Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ce parere aveti de Libra internet Bank ?

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwertyck, on 07 februarie 2020 - 22:21, said:

Poți porta banii in Libra oricând de pe orice card de debit. Nu e o soluție ok pentru tine in weekend?

Salut,

Cum faci asta ? La Porteaza bani apare sa transferi in cont de economii, nu in cont curent.
Poti detalia un pic cum functioneaza si ce trebuie facut ?

View Postalex321, on 08 februarie 2020 - 09:36, said:

OK Nu ai cont la nici o alta banca? Portezi din acel cont in cont libra in 5 secunde indiferent de ora si zile de week end.

Cum ?
In cat timp intra banii ?

#74
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View PostMagicwisewolf, on 01 octombrie 2020 - 17:26, said:

Salut,

Cum faci asta ? La Porteaza bani apare sa transferi in cont de economii, nu in cont curent.
Poti detalia un pic cum functioneaza si ce trebuie facut ?



Cum ?
In cat timp intra banii ?

1. Intr-adevar ii portezi in 5 secunde din contul respectiv in cont de economii Libra. Apoi ii muti de acolo in cont curent sau unde vrei tu (depozit etc).
2. Te sfatuiesc de asemenea sa iti instalezi si Libra Journey. De data asta ii transferi instant de pe cardul BT pe cardul Libra in 5 secunde.
Fara comision , nu conteaza ziua si ora. Iti ia mai mult timp sa completrezi datele ...(Nu mai trece prin cont de economii)

De asemenea daca ai un card Curve retragi cu card Libra in spate fara comision de la orice ATM.

Edited by alex321, 01 October 2020 - 17:36.


#75
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalex321, on 01 octombrie 2020 - 17:34, said:



1. Intr-adevar ii portezi in 5 secunde din contul respectiv in cont de economii Libra. Apoi ii muti de acolo in cont curent sau unde vrei tu (depozit etc).
2. Te sfatuiesc de asemenea sa iti instalezi si Libra Journey. De data asta ii transferi instant de pe cardul BT pe cardul Libra in 5 secunde.
Fara comision , nu conteaza ziua si ora. Iti ia mai mult timp sa completrezi datele ...(Nu mai trece prin cont de economii)

De asemenea daca ai un card Curve retragi cu card Libra in spate fara comision de la orice ATM.
1) Banuiesc ca intai trebuue sa deschid un cont de economii.
Mutarea din cont de economii in cont curent e instanta ?

2) Am instalat Libra Journey, inca ma acomodez cu aplicatia, mai citesc ce poate.
Mai am card la ING, si de pe asta e instant ?
La BT stiu ca era comision pt transfer interbancar. In acest caz nu se aplica ?
Card Curve nu am.

#76
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
1) Da totul e instant la Libra .
2 ) Da si de la ING pe Libra e instant si fara comision.
La BT in Libra nu se aplica nici un comision cu Libra Journey desi BT este mai ciudata
nu as baga mina in foc :) Oricum apllicatia te avertizeaza.

Instaleaza pe telefon aplicatia Curve si comanda card . Iti va folosi.

View PostMagicwisewolf, on 01 octombrie 2020 - 17:46, said:

1) Banuiesc ca intai trebuue sa deschid un cont de economii.
Mutarea din cont de economii in cont curent e instanta ?

2) Am instalat Libra Journey, inca ma acomodez cu aplicatia, mai citesc ce poate.
Mai am card la ING, si de pe asta e instant ?
La BT stiu ca era comision pt transfer interbancar. In acest caz nu se aplica ?
Card Curve nu am.

Edited by alex321, 01 October 2020 - 18:01.


#77
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ai comision perceput de BT pentru mutarea banilor de pe card BT pe alt card sau invers. Doar la transfer bancar. Portarea nu e un transfer bancar.

#78
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwertyck, on 03 octombrie 2020 - 22:33, said:

Nu ai comision perceput de BT pentru mutarea banilor de pe card BT pe alt card sau invers. Doar la transfer bancar. Portarea nu e un transfer bancar.
Chiar, portarea asta unde poate fi incadrata mai exact ?
Ce mecanism are in spate din moment ce nu e un transfer bancar ?

E doar o tranzactie, ca orice alta plata sau e mai mult de atat ?
Intreb pt ca functioneaza aproape instant si e cea mai buna modalitate de a muta banii imediat.
Portarea banilor functioneaza si pe alte carduri ale altor titulari ? De exemplu de la mine catre sotie, sau invers ? Sau trebuie sa fie intre cardurile aceluiasi titular, ca altfel nu se proceseaza ?

#79
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
"Portarea banilor" e un termen comercial si practic inseamna o plata cu cardul. Banii pleaca instant din contul bancii emitente a cardului si ajung tot instant in contul bancii in care se face portarea.
Cel mai bun exemplu pentru "portarea banilor" este alimentarea contului Revolut folosind cardul bancar emis de banca din care pleaca banii spre Revolut.

Despre titularul cardului - pentru alimentarea contului Revolut, titularul cardului (si implicit al contului din care pleaca banii) si cel al contului Revolut ar trebui sa fie aceeasi persoana. Altfel, te expui la blocarea contului etc. Nu stiu cum e la restul bancilor, dar probabil ca e cam la fel...

Edited by it_is_me, 04 October 2020 - 16:47.


#80
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
In ultima vreme nu prea mai intră banii instant la transfer intre conturile LibraBank.De obicei când transferi seara se trimit plățile a doua zi la ora 09:00.E aiurea , având în vedere că la Banca Transilvania și la alte bănci transferul între conturi e mereu instant.

Edited by andupustiu, 04 October 2020 - 19:08.


#81
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postit_is_me, on 04 octombrie 2020 - 16:42, said:

"Portarea banilor" e un termen comercial si practic inseamna o plata cu cardul. Banii pleaca instant din contul bancii emitente a cardului si ajung tot instant in contul bancii in care se face portarea.
Cel mai bun exemplu pentru "portarea banilor" este alimentarea contului Revolut folosind cardul bancar emis de banca din care pleaca banii spre Revolut.

Despre titularul cardului - pentru alimentarea contului Revolut, titularul cardului (si implicit al contului din care pleaca banii) si cel al contului Revolut ar trebui sa fie aceeasi persoana. Altfel, te expui la blocarea contului etc. Nu stiu cum e la restul bancilor, dar probabil ca e cam la fel...
Cam asta banuiam si eu.
Practic, e o buna metoda de a evita comisioanele si durata mai mare de procesare a transferurilor bancare intre conturile aceleiasi persoane.

In alta ordine de idei, aplicatia de la Libra e ok pana acum, imi place ca nu e prea incarcata, se misca bine, are destule chestii si e binisor structurata.
Comparand-o cu cea de la ING si BT, e mai in urma un pic, dar, isi face treaba.

#82
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMagicwisewolf, on 04 octombrie 2020 - 20:33, said:


Comparand-o cu cea de la ING si BT, e mai in urma un pic, dar, isi face treaba.

Cu ce practic e mai in urma aplicatiei care functioneaza 50% din timp de la ING, si comunistoidei BT24?

#83
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostCatean, on 05 octombrie 2020 - 11:41, said:

Cu ce practic e mai in urma aplicatiei care functioneaza 50% din timp de la ING, si comunistoidei BT24?

Ca design, ca asezare in pagina, structura butoane, meniuri. Inca nu imi sunt prea familiare, si am considerat ca e mai in urma pt mine, dar, sunt subiectiv poate, ca sunt eu invatat cu celelalte 2 pe care le folosesc de cativa ani buni. E clar ca tine de gust.
E doar o parere subiectiva. Nu inseamna ca am si dreptate.

Edited by Magicwisewolf, 05 October 2020 - 11:47.


#84
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Salut, am scris si pe topicul Libra Internet Bank, dar, intreb si pe aici.
Am doua intrebari cu privire la schimbarea de pin, va rog.
Am primit cardul, am cerut pinul prin sms, mi-a fost comunicat si apoi l-am schimbat din aplicatia mobila. Am primit confirmare ca s-a schimbat.
Acolo scrie ca trebuie validat noul pin intr-un ATM, dar nu scrie daca in orice ATM sau doar Libra sau Euronet.
1) Merge in orice ATM sau doar in cele din reteaua lor ?
2) Ce trebuie sa fac dupa ce bag cardul in ATM ? Undeva am citit ca trebuie interogat soldul, dar nu sunt sigur. Daca il bag intr-un ATM care nu e din reteaua lor, nu am cum sa interoghez soldul. Ce se intampla in acest caz, ce optiune trebuie aleasa de pe bancomat ?
Si inca ceva, cum stiu apoi ca e ok, ca e functional, vine vreo confirmare pe mail ? Ca nu prea as vrea sa ma duc apoi la vreum magazin si sa imi respinga tranzactia sau sa imi dea cine stie ce eroare...

Multumesc.

#85
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMagicwisewolf, on 05 octombrie 2020 - 14:18, said:

Salut, am scris si pe topicul Libra Internet Bank, dar, intreb si pe aici.
Am doua intrebari cu privire la schimbarea de pin, va rog.
Am primit cardul, am cerut pinul prin sms, mi-a fost comunicat si apoi l-am schimbat din aplicatia mobila. Am primit confirmare ca s-a schimbat.
Acolo scrie ca trebuie validat noul pin intr-un ATM, dar nu scrie daca in orice ATM sau doar Libra sau Euronet.
1) Merge in orice ATM sau doar in cele din reteaua lor ?
2) Ce trebuie sa fac dupa ce bag cardul in ATM ? Undeva am citit ca trebuie interogat soldul, dar nu sunt sigur. Daca il bag intr-un ATM care nu e din reteaua lor, nu am cum sa interoghez soldul. Ce se intampla in acest caz, ce optiune trebuie aleasa de pe bancomat ?
Si inca ceva, cum stiu apoi ca e ok, ca e functional, vine vreo confirmare pe mail ? Ca nu prea as vrea sa ma duc apoi la vreum magazin si sa imi respinga tranzactia sau sa imi dea cine stie ce eroare...

Multumesc.
Cel mai bine mergi la un bancomat Libra si faci o interogare sold sau scoti o suma mica cash. Poti si la alte bancomate, dar e posibil sa fie comision pentru utilizare. Eu tin minte ca a mers noul PIN fara acest pas, am mers direct si am facut o cumparatura si am folosit Chip and PIN nu Contacless.

View PostMagicwisewolf, on 05 octombrie 2020 - 11:46, said:

Ca design, ca asezare in pagina, structura butoane, meniuri.
Imi cer scuze daca am fost prea categoric in exprimare. Ai dreptate, fiecare e obisnuit cu ceva. Eu folosesc Libra de 5 ani si sunt foart multumit de simpletea aplicatiei lor, fie mobila fie pe web.

#86
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Am rezolvat, am activat cardul.
Merge in orice bancomat Euronet si pot confirma ca se schimbase cu succes codul pin direct din aplicatie, inainte sa bag cardul pt prima data intr-un bancomat. Am pus cardul in bancomat si am bagat direct pinul nou, pe care l-a recunoscut.

Un mic minus pentru call centerul lor (de fapt, pt persoana care mi-a raspuns) pentru 2 aspecte :

1) Mi s-a spus sa bag cardul neaparat in bancomat Libra, nu a stiut ca merge, sau nu era prea sigura ca merge in orice bancomat Euronet.
Uite ca merge, un plus pentru Libra pt ca sunt destul de multe bancomate Euronet la nivel national.

2) A spus ca va trebui sa tastez pinul vechi, cel cu care a venit cardul, sa activez cardul, dupa aceea sa schimb pinul si sa mai bag o data cardul in bancomat ca sa il reactivez, pentru confirmare. Uite ca nu a trebuit, sistemul deja inregistrase pinul nou, a fost nevoie doar o introducere a cardului in bancomat pt confirmare.

Cat despre aplicatie, da, pot spune ca se misca bine, am inceput sa ma obisnuiesc cu ea, cu structurarea ei si incepe sa imi placa.

#87
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postit_is_me, on 04 octombrie 2020 - 16:42, said:

"Portarea banilor" e un termen comercial si practic inseamna o plata cu cardul. Banii pleaca instant din contul bancii emitente a cardului si ajung tot instant in contul bancii in care se face portarea.
Cel mai bun exemplu pentru "portarea banilor" este alimentarea contului Revolut folosind cardul bancar emis de banca din care pleaca banii spre Revolut.

Despre titularul cardului - pentru alimentarea contului Revolut, titularul cardului (si implicit al contului din care pleaca banii) si cel al contului Revolut ar trebui sa fie aceeasi persoana. Altfel, te expui la blocarea contului etc. Nu stiu cum e la restul bancilor, dar probabil ca e cam la fel...
"Portarea banilor" nu reprezinta o plecare instanta a banilor din contul bancii emitente si ajungerea lor la sursa tot instant, de fapt ti se blocheaza suma pe cont in timp ce se crediteaza contul "comerciantului", inainte de a se credita contul "comeciantului" banca lui trimite un mesaj de verificare catre banca ta ca sa vada daca ai disponibil in cont si "cere" blocarea sumei, aceasta se face pe canale bancare securizate.In termen de 1-3 zile se face "settelment-ul" intre cele doua banci iar suma care ti-a fost initial blocata dispare din contul tau cu totul.

#88
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Corect. Portarea banilor se face similar unei plati la POS cu cardul, doar ca destinatia banilor e celalalt card.

#89
colindel

colindel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2022
Mi-am facut recent cont la Libra.

Nu stiu cum era atunci dar acum poti folosi orice bancomat pentru Libra.  Am scos bani de la bancomat BCR ieri din contul Libra si a mers bine mersi. Am voie sa scot bani de 3 ori pe luna fara comision de la orice bancomat si mi s-a spus ca se poate de fapt de oriunde din lume.

Cred ca pentru depunere bani ai nevoie de bancomat Libra dar o sa incerc alte bancomate unde se pot depune bani sa vad daca pot sa depund direct in acont la Libra .

Libra este foarte bun pentru a tine bani de chieltuiala pentru ca ai absolut 0 comisionae si nu trebuie sa folosesti cardul sau contul niciodata. Il tii asa nefolosit ani si nu se intampla nimic. Bancile mari au tot felul de conditii sa aduci un numar de bani lunar, sa folosesti cardul lunar erc. Libra are 0 conditii si 0 comisioane.

Libra vad ca poate stoca bani in o gramada de valuta diferita cum ar fi CHF, EUR, CAD, USD, GBP, HUF si parca mai erau inca cateva dar ai IBAN cu RO adica sunt valuta offshore stocata in Romania. Poate fii folositor sa tii banii unei tari afara tara.  Adica de ex tii Canadieni in afara Canadei. Nici Wise-ul nu face asta. Conturi de valuta au devenit din ce in ce mai rare in RO.

Deci incearca sa-l transformer intr-un fel de Revolut sau Wise stil Romanesc .

Asi spune Libra e cel mai bun pentru cei care lucreaza in strainatate si vin frecvent inapoi sa-si transfere bani din strainatate in RO sa cheltuiasca. Sau cei care au nevoie de un cont bancar de cheltuiala sa tina ceva bani si care nu folosesc plati internet/bancare/card frecvent.

#90
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Nu poti depune bani la niciun bancomat, in contul Libra. Doar la caserie sau prin transfer bancar sau prin portarea banilor de pe alt card, SAU la statiile Selfpay, inroland cardul in aplicatia SelfPay Now - poti depune numerar = 4000 lei maxim - 3 lei comision.

Edited by wertyck, 12 October 2022 - 08:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate