Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dauna totala

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 14 decembrie 2016 - 10:00, said:

Mie Casco mi-a evaluat mașina luatã cu 8500E, la 6500.
Eu fix invers am patit. Imi calculau prima pentru asigurare la o valoare a masinii peste pretul pietei.

#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttfmercedez, on 15 decembrie 2016 - 11:19, said:


Eu fix invers am patit. Imi calculau prima pentru asigurare la o valoare a masinii peste pretul pietei.
Norocosule, ce firmă?  Sau ai luat mașina super ieftin?

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si la mine la fel, o masina sh luata cu 6600 eur (cu factura), evaluata si asigurata la vreo 8500
nu au vrut sa scada valoarea, as fi platit mai putin prima de asigurare, asa le iesea din "grila" lor
mi-a zis agentul simplu, daca fac dauna totala o sa-mi dea cei 8500 eur, nu conteaza cat am dat eu pe masina
mai ca imi venea sa intru intr-un stalp, castigam 2000 eur instant Posted Image Posted Image
omniasig cred..

hmm, dar citesc pe aici ca de la 1ian2015 nu se mai aplica, a fost inainte de aceasta data..

Edited by aeon, 15 December 2016 - 17:24.


#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 15 decembrie 2016 - 17:08, said:

Norocosule, ce firmã?  Sau ai luat mașina super ieftin?
Era mai demult prin 2010.  Un pel astra G , euro 4, la vremea aia era evaluat la 5000-6000 de euro, din 2004, si ziceau ca valoarea de nou de catalog,  era de 17000 de euro, si la 6 ani vechime o evaluau la vro 7500-8000.

Omniasig cred ca era.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaeon, on 15 decembrie 2016 - 17:20, said:

si la mine la fel, o masina sh luata cu 6600 eur (cu factura), evaluata si asigurata la vreo 8500
nu au vrut sa scada valoarea, as fi platit mai putin prima de asigurare, asa le iesea din "grila" lor
mi-a zis agentul simplu, daca fac dauna totala o sa-mi dea cei 8500 eur, nu conteaza cat am dat eu pe masina
mai ca imi venea sa intru intr-un stalp, castigam 2000 eur instant Posted Image Posted Image
omniasig cred..

hmm, dar citesc pe aici ca de la 1ian2015 nu se mai aplica, a fost inainte de aceasta data..
Si eu l-am intrebat, ba daca platesc prima de asigurare, si maine ii dau foc, imi dati oe ea 8000?

#42
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Si? ti-a spus ca daca ti-o distrugi intentionat nu vezi niciun ban, iar daca au ei o banuiala ca s-ar fi intamplat asta iar nu fac plata decat daca ii dai in judecata si castigi? Posted Image

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postwarchilde, on 16 decembrie 2016 - 06:54, said:

Si? ti-a spus ca daca ti-o distrugi intentionat nu vezi niciun ban, iar daca au ei o banuiala ca s-ar fi intamplat asta iar nu fac plata decat daca ii dai in judecata si castigi? Posted Image
N-ai mai auzit de masini care au luat foc, in trafic, nu?

http://mobil.tion.ro.../detail/1748849

#44
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
E o diferenta intre a lua foc si a-i da foc. Diferenta care apare la expertiza, s-a mai incercat.

#45
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Pana la urma nimeni n-a reusit sa-i explice initiatorului,daca poate obliga firma de asigurari sa-i plateasca intreaga suma de despagubire,nu doar 14000 ron+ epava.
Caci asta am inteles eu ca doreste initiatorul......

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, dorește o evaluare mai aproape de valoarea reală a mașinii, acum fiind subevaluată.

#47
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
am vorbit cu cei de la OMNIASIG si le-am cerut sa faca o noua evaluare cu un alt agent. Acum astept...

#48
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare participanti in discutie. Pana la urma dupa ce am facut reclamatie la OMNIASIG mi-ai facut o noua evaluare....rezultat....despagubirea ramane la fel :)))
Am decis sa repar masina la un service cu piese din dezmembrari, suma oferita de OMNIASIG ( 2900 euro ) imi ajunge sa o repar.

peace.

#49
mihail2004

mihail2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.08.2010
Buna ziua,

Va prezint cazul meu prima data si va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza.
Saptama trecuta am avut un eveniment pe autostrada in care un TIR mi-a taiat calea, ma lovit si aruncat in glisiera. Dupa ce m.am dat jos din masina si in timp ce vorbeam la telefon cu politia masina a mai fost lovita de alt conducator.
Astfel au rezultat 2 constatari ale politiei ca sunt considerate 2 evenimente diferite.
Sunt curios cum se va face despagubirea avand in vedere ca am 2 constatari de la 2 RCA-uri diferite.
Masina ca valoare de reparatie este foarte posibil sa fie dauna totala doar din primul eveniment(parte fata dreapta cu roata si mecanica, airbaguri sarite si partea stanga spate de la glisiera)
Problema mea e ca din cauza la a doua coliziune m-a lasat cu o epava pe care nu mai am ce sa iau.

Astept o parere si multumesc anticipat!

Edited by mihail2004, 29 June 2017 - 06:12.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dauna totală economică se împarte frățește la cei 2 vinovați. cel puțin așa a fost la mine în aprilie 2015.

#51
rebreanu111

rebreanu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017
are cineva ideea de ce epava e evaluata aproape de suma pe care o dau ei ca despagubire.este o mare diferenta intre pretul pietii si ce ofera ei.nu stiu cum sa procedez....

Attached Files



#52
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Pai ti-au evaluat masina la o suma si atat iti dau pe ea. Se pare ca masina intreaga nu face mult mai mult decat epava. Asa e la masinile vechi.

A fost evaluata la 2900, au gasit sa o vanda cu 1400 si iti dau si diferenta de 1500. 1500 iei direct de la sigurator, 1400 de la cel care a castigat licitatia (daca accepti, daca nu ramai cu epava).

Mie nu mi se pare ok, ai avut masina, in urma unui accident ramai fara cu toata asigurarea lui peste. Normal ar fi ca la RCA sa repare naibi masina daca se poate repara. Asta e, asa e legea, nu stiu daca ai ce face. Trebuie sa demonstrezi cumva ca masina costa mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate