Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Aceleași produse, calitate diferită în Est față de Vest. Ce consumă românii și ce spune Uniunea Europeană

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#19
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,089
  • Înscris: 04.03.2014
Eu nu vad o mare problema, nu va plac, nu le mai cumparati, cu atat mai bine pentru productia locala:)

#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
in tara cumparam numai tymbark.Posted Image

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt diferente care uneori tind spre infinit la calitatea produselor in f. de piata de destinatie.

Este valabil si la produse cu brand si model identic, iar daca ne uitam la produse care sunt aparent similare dar nici macar nu se importa, deja diferentele uneori chiar ajung la infinit...

Unele diferente sunt cunoscute de tzaspezeci de ani, de ex. shampoane de genul pantene pro-V, si multe altele, care sunt mult mai bune daca sunt luate din Germania, cu toate ca si pe cele importate aici scrie ca sunt facute tot in fabrica din Germania, Hamburg, etc.

Lamele Gillette care se aduc in RO sunt facute in Polonia de tzaspezeci de ani, si fara a fi f. proaste, se tocesc totusi de zeci de ori mai repede fata de cele fabricate in Elvetia - acelasi brand si model. Cu una poloneza te razi bine de 3X, cu una elvetiana pt UK te razi 6 luni si inca taie bine si o schimbi pt ca se tocesc lamelele din cauciuc de la uzura...sau pt ca se duce tamponul cu aloe vera, etc..

Ciocolata Milka Swiss Made nu seamana decat la ambalajul exterior si la forma cu cea facuta in alte tari, si aici stau prost toti, si nemtii, si romanii, si bulgarii, ba chiar si austriecii care la un moment dat au incercat de capul lor sa faca ceva dar nu le-a iesit si au renunat intre timp..
Cea elvetiana are continut marit de unt de cacao natural ne-dezodorizat, si inlocuieste o parte din zahar cu faina premium selectionata din soia, cu gust neutru, din cele doua rezultand atat gust de ciocolata la cea elvetiana - care la celelalte a disparut complet - diferenta infinita de gust, cat si faptul ca nu are un gust exagerat de dulce, care ustura pe gat, si este si nesanatos, si care strica si gustul - asa cum se intampla la celelalte.

Daca vorbim de Nestle care nici nu mai aduce ciocolata in RO (se gasea la clubul diplomatilor pana s-a desfintat...), cu atat mai mult putem sa vorbim de o diferenta infinita, pt ca ciocolata Nestle swiss made e top la gust pt o ciocolata de serie mare, si simultan este si accesibila, fiind mai ieftina decat unele branduri locale la care calitatea a si scazut intre timp de la nota 7 la nota 2 (Heidi Ro..)
In 2000  ciocolata Nestle swiss made importata oficial in RO cu gust de nota 12 costa 2,7 lei, si scria in romaneste direct pe ambalaj, fara sticker.
Tot atunci, o ciocolata Heidi RO cu gust de nota 7 costa 3,5 lei. Acum dupa ce patronul elvetian si-a bagat picioarele, s-a dus si urma de unt de cacao cu gust de unt de cacao ne-dezodorizat, si mai mult de nota 2 nu ia de la mine...
Si Nestle swiss mde a scazut putin la calitate, respectiv a scazut putin continutul de unt de cacaco prin 2005-2007.
Insa chiar si asa caricatura fata de cum era in 2000, tot e infinit mai buna fata de ce se gaseste in RO ( nu are nici una gust de cioclata, deloc ! )

Se poate extinde discutia la orice.
Ford fabricat in Turcia vs Anglia..
Bosch fabricat in Germania vs Turcia si Malaezia...
Etc., etc.
Dupa cum am amintit si la inceput, sunt facute cu dedicatie pt Eurpa de est chiar si atunci cand scrie pe ele ca sunt facute in Germania in aceeasi fabrica cu cele fabricate pt vest....
De produsele made in France ce sa mai zic - calitatea dupa 2007-2010  e praf, si au ajuns cele fabricate in China cu acelasi brand, devastator mai bune; de ex, Tefal, etc...

Apropo de sucuri - ca scrie in postul anterior....
Sucurile din fructe, chiar si cele 100%, sunt pasteurizate si se distrug vitaminele.
Din acest motiv, pt. a recupera partial ceva din pierderea acestora, unii fabricanti adauga vitamina C sintetica, acid citric sintetic.
In Vest posibil sa mai gasesti variante in care acel acid citric este selectionat, cu gust cat mai neutru sau cat mai aproape de natural.
Pt. est se pune acid citric industrial cat mai ieftin, care are un gust groaznic de sintetic, medicament, care strica complet gustul sucului de ex fresh 100% de portocale Tymbark..., de unde iar putem considera ca diferenta tinde spre infinit - cel putin la gust - diferenta dintre bun si naspa...

O chestie foarte suparatoare si absurda este utilizarea de antiaglomeranti toxici la sare, care in multe tari UE sunt complet interzise.
De ex, E536, ferocianura de potasiu, care atat prin fierbere cat si in sucul gastric se transforma imediat in cianura de potasiu - o otrava foarte puternica.
Si ferocianura de sodiu este toxica , si nitritii de magneziu si calciu sunt cancerigeni. In multe tari UE sunt interzise, dar in RO sunt banale...

Edited by loock, 18 December 2016 - 19:52.


#22
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010

 petre69, on 18 decembrie 2016 - 19:09, said:

Ce vina au vesticii ca noi suntem mai prosti ?
Sau mai corupti. Sau cu legislatie de rahat care nici nu se aplica. Si cu incompetenti angajati la organele abilitate de control.
Toate, in esenta, conduc la prostia poporului roman votant...

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 xmanyacs77, on 18 decembrie 2016 - 17:54, said:

Acum va dati seama de ce am fost acceptati in UE?Posted Image

Termenul corect nu este "acceptati", ci "anexati".

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 41ex, on 18 decembrie 2016 - 19:28, said:

in tara cumparam numai tymbark.Posted Image
Si eu. + granini. Cine mai ia Fanta?

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal, daca am trai intr-o tara condusa de oameni responsabili (nu e cazul) astfel de practici comerciale ar fi interzise prin lege. Hipermarketurile si mall-urile din Romania, pe langa faptul ca sunt adevarate masinarii de externalizat profituri si spalare de bani sunt adevarate vapoare de produse contrafacute, de slaba calitate.  Mafia brandurilor comanda loturi separate de produse in India, Pakistan, Vietnam, Turcia, pentru Romania. In acelasi timp exista producatori romani care contracteaza pentru branduri iar productia pleaca strict in tarile cu apa calda, nu se vinde nimic in Romania.

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 loock, on 18 decembrie 2016 - 19:41, said:

Ciocolata Milka Swiss Made nu seamana decat la ambalajul exterior si la forma cu cea facuta in alte tari, si aici stau prost toti, si nemtii, si romanii, si bulgarii, ba chiar si austriecii care la un moment dat au incercat de capul lor sa faca ceva dar nu le-a iesit si au renunat intre timp..
Cea elvetiana are continut marit de unt de cacao natural ne-dezodorizat, si inlocuieste o parte din zahar cu faina premium selectionata din soia, cu gust neutru, din cele doua rezultand atat gust de ciocolata la cea elvetiana - care la celelalte a disparut complet - diferenta infinita de gust, cat si faptul ca nu are un gust exagerat de dulce, care ustura pe gat, si este si nesanatos, si care strica si gustul - asa cum se intampla la celelalte.
Avantajul e ca din cea de la noi nu minci prea mult, ca nu rezisti! La fel cu multe tipuri de cioco de la noi. Pur si simplu ti se apleaca. Parca ai minca zahar Coronita cu punga. :)

#27
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Se stia de mult, nu-i o noutate. Daca s-ar apuca de analize pe bune la produsele de pe rafturi cred ar goli supermaketurile.
Am o ruda apropiata care lucreaza de un deceniu plus pe segmentul asta, sfatul ar fi daca nu stiti cine le produce de fapt sa nu cumparati. Plus fara fructe/mezeluri/cat mai putine lactate din supermarket. De dulciuri, sucuri, paine, nici nu mai zic..
La distributie amelioratori de paine lucra un amic, trebuie sa foloseasca manusi speciale cand manevra sacii ca-i topeau amelioratorii pielea Posted Image

Mai stiti ce scandal era pe topicul cu produse Romanesti in supermaketuri?

 petre69, on 18 decembrie 2016 - 19:09, said:

Ce vina au vesticii ca noi suntem mai prosti ?

Nu cred ca este asa simplu din pacate. Iti trebuie un guvern foarte, foarte sigur pe el ca sa ia actiune in directia asta si sa faca fata "semnalelor" care ar veni din Vest. Nici nu stiu daca un astfel de guvern ar rezista in Romania foarte mult daca ar apuca directia asta.
  Mai e un topic care n-a avut succes cu sifonarea la 1+ miliarde USD ..adica radem, glumim, PSD and sh!t dar pana la banul gros Posted Image

Edited by vlad1102, 18 December 2016 - 20:50.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Dihorul Razboinic, on 18 decembrie 2016 - 20:20, said:

Avantajul e ca din cea de la noi nu minci prea mult, ca nu rezisti! La fel cu multe tipuri de cioco de la noi. Pur si simplu ti se apleaca. Parca ai minca zahar Coronita cu punga. Posted Image

Ai oarece dreptate, in sensul ca romanii probabil au ajuns o subspecie iresponsabila si atunci se preteaza masuri de control fortat, insa din pacate nu asta e motivul ofertei...
Eu sincer nu inteleg de ce ai mai manca si acea bucatica, pt. ca gustul este zero de ciocolata.
Multa vreme am crezut ca de vina era doar zaharul in exces, pt ca nu se punea acea parte de faina de soia premium selectionata cu degustatori pt gust neutru.
Insa la ciocolata neagra, sa zicem ideal 57% cacao, nu mai era nevoie de acea faina ci doar de zahar 42,5 si 0,5 lecitina de soia selectionata si ea pt gust neutru.
Fara uleiuri denaturate de palmier, margarina, care este o chestie nesanatoasa si grasoasa care ineaca si urma de unt de cacao ramasa.
Fara cacao degresata - cat de imbecili sa se laude ca are continut redus de grasime cand e vorba de unt de cacao...
Fara poliglicerol poliricinoleat, fara lecitina de floarea soarelui sau de rapita, sau alte aberatii.
Fara grasime din late sau unt, care are colesterol si care e iar o grasime care ineaca urma de unt de cacao.
Fara unt de cacao dezodorizat ! - cand am aflat de aberatia asta, atunci am inteles de ce era o diferenta infinita la gust....

Nu e ciocolata daca are doar 10-12% unt de cacao, si ala dezodorizat - adica si fara miros si fara gust natural, ba chiar din contra, in loc de gust de ciocolata - ca el da gustul nu altceva, cand e dezodorizat are gust de acid stearic ranced...horror..
Cacaua are gust de la minim 22% unt de cacao NEdezodorizata, iar pt a avea dreptul sa fie numita ciocolata, obligatoriu trebuie suplimentat cu unt de cacao nedezodorizat pana la minim 30%, ideal chiar 40%.
Hai pt lumea a 3-a sa mai puna macar 3% peste 22 pt un minim absolut de 25%, repet, dedezodorizat, si fara alte grasimi care ineaca tot.
Si 5% daca se pune margarina de palmier se ineaca gustul, dar la ce procente se utilizeaza acum in practica...valabil si pt unt, care e fin dar omoara gustul de ciocolata.
In '90 au dat lege in parlamentul de la Bruxelles sa le dea voie sa puna 5% margarina de palmier.
Intre timp tinde spre invers raportul procentual...
E mult si 0,5% sa pui altceva, pt ca acopera si ineaca gustul.
De la cap se impute pestele...

Edited by loock, 18 December 2016 - 20:42.


#29
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 petre69, on 18 decembrie 2016 - 19:09, said:

Ce vina au vesticii ca noi suntem mai prosti ?

Că sunt nişte porci care profită de pe orice, ca nişte "evrei".
Culmea că nemţii sunt mai "evrei" decât evreii, asta dacă ne luăm după stereotipuri.
Au ajuns nemţii să fie ce urau ei mai mult?
Şi te rog, nu-mi adu argumentul " păi dacă prostul cere?"

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, solutia e ca lumea sa nu mai cumpere si eventual sa le si spuna clar de ce, pt ca evident sunt grei de cap si nu inteleg singuri.

La unele produse managerii grei de cap au scazut preturile dupa ce au vazut ca a scazut cererea.

Nu sunt capabili sa priceapa ca cererea a scazut pt ca vand niste mizerii, nu pt ca pretul e mare.

Elvetienii le fac infinit mai bune la preturi mici, deci se poate, dar nu cu manageri cretini.

Chiar si la preturi mai mari decat au elvetienii, ar vinde semnificativ mai multe produse daca ar avea calitate.

O milka sau o heidi de nota 2-3-4 cumperi odata pe an ca sa ai de ce sa-i mai injuri odata.

Nu e nevoie sa fie Milka la ofeta la 2,99 cum am vazut in auchan, sau 3 lei,3,5 lei, 4 lei , 4,2 lei cum e uzual.
Daca ar fi facuta bine, ar vinde usor si cu 8 lei si mai mult.
Mai degraba dai 8-10-12 lei pe o ciocolata adevarata, decat pe o mizerie cu gust zero de ciocolata - asa cum sunt toate care se gasesc in RO, inclusiv alea pe care inca scrie swiss made dar sunt facute pt Europa de est, eventual si de branduri care nu exceleaza deosebit nici in vest...

Edited by loock, 18 December 2016 - 21:00.


#31
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Voi chiar credeti ce scrieti?... 😳😳😳

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 24.05.2006
Haha...chiar am venit de la magazin si comparam cu o prietena din RO preturile...1.5 kg de mere in DK- 3 lei, in RO- 4 lei, cafea 500 grame 12 lei in DK, 20 de lei in RO, etc. Danemarca, da? Unde salariul mediu sare de 2000 de euro.
Nu mai zic, de ex. am un laptop HP luat acum 5 ani de aici pe care il forjeaza fiu-miu de vreo 4 ani, si n-a avut absolut nici o problema...si e luat la super oferta, chiar am primit cadou si un rucsac pentru ca avea o zgarietura pe carcasa :D. Adica, despre ce vorbim?

#33
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Vorbesti foarte bine romana...
Ce spuneai ca esti? Chinez?...

Sunt zeci de tipuri de cafea si de portocale, mere etc.

Ai cumparat un singur laptop in toata viata ta?

#34
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015
bai fratilor ...anul asta ..ca si-n anii trecuti pun varza la murat ...cam de Sfantul Dumitru cum e obiceiul
ieri  scot o varza s-o fac salata ..cu ulei si piper ..pe barosaneala ..ce mai ..i-am dat cep butoiului
ma asez la masa  sa ma bucur de varza murata si ce mai era ,dar,..mestrec mestec ..varza mea murata e ca guma de mestecat ..
una peste alta ma duc la butoi si incep sa ma cam uit lung...arata a ce vreti voi numai a varza murata nu...
il sun pe tata ...asta un expert in ale muraturilor ..ii povestesc ce si cum la mi-o taie scurt...arunc-o ..
pai zic ca am dat bani ca am muncit ca am carat ca am pitrocit-o si i-am suflat in fund ...tata nimic...arunc-o!!
il intreb de ce si-mi zice asa :
"te plingi ca mininci chimicale de prin magazine si ai dreptate ...dar sa vezi tu cind or incapea chimicalele pe mina romanilor ..."
de aia o zis tata s-o arunc ...au pus romanii mei ingrasaminte dupa cita carte au in domeniu..BIO
ma doare inima sa arunc varza daa macar popa va intelege de ce clipesc frumos  cind ma ingroapa

Edited by kingsky, 19 December 2016 - 09:10.


#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Facutu de muraturi e arta ezoterica, nu tre sa dai  vina pe chimicale daca nu te pricepi. La maica-mea nu i-a murit niciodata varza si nici nu o importa din Jermania :lol:

Pretul nu depinde de ce e in produs, ci de cerere si oferta. Cine n-a aflat incachestia asta e vai de capu lui :lol:

Cit despre calitate, diferenta, daca exista (pentru ca "cafeaua din Jermania are gust mai prost decit aia din Romania" e doar un cacat subiectiv), e suficient de micaca sa nu conteze, nici ca gust, nici ca, boo hoo hoo, risc pentru sanatate.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti, de asta sunt corporatiile de rahat si ar merita alungate cu parul... pentru ca in toate retzetele de fabricatie au gasit solutii sa bage cele mai inerte si ieftine substante sau materiale.
Cam orice produs care contine un amestec de diverse e contrafacut in proportie de 50-100%.. adica gasesti componenti care nu ar avea ce sa caute in produs si care sunt pusi acolo doar ca sa creeze o "coca comestibila" care sa pacaleasca simtzurile si sa tina o perioada de foame.  Postarea #29 este foarte corecta. Exact asa se intampla lucrurile. Daca mergi intr-un hipermarket si iei la puricat produsele gasesti tot felul de excese in retzeta care nu au ce cauta acolo: sare, zahar, grasimi, uleiuri, sirop de porumb, aditivi, agenti de ingrosare, emulsificatori, coloranti, stabilizatori, etc, etc.

Ex:   produs cu 52% sare + 27% zahar.  Adica aproape 80%, substante inerte pe care le ai din abundenta in casa (daunatoare la sanatate, in cantitati mari) si care nu au ce cauta in produs.....  Iar restul de 21% altele: faina, amidon, coloranti, si vreo 16% extract uscat de legume.   Deci: din 100 de grame de produs ai doar 16 grame combinatie de legume uscate.  Iar un pachet de 400g de produs costa aproape 10 lei.


[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/25598115/DELBULSAV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 19 December 2016 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate