-au taxat cu alt pret kWh. Cand am vorbit prin februarie cu ei la telefon, mi-au spus sa stau linistit, pretul care este in contract pe ala il voi avea deoarece contractul expira in vara. Cu gura lor mi-au spus sa stau linistit ca nu voi fi taxat cu 2-3 lei kWh.

Sa arzi in focurile iadului, companie draceasca ce esti! Sper sa dai faliment si sa te duci pe apa sambetei. Asemenea companii nu au ce cauta pe piata.


edit2: sper sa mai citeasca si actionarii enel pe aici. Mesaj pt ei. Sa va manance falimentul. Mai bine sa intre o companie noua pe piata decat o companie ca a voastra.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2023 - 15:01.


#1331
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu iti cunosc cazul, asa ca nu ma exprim.

Dar stiu ca in doi ani am adunat zeci de sesizari catre enel, la majoritatea primind raspunsuri pe langa subiect.
Si da, am avut si eu o situatie in care le-am scris sa anuleze un presupus contract, m-a sunat cineva, mi-a zis ca ma repune pe vechiul contract, ca apoi sa ma trezesc ca sunt facturat pe noul contract, facut de hotomanii pe care si-i trimiteau in teritoriu sa amageasca lumea. Alta sesizare, un nou raspuns ca da, se face anularea si ca voi primi niste facturi pe care sa nu le mai platesc, ca sistemul nu le permite sa anuleze contractul acela. Au urmat alte facturi, alte sesizari urmate de stornari, pana intr-o zi in care n-au mai stornat, apoi au inceput sa puna penalitati, un intreg circ. Apoi au identificat ca am acea datorie plus penalitatile aferente, iar incearca sa le explici, ba in scris, ba la sediu, ba la telefon. Pana la urma parca am gasit pe cineva la telefon care parea sa inteleaga. Dar solutia gasita de dansa a fost tot una aiurea: au luat din niste bani pe care mi-i datorau ca sa acopere presupusa datorie. Am zis merci si duca-se dracului. Pentru 35 de lei pur si simplu nu mai merita atata bataie de cap, bine ca nu mai figuram cu datorii la ei, sa ma trezesc cu proces si alte tampenii.

#1332
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008

View Posttil, on 13 martie 2023 - 13:55, said:

Eu zic sa treci la Hidro.
Hidro iti ofera tarif fix 0,28 lei/kWh Energie activa.
Sper ca ai inteles, e vorba de PFA, adica noncasnic pentru EE.

Conform siteului HE, pentru noncasnic ajunge pret final cu tva exact 1.26798 lei per kWh
Acum am la Enel 1 leu/kWh si consum in medie 250-300 de kWh lunar.
Attached File  2023-01-26.png   331.11K   2 downloads

In poza scrie ca pana spre finalul lui 2023, dupa aia ce o fi? Altii spun ca plafonarea este pana in martie 2025...???

Edited by danghetau, 13 March 2023 - 15:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate