Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sef abuziv, ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 iliketoforkmyself, on 25 decembrie 2016 - 21:14, said:

Asa e peste tot.
Daca nu ai de gand sa urmezi o facultate, iti sugerez sa te faci sofer - pe curier sau camion - castigi mai bine si nu te sacaie nimeni la cap daca iti faci treaba.
Si cu facultate unde ajungi ? La "Mac D" ?

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 visinica, on 25 decembrie 2016 - 21:08, said:

faci ce am facut cu totii, il pupi in c....
prin asta am trecut cu totii
nu esti primu stai linistit
Posted Image
Posted Image

Asa c-ai votat pesedeu´?Posted ImagePosted Image
Uite ca nu totii, unii au votat altceva. E adevarat, ca sunt putini, dar sunt.

Edited by myshyk, 25 December 2016 - 22:04.


#21
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Mai exista si alte solutii decat mioriticile "linge-l in fund" sau "pleaca daca nu iti convine".

Trebuie sa ii faci o reclamatie scrisa la superiori.

Foloseste tehnica moderna pt a inregistra dovezi.

De asta e cum e pe la noi peste tot, ca nimeni nu intelege ce are de facut cand se produc abuzuri.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 maxtron_69, on 25 decembrie 2016 - 22:38, said:

De asta e cum e pe la noi peste tot, ca nimeni nu intelege ce are de facut cand se produc abuzuri.
mai este problema cand toata lumea se simte abuzata

#23
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 maxtron_69, on 25 decembrie 2016 - 22:38, said:

Mai exista si alte solutii decat mioriticile "linge-l in fund" sau "pleaca daca nu iti convine".

Trebuie sa ii faci o reclamatie scrisa la superiori.

Foloseste tehnica moderna pt a inregistra dovezi.

De asta e cum e pe la noi peste tot, ca nimeni nu intelege ce are de facut cand se produc abuzuri.

Prima data trebuie sa dovedeasca (nu spun ca nu exista) abuzul.
Solutii exista daca se identifica problema.
Despre ce tehnica vorbim? Orice inregistrare fara acordul partilor nu este acceptata ca si proba (neoficial poate ajuta putin)
Pe pozitia care este el e un rulaj mare de personal si nu cred ca cei din conducere nu sunt constienti ca exista probleme.
Sa nu uitam totusi ca este primul lui loc de munca si e normal sa fie greu (asta nu inseamna ca este si abuzat).
Nu cred ca are experienta( profesionala) si nici antrenament/rezistenta la stres si program.
Toata lumea are tendinta sa se considere nevinovat si eventual descriminat. Zice doar de sef ca e naspa dar de el nu zice cum e...
Din postarea lui se vede de fapt ca ar vrea sa scota ceva bani dupa ce isi da demisia nu ca ar incerca sa gaseasca o solutie la problema...

Edited by mephistotel, 25 December 2016 - 22:59.


#24
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Scoate-l la o bere.

#25
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 trident, on 25 decembrie 2016 - 20:51, said:

@dorin_2k asa e, daca nu dai cu biciu scade profitul...

de asta dupa ce au luat comunistii puterea nu a dus nimeni dorul capitalistilor care sapau canale sau putrezeau prin temnite

@elpadre2016 singura solutie => demisia, sunt o infinitatea de lucruri pe care le poti face la 20 de ani incat nu merita sa iti bati capu

Ce bine le-ai zis-o, respect.

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
elpadre2016 : problema ta este ca prea esti sensibil si te simti persecutat . Lasa-l pe sef sa urle si sa injure cat vrea muschiul lui ca de batut n-o sa te bata ( daca se ajunge la asta , zboara din job ) , el urla si se agita si tu-ti vezi de ale tale in ritmul tau , va ceda in final cand va vedea ca te doare-n kur de fitele lui ( asta daca ti neaparat sa lucrezi acolo ) . Fi baiat destept !

#27
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Exista HR dar si daca se duce acolo nu cred ca rezolva ceva (ideal ar fi sa se poata dar am asa o presimtire ca nu rezolva)
Corect ar fi sa discute cu omul respectiv sa vada care e problema pentru ca exista una.
Problema poate ca e la el sau la sef. Pana nu identifica problema evident ca nu se va schimba situatia.
Toata lumea de pe aici presupune ca seful e "bulangiu" si angajatul este unul exemplar... E posibil sa nu fie cazul.
NU sunt sef pe nicaieri sunt si eu un simplu angajat.
Da am avut si eu probleme cu sefii dar in momentul in care au sarit calul am discutat cu "jegul" respectiv si au schimbat placa.
Nu rezolvi mare lucru daca te duci direct si faci reclamatie.
Evident daca seful ala e un gunoi si asa se manifesta el tot timpul atunci cel mai bine e sa cauti alt loc de munca.

#28
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 nicu131, on 25 decembrie 2016 - 20:34, said:

Invata meserie si schimba magazinul.
- bun sfatul si de urmat,
...
- dar daca si la umatorul loc de munca va fi  aceeasi problema cu seful, clar problema e la el si trebuie sa schimbe ceva ce il priveste

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pupatu in cur nu pot sa-l practic.Si recunosc ca am pierdut mult. Da nu pot.SI  ... uff. nu pot

#30
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 MikeSpike, on 26 decembrie 2016 - 10:45, said:

Pupatu in cur nu pot sa-l practic.Si recunosc ca am pierdut mult. Da nu pot.SI  ... uff. nu pot

Doar cei care au stofa de sclavi fac asta.

#31
Alsario

Alsario

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2013
Am inteles ca sefu e nebun, nasol lucru. Nu ti-l poti alege ca pe nevasta, cu toate ca si in cazul asta poti avea surprize.

Dar tu? Tu cum stai?
Cum esti in general?
Activ, implicat, asa mai infipt sau dai impresia ca sta timpul in loc cand faci ceva?


Altceva... daca iti e sef inseamna ca ai niste colegi pe acolo. Ia intreaba-i, asa e si cu ei? Lor cum li se pare? Chiar e nebun si se ia degeaba de oameni? Precis dai de un coleg care e de mai mult timp si cunoaste mai bine. In plus, cei vechi te pot invata multe in ceea ce ai de facut... ia schimba niste vorbe constructive cu ei.

Iar faptul ca nu ii place moaca ta sau mai stiu eu ce... bulshit!
Gandeste-te ca esti in perioada de proba si poate sa iti arate dunga fara probleme daca isi chiar doreste asta, fara sa isi bata capul cu tine la orice lucru, asa cum ai spus tu.

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, tu ai 20 de ani si esti la primul job. Eu pe la 26 si jumate, dupa multi ani in bransa mea, m-am trezit in fata primei inginere electroniste care urma sa imi fie sefa. Eu sunt barbat, stiam ca am o anumita valoare profesionala, si atunci eram cam nitel misogin, adica femeile sa stea la cratita, nu sa imi vorbesca MIE de surubelnita.
Adica am gandit mai cucoana, ia mai du-te-n in ...
M-a tocat vre-o 2 ore cu intrebari si desene si explicatii "si scrie ca sa ramana scris", plus " ai dreptul la o singura greseala, ca un genist, care calca doar o singura data pe o mina", doar ca sa ma accepte in colectivul ei.
A zis OK te pastrez, abia cand i-am aratat ca ce spusesem nu inventasem si era scriws intr-o carte. Si am ridicat din umeri, adica "daca nu sti de ce vorbesti, de ce nu ai citit?"
Apoi aproape zilnic se lega de mine cum se face corectia de..la echipamentul numarul 50? Care e deosebirea fata de cel cu nr 31?
Dar de al dracului nu am vrut sa cedez. Si mi-am zis ca imi face bine ca ma intreaba, ca altfel m-as lfi asa pe tanjeala..
Asa ca dupa un timp foarte scurt stapaneam echipamentele.

La fel si cu tine. Lasa-l sa te f..ta, ca sa inveti. Pana la urma tu iti doresti jobul asta. Si trebuie sa devi cel mai bun dintre colegii tai ca sa poti avansa pe bune.
Si dupa ce te-a aruncat prin toate si ai invatat tot ce iti cere, nu mai are ce sa iti faca, adica cu ce sa te prinda.

Edited by Prien, 27 December 2016 - 10:37.


#33
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Întotdeauna ai opțiunea sa renunți, dar asa niciodată nu ajungi sa fii apreciat. Tu trebuie să-ți faci munca cat mai bine și întotdeauna să  reții lucrul de baza într-o echipa: ai și colegi, nu numai șefi.

#34
elpadre2016

elpadre2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.12.2016

 Alsario, on 26 decembrie 2016 - 23:25, said:

Dar tu? Tu cum stai?
Cum esti in general?
Activ, implicat, asa mai infipt sau dai impresia ca sta timpul in loc cand faci ceva?

primele doua saptamani intr-adevar eram lent, faceam multe greseli,insa si normal doar eram nou..acuma desi imi fac treaba mult mai bine parca de-al dracu face mai rau.O sa vorbesc cu el cand il prind singur,desi nu stiu cum o sa abordez subiectul asta ca e tare recalcitrant de fel si cand il vad cum face figuri si arata el ce mare si tare e mi-e ca o sa recidiveze in ceva mai rau. Nu o sa functioneze ma duc la seful lui, nu merge nici asa ..

Edited by elpadre2016, 27 December 2016 - 13:39.


#35
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
,, graba strica treaba ''  . pentru tine este un inceput , nu da cu piciorul . ,, nimeni nu s-a nascut invatat '' .
nu incerca sa impui ceva diferit de ceea ce deja a fost testat si pus in practica

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate