Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1261
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
As dori sa va intreb daca tariful acesta de 0.25253 lei/kw e fara tva si valabil pentru consum de pana in 300kw?  In caz afirmativ.. peste acel prag de 300kw cat ar fi?
Rog sa fie mutat pe topic-ul de Hidroelectrica dca e cazul.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 07 April 2022 - 20:04.


#1262
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu am in contract 0,250 lei/kwh.
La tariful acesta se adauga tarifele reglementate.
Pretul final pe care il primesc pe facturi este de aprox. 0,655 lei/kwh.
Acest pret este sub pretul plafonat de guvern.
Deci voi plati acest pret indiferent de consum.

#1263
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Va asteptati la miscari de preturi pe piata asta "concurentiala" anul asta? Ma refer in beneficiul clientilor.

#1264
wisher2good

wisher2good

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2021
Salutare. M-am mutat de cateva luni in casa noua, dar n-am modificat contractul cu Enel, deci e inca pe numele fostului proprietar. Acum o saptamana m-am uitat sa fac contract nou, dar am vazut ca pretul e mult mai mare pe kW decat e in contractul vechiului proprietar.

Intrebarea este: cum pot sa fac sa raman cu acelasi cost ca in contractul vechi, dar sa trec contractul pe numele meu?

#1265
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Te muți la Hidroelectrica și vei plăti un pic mai puțin decât la Enel.

#1266
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Sunt si eu intr-o situatie similara.. sunt nevoita sa schimb titularul de contract ca mai apoi sa trec la HidroElectric, cool nu?
Pentru schimbarea de titular esti nevoit sa iti alegi o oferta disponibila pt judetul tau.. in cazul meu mai jos. N-am inteles de ce n-ar alege cineva oferta cu cel mai mic pret.. are anexat si Abonament 0,49 lei/zi ; probabil daca nu consumi nimic platesti acesti 0.49 garantat?
N-am prea vazut pe factura costul/kw pt un costum>300kw/luna. Este tot 0.8 cel plafonat de stat?

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 02 May 2022 - 21:07.


#1267
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă consumi peste 300 de kw plătești pretul din contract.Poți trece direct la Hidroelectrica când schimbi titularul și vei avea un preț mai mic decât cel plafonat chiar dacă consumi peste 300 de kw.

Edited by bezdek, 02 May 2022 - 21:15.


#1268
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Adica pot sa nu mai schimb titularul la Enel si sa trec direct la Hidroelectrica sub noul titular? Si cum fac trecerea de la Enel daca nu-s titular?
Nu stiu exact unde apare pretul.. din contract. E disponibil si in contul online?

#1269
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Aplici direct la Hidro cu schimbare titular.Prețul este cel de pe site 0,252 fără taxe,aproximativ 0,7 lei pe kw cu toate taxele în funcție de zona în care locuiești.Încarci o poză cu CI și ultima factură mai completezi două cereri și după 21 de zile vei deveni client Hidro.

Edited by bezdek, 03 May 2022 - 06:45.


#1270
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Când ești deja sub contract cu un furnizor și vrei să-l schimbi atunci copia după CI e suficientă. In cazul unei preluări de contract, după o vânzare-cumpărare, trebuie trimisa și copia actului de proprietate. După cum s-a scris, contractul se poate face direct cu alt furnizor.
Consumul subvenționat apare automat pe factura, nu trebuie sa faci nimic, doar sa te incadrezi la consum.



Pentru a încheia un contract de furnizare energie electrică pentru un client casnic se vor solicita următoarele documente:

    1. Acordul exprimat în scris, aferent cererii de încheiere a contractului, în care se va preciza oferta aleasă.
    2. Copia actului de identitate a solicitantului
    3. Declarații pe proprie răspundere:

    (i) privind deținerea unui drept locativ, cu precizarea calității sale (proprietar/coproprietar, unic moștenitor,comoștenitor, soț, chiriaș, beneficiar rentă viageră etc.);
    (ii) privind faptul că nu există litigii locative (cu privire la spațiul pentru care se solicită încheierea contractului, iar în cazul în care se dovedește contrariul, exprimarea acordului pentru rezilierea contractului, cu posibilitatea actualizării declarației, dacă este cazul, atât prin mijloace de comunicare la distanță, cât și prin acord tacit.);
    (iii) privind destinația spațului care face obiectul locului de consum;
    (iv) privind faptul că în spațiul respectiv energia electrică este utilizată doar pentru desfășurarea activităților casnice;


Edited by Buxelm, 03 May 2022 - 11:20.


#1271
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Deci totul se dezbate cu HidroElectrica - chiar daca contractul actual cu Enel e pe numele fostului proprietar iar mostenitorul detine calitate de proprietar/coproprietar si prezinta Copia actului de identitate si toate celelalte solicitate.

#1272
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Nu contează cu cine a avut contract fostul proprietar.Poți face contract direct cu orice furnizor.

#1273
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
A inceput smiorcaiala la Enel :roflmaofast:

https://www.economic...tic_581332.html
"Enel a înregistrat o pierdere de 154 de milioane de euro în România în primul trimestru din 2022, investițiile s-au redus dramatic"

#1274
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 07 mai 2022 - 10:59, said:

A inceput smiorcaiala la Enel Posted Image

https://www.economic...tic_581332.html
"Enel a înregistrat o pierdere de 154 de milioane de euro în România în primul trimestru din 2022, investițiile s-au redus dramatic"

Contractul imi expira in curand. Noua oferat pe care mi-au facut-o este de ~2,2 lei/kWh. Am zis pas, merg la altcineva.

edit: am uitat sa adaug si de abonamentul zilnic pe care trebuie sa il platesc. Pe langa cei ~2,2lei/kWh, zilnic trebuie sa mai dau ~1 lei (TVA inclus), deci inca 30 lei lunar.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2022 - 14:35.


#1275
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Astia de la Enel sunt disperati ca pierrd clientii...au inceput sa dea telefoane sa te roage sa revii la ei Posted Image
Cand ii cauti tu pt o reclamatie, nu dai de ei.

#1276
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
ENEL amenință că se retrage din România, din cauza pierderilor suferite prin prisma ajutorului oferit de stat consumatorilor.
https://focuspress.r...consumatorilor/

#1277
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Simuleaza si ei ca le e greu.
In realitate toti au facut profituri record datorita ajutorului oferit de stat.
Doar ca au avut grija ca in contabilitate sa iasa pe pierderi ca doar nu or fi prosti sa plateasca taxe ca ceilalti cetateni cinstiti si captivi pe care ii capuseaza, nu?

#1278
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 bezdek, on 02 mai 2022 - 15:12, said:

Te muți la Hidroelectrica și vei plăti un pic mai puțin decât la Enel.
Atât pentru energie electrică, cât și pentru gaze?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate