Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sef abuziv, ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
elpadre2016

elpadre2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.12.2016
Am 20 de ani, sunt si la primul meu job in cadrul de vanzator comercial (Kaufland,Carrefour,Lidl) . Am un contract de proba de 3 luni si un Trainer,care ar trebuii sa-mi arate cum stau lucrurile,insa de cand l-am intalnit in prima zi am stiut ca va fi un impas in evolutia mea.E recalcitrant,irascibil si nu-i convine nimic, se plange din orice insa la mine mai mult ca la oricine.Si nu te invata nimic. De cateva zile a inceput sa ma calce rau pe bataturi, pe langa ca tot timpul e agresiv si la el vorbit normal inseamna urlat: ieri m-a pus sa stau pe casa toata ziua si la sfarsit cand se inchidea magazinul trebuie sa duc returul inapoi, nici n-am pus bine mana pe produse ca deja ma lua "Ce faci? Stai degeaba? Cat timp iti poate lua sa duci returul?" si asta e doar o situatie, de cate ori dau ochii cu el pe paliere cand chiar fac ceva, mereu ma ia "Hai odata baietas, ce faci??" .

Alta, fiind nou si nestiind locatia la fiecare produs exact in parte,la unele produse mai "rare" bineinteles ca-mi ia mai mult timp sa le duc inapoi, si uneori cand dau de el pe paliere il intreb unde se afla locatia la produsul X, si incepe "Aii sa-mi bag pulaaa.." si pleaca..la modul ca vezi doamne cum de nu stiu eu unde se afla.. si asta e doar un exemplu doua..

O atitudine de cacat din partea lui, ajunsa la un nivel in care imi da impresia ca ma provoaca din ce in ce mai rau doar ca sa-mi dau demisia, si ieri eram intr-un impas sa-l tavalesc de palierele alea..
As dorii sa stiu legal ce pot face intr-o situatie de genul? Pot sa-l reclam?Are vreun efect daca-l reclam?La cine trebuie sa ma duc, el are doi sefi care sunt peste el, insa mi-e frica ca au bisericuta lor si tot eu voi ajunge sa fiu dat afara?Pot sa inregistrez cu un reportofon ca pe urma sa-l dau in judecata?Daca o tine tot asa pana la urma imi voi da demisia insa pot sa castig ceva de pe urma asta?
Nu vreau sa las un specimen ca asta sa-mi afecteze moralul si buna dispozitie indiferent ca el e mai mare decat mine in ierarhia magazinului, sa invete sa respecte omul daca vrea sa fie respectat.

Edited by elpadre2016, 25 December 2016 - 20:41.


#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Invata meserie si schimba magazinul.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 elpadre2016, on 25 decembrie 2016 - 20:21, said:

azi m-a pus sa stau pe casa toata ziua si la sfarsit cand se inchidea magazinul trebuie sa duc returul inapoi,
Esti un troll. Azi au fost inchise toate magazinele.
Toti au mancat si baut.

#4
elpadre2016

elpadre2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.12.2016

 dorin_2k, on 25 decembrie 2016 - 20:38, said:

Esti un troll. Azi au fost inchise toate magazinele.
Toti au mancat si baut.
am gresit eu

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eram 100% ca "te rasucesti" si zici ca a fost ieri.

Deci gresesti si tu. Nu numai seful. Invata sa ajungi si tu sef si sa-i stresezi pe altii.
Daca-i lasi de capul lor, scade profitul.

#6
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@dorin_2k asa e, daca nu dai cu biciu scade profitul...

de asta dupa ce au luat comunistii puterea nu a dus nimeni dorul capitalistilor care sapau canale sau putrezeau prin temnite

@elpadre2016 singura solutie => demisia, sunt o infinitatea de lucruri pe care le poti face la 20 de ani incat nu merita sa iti bati capu

Edited by trident, 25 December 2016 - 20:53.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 elpadre2016, on 25 decembrie 2016 - 20:21, said:

Am 20 de ani, sunt si la primul meu job in cadrul de vanzator comercial (Kaufland,Carrefour,Lidl) . Am un contract de proba de 3 luni si un Trainer,care ar trebuii sa-mi arate cum stau lucrurile,insa de cand l-am intalnit in prima zi am stiut ca va fi un impas in evolutia mea.
termini cele 3 luni si schimbi job-ul,
intre timp orice nelamurire/problema se rezolva in primul rand verbal cu seful, apoi cu superiorul acestuia

partea a doua, tu ti-ai propus din start sa nu iti placa de sefu (ca e sef)
de evolutia ta te ocupi tu, nu seful

Edited by MarianG, 25 December 2016 - 20:57.


#8
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Poate chiar te misti incet si omul incearca sa te struneasca. Din prima zi ai stiut ca va fi o problema :)...
Oare te asteptai sa te primeasca omul cu cafea si croisante si sa-ti spuna "dom' director? Are si el treaba lui si acum mai are un invatacel care e mai "sensibilos"...
Asta e varianta cea mai plauzibila. Evident exista si varianta doi in care omul ala nu te place si asta e.
Invata sa rezisti ca sa inveti ceva sau pleaca si cauta altceva.
Pe partea cu datul in judecata si inregistrari ambientale...cred ca ai vazut prea multe filme...

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite-asa rezolvi problema: "carel-poteca" .
Sa nu ai impresia ca magazinul va da faliment fara prezenta ta in staful lui.
Dar daca vrei sa avansezi in functie, sa ajungi sef, ca sa-ti abuzezi subalternii, taci, rabda si invata.
"Si nu te invata nimic."
Ha,ha,ha. Nu el trebuie sa invete, (el are post sigur si e platit ca atare) ci TU. La scoala te-au invatat profesorii ceva? Ti-au aratat de unde sa inveti si valea, te duci acasa si vii cu lectia invatata. La fel si aici.

Edited by myshyk, 25 December 2016 - 21:03.


#10
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Asa e vorbesti direct cu el apoi cu sefii mai mari... Si ce vorbesti de datul in judecata, crezi judecatorii au timp de toate nimicurile astea?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Tot spui minciuni: returul nu sta o zi intreaga la tine la casa. Daca sunt produse perisabile?
Eu am vazut ca periodic vine o persoana si aduna tot "returul" de la case si il duce inapoi.
Sau daca erai foarte bun, ii convingeai sa plateasca returul pe clineti, nu sa il lase la casa.

Si cum oare doar azi, de Craciun ti-ai amintit? De Craciun, fii mai bun.....

Sfat: nu ii raspunde, evita-l, ocoleste-l, ascunde-te de el...

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
daca povestioara e adevarata si chiar te afli in situatia respectiva, din cele descrise imi pare ca trainerul/supervisiorul in a carui responsabilitate de afli, vrea sa scape de tine, nefiind persoana la care se astepta el.
eu totusi as incerca sa-l iau deoparte si sa-i expun problema referitoare la adresa dansului, cu frumosu. s-ar putea sa inteleaga si sa te ia mai usurel pana te acomodezi cu decorul si sarcinile.
daca nu intelege, evident ca n-o sa poti sta la infinit asa, iar in situatia asta, eu personal as pleca de acolo, pentru ca mai devreme sau mai tarziu il vei lua la bataie si apoi o sa iasa urat. insa asta s-ar putea datora si faptului ca nu esti persoana potrivita pentru un astfel de job. oricum la 20 de ani ai o gramada de alternative, nu e capat de drum! capu' sus and keep going!

#13
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
faci ce am facut cu totii, il pupi in c....
prin asta am trecut cu totii
nu esti primu stai linistit
Posted Image
Posted Image

#14
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Care erau asteptarile tale de la acest loc de munca?

#15
Pablo_Z

Pablo_Z

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.12.2016

 myshyk, on 25 decembrie 2016 - 20:59, said:

Dar daca vrei sa avansezi in functie, sa ajungi sef, ca sa-ti abuzezi subalternii, taci, rabda si invata.
Prost sfat, nu asa ajungi sef.

 myshyk, on 25 decembrie 2016 - 20:59, said:

Ha,ha,ha. Nu el trebuie sa invete, (el are post sigur si e platit ca atare) ci TU. La scoala te-au invatat profesorii ceva? Ti-au aratat de unde sa inveti si valea, te duci acasa si vii cu lectia invatata. La fel si aici.
Adevarul e ca munca lui e complexa... chiar are ce invata...Posted Image

#16
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Asa e peste tot.
Daca nu ai de gand sa urmezi o facultate, iti sugerez sa te faci sofer - pe curier sau camion - castigi mai bine si nu te sacaie nimeni la cap daca iti faci treaba.

#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Bun venit in campul muncii, uite eu de de exemplu am devenit prieten bun cu fostii sefi "abuzivi" doar dupa ce nu le mai eram subordonat. Cat eram, incercam sa invatat tot ce pot si aia a era.
Am avut si eu un invatacel, am incercat sa fiu mult mai bland decat au fost altii cu mine, dar omul era mai pierde vara si moale rau, era crizat  ca am ridicat tonul la el. Am vorbit cu "seful" meu si l-am repartizat la altcineva . Dupa a mancat jar. M-am intalnit cu el vreo saptamana mai tarziu si deodata era baiat de treaba si el mult mai tacut. Cateva luni mai tarziu m-am intalnit cu seful la care ii pasasem angajatul cu pricina, om oarecum  mai artagos, si era ceva de genul "Tu mi l-ai dat pe ala de mi-a mancat zilele". Nu ii spusesem ce ii in neregula cu angajatul. Cat despre invatacel, de doleantele lui i-au durut undeva pe superiori, si imi explicase un superior cand eram mic, pe cine baga in seama aia de sus, pe un om cu vechime in fima si rezultate sau pe unul care de abia a venit si nu ii convine aia si aia.
Ia totul ca un antrenament. Cand nu mai beneficiezi de asistenta trainerului sau ajungi in pozitia lui ai sa il intelegi. Personal am avut un singur ucenic, pe care nu mi-l dorisem, cu nici 2 dintre "profesorii" mei nu ma vruse dar fusesera fortati. Dupa am reusit sa o duc o vreme fara ucenici si in final am plecat din firma cu experienta facuta doar sa nu mai imi bat capul sa predau la altii.
Oricum stai linistit ca vine si vremea ta, cand nu maia re cine sa te bata la cap. Desigur in domeniul tau s-ar putea sa dureze.

#18
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
inainte sa pleci de-acolo, spune-i in fata tot ce ai pe suflet chiar daca vei folosi si cuvinte mai putin ortodoxe...
ai sa vezi ce bine te vei simti dupa aia...
am avut si eu 20 de ani si asa am procedat numai ca eu am rezistat vreo 4 luni pana l-am bagat in masa oe sef
sunt multi idioti pe lumea asta care in loc sa aibe rabdare cu cei aflati la inceput vor musai sa demonstreze cat de imbecil pot fi, probabil acasa nevestele matura podelele cu ei si refuleaza la job

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate