Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2800-3300 kcal pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012

View PostVelaxa, on 14 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Am început să mă îngraş încet-încet şi sunt bucuros c-o fac încet-încet, sincer prefer să pun 2 kg pe lună, 1 kg pe lună decât 5 pe lună şi alea pline de grăsime.
Am o masă destul de ordonată dar cam limitată în alimente, am băgat la paste făinoase de m-am săturat.
Aveţi idei de ceva produse de luat la lucru/cursuri, ceva biscuiţi, batoane din care să iau peste 400 de kcal aşa rapid, într-o oră de ronţăit la un curs?
O să încep să-mi iau biscuiţi de la Croco când plec prin oraş, la mine, dar nu vreau doar dinăia că nu sunt cei mai sănătoşi.
Dacă când am făcut topicul aveam 67 de kilograme seara, mâncat şi la sală (deci cu băut apă), acuma am 68 de kg dimineaţa, nemâncat şi fără haine prea multe pe mine, la sală nu ştiu cât mai, vreo 70, dar nu le bag în seamă, prefer să iau în seamă doar kg de dimineaţă
Sper să trec cât mai curând de pragul psihologic,70 de kg, doar o dată m-am putut apropia şi nu prea ştiu cum, că nu eram deloc organizat în alimentaţie.
rondele de orez expandat vreo 350-400kcal\100g

#38
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Fa-ti singur batoane proteice. Retete gasesti pe net. Cauti una sa iti placa si o adaptezi dupa gustul tau. Muncesti o ora la reteta si ai o saptamana de rontait.

#39
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdanutz96, on 14 ianuarie 2017 - 18:46, said:

Au aia de la myprotein multe chestii interesante.  cel puțin asa pare, nu știu cat de bune și sănătoase sunt, dar lumea zice ca sunt de calitate.
Eu iau de la ei doar proteine,  creatina și niște praf pentru clătite proteice  ( sa faci compoziția).
Și nu am decât cuvinte de lauda Posted Image
În rest ai putea sa îți faci acasă senvișuri sau sa îți faci porții de mâncare ( gen pui cu orez, sau ceva legume) și sa iei la tine, e mai bine decât cu covrigei de ronțăit,  care nu aduc niciun fel de beneficiu.
Scopul tău e sa pui pe tine masa musculara,  nu grăsime,  doar de dragul de atârna mai greu pe cantar Posted Image
Bafta!

Alea le mânc pe acasă şi nu stau chiar aşa de mult pe unde am treabă, am o viaţă plină de plimbări, nu mă pot plimba cu caserola peste tot.
Am găsit ceva batoane de susan bune, mai caut ceva musli.
În ce zi să bag umerii? Pentru că eu am început de o lună să fac pieptul şi spatele separate de braţe, braţele le fac în altă zi.
Totuşi umerii i-aş face cu o altă grupă de muşchi.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Fa umeri cu brate

#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Oare de ce eu trebuie sa fiu mereu atent si sa o iau des la fuga sa raman la 80x185? :)   Imi place prea mult mancarea si bautura.

Cate kg vrei sa mai pui? un 7-8?   fa-o cu cap, alimentatie sanatoasa, sala si da-ti timp, gen un an de zile, nu are rost sa te prostesti cand e sanatatea in joc.

#42
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Întrebare, să încep să fac mai mult antrenamente de forță?
Adică să nu mai fac 8-12 repetări ci să trec la 5-8 cu greutate mai mare?
Până acuma făceam așa, dacă ajungeam la 11-12 repetări, băgam greutate mai mare, în general făceam cu o greutate cu care să fac 8 maxim 10 repetări corecte.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Daca nu cauti forta pura de obicei se recomanda intervalul 5-12 repetari. Daca pana acum ai lucrat mai mult cu 8-10 e o idee buna sa incerci si 5-8.

#44
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Cică 100 de grame de unt de arahide are vreo 600 de kcal.
Păi am luat o linguriță plină, am pus-o pe cântar și arăta vreo 50 de grame, parcă nu-mi vine să cred că prin lingurița aia am mâncat 200-300 de kcal.

#45
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Într-o lingurita nu ai cum sa pui mai mult de 15 g din orice aliment. Spre exemplu o lingurita de miere are 7 g dar daca mierea este foarte groasa poți lua pana în 11 g.
Nu înțeleg cum ai reușit sa iei 50 g de unt de arahide în lingurita căci făcând o comparație ar fi un sfert de pachet de unt de masa.
Aaaaa... lingurita... E de metal? ;))

#46
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
mierea nu sta ca si untul de arahide, am luat cat am putut de mult. Fac poze daca vrei. :))

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai asa si eu iau jumate de kilogram de carne.

#48
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postvinciun, on 15 mai 2017 - 17:57, said:

Pai asa si eu iau jumate de kilogram de carne.

Jumătate de kil de carne cu o linguriță? :))

Na, tura asta am reușit să iau doar 25 de grame într-o linguriță :lol:
Deci și așa, tot nu-mi vine să cred că din 2 lingurițe de unt de arahide mânc peste 200 de kcal. Vinciun tu îți calculezi la unt de arahide?

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu am mancat niciodata. Mai bine mananc arahide direct. In ultima vreme incerc sa introduc cat mai multe legume si frunze pe langa cantitatile de carne si branzeturi pe care le consum. Nu ca as avea ceva impotriva lui dar in market gasesc doar variante amestecate cu zahar si cum untul e foartr gras, in doua cu zahar e catastrofa, m-as transforma in porc.

La tema vad ca nimeni nu a pomenit de cascaval sau alte branzeturi. Sunt foarte calorice, au si proteine foarte multe. Eu din cauza ca dimineata ies mereu in graba nu mai am timp de un dejun normal, asa ca beau ceai cu paine integrala si cascaval sau branza coulommiers apoi pe la 10 imi beau shake-ul. La amiaza 125g mozzarela, 200g jambon 5% grasime, 100g paine integrala sau cu cereale si seminte, vreo 3 rosii si un castravete mare. Pe la 5 al doilea shake. Cand ajunga acasa vreo 300g carne de pui sau curca la cuptor, vinete cu dovlegei ( bostanei sau cum le mai spune) si ceapa coapte, vreo 2 cartofi medii, o farfurie mare de salata ( rosii, castravete, salata, patrunjel, brocoli, ulei de masline, sare, piper). Nu am mai calculat de multa vreme caloriile, deja stiu din ochi cand e prea mult sau prea putin pentru mine. De cateva ori pe saptamana mai beau si cate un litru de suc, de dorit struguri.

Asta a fost in zi de lucru. Cand sunt acasa e mai intetesant.

Dimineata cand ma trezesc ( pe la 11) imi pun intr-o tigaie vreo 7-8 oua, tai deasupra dovlegei,vinete, ceapa si o mana de patrunjel, pun un strop de ulei de masline si un strop apa apoi o coc la foc mic cu capacul pus ermetic. E reteta mea favorita.


Edited by vinciun, 15 May 2017 - 19:35.


#50
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Bine, dar tu ai 46 în braț, pentru tinerii slăbănogi ca mine, eu zic că merge niște unt de arahide.
Am văzut că mulți culturiști își pun în shake și unt de arahide, acuma când am citit pe spatele borcanului și înțeleg.

Edited by Velaxa, 15 May 2017 - 20:58.


#51
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ia bre un gainer daca nu poti sa mananci atat. De ce te stresezi? Nici nu-ti dai seama cate calorii pot sa bei. De aia eu le evit ca dracul tamaia. Da' eu sunt in partea cealalta, ma lupt cu usurinta de a ma ingrasa.

#52
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am luat, e plin de zahăr și nu pot mânca după calumea 2-3 ore.
Mai bine așa, m-am dezvoltat mai bine fără gainer.

#53
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu bag unt de arahide și unt de cocos în cafea.
O lingurita din fiecare inainte de a o lua de pe foc. Are o consistenta cremoasa și o aroma cu care te înveți mai greu. Dar nu mereu ci doar dacă urmează un workout după. Merge ca uns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate