Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat mai costa nelimitatul in orice retea?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
In urma cu ceva timp am fost intr-un magazin germanos sa cumpar un telefon, in fata mea o domnita isi facea abonament nelimitat national cu 40 de lei, asa ca sunt curios cat mai costa "nelimitatul in alte retele?"

Care sunt cele mai ieftine abonamente "nelimitat in orice retea" RDS, Orange, Vodafone si Telekom.
Daca cumva ma puteti ajuta cu gramul asta de informatie va sunt recunoscator.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Digi Mobil: nelimitat apeluri in orice retea nationala, 10 GB trafic lunar in 3G si, promotional, 50 GB in reteaua 4G, 3000 minute internationale. Pretul incepe de la 4.84 euro pentru un abonament, la doua abonamente scade la 3.87 euro fiecare, la 4 abonamente pe acelasi cont fiecare va costa 2.9 euro.


La Orange pretul pentru voce si mesaje nationale nelimitate incepe de la vreo 10-11 euro.
Oferta oficiala, pe site include 4 GB lunar, la viteze 4G+, apeluri si mesaje nelimitate national si 300 minute internationale. Cost: 11 euro/luna

Atentie: pretul este pentru abonament fara achizitie de telefon.

La Vodafone e cam tot pe acolo, 3 GB in oferta standard si pret de 10 euro lunar, desi la ce restrictii cam pun in ultima vreme, nu stiu cine i-ar mai alege.

#3
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Preturile au tva inclus?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da.

La Telekom oferta de pe site pentru apeluri nelimitate incepe de la 8,95 euro, dar fara mesaje incluse si cu doar 100 MB lunar in 4G. Mai include si 100 minute internationale. Nu stiu ce se ofera la retentie la ei. Eu am o cartela Telekom si am prins promotia 4life, unde se ofera nelimitat voce si mesaje nationale daca se activeaza o optiune de minim 5.95 euro.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ai uitat sa spui ca Digi este o gluma de rețea.
Nu ca Telekom sunt cei mai buni, dar fata de Digi...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa ziceam si eu la inceput, dar uite-ma ca am ajuns sa am doua abonamente la ei. Da, e drept ca nu e peste tot o viteza sa te dea pe spate, dar vor extinde si remedia problemele astea. De exemplu, la mine-n oras este doar HSDPA de 7.2 Mbps, insa pentru ce primesc la banii astia, jos palaria. :)

Vocea se aude bine, parca mai bine ca inainte. Unde e reteaua upgradata si exista capacitate suficienta sunt viteze chiar decente si chiar si foarte bune.

#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
La mine....vodafone 7,5 euro (renegociere dupa terminarea perioadei contractuale) include: nelimitat voce si sms in orice retea, ceva internationale (nu ma intereseaza) si 2 Gb net 4 G. Am mai atasat un abonament digi Optim 2 cu voce si sms nelimitat in Digi si net nelimitat (adica  30 Gb in 4 G) si am ajuns la 9,5 euro chiar sa am nelimitat.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A, nu, nu vreau sa aud de Vodafone. Sunt cei mai scumpi si cei mai hoti. As prefera Orange in locul lor, lol.

 MembruAnonim, on 27 noiembrie 2016 - 23:16, said:

Am un amic cu Digi, care este mai tot timpul "cu telefonul "inchis". Si lucreaza aici in oras. Am vrut si eu sa ma...mut, dar am decis sa raman pe loc (voiam cartela si portare si desi helperul de aici imi spunea ca se poate, consultantii de la RC imi spuneau alta..lipsa de comunicare, interese ascunse, am ramas la Telekom.  Si astia sunt praf. Cea mai buna retea, la nivel national si ca om care merge mult prin tara, este Voda, eu raman pe reteaua partial 4G (adica extrem de rar) si fara net (aproape deloc in afara oraselor...pentru mine asta inseamna sub 3G-lipsa net).

Si inca ceva: nelimitat nu exista, doar multe minute.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lista e cam asa:

- Digi Mobil:
voce nelimitata national, 3000 minute internationale, 10 GB lunar trafic de date in 3G, 50 GB promotional oferiti in 4G, pana in martie 2017, dupa depasire nu se intra pe cost suplimentar, ci se reduce viteza la 128 Kbps download si 64 Kbps upload. Cost: de la 4.84 euro lunar pentru un singur abonament, iar tariful scade pe masura ce inchei mai multe abonamente, ajung pana la 2.9 euro pentru fiecare abonament;

- Orange: oferta oficiala include 4 GB de date cu acces la 4G+, nelimitat minute si mesaje national, 300 minute internationale. Cost: 11 euro lunar;

- Telekom: nelimitat apeluri nationale, 100 MB in 4G, 100 minute internationale. Cost: 8.95 euro lunar;

Vodafone: nelimitat voce si mesaje nationale, 3 GB de date in 4G si 100 minute internationale. Cost: 10 euro lunar;



Toate preturile sunt cu TVA. In cazul ofertelor Vodafone si Orange nu se pot achizitiona si telefoane la pret redus cu abonamentele de mai sus. In functie de fiecare caz, se pot obtine beneficii suplimentare la aceleasi tarife sau chiar mai mici, in cazul clientilor care prelungesc si solicita oferte personalizate.

Edited by MembruAnonim, 27 November 2016 - 23:27.


#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 YOUR_GOD, on 27 noiembrie 2016 - 23:14, said:

Ai uitat sa spui ca Digi este o gluma de rețea.

Si banii platiti tot o gluma sunt.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 YOUR_GOD, on 27 noiembrie 2016 - 23:25, said:

Si inca ceva: nelimitat nu exista, doar multe minute.
Da, dar depinde de caz. Vodafone a aplicat limitari in cazul ofertelor cu ''nelimitat'' inclus: la 500 minute diferenta intre apelurile primite si efectuate se taia (sau inca se taie) accesul la servicii, pana luna viitoare. Exista discutii pe aria lor. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 27 November 2016 - 23:30.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 balauru69, on 27 noiembrie 2016 - 23:25, said:

Si banii platiti tot o gluma sunt.
Si asta este adevarat.
Problema este ca mai trec peste netul lipsa, dar vocea..e cam musai. Si Digi cam dau chix la tot. E risant sa ramai fara semnal pe undeva. Nu am patit asta la Telekom. Netul crapa, dar semnalul exista. Publicul lor tinta este cel cu dual SIM. Eu prefer una...

#13
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Interesante preturile RDS, dar acoperirea cam slaba, in romania am abonament 2 euro RDS, este ok prin bucuresti pe langa, dar mai departe trece in roming, semnal slab si etc...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a imbunatatit mult acoperirea Digi, chiar mult fata de ce era inainte. Nu neg ca mai sunt si zone cu probleme. Fiecare operator le are.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@u-k: Mai documenteaza-te ca traiesti in trecut, ai o harta pe site, iar roaming national nu mai exista demult, decat prin 2-3 județe (Suceava, Botosani, Harghita) si se va dezactiva si acolo cand finalizeaza acoperirea.

Edited by MembruAnonim, 27 November 2016 - 23:37.


#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 YOUR_GOD, on 27 noiembrie 2016 - 23:29, said:

Si asta este adevarat.
Problema este ca mai trec peste netul lipsa, dar vocea..e cam musai. Si Digi cam dau chix la tot. E risant sa ramai fara semnal pe undeva. Nu am patit asta la Telekom. Netul crapa, dar semnalul exista. Publicul lor tinta este cel cu dual SIM. Eu prefer una...

Pentru mine, care stau 99% din timp in Bucuresti, este perfect. N-am probleme cu vocea sau cu netul. Din punctul meu de vedere, este foarte bun ca si raport calitate pret.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e sa ne luam strict dupa partea tehnica a retelelor si nu dupa oferte, clar Orange iese castigator: au cea mai mare arie acoperita cu 4G si au implementata latimea maxima de banda pe unde sunt prezenti, pe 4G au MIMO si tot asa. Surprinzator sau nu, inclusiv Digi face acelasi lucru pe unde exista 4G. Daca mai au si backhaul de fibra sau link MW capabil  e cea mai buna combinatie.

In privinta Vodafone si ei au mai facut upgrade-uri, dar le cam place sa minta in ultima vreme, vezi cazurile cu serviciile restrictionate ca s-a vorbit prea mult/s-au dat prea multe mesaje fata de cele primite si acoperirea 4G+ din teren. Ca si parere tehnica sunt ok unde e reteaua intretinuta.

Telekom are cea mai mica acoperire proprie in 4G, sunt ajutati de roaming-ul cu Orange, pentru clientii care au abonamente. Si la 3G sunt destul de mici ca si arie acoperita, dar acolo unde e reteaua pusa la punct si exista capacitate merge bine. In cazul meu, am acoperire DC-HSPA+ si este ok.



In general, cam toti astia mari: Orange, Vodafone si Telekom au implementat DC-HSPA+ in majoritatea locatiilor.

Edited by MembruAnonim, 27 November 2016 - 23:40.


#18
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ce mesaj mi-a scris W21, sa mai ma documentez, din cauza asta iubesc eu internetul romanesc.
Oare ce pare ca este subiectul asta? Material de laba?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate