Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#1585
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
In primul rand multumesc frumos pentru raspunsuri. Au mers toate licentele de mai sus.
Acum o noua intrebare. Se da urmatoarea problema. Un amic a cumparat un miniPC Mini PC DELL OptiPlex 7050 cu procesor Intel® Core™ i5-6500T pana la 3.10GHz, Memorie 8GB, 256GB SSD, Video Integrat Intel® HD Graphics 530, de pe Emag. Acolo scrie ca se vinde fara sistem de operare. Si chiar asa a fost.
Amicul meu m-a rugat doua lucruri, sa ii schimb SSD-ul si sa ii instalez windows 10. Cu SSD-ul e ca si rezolvata.
Acum vine frumusetea. MiniPC-ul a venit fara sistem de operare. I-am bagat un stick de Windows 10. Si am inceput instalarea clasica. I-am dat sa faca si update-uri. La final am avut surpriza sa imi spuna ca licenta e activata cu o cheie digitala. Am dat comada CMD si apoi slmgr.vbs /dli ... si surpriza. Exista o licenta OEM! Mi-a dat si o parte din caracterele cheii! Probabil ca era in placa de baza. Am updatat apoi driverele de pe site-ul dell, si totul e ok.
Deci, vanzatorul spune ca a venit fara sistem de operare, deci fara licenta. Dar windows-ul apare cu licenta, activat, si-a facut toate updateurile. Se poate pastra licenta asta? E ceva ilegal? Sau trebuie sa cumpere licenta?
Multumesc anticipat!

#1586
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.08.2006
Asa se verifica daca licenta e inregistrata in bios.
La mine afiseaza toata cheia.

Edited by Leo2006, 11 November 2023 - 01:43.


#1587
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostLeo2006, on 11 noiembrie 2023 - 01:43, said:

Asa se verifica daca licenta e inregistrata in bios.
La mine afiseaza toata cheia.
Am verificat si eu cu metoda ta. Am cheie intreaga de 25 de cifre. Asta inseamna ca a avut cheie in Bios si nu mai trebuie cumparat nimic! Interesant ca vanzatorul nu a scris nimic despre asta!
Multumesc frumos de pont!

LE cu metoda ta am aflat si cheia de la Windows 11 de pe laptopul meu Dell (cumparat de nou, a venit cu Windows instalat). Deci se multumeste de doua ori!

Edited by Robert_Kiran, 11 November 2023 - 09:27.


#1588
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci revin cu detalii. Vanzatorul zice ca el are aceste calculatoare de pe stocurile de la firme.Care nu s-au vandut. Si din aceasta cauza el nu are voie sa le vanda cu licenta. De aceea se vand fara sistem de operare.
Totusi calculatorul are licenta in placa de baza. Care nu a fost cumparata, deoarece vanzatorul spune ca el nu avea dreptul sa dea calculatorul cu licenta. In aceste conditii e safe sa ramana licenta asta pe minipc? Ce se poate intampla?

#1589
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai confunda licenta cu o cheie de activare sau orice altceva. Vanzatorul stie ce spune.
Faptul ca se activeaza prin 1001 metode e doar bucuria ta si-l poti folosi dar nu e licenta in fata legii (si a MS).

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2023 - 21:57.


#1590
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Aici te contrazic puțin. Dacă nu era licență în fața MS, de ce m-am lăsat să il upgradez? Am instalat toate update-urile. Dacă nu o recunoștea nu cred că mă lasă să îl updatez. Am avut Windows 7 piratat înainte, și deși pe calculator scria că am o licență activa, când i-am dat update, imediat m-a blocat spunând că nu poate face updateul, că nu am o licență valida.

Edited by Ravy, 11 November 2023 - 23:27.


#1591
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Daca te uiti pe ce inseamna licenta vei vedea ca nu acel test de upgrade reprezinta. La nivel tehnic sunt multe cai prin care MS nu spun nimic dar in acte e altceva.

#1592
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,431
  • Înscris: 16.03.2011

View PostRobert_Kiran, on 10 noiembrie 2023 - 21:20, said:

La final am avut surpriza sa imi spuna ca licenta e activata cu o cheie digitala.
E pc sh vandut ca nou,procesorul a fost lansat in 2015

Edited by Ravy, 13 November 2023 - 21:22.


#1593
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
E PC SH - refurbished - e posibil chiar sa aiba si stickerul de Windows 10 pe el.
Vanzatorul nu il vinde cu windwos pe el - ca nu vrea sa plateasca vreo 10 dolari o licenta refurbished si oricum are cheie de activare in BIOS. Fac pariu ca si la instalare nu a trebuit selectata versiuena ca a luat cheia direct din BIOS si s-a instalat versiunea ptr care avea cheia.

#1594
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Asa este. Nu a cerut nici o cheie la instalare!

Edited by Ravy, 13 November 2023 - 21:20.


#1595
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

View PostRobert_Kiran, on 10 noiembrie 2023 - 21:20, said:

Deci, vanzatorul spune ca a venit fara sistem de operare, deci fara licenta. Dar windows-ul apare cu licenta, activat, si-a facut toate updateurile. Se poate pastra licenta asta? E ceva ilegal? Sau trebuie sa cumpere licenta?
Multumesc anticipat!
Stai linistit fara nici un stres.Folosesti fara probleme pc-ul asa cum este.Serial key-ul este integrat in placa de baza,nici nu te doare capul.Am cumparat o caruta de calculatoare refurbised,majoritatea fara licenta(asa apareau pe site), o parte din ele aveau integrata serial key-ul in placa de baza,functioneaza si astazi fara nici o problema absolut toate.

Edited by PiticVerde, 13 November 2023 - 20:16.


#1596
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Buna seara,

Rog sa-mi recomandati anumite site-uri de unde as putea sa achizitionez la un pret accesibil o licenta pentru Windows 10 Pro sau 11 si Office Pro.

Va multumesc!

#1597
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
microsoft.com

#1598
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.cel.ro/s.../microsoft/1a-1

#1599
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Am luat acum 2 ani licență OEM de aici https://royalcdkeys....ions/software-1
Merge fără probleme și în ziua de azi. Fiind OEM se activează singur key-ul când instalezi windows-ul în viitor pe același pc. Găsești și retail parcă tot acolo.

#1600
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Recomand cu incredere cel.ro. Eu de aici am luat liceente pentru mai multe laptopuri. Toate merg. Si sunt fosrte ieftine!

https://www.cel.ro/w...-pNCIyMj0pPg-l/

45 de lei ambele liceente!

Edited by Ravy, 07 February 2024 - 20:57.


#1601
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 09.08.2006
Eu am luat de pe licenso. Cu factura, decontata de firma.

#1602
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2024 - 20:15, said:

Recomand cu incredere cel.ro. Eu de aici am luat liceente pentru mai multe laptopuri. Toate merg. Si sunt fosrte ieftine!

https://www.cel.ro/w...-pNCIyMj0pPg-l/

45 de lei ambele liceente!

In primul rand, licentele alea nu sunt vandute de cel.ro. Deci faza cu increderea pica.

De fapt cumperi de la un SRL infiintat de aprox 1 an, care spune clar ca nu sunt afiliati cu Microsoft sau alti producatori software. Ei revand licente sub 'protectia' unei decizii CJUE (care spune ca ai dreptul sa revinzi o licenta). Pacalesc cativa fraieri, apoi deschid alta firma.

Sa zicem ca politia nu te amendeaza, dar producatorului din afara UE i se falfaie de decizia UE, el iti va invalida licenta cand afla.

De curiozitate, ia incearca sa intri pe keysoutlet.ro cu IP de afara :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate