Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#397
gicu999

gicu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2016
Salut.
Am o firma si folosesc Linux pe PC-ul din interiorul punctului de lucru.
Vreau sa trec pe Windows, am sunat la Windows RO, mi-au dat prin email un link de unde descarc o versiune Win 10 TRIAL de 90 de zile, in care sunt perfect legal si pot testa produsul.
Daca dupa 90 de zile reinstalez din nou "trial-ul" mai sunt legal?
Cum stie controlul (in caz de) a cata oara am insalat acel produs?

Edited by gicu999, 18 November 2016 - 19:21.


#398
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai citit licenta ? Adica acea EULA de la instalare.

Poti face teste pe un calculator, dar nu-l poti folosi in conditii comerciale. Instalezi doar pe un PC de test.

Daca vine controlul is te vede ca il folosesti pe statiile de lucru - facturand la client de ex, te-ai ars. Ai incalcat licenta.

#399
gicu999

gicu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2016

View Posteiffel, on 18 noiembrie 2016 - 19:51, said:

Pai ai citit licenta ? Adica acea EULA de la instalare.

Poti face teste pe un calculator, dar nu-l poti folosi in conditii comerciale. Instalezi doar pe un PC de test.

Daca vine controlul is te vede ca il folosesti pe statiile de lucru - facturand la client de ex, te-ai ars. Ai incalcat licenta.


Pai si atunci cei de la Microsoft de ce mi-au zis ca-l pot folosi linistit in spatiu comercial timp de 30 de zile?

#400
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Cand o licenta de win10 pro costa 5-10€ ce draq de discutie pentru instalat / reinstalat / driblat isi are rostul?

#401
gicu999

gicu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2016

View PostSIR, on 18 noiembrie 2016 - 20:38, said:

Cand o licenta de win10 pro costa 5-10€ ce draq de discutie pentru instalat / reinstalat / driblat isi are rostul?

Ce treaba are sula cu prefectura?

#402
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSIR, on 18 noiembrie 2016 - 20:38, said:

Cand o licenta de win10 pro costa 5-10€ ce draq de discutie pentru instalat / reinstalat / driblat isi are rostul?

unde? ... vreau si eu

Edited by c_anicai, 18 November 2016 - 20:51.


#403
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Aici de exemplu

#404
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Nu este legala activarea, face parte din piata gri, sunt licente provenite din alte cai,daca te controleaza cineva, cum ii dovedesti ca ai windows original cu licenta? ce facturi arati? unde apare numele tau? :)

#405
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Activitate ilegala pe Ebay.de? Sa fim seriosi. Eu in cele cateva cazuri cand am cumparat astfel de licente OEM am primit factura pe numele meu, cu serial-number-ul licentei scris in factura. Activare fara probleme. De fapt MS nu stie cum sa ofere inca vreun miliard de licente de Win10, si gratis daca ar fi posibil. Au inteles si ei in sfarsit ca profitul nu vine din vanzarea platformei ci din folosirea ei.

#406
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgicu999, on 18 noiembrie 2016 - 20:00, said:

Pai si atunci cei de la Microsoft de ce mi-au zis ca-l pot folosi linistit in spatiu comercial timp de 30 de zile?

Nu stiu ce ai vorbit cu ei - poate cineva nu a explicat cum trebuie, sau celalalt nu a inteles cum trebuie.
Ideea e ca nici controlul nu va sti ce ai discutat cu ei. Te vor intreba doar daca ai respectat licenta care ai acceptat-o la instalare. Ce e scris aia e valabil.
Asa ca citeste bine sa stii ce poti sa faci cu ea sau nu. Mai ales ca licentele se mai schimba de la o versiune la alta.

Legat de reinstalare, nu stiu ce sa-ti zic, nu am folosit Trial de 10, dar dat fiind sistemul de activare aparut in 10 difera de ce era pana acum - licenta e stocata impreuna cu datele hardware si software ( versiune soft ) pe serverele Microsoft iar mai nou si in contul Microsoft daca te loghezi cu el, ca backup.
E foarte probabil ca odata activat trialul pe calculatorul ala, daca reinstalezi sa-ti zica ca e expirat Trialul.

SIR - nu esti in legalitate. S-a discutat de cateva ori pe forum, ba chiar si in topicul asta.

O licenta OEM trebuie sa fie pe aceeasi factura cu calculatorul., si sa provina de la un Distribuitor Autorizat Microsoft In plus pretul ala e in neregula - licenta cumparata chiar daca se activeaza poate fi ptr o versiune care nu ai drept de utilizare - gen EDU, OEM Refurbished, etc, sau obtinuta prin cai ilegale. Si da, pe Ebay se mai vad si asa ceva.
Chiar si daca obtinuta de vanzator pe cai legale tot ai probleme ca nu ai respecatt licenta. In Germania licenta e un pic mai relaxata in urma unui proces - s-a scris si asta cu ceva pagini in urma si poate fi comercializata si ca Sh.

E posibil in caz de control daca ai avocat bun sa obtii ceva intelegere, daca achizitia e legala. Dar nu esti ok.

#407
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Ala era exemplul cu pretul minim. Care chiar in forma aia de oem tulbure e de preferat imo unei licente demo rererere-instalate. Dar sunt si alte licente pana prin 20€ care vin cu sticker holografic fizic cu SN, factura de la firma de IT cu TVA etc si par a draq de credibile. In fine, daca s-a discutat si clarificat s-o lasam asa :)

#408
redsox

redsox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.11.2008
@SIR

View PostSIR, on 19 noiembrie 2016 - 14:15, said:

Ala era exemplul cu pretul minim. Care chiar in forma aia de oem tulbure e de preferat imo unei licente demo rererere-instalate. Dar sunt si alte licente pana prin 20€ care vin cu sticker holografic fizic cu SN, factura de la firma de IT cu TVA etc si par a draq de credibile. In fine, daca s-a discutat si clarificat s-o lasam asa Posted Image

Imi poti da si mie te rog un link unde s-a discutat si clarificat?

Eu am cumparat zilele trecute o licenta de Windows 10 Pro OEM de pe www.scdkey.com cu 15 euroi si acum ma intreb daca oare nu o fi buna..

Edited by redsox, 25 November 2016 - 14:45.


#409
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In topicul asta s-a mai discutat. Mergi ceva pagini in urma.
Pe scurt am scris eu un pic mai sus despre ce e vorba.

#410
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Firma https://www.senetic.ro/ e serioasa? Vad preturi jumatate la licentele FPP fata de emag sau pcgarage (chiar si la VMWare Workstation)

#411
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Senetic e in lista de parteneri Microsoft, deci ar trebui sa fie totul ok.

#412
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
As vrea sa stiu daca pot trece(legal) pe Windows 10 cu o licenta Windows 8 cumparata cu 39$ in perioada cind se putea cumpara la acest pret,atunci prevalindu-ma de licenta  Windows 7 pe care o am de citiva ani?Mi-am si facut un DVD cu Windows 8 pentru instalare dupe ce am platit licenta,dar,trebuie sa adaug,ca nu m-am folosit niciodata de licenta fiindca n-am instalat Windows 8 niciodata.Deci cu aceasi licenta Windows 7 am cumparat la pretul mentionat licenta pentru Windows 8 si totodata am trecut pe Windows 10,pe un calculator care avea instalat W7!
Acum,repet intrebarea pusa la inceput,daca ma pot folosi de licenta W8 pentru a instala Windows 10 pe un alt calculator,dar pe care n-am folosita niciodata,cu atit mai mult ca n-am sa instalez niciodata acest sistem?Daca e posibil o astfel de trecere de la W8 la W10,as vrea sa stiu cum sa procedez?
Multumesc anticipat celui care ma ajuta sa clarific situatia descrisa mai sus si,daca e posibil,care sint pasii de urmat ca licenta de W8 sa fie activata pentru W10 tinind cont c-a trecut multe luni decind a expirat termenul pina cind se putea instala Windows 10 cu licentele de W7 si W8!

ps_vreau sa sper ca n-am gresit topicul pentru intrebarile de mai sus.

#413
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Licenta de upgrade de la Ferestre 7 si Windows 8.1 la Geamuri 10 a putut fi obtinuta gratuit doar pana la data de 29 iulie 2016. Aparent mai pot inca face legal upgrade gratuit persoanele cu dizabilitati. Detalii in topicul despre upgrade: http://forum.softped.../#entry15989021

Licenta pentru Windows 8 o poti reutiliza pe alt PC numai daca este o licenta retail si nu este in prezent utilizata pe niciun PC.

Dar oricum, acea licenta cumparata cu $39 numai legala nu e (ai cumparat o simpla cheie, nu o licenta de la un partener Microsoft insotita de factura care sa dovedeasca legalitatea ei)...

Edited by _-_, 14 December 2016 - 21:54.


#414
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
Mersi @Magister Ludi pentru raspuns.
In legatura cu acel "partener" Microsoft,te rog sa te uiti pe acest link si sa-mi spui daca aceasta adresa- Store.STOR.WW.00.EN.MSF.RMD.TS.T1S.SPT.00.EM@css.one.microsoft.com,din Germania,de la care am primit cheia este acel partener a lui Microsoft,de care vorbeai,este si legala?De fapt,atunci,in ianuarie 2013,am platit numai 29$,si nu 39$,cit am scris mai sus,fiindca era o oferta valabila pina la sfirsitul acelei luni pentru cei care detineau licenta pentru Windows 7!
Desigur ca,din raspunsul tau,trag concluzia ca,legal sau nu,nu se mai poate utiliza cheia de W8 pentru un W10,dar acum vreau sa stiu in ce conditii si cum poate fi folosita cheia primita pentru Windows daca,totusi,ea este legala si dupa cit se pare am primit-o,dupa cit se pare,de la un partener Microsoft?
Inca odata iti multumesc anticipat Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate