Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viza Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Salut!

Am si eu o nelamurire, sper sa ma luminati voi putin.

Pe 24 decembrie e plecarea in Thailanda pentru 2 saptamani. Vacanta este achizitionata printr-o agentie.

E normal ca unui student (major) sa ii fie ceruta o procura notariala prin care parintii isi dau acordul ca poate calatori, plus extrasele bancare ale parintilor?
Au spus de la agentie ca sunt necesare pentru viza. Este adevarat? Chiar e nevoie de aceste acte?

Edited by baliosss, 12 December 2016 - 13:51.


#2
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 13:51, said:

Salut!

Am si eu o nelamurire, sper sa ma luminati voi putin.

Pe 24 decembrie e plecarea in Thailanda pentru 2 saptamani. Vacanta este achizitionata printr-o agentie.

E normal ca unui student (major) sa ii fie ceruta o procura notariala prin care parintii isi dau acordul ca poate calatori, plus extrasele bancare ale parintilor?
Au spus de la agentie ca sunt necesare pentru viza. Este adevarat? Chiar e nevoie de aceste acte?
viza pentru turism o poti procura online. Oriunde am calatorit in lume, mi-am luat viza online, doar in USA a trebuit sa merg la ambasada dar in rest online Posted Image

Edited by GradinariuD, 12 December 2016 - 13:58.


#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai online. Se ocupa agentia. Dar agentia cere actele astea. :|
E normal?

#4
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 13:58, said:

Pai online. Se ocupa agentia. Dar agentia cere actele astea. Posted Image
E normal?
Nu am calatorit niciodata cu agentia... deci nu am idee daca e normal. Pentru extrasele de cont presupun ca, cauta tranzactii mai mari sa nu cumva sa fiti "trafikante" ...

Edited by GradinariuD, 12 December 2016 - 14:00.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru viza teoretic pot cere absolut orice.

http://www.thaiembassy.org/bucharest/

Poti sa ii suni.

Insa, daca va incadrati in 15 zile, conform TimaticWeb aveti VOA:

https://www.timaticw...&subuser=KLMB2C

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai actele le cere agentia. :|

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pt 15 zile o iei din aeroport 1000 bath redusa de la 2000 pana in martie
ia suna la ambasada ca mi se pare ca e moca pana in martie

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Am citit pe link-ul pus de lex.
Inseamna ca aia de la agentie sunt tampiti sau vor sa arda si ei un comision. Vacanta dureaza 14 zile, deci teoretic se poate si cu VOA.

Edited by baliosss, 12 December 2016 - 14:10.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 14:10, said:

Am citit pe link-ul pus de lex.
Inseamna ca aia de la agentie sunt tampiti sau vor sa arda si ei un comision. Vacanta dureaza 14 zile, deci teoretic se poate si cu VOA.

da , se poate cu voa
suna la ambasada ca poate te alegi cu o mocaciune

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Nu merită să faci vacante cu agențiile.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Merita, daca te tine portofelul si ai o agentie buna cu care sa colaborezi. Merita pentru ca nu iti mai bati tu capul cu planificarea si organizarea.
Din punctul meu de vedere timpul este mai pretios decat banii.

On topic: m-am interesat si eu de viza pt Thai. Din cate am vazut, in documentele mentionate pe site-ul ambasadei, se regasesc si cele prin care sa faci dovada ca ai cont bancar sau ca esti angajat.
Vezi aici (punctul 6): http://www.thaiembas...urist-Visa.html
La VOA nu stiu daca se mai aplica treaba aia cu contul bancar.
In mod sigur agentia a cerut extras de cont de la parintii tai fiindca au presupus ca tu nu ai cont sau nu ai suficienti bani in el.

Edited by AlexEn, 12 December 2016 - 15:45.


#12
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Eu m-am intors acum 3 saptamani din Bangkok. Viza costa 2000 Baht, nu 1000, a crescut anul acesta, in iulie parca. Platesti Visa on Arrival, trebuie sa ai cu tine: rezervarea de Hotel, biletele de avion printate ca sa se poate vedea data intoarcerii, poza de tip pasaport (obligatoriu) si dovada ca ai bani de cheltuiala, 10000 Baht de persoana/20000 Baht de famile- echivalentul in Eur/USD, mentionez ca pe mine de bani nu m-a intrebat nimic. Trebuie completate 2 Formulare, unul il primesti in avion(acesta nu trebuie pierdut, intrucat veti avea nevoie de el si la intoarcere) si inca un Immigration Form pe care il luati exact inainte sa va asezati la coada pt Visa on Arrival.
VOA se poate elibera namai in: Bangkok's Suvarnabhumi & Don Mueang Airports and Phuket International Airport.

Daca mergi in Bangkok sa fii pregatit cu rabdare...eu am fost singura europeana printre cateva sute de indieni, am asteptat cam o ora si jumate pana la ghiseu, dupa ce lasi cele de mai sus, banii si pasaportul primesti un nr de ordine si, 5 min mai tarziu, viza.

Edited by denisapopescu, 12 December 2016 - 16:10.


#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Multumesc!

#14
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 16:15, said:

Multumesc!
Cu placere! Si distractie placuta!

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 denisapopescu, on 12 decembrie 2016 - 16:05, said:

Eu m-am intors acum 3 saptamani din Bangkok. Viza costa 2000 Baht, nu 1000, a crescut anul acesta, in iulie parca. Platesti Visa on Arrival, trebuie sa ai cu tine: rezervarea de Hotel, biletele de avion printate ca sa se poate vedea data intoarcerii, poza de tip pasaport (obligatoriu) si dovada ca ai bani de cheltuiala, 10000 Baht de persoana/20000 Baht de famile- echivalentul in Eur/USD, mentionez ca pe mine de bani nu m-a intrebat nimic. Trebuie completate 2 Formulare, unul il primesti in avion(acesta nu trebuie pierdut, intrucat veti avea nevoie de el si la intoarcere) si inca un Immigration Form pe care il luati exact inainte sa va asezati la coada pt Visa on Arrival.
VOA se poate elibera namai in: Bangkok's Suvarnabhumi & Don Mueang Airports and Phuket International Airport.

Daca mergi in Bangkok sa fii pregatit cu rabdare...eu am fost singura europeana printre cateva sute de indieni, am asteptat cam o ora si jumate pana la ghiseu, dupa ce lasi cele de mai sus, banii si pasaportul primesti un nr de ordine si, 5 min mai tarziu, viza.


Intre 1 decembrie 2016 si 28 febr 2017 VOA este la jumatate de pret pt romani (adica 1000 baht) iar luata de la ambasada este gratis:
http://www.bangkokpo...to-woo-tourists

 GradinariuD, on 12 decembrie 2016 - 13:58, said:

viza pentru turism o poti procura online. Oriunde am calatorit in lume, mi-am luat viza online, doar in USA a trebuit sa merg la ambasada dar in rest online Posted Image

Cum adica online?
Am calatorit in peste 50 de tari si nu am luati nici o viza online pana acum. Am luat VOA de multe ori dar aia nu e online.
Mai sunt unele consulate la care poti trimite actele prin posta. Dar nici aia nu e online.
Sau nu avem aceeasi definitie pentru online.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt tari pentru care aplici online.
Australia, Srilanka, Turcia, India, etc. Nici nu trebuie sa trimiți ceva la ambasada. Practic cumperi viza online, o printezi și te duci cu ea.

Și romania are sistem online de vize. Și multe tari încep să-l introducă (Iranul de exemplu, dar la ei e obsolete ca au VOA in 6 aeroporturi + granița cu Armenia)

Edited by Lex404, 13 December 2016 - 11:27.


#17
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Lex404, on 13 decembrie 2016 - 11:26, said:

Sunt tari pentru care aplici online.
Australia, Srilanka, Turcia, India, etc. Nici nu trebuie sa trimiți ceva la ambasada. Practic cumperi viza online, o printezi și te duci cu ea.

Și romania are sistem online de vize. Și multe tari încep să-l introducă (Iranul de exemplu, dar la ei e obsolete ca au VOA in 6 aeroporturi + granița cu Armenia)


Exact asta inteleg si eu prin viza online. Sa aplici online, platesti, printezi si gata. Ceea ce nu este cazul Tailandei. Si nu sunt chiar atat de multe tari care permit asta. India de exemplu are sistemul doar de un an parca. Cand am fost eu nu il aveau. De aia m-a uimit raspunsul persoanei de mai sus care prezenta viza on line ca pe o chestie ultra super frecventa. Impresia mea este ca a pus si VIA in aceeasi categorie.


Iranul is doreste multi turisti. De aia or sa tot faca schimbari. O sa devina tot mai usor sa calatoresti pe acolo. Desi cum cu Trump nu poti sa stii.
Eu ma bucur ca am reusit sa ajung in Iran in 2014 cand inca nu incepuse nebunia. Valul de turisti o sa schimbe tara foarte mult. O sa se piarda, cred eu, fix ceea ce ne-a facut pe toti astia care am vizitat-o mai demult sa o iubim asa mult.

#18
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
visa e gratuita daca depui actele la ambasada pana in 31 august cel tarziu
astazi mi-a confirmat o doamna telefonic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate