Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

2 camere kogalniceanu sau 2 camere greenfield?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua,
doresc sa achizitionez apartement 2 camere pentru inchiriere/investitie. achizitie cash, pe firma.

varianta 1 - apt la parter in bloc rusesc 5 etaje lg facultatea de stoma, kogalniceanu, constructie 1959. strada f ok, loc parcare inclus in spate, apt costa 50 k si necesita investitie cca 4-5 k pentru a arata perfect, incl mobila.

varianta 2 - apt la parter sau et 5 in bloc din ansamblul greenfield, constructie 2014. costa 59 k net si necesita investitie doar pt mobilare - deci cca 2 k.

bugetul e de max 60 k, de inchiriat am vazut ca ambele zone merg la cca 400 eur luna. voi ce ati lua - si de ce?
multumesc anticipat tuturor celor care mi vor raspunde

#2
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
La cel de la Kogalniceanu, vezi in ce clasa de risc seismic se incadreaza, dat fiind vechimea blocului.

#3
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua, am verificat si blocul din kogalniceanu este incadrat la urgenta 3. nu are niciun grad seismic. am vorbit cu un arhitect si m a asigurat ca blocurile rusesti in forma de careu sunt f solide, ceea ce pare si asta, am fost in el..
se pare ca acea incadrare e facuta datorita vechimii blocului - 1959, si a faptului ca in anii 90 locatarii sperau sa fie renovat blocul pe banii primariei daca fac acea expertiza.
nu voi locui acolo deloc, e luat strict ca investitie pe firma si sursa venit inchiriere.

#4
3mpelt

3mpelt

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.11.2016
Pentru cel din Kogalniceanu o sa ai mereu clienti(in special studenti), in Greenfield poate sa dureze destul de mult pana gasesti chiriasi noi, pe de alta parte in Greenfield o sa ai chiriasi mult mai stabili.

#5
3mpelt

3mpelt

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.11.2016

 3mpelt, on 19 noiembrie 2016 - 20:55, said:

Pentru cel din Kogalniceanu o sa ai mereu clienti(in special studenti), in Greenfield poate sa dureze destul de mult pana gasesti chiriasi noi, pe de alta parte in Greenfield o sa ai chiriasi mult mai stabili.
PS.In Greenfield targetul or sa fie corporatistii care lucreaza in zona, in consecinta nu o sa ai probleme cu neplata chiriei/utilitatilor, balamuc, distrugerea mobilei, dar o sa fie mai dificil sa negociezi un pret nou daca pretul pietei urca.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Cel din Kogalniceanu se va inchiria mult mai usor. Eu pe acela l-as cumpara ca investitie pentru inchiriere. Facultatea de Drept este vis-a-vis, in apropiere este si cea de Utilaj Constructii, la o statie e Medicina, in cealalta directie Universitatea...

#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Daca il iei cu scopul de investitie ar trebui sa te gandesti si la pretul pe care il poti cere peste ceva ani in cazul in care vrei sa-l vinzi.
Nu stiu cine va mai cumpara un apartament intr-un bloc din 1959

#8
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Cum mai e accesul in Greenfield ? Au asfaltat ?

#9
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Daca vorbesti de accesul dinspre Gradina Zoologica, raspunsul este NU.

#10
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
Buna ziua,
am vb chiar azi cu greenfield, din pacate nu mai au apt la acel pret, acum e 68 k cu totul, pt ca se vinde si loc parcare obligatoriu..restul ar fi tva dar fiind pe firma nu importa f tare..pretul net ar fi cam 65 k
acces via zoo e neasfaltat, si nici nu se va asfalta deloc deoarece apartine de romsilva, e drum forestier. accesul via teisani e asfaltat, dar deja acolo nu mai vb de bucuresti..decat intr o acceptiune f laxa, chiar dc e vb de nord..
i am rugat sa ne faca o oferta, sunt sceptic ca va fi in marja initiala deoarece se pare ca sunt pe val si planuiesc sa ridice inca cca 80 bloculete? poate am inteles eu gresit, dar asa a zis..ca va fi un cartier de bloculete de 5 etaje cu mall and all that stuff..
singurul avantaj pe care l vad la greenfield e anul constructiei.

din punctul dvs de vedere e prea hazardata investitia intr un bloc din 1958, fie acesta si in centru? are doar 5 etaje si pare solid, e un bloc rusesc in forma de careu. avantaj principal pt mine e ca apt e complet decomandat si permite sa fie inchiriat in regim hotelier ca 2 garsoniere..are chiar si baia/buc dispuse astfel incat sa permita amenajarea unei mici bai noi cu wc, lavoar de colt si dus in debara/camara. so, to make a long story short, ramane in picioare inca macar 15 ani? ca daca da, se amortizeaza de 2 ori pana at..

multumesc din nou tuturor celor care au rsp si o vor mai face

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Astia de la Greenfield s-au intins cu preturile intr-o mare nesimtire. Pana la urma tot un ansamblu rezidential izolat este si cu facilitati reduse de transport. Dar hai sa zicem ca trecem peste.
Cred ca cine vrea sa vina la tine intr-un ap. cu 2 camere, nu cred ca va da 350 de euro (cel putin) in aceste conditii. Mai adauga si lipsa magazinelor. In schimb preturile se mentin ridicate in timp. Vezi si pe olx ca idee.
Pe de alta parte, blocul ala rusesc o fi el rezistent. Dar nu uita ca are vreo 60 de ani. Timpul inevitabil isi spune cuvantul. Ala a fost bloc strong in '77. Si stiu ce vorbesc pentru ca acum 5 ani sora mea a vrut sa ia un apartament de genul asta in blocurile rusesti in Bucurestii Noi.
Dar banca i-a spus sa-si ia gandul pentru ca, peste 30 de ani, blocul ala va avea peste 80.
Eu cred ca aceste blocuri erau f rezistente acum 20-30 ani. E ca si cum ai spune ca un Mercedes Cobra din anii '70 e mai sigur ca un Golf 7 din zilele noastre.

#12
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
... Betonul, daca e bine turnat, isi sporeste calitatile de rezistenta in timp.
https://www.quora.co...he-new-concrete

Probleme pot fi cu tevile si cu actele. Si, normal, cu solul......

Edited by alex1vasile, 22 November 2016 - 07:51.


#13
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

 alex1vasile, on 21 noiembrie 2016 - 09:57, said:

Cum mai e accesul in Greenfield ? Au asfaltat ?

Ultimul zvon este, ca zilele astea, Romsilva va bara drumul prin padure intrucat a castigat recursul cu Impact+ primaria.
As fi spus ca e cioaca dar recursul apare pe diverse site-uri cu data de ieri, deci sunt toate sansele..

#14
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna seara din nou,
cred ca apropii de o rezolutie in dilema mea...
cum la greenfield pretul e deja spre 70 k si la kogalniceanu pare loc de negociere..adica spre 45-46 k cred ca voi merge pe kogalniceanu.
am vb cu un amic care are echipa de muncitori si reusim sa separam apt in 2 garsoniere simetrice, a 25 mp fiecare..
una va faca sigur regim hotelier, mai avem un apt la romana si nu merge deloc rau, asa ca incercam si aici. pe cea de a doua intentionez s o inchiriez cu cca 250-300 euro studentilor straini - cel mai facil ar fi de la stoma.

- nu stiu cum sa citez, sunt incepator pe forum, dar pot confirma colegului de mai devreme ca la greenfield nu exista nicio garantie pe accesul de la zoo..e in planuri drum romsilva, nu public, si poate fi inchis oricand la decizia proprietarului..

#15
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 LauCalin, on 21 noiembrie 2016 - 23:23, said:

Astia de la Greenfield s-au intins cu preturile intr-o mare nesimtire. Pana la urma tot un ansamblu rezidential izolat este si cu facilitati reduse de transport. Dar hai sa zicem ca trecem peste.
Cred ca cine vrea sa vina la tine intr-un ap. cu 2 camere, nu cred ca va da 350 de euro (cel putin) in aceste conditii. Mai adauga si lipsa magazinelor. In schimb preturile se mentin ridicate in timp. Vezi si pe olx ca idee.
Pe de alta parte, blocul ala rusesc o fi el rezistent. Dar nu uita ca are vreo 60 de ani. Timpul inevitabil isi spune cuvantul. Ala a fost bloc strong in '77. Si stiu ce vorbesc pentru ca acum 5 ani sora mea a vrut sa ia un apartament de genul asta in blocurile rusesti in Bucurestii Noi.
Dar banca i-a spus sa-si ia gandul pentru ca, peste 30 de ani, blocul ala va avea peste 80.
Eu cred ca aceste blocuri erau f rezistente acum 20-30 ani. E ca si cum ai spune ca un Mercedes Cobra din anii '70 e mai sigur ca un Golf 7 din zilele noastre.
Initiatorul nu va locui acolo, doreste sa inchirieze.
Eu nu as sta pe ganduri, cumpara in oras, inchiriaza si asigura. Dincolo, in padure la Baneasa mi se pare o investitie cu mare risc .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate