Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Problema HDD laptop Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Squirelex

Squirelex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.05.2015
Salut, am cumparat un HDD nou pentru un laptop Samsung. Teoretic ar trebui sa fie compatibil si sa functioneze, practic...nu prea.
Am incercat sa bag Windows 10, dar nu face nimic, se blocheaza cand booteaza. S-a manifestat diferit pana acum. Ba a ajuns cu instalarea sistemului pana la Extracting Windows files si mi-a dat eroare, ba a aparut bootmgr is missing. HDD-ul nu are nimic, l-am pus pe un alt calculator si a mers perfect. Am incercat chiar sa instalez sistemul de pe alt calculator si sa pun HDD-ul pe laptop. A mers metoda asta, dar nu a fost un succes total si am fost nevoit sa il formatez, iar acum laptopul nu il mai primeste deloc. Ceva pareri?
Multumesc.

Edited by Squirelex, 19 December 2016 - 22:54.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,520
  • Înscris: 06.01.2012
Ce laptop e?

#3
Squirelex

Squirelex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.05.2015
Laptopul este Samsung NP300E5XS01RO si HDD-ul este Western Digital WD10JPLX.

#4
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Laptopul suporta UEFI? Doar asa poti instala win10. Daca e pe "sistemul vechi" adica BIOS atunci degeaba incerci Win 10. La fel si cu instalarea sistemului pe alt pc si mutarea hardului pe altul.. vei avea probleme.

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmephistotel, on 19 decembrie 2016 - 23:34, said:

Laptopul suporta UEFI? Doar asa poti instala win10. Daca e pe "sistemul vechi" adica BIOS atunci degeaba incerci Win 10. La fel si cu instalarea sistemului pe alt pc si mutarea hardului pe altul.. vei avea probleme.
Windows 10,merge PERFECT dar PERFECT instalat si pe "sistemul vechi". Nu este nevoie neaparata de UEFI doar recomandata (daca ai si UEFI in BIOS).Eu am acum Windows 10 instalat pe 2 dintre laptopurile mele.Unul dintre ele (cel mai nou) care are si HDD si SSD (din fabrica,DA, sunt norocos ca asa l-am ales/cumparat) si are numai 2 luni de la cumparare,are instalat Windows 10 pe SSD in UEFI.
Altul,mai vechi NU are UEFI (este din februarie 2012 cumparat si decembrie 2011,iesit din fabrica) si are tot Windows 10 instalat in BIOS.Nu tuseste,nu pocneste... merge normal.Am avut pentru 4 luni instalat Windows 10 si pe jeanghina asta de laptop Dell Inspiron 1520 de pe care-ti scriu acum.Mi-a mers PERFECT dar am revenit la Windows 7 datorita unor experimente ce le fac cu "ferestre".
Asadar... mai studiaza putin IT inainte de-a face pe cunoscatoru'! Nu ma crezi ca am dreptate? Pune Windows 10 in ambele moduri si vei vedea ca merge fara probleme.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Verifica memoria ram a laptop-ului cu memtest86+

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am patit ceva similar cu un Dell. Dupa vreo 10 instalari n-a mai vrut deloc. I-am dat un test din BIOS (Dell are un utilitar foarte ok), care a ajuns la concluzia ca HDDul e bulit.
Daca ai utilitar la Samsung incearca un test, daca nu, scoate HDDul, si testeaza-l pe un PC (tower).

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmephistotel, on 19 decembrie 2016 - 23:34, said:

Laptopul suporta UEFI? Doar asa poti instala win10. Daca e pe "sistemul vechi" adica BIOS atunci degeaba incerci Win 10. La fel si cu instalarea sistemului pe alt pc si mutarea hardului pe altul.. vei avea probleme.
Din care puţ infinit al gandirii mephistoteliene ai scos-o si pe asta? Posted Image Posted Image Posted Image
Windows 10 se impaca bine-mersi si cu sistemele non-UEFI, si nu e nicio problema atat timp cat nu ai nevoie sa folosesti hard discuri mai mari de 2TB.

#9
Squirelex

Squirelex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.05.2015
Windows 10 am mai avut pe laptop, nu are treabă. În ceea ce privește HDD-ul, l-am pus deja pe alt calculator și merge perfect, dar eu am nevoie de el pe laptop, nu pe alt calculator. Deci problema rămâne. Acum mi-am amintit, la setup am mai primit și o eroare I/O.  Nu știu de ce nu îl acceptă laptopul și nu am nicio idee cum l-aș putea rezolva...

Edited by Squirelex, 20 December 2016 - 11:16.


#10
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
https://www.tenforum...g-owners-4.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate