Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Taxa radio-tv (Germania)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Buna ziua,

Tocmai m-am mutat intr-o noua locuinta si mi-a venit prin posta scrisorica de la astia  Mi-a mai venit odata o scrisoare de la gez acum 4 ani,dar am ignorat-o. Mi se par niste bani aruncati pe fereastra. Este cineva care plateste taxa radio? Ce se intampla daca nu le trimit formularul?

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Toți cei ce sunt racordați la rețeaua națională de energie electrică plătesc, prin cei ce o distribuie, taxa radio de 2,5 lei și cea TV de 4 lei.
Dacă Legea celor 102 taxe va fi promulgată de Președinte, de-abia atunci nu o vom mai plăti.

#3
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Scuze, era vorba de taxa radio-tv din germania.

Edited by zyraxes27, 29 November 2016 - 23:41.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 zyraxes27, on 29 noiembrie 2016 - 23:19, said:

Este cineva care plateste taxa radio? Ce se intampla daca nu le trimit formularul?
Eu plătesc.
Poți completa ca nu ai radio și TV,asta include sa nu ai nici masina și nici tel.
Știu  pe cineva care,a completat asa și a primit amenda, el deținea masina cu radio.
Dacă nu le trimiți formularul ai ocazia sa se prezinte ei la ușa ta,depinde de noroc.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 zyraxes27, on 29 noiembrie 2016 - 23:41, said:

Scuze, era vorba de taxa radio-tv din germania.
Pai si cat platesti acolo de ti se par bani aruncati pe fereastra?

#6
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
17,5 Euro pe luna?

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca asa-s regulile acolo trebuie sa te conformezi cit timp esti acolo !

#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 zyraxes27, on 30 noiembrie 2016 - 10:49, said:

17,5 Euro pe luna?
Cat????? 17 euro/luna?!....
In Romania se da lumea cu curul de pamant ca se plateste pana-n 10 lei!....

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in Austria se numeste GIS si costa in functie de judet cam 12,5€ / luna. Esti obligat sa platesti atat timp cat ai un aparat de radio, tv sau conexiune la internet aceasta suma. In cazul in care nu platesti, iti vine un controlor acasa si te intreaba daca ai tv, internet sau altceva si iti aduce aminte cat de mari sunt amenzile in cazul in care minti.

Optiune 1: tu mergi pe blat in continuare si spui ca nu ai nimic si ca nu folosesti asa ceva. Ei fac rost ori de mandat de perchezitie domiciliara (Durchsuchungsbefehl) ca sa intre in apartament sa verifice sau se intereseaza daca ai contracte de internet sau televiziune.

Rezultat: platesti diferenta de cand ai contractul si pana in prezent + ameda (cam 2000euro)

Optiune 2: spui da ai uitat si nu ai de mai mult de 1-2 luni, atunci te pune sa platesti si te lasa in pace.

#10
mcm

mcm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 03.05.2004
Si eu care credeam ca doar in Germania sunt hoti. :) . Se pare ca si-n Austria
Ca idee, de cativa ani, in momentul in care te inregistrezi la o noua adresa, iti vin automat hartiile privitor la faptul ca trebuie sa platesti Rundfunkbeitrag, asa se numeste mai nou. E adevarat, vor 17.50 / luna / locuinta.
E un scandal mare pe tema acestei taxe, intrucat sumele adunate anual depasesc miliardul de euro, iar foarte multi refuza sau omit sa plateasca acest bir, nejustificat oarecum, intrucat calitatea programelor ARD,ZDF si cele regionale sunt mult sub cele private (pro7, rtl , etc).

In ce-l priveste pe initiatorul topicului, daca nu le dai un raspuns te vor soma in continuare. Exista si sanse sa te trezesti cu somatii. Ca sa scapi, cel putin provizoriu, e sa le trimiti formularul inapoi, dar sa nu le dai contul, si sa nu accepti Lastschirftverfahren. ;) Oricum, te poti astepta la orice, deci bugeteaza-ti suma lunara, iar daca nu mai zice nimeni nimic, norocul tau, dar macar esti pregatit.

PS. Din 2017 scade taxa la 17,20 .

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Sau si mai simplu, platesti suma aia ca nu e chiar un capat de tara si nu ai dureri de cap. E aberant de mare suma, mai ales daca nu te uiti la TV la posturile nationale, dar in fond linistea ta e mai importanta. Au tot felul de metode sa te verifice, si daca te-au gasit ca ai orice tv, radio, smartphone cu internet sau prin masina radio, te-au ars cu o amenda. Bine, pe principiul asta poti sa nu platesti amenda, si mergi din bine in mai bine. Nu e mai simplu sa platesti si gata? Ori crezi ca esti primul si singurul care s-a gandit ca-i prea mult, ca nu merita, ca de ce sa plateasca el?

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in cel mai dezavantajos caz, te depisteaza si te pune sa platesti din urma, apoi obtine un titlu impotriva ta (ceea ce in cazul asta e joaca de copii) si te executa. E ultra cretin sa trebuiasca sa dai un EV pentru o datorie la radio/TV.

#13
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Daca cineva din apartamentul unde locuiesti o plateste atunci scrii codul lui de facturare pe scrisoarea primita si o expediezi inapoi.
Asa este legea,pentru fiecare casa,apartament trebuie sa plateasca o persoana.
Cei de la primarie cand te anmeld-uesti trimit datele tale la gunoi si la runfunkt. Daca nu ai numele pe cutia postala poate scapi dar unele primarii din acest motiv iti spune ca iti trimite Anmeldung-ul prin posta.
Chiar daca nu ti-l da in mana tot trebuie sa ai numele pe cutia postala fiindca in urmatoarele zile urmeaza sa vina Identificationnummer de care ai nevoie cand te vei angaja printre altele.

La gunoi este iara o ghidusie daca pot sa-i spun asa.Este un pret pentru o persoana,unul pentru 2 si inca un pret pentru 3 sau mai multe persoane.

Edited by hulutag, 11 January 2017 - 22:03.


#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 hulutag, on 11 ianuarie 2017 - 22:03, said:

Daca cineva din apartamentul unde locuiesti o plateste atunci scrii codul lui de facturare pe scrisoarea primita si o expediezi inapoi.
Asa este legea,pentru fiecare casa,apartament trebuie sa plateasca o persoana.
Cei de la primarie cand te anmeld-uesti trimit datele tale la gunoi si la runfunkt. Daca nu ai numele pe cutia postala poate scapi dar unele primarii din acest motiv iti spune ca iti trimite Anmeldung-ul prin posta.
Chiar daca nu ti-l da in mana tot trebuie sa ai numele pe cutia postala fiindca in urmatoarele zile urmeaza sa vina Identificationnummer de care ai nevoie cand te vei angaja printre altele.


NU recomand nimanui sa nu-si treaca numele pe cutia postala. In Germania totul se rezolva prin posta, inclusiv contractele de munca se trimit pe aceasta cale.

#15
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Corect.
La mine trebuia administratorul sa imi schimbe la interfon si a intarziat cateva zile.
M-au sunat astia de la electricitate ca mi-au trimis contractul si ca a fost returnat la ei ca nu mi-au gasit numele pe cutia postala.
Iar taxa radio-tv?52 euro la fiecare 3 luni.Si nici macar nu ma uit la tv -)).

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
interfonu-i acelasi cu cutia postala? bloc ciudat. io tot timpul am avut 2 placute diferite: una la sonerie si una la cutia postala.
Bineinteles poti sa-ti inchiriezi un PO box si corespondenta sa-ti mearga acolo. Sau chiar la packstation. Dar e treaba ta s-o citesti la timp.

#17
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu,interfonul este afara si cutia postala in scara.
Dar administratorul a spus ca ca pune el si la cutia postala si la interfon afara.
A intarziat 2-3 zile si tocmai atunci imi venise un plic si nu stia postasul unde sa il puna.

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
d-aia e obicei sa se lipeasca cu scoci o hartie cu numele scris cu pixu, pana ce el administrator apuca sa monteze placute&stuff.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate