Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

2800-3300 kcal pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Mda, am înceut să mânc mai organizat şi mai mult şi momentan nu se vede mare diferenţă...
Sincer când îl văd pe frate-miu că merge 3 zile pe săptămână la sală şi mâncă mult mai dezorganizat şi mai puţin ca mine şi pune pe el şi eu sunt la acelaşi nivel ca şi acuma câteva luni, îmi vine să îmi bag ceva.
Cam cât timp ia ca să încep să pun pe mine?

#20
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Calculeaza-ti caloriile.

#21
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
nu e vorba doar de calorii, conteaza si genetica; unii pun mai usor iar altii mai greu.

oricum, nu exagera nici cu mancarea ca nici nu-ti dai seama cand te trezesti cu colaci la burta si fara masa musculara.

#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Velaxa , diferenta o vezi in luni de zile(daca vrei doar masa musculara) nu de azi pe maine. Daca te intereseaza doar cresterea in greutate poti pune si 5kg in 2  saptamani, conditia e sa consumi suficiente calorii. Din acele 5 kg vei avea poate 0.5kg de masa musculara daca faci totul perfect. La inceput,  mai ales daca esti putin inalt vei spune ca ai pus pe tine 5kg de masa dar cand se vor aduna "colaceii" asa cum spune takillya iti vei da seama care e realitatea.

#23
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 Fender_Tremolo, on 14 decembrie 2016 - 16:59, said:

Sfaturile tale sunt de bun simt, insa nu vad de ce a trebuit sa exagerezi si sa transformi toata evolutia ta in ceva mistic. De exemplu treaba cu hainele rupte, acum serios, daca erai profesionist si aveai 120kg, ce faceai? ziua si haina sau cum Posted Image stai calm ai 75kg, mai sunt si altii ca tine nu esti singurul.
Nu am inteles nici ce efecte adverse sa fi avut de la 8caps de aminoacizi, sunt doar niste proteine descompuse si atat. Altii iau si 20 pe zi si nu au nimic. Cat priveste efectul lor... e cat o picatura de apa intr- un pahar, adica fix nesesizabil, sunt doar 10-15g de proteina la un necesar zilnic de 150g. Cine intelege acest aspect isi da seama ca nu e nimic mistic sau fabulos in a consuma niste banale caspsule. Daca sunt sau nu cele mai "sanatoase" de pe piata nu avem de unde sti insa un lucru e clar: scumpe sunt,
la fel ca si creatina aia care nu face nimic in plus fata de alta creatina de 5 ori mai ieftina.


Pentru mine chiar a fost ceva mistic si nemaivazut. In conditiile in care toata lumea imi spuna ca sunt prea slab si nu reuseam de multi ani de nicio culoare sa depasesc 69,9 kg, faptul ca am vazut in sfarsit pe cantar 75, da, a fost mare lucru si este in continuare Posted Image. Da, chiar mi-au crapat hainele, probabil pentru ca totul aveam cambrat la croitor, dar nu mai conteaza.

Aminoacizii luati in plus, mai ales pret de 2-3 zile in care nu faceam antrenament, da, au avut efecte secundare, sustin in continuare ideea.
Dar in conditiile in care tu si prietenul tau sustineti ca cercetarile stiintifice au dovedit ca suplimentele respective nu au niciun fel de efect, discutia nu are sens. Este un principiu care se numeste Agree to Disagree.
Succes!

PS: Satulul nu crede celui flamand. Asa si voi, considerati zero barat progresele unuia ca mine. Probabil pentru ca eu n-am crescut in sala sau nu mi-a fost asa usor precum v-a fost voua, nici nu am vreo 100 kg cu masa definita. Ceea ce bineinteles nu este nicio problema.

Edited by StGermain, 21 December 2016 - 14:41.


#24
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Dupa cum am mai spus, sfaturile tale sunt demne de urmat de catre cei care sunt in situatia in care ai fost si tu. Mi-am dat seama imediat ca felul in care ai prezentat evolutia ta se datoreaza entuziasmului. Nici tu nu cred ca iti imaginai ca poti reusi.
Totusi cred ca ne judeci gresit. Nu poti sti cat de mult a muncit fiecare in parte pt. a ajunge la o anumita greutate. Poate(zic poate) am fost cu o secunda mai inteligenti decat tine si ne-am documentat mai bine, am avut ambitie mai multa, am experimentat mai mult etc. Drept dovada ca tu ai batut pasul pe loc multa vreme si a trebuit sa te "instruiasca" un prieten ca sa evoluezi imediat. Asta inseamna ca tu in toata acea vreme greseai, nu corpul tau era de vina. Eu sunt de parere ca daca continui pe aceasta cale vei vedea pe cantar si 8x sau in timp chiar 9x kg. Atunci sunt curios ce vei mai spune despre cei care considera ca progresul tau e nesemnificativ.
Despre aminoacizi nu am ce comenta, poate ai tu o problema. Eu stiu(prin testare) ca suplimentele nu dau efecte adverse. Am mai auzit eu pe unul care spunea ca are palpitatii si senzatia de energie de la bcaa...cand de fapt avea probleme cu inima.

#25
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Velaxa, on 17 decembrie 2016 - 14:24, said:

Mda, am Ăźnceut să mĂąnc mai organizat și mai mult și momentan nu se vede mare diferență...
Sincer cĂąnd Ăźl văd pe frate-miu că merge 3 zile pe săptămĂąnă la sală și mĂąncă mult mai dezorganizat și mai puțin ca mine și pune pe el și eu sunt la același nivel ca și acuma cĂąteva luni, Ăźmi vine să Ăźmi bag ceva.
Cam cĂąt timp ia ca să Ăźncep să pun pe mine?
Sint curios cit dormi pe noapte si de la ce ora dar si ce exercitii faci la sala, am vazut pusti care antrenau niste muschi care nu apar nici in tratatele de anatomie, iti dai seama ca aratau cam penibil daca luau o camasa pe ei + ca mergeau si in grup la sala, jumata fiare, jumata vorbarie si zero concentrare.
Eu sint un slabanog din nastere si nu am avut mereu bani de suplimente, nu mai zic de Weider ca nici nu stiu cum se scrie dar ambitios fiind am reusit sa cresc facind excese. De mincare, de somn si de kilograme pe bara, exercitii de baza executate corect dar pina la ultima picatura de energie.
Ti-a cazut vre-odata bara pe piept la impins culcat ?

#26
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Daca ajungi in situatia sa iti cada bara pe piept sau sa nu poti duce ultima repetare(cand te antrenezi fara partener) atunci inseamna ca , ceva nu e in regula. Dar de zis zici bine.

#27
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 lil debul, on 24 decembrie 2016 - 15:20, said:

Eu sint un slabanog din nastere si nu am avut mereu bani de suplimente,
Lol.

 lil debul, on 24 decembrie 2016 - 15:20, said:

Ti-a cazut vre-odata bara pe piept la impins culcat ?
Power rack / spotter.

#28
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Fender_Tremolo, on 26 decembrie 2016 - 13:45, said:

Daca ajungi in situatia sa iti cada bara pe piept sau sa nu poti duce ultima repetare(cand te antrenezi fara partener) atunci inseamna ca , ceva nu e in regula. Dar de zis zici bine.
Nu imi cadea zilnic bara pe mine dar s-a intimplat uneori, impingeam pina efectiv nu mai puteam. Am folosit si aparatul ala de impins culcat, geno etc care are ghearele alea de siguranta dar nu era in toate salile, ideea era ca trageam pina la ultima picatura de energie.


 wreckdd, on 26 decembrie 2016 - 16:40, said:


Lol.



De ce lol , ca eram slabanog sau ca nu aveam bani ? Uneori chiar nu aveam, se mai intimpla.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Când ai de gand sa mergi pana la epuizare completa chemi un coleg sa te supravegheze. Asa fac toti. Altfel poti sa te omori in sala.

#30
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Te omori cu 100 de kile pe piept ?
Corect este sa te ajute cineva dar eu mereu am fost mai salbatic.

#31
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 lil debul, on 27 decembrie 2016 - 07:02, said:

De ce lol , ca eram slabanog sau ca nu aveam bani ? Uneori chiar nu aveam, se mai intimpla.
Deoarece credeai ca vreun supliment te poate ajuta sa iei mai multe kg si/sau credeai ca faptul ca esti slabanog se datoreaza lipsei de suplimente.

Adica, normal ca poti sa iei gainere sa pui cateva kg de apa, sa fii bloated ca dracu si apoi sa te dai mare ce bine arati intr-un tricou stramt dar atata timp cat n-ai treaba cu dieta si crezi ca o cupa de proteina e mai buna decat 50g de piept de pui, in the long run tot acolo esti, numai ca un pic mai sarac.

 lil debul, on 27 decembrie 2016 - 10:47, said:

Te omori cu 100 de kile pe piept ?
Corect este sa te ajute cineva dar eu mereu am fost mai salbatic.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Poti face ceva in genu asta sau spotter sau smith sau gantere sau pur si simplu lasi usor bara pe tine si o "rulezi" pana la nivelul bazinului apoi te ridici. Nu exista nici un motiv sa ti se intample ceva la benchpress cu sau fara spotter indiferent de greutate.

Edited by wreckdd, 28 December 2016 - 13:08.


#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Ai rulat vreo data bara de 130kg pe tine?

#33
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016
Nu, pentru ca, repet, si sa ai IQ doar din 2 cifre, nu exista nici un motiv sa ajungi in situatia aia

#34
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am început să mă îngraş încet-încet şi sunt bucuros c-o fac încet-încet, sincer prefer să pun 2 kg pe lună, 1 kg pe lună decât 5 pe lună şi alea pline de grăsime.
Am o masă destul de ordonată dar cam limitată în alimente, am băgat la paste făinoase de m-am săturat.
Aveţi idei de ceva produse de luat la lucru/cursuri, ceva biscuiţi, batoane din care să iau peste 400 de kcal aşa rapid, într-o oră de ronţăit la un curs?
O să încep să-mi iau biscuiţi de la Croco când plec prin oraş, la mine, dar nu vreau doar dinăia că nu sunt cei mai sănătoşi.
Dacă când am făcut topicul aveam 67 de kilograme seara, mâncat şi la sală (deci cu băut apă), acuma am 68 de kg dimineaţa, nemâncat şi fără haine prea multe pe mine, la sală nu ştiu cât mai, vreo 70, dar nu le bag în seamă, prefer să iau în seamă doar kg de dimineaţă
Sper să trec cât mai curând de pragul psihologic,70 de kg, doar o dată m-am putut apropia şi nu prea ştiu cum, că nu eram deloc organizat în alimentaţie.

#35
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Variante ar fi multe, dar tu nu cred ca iti doresti sa devii culturist. Incearca batoanele proteice de la Redis sau alte firme daca iti permiti. 2-3pe zi si ai beneficii si cost mai bune decat cu biscuiti.

#36
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Au aia de la myprotein multe chestii interesante.  cel puțin asa pare, nu știu cat de bune și sănătoase sunt, dar lumea zice ca sunt de calitate.
Eu iau de la ei doar proteine,  creatina și niște praf pentru clătite proteice  ( sa faci compoziția).
Și nu am decât cuvinte de lauda ;)
În rest ai putea sa îți faci acasă senvișuri sau sa îți faci porții de mâncare ( gen pui cu orez, sau ceva legume) și sa iei la tine, e mai bine decât cu covrigei de ronțăit,  care nu aduc niciun fel de beneficiu.
Scopul tău e sa pui pe tine masa musculara,  nu grăsime,  doar de dragul de atârna mai greu pe cantar :)
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate