Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Dauna totala

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare...

In urma cu cateva sapt am avut accident cu o masina, eu sunt pagubitul. Masina : Passat B6 combi din 2006 full option.

Povestea: evaluare daune undeva in jur de 32000 RON. Raspuns de la asigurare: dauna totala cu despagubire de 14600 de lei!!!!!!!!!! Firma de asigurari OMNIASIG. Se poate asa ceva ? Le-am zis ca sunt nebuni si mi-au spus ca ei evalueaza masina neavariata la 3200 de euro!!!! pe piata masina e undeva la 4800 euro. Ce mama naibii sa fac cu astia? Le-am zis sa mai faca o re-evaluare pt ca suma primita la dauna totala e foarte mica( 14600 RON )

Pareri despre cum sa procedez? Le-am spus ca daca nu revizuies suma o sa fac plangere la CSA si eventual daca nu se rezolva in continuare deschid dosar de judecata...

Mama naibii de asigurator.

#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Epava e inclusă sau despăgubirea e 75% și tu rămâi cu epava?!

Dacă e varianta 2, calculul e 14600+4865=19465

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Mie Casco mi-a evaluat mașina luată cu 8500E, la 6500.


#4
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Primesti 14.600 lei si ramai cu epava. Intrebarea ar fi cine a facut evaluarea la 32.000?

Poti sa-i dai in judecata dar sa ai invedere ca valoarea de piaţă a unui vehicul se stabileşte pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor. Sunt destul de sigur ca au facut evaluarea intr-un sistem din asta, ramane sa verifici daca au inclus toate dotarile masinii. Daca da, sansele de reusita sunt mici (sa nu zic zero).

#5
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Imi lasa si epava...ce sa fac eu cu epava? ce sunt eu samsar de masini? daca valoarea despagubita nu imi acopera reparatiile sau valoarea masinii atunci eu pierd foarte mult

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
din păcate, normele intrate în vigoare la 01.01.2015 sunt foarte proaste şi dă posibilitatea asigurătorilor să evalueze maşinile în dezavantajul proprietarilor. Singura posibilitate este să conteşti în instanţă raportul de evaluare şi să obţii o alta.

#7
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Evaluarea e normala. Vezi cat a costat masina de noua. La 10 ani vechime, conform legislatiei masina mai valoreaza 10% din valoarea de nou (cu coeficienti de uzura-kilometraj-stare de intretinere optica). Tinand cont ca epava iti ramane tie sa o valorifici, despagubirea acordata e justificata.

Ghinionul tau e ca ai patit un eveniment soldat cu dauna totala cu o masina veche (in acceptiunea legala). Daca suferea o simpla tamponare, despagubirea iti acopera reparatia si aveai si acum o masina pe roti cu care sa te deplasezi.

Am trecut si eu prin asa ceva si stiu cum e...cand ai dauna totala cu o masina veche...nu ai cum sa fii multumit. Trebuie sa iei banii cati sunt, sa vinzi din epava sau epava pe cateva sute de euro, sa mai pui niste bani si sa cumperi un alt fier ca sa fii din nou pe roti.

#8
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
warchilde ... evaluarea daunelor a fost facuta de asigurare si de cei de la service.

- prima evaluare a fost facuta de cei de la Omniasig, evaluare facuta cu "capota lasata" adica doar daunele care se vad...rezultat 21000 de lei daune
- a doua si a treia evaluare a fost facut de asigurare + service dupa ce a desfacut masina

Ca si daune sunt : airbag-urile din fata sofer si pasager, parbriz, ambele aripi din fata, capota, grilajele, faruri din fata, ambele radiatoare, compresor clima etc, motorul nu a fost afectat...

#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 MembruAnonim, on 14 decembrie 2016 - 10:13, said:

din păcate, normele intrate în vigoare la 01.01.2015 sunt foarte proaste şi dă posibilitatea asigurătorilor să evalueze maşinile în dezavantajul proprietarilor. Singura posibilitate este să conteşti în instanţă raportul de evaluare şi să obţii o alta.

Ca sa faci o contestatie in instanta trebuie sa ai argumente legale, adica sa dovedesti vicii de evaluare conform legii...ori daca nu le ai, contestatia o faci degeaba, doar pierzi bani si timp.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Pentru cei care mai postează, a spus Gabi_B_HD clar: nu se mai pleacă de la valoarea de nou cu devalorizare ci se ia în calcul valoarea de piață.

Normele noi se aplică de la 1ianuarie 2015.


Cei ce au experiență înainte de această dată, ce era în vigoare atunci, NU SE MAI APLICĂ!

Inițiator, asta e legea cu privire la despăgubiri... Epava pot să o duci la dezmembrări, caută să vezi cât ți-ar da pe ea...

#11
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Mie ce mi se pare ciudat e ca evaluarea se face dupa norme SF...adica toti suntem fraieri si platim mai multi bani pe masini cand ne luam ceva second? Mi se parea normal ca sa faca evaluarea la valoare pietei....

clausio: pai daca ei au facut evaluare de dauna 32000 de lei si imi despagubes 14000 + imi lasa epava ( deci total approx 20000 lei ) nu se poate incadra la temei legal in instanta? Asigurarea a facuta doar sa fie ? nu sa despagubeasca pagubitul cu valoarea corecta? Eu acum cu banii din despagubire pot sa imi cumpart alta masina la fel ca cea lovita? Nu? mi se pare normal si corect sa iti dea atatea bani cat sa poti sa iti cumperi masina pe care ai avuto...

Fuck you Romania!!!!!!!!!!!!

#12
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 alintarb, on 14 decembrie 2016 - 10:15, said:



Ca si daune sunt : airbag-urile din fata sofer si pasager, parbriz, ambele aripi din fata, capota, grilajele, faruri din fata, ambele radiatoare, compresor clima etc, motorul nu a fost afectat...

Daca crezi ca masina merita (financiar) sa o repari cu piese din dezmembrari (unele) si altele noi (daca nu le gasesti SH) iei banii de la asigurari si iti faci masina in regie proprie (adica nu la preturi de service cu TVA si ore de manopera de 130lei plus TVA).

Dar eu te sfatuiesc sa dai masina la un parc de dezmembrari sau la o persoana fizica interesata in achizitionarea de epave, mai pui niste bani si iti iei un fier mai bun sau asemanator.

In 2003 am avut o dauna totala cu un Renault 19 Chamade (an fabricatie 1991), am intrat cu ea sub un autobuz care intrase ilegal (linie continua) pe contrasens, am incasat 1300 euro de la asigurator si am vandut masina cu 1800 euro (pe vremea aia masinile mai valorau ceva si lovite) si am iesit aproximativ la valoarea de piata a masinii. Am mai stat pieton 6 luni am mai strans niste bani si apoi am cumparat o Skoda Octavia TDI din 2001 pe care o am inca in posesie. E doar un exemplu...

#13
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
clausio: sunt constient ca pot sa recuperez o gramada de bani din epava, de curand am pus pe ea navigatie mare originala + jante originale R17 deci doar de aici recuperez aproape 1000 de euro+ ca interiorul e super bine intretinut, toate scaunele se pot vinde, apoi tot felul de accesorii din interior...dar...dar...nu mi se pare corect...sa vanda cei de la asigurari epava si sa imi dea mie banii cuveniti...cum ziceam nu sunt samsar de masini si nici nu am timpul si nervii necesari ca sa vand masina pe bucati sau alte metode...of of of....

#14
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 Bogdansv1, on 14 decembrie 2016 - 10:20, said:

Pentru cei care mai postează, a spus Gabi_B_HD clar: nu se mai pleacă de la valoarea de nou cu devalorizare ci se ia în calcul valoarea de piață.

Normele noi se aplică de la 1ianuarie 2015.


Cei ce au experiență înainte de această dată, ce era în vigoare atunci, NU SE MAI APLICĂ!

Inițiator, asta e legea cu privire la despăgubiri... Epava pot să o duci la dezmembrări, caută să vezi cât ți-ar da pe ea...

Bun, e bine de stiut si valoarea de piata de unde o iau ei? se uita pe autovit.ro  sau consulta niste cataloage SCHWAKE care prezinta valoarea masinii tot dupa valoarea de nou si deprecierea masinii?

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Alintarb, știi ce înseamnă daună totală?  Când valoarea reparației depășește valoarea mașinii... În cazul tău, reparația de 32000 lei este peste valoarea mașinii, de aceea ai fost trecut la daună totală. 32000 NU REPREZINTĂ valoarea mașinii.

Ai înțeles acum?

Nu spun dacă suma primită de tine e corectă sau nu, explic doar ce și cum se calculează. Am avut și eu daună totală, de aceea știu astea.

#16
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 alintarb, on 14 decembrie 2016 - 10:32, said:

clausio: sunt constient ca pot sa recuperez o gramada de bani din epava, de curand am pus pe ea navigatie mare originala + jante originale R17 deci doar de aici recuperez aproape 1000 de euro+ ca interiorul e super bine intretinut, toate scaunele se pot vinde, apoi tot felul de accesorii din interior...dar...dar...nu mi se pare corect...sa vanda cei de la asigurari epava si sa imi dea mie banii cuveniti...cum ziceam nu sunt samsar de masini si nici nu am timpul si nervii necesari ca sa vand masina pe bucati sau alte metode...of of of....


De acord cu tine...de asta ziceam ca ai avut ghinion ca ai avut parte (la fel ca mine) de un accident soldat cu o dauna totala si nu o simpla tamponare. Cand ai masina veche ajungi usor la dauna totala pentru ca ei compara costurile de reparatie de la service cu valoarea masinii la data accidentului.

#17
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Bogdansv1 : stiu ca 32000 nu reprezinta valoarea masinii :) dar nici sa primesc 3000 de euro despagubire + epava... probabil ca in final imi recuperez banii daca vand epava dar dupa cum am spus nu mi se pare normal ca eu sa ma pun sa vand masina lovita ....

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 clausio, on 14 decembrie 2016 - 10:34, said:



Bun, e bine de stiut si valoarea de piata de unde o iau ei? se uita pe autovit.ro  sau consulta niste cataloage SCHWAKE care prezinta valoarea masinii tot dupa valoarea de nou si deprecierea masinii?

Aici kos_funny ne poate lămuri, el lucrează în domeniu. Eu am prins vechea prevedere (s-a trimis dosarul la finalul lui decembrie 2014) dar nu știam dacă nu intru pe noua lege... așa că am studiat cât de cât.

Inițiator, vorbește pe PM cu kos_funny, poate te ajută el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate