Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 

Timisoara sau Cluj?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Care credeti ca este cel mai bun oras universitar in ceea ce priveste politehnica cu toata sectiile ei?
Ma contraziceam cu colegii mei despre treaba asta, unii dintre ei sustinand Timisoara, iar altii sustinand Cluj.
Eu tind catre Cluj, luand in calcul seriozitatea facultatilor/universitatilor in comparatie cu cele din Timisoara.

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Am locuit in amandoua orasele... in TM 4 ani, in Cluj 2 ani.
Strict ca oras, populatie, locatie nu as da Clujul pe niciun oras.. mai ales pe TM, un oras in care daca vi la facultate esti vazut ca un amarat vai de capul tau care nu s-a descurcat la el acasa si a venit acolo sa le fure locurile de munca. Posted Image Ei au etichete pentru fiecare conational de-al lor ne-timisorean... oltenii tarani, moldovenii si mai tarani, bucurestenii si clujenii mitici, caras severinenii - capete seci (de la nr de inmatriculare CS), hunedorenii - handicapati (tot de la numarul masinilor HD)... si mai gasesti. Daca intri pe pagina de facebook a orasului si vezi o stire despre un netimisorean gasiti zeci/sute de comentarii de jigniri la adresa locului lui de provenienta. De parca cimisorenii sunt dati dracului....

Dpdv al unversitatilor nu as putea compara deoarece am facut doar la TM... UVT e destul de slabuta, UPT e ceva mai avansata ca unversitate..... in Cluj am auzit multa lume ca lauta UBB (La Cluj) ca ar fi una dintre cele mai bune universitati din tara dupa Bucuresti, si sincer tind sa le dau dreptate, doar ca nu pot garanta pe experiente proprii.

Editat de AndyM, 16 noiembrie 2016 - 17:40.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Ca timisorean get-beget si absolvent al Politehnicii in oras, raman perplex in urma afirmatiilor tale. Niciodata nu am intalnit ceea ce ai scris.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Toate politehnicile din Ro sunt la fel.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Acu iti zic sincer ca nici eu nu m-am lovit personal (Nu am atras vreodata atentia si nici nu am lasat sa se inteleaga de unde sunt tocmai pentru a evita astfel de situatii), insa am vazut parerea altora despre altii atat in viata reala cat si prin comentariile facebookistilor.
In orice caz, eu am ramas cu o impresie proasta despre timisoreni.

Editat de AndyM, 16 noiembrie 2016 - 17:51.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.178
  • Înscris: 14.08.2007

 AndyM, on 16 noiembrie 2016 - 17:38, said:

in Cluj am auzit multa lume ca lauta UBB (La Cluj) ca ar fi una dintre cele mai bune universitati din tara dupa Bucuresti
Am corectat :) UBB e peste UB in majoritatea topurilor ... cat despre cele tehnice, greu de zis intre Cluj si Timisoara, sunt apropiate in mare, insa ce e clar e ca dupa ce termini politehnica, la Cluj vei lua in medie un salariu mai mare decat in Timisoara.

#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.783
  • Înscris: 07.01.2012
Si in Cluj exista o minoritate(nu neaparat etnica) care umbla cu termenul "vinitura" in gura. Ii vezi pe cateva site-uri de stiri. Din cate stiu Universitatile politehnice din Cluj si Timisoara sunt cam la fel.  UBB-ul ce e  mai rasrit in calitate de cea mai bine cotata universitate din tara. Cu toate astea  circula zvonul Ca automatica calculatoare de  la Poli ar fi peste Informatica de la UBB(cel putin concurenta e mai mare) si pe cale de consecinta s-ar putea deduce ca e mai buna macar facultatea asta din Cluj.
Despre oras fiecare are avantaje si dezavantaje: Clujul fiind pe dealuri are niste  panorame superbe, Timisoara fiind de campie are mult mai multe parcuri si mai intinse- chiar mi-as dori sa avem parcurile Timisoarei in Cluj. Oamenii... mie ca nord-ardelean mi se par mai calzi si mai prietenosi in Banat(asta vine si cu reversul "trasul de sireturi", incalcatul spatiului intimp, care in Cluj mi se pare mai rar) dar aici e vorba de mult subiectivism  si context.
In privinta imobiliarelor, timisorenii isi vand prea ieftin proprietatile si ar fi cazul sa mai ridice din pret. Deci avantaj daca vrei sa cumperi acum, rapid.
A, si serviciile de taximetrie - in afara de Tudo Taxi, serviciile timisorene chiar sucks!Mi se pare siderant sa te intrebe centralista pana unde mergi("Tanti, am de carat bagaje pana la capatul strazii!"), sa astepti 45 de minute in fata la Continental-Bega sa vina un taxi in statia de taxi, din 7 masini parcate in statia  taxi de langa gara sa refuze  toti 7 soferii sa te duca pana pe Lipovei  langa Mall.Categoric, Timisoara are mai multa nevoie de Uber decat Clujul, dar mai exista si Tudo, unde serviciile sunt la fel cu ale majoritatii companiilor din Cluj.

Editat de iulian_k, 16 noiembrie 2016 - 18:22.


#8
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Sunt din TM, insa iti recomand cu caldura sa mergi la Cluj, pentru simplul fapt ca vei avea parte de niste conditii de cazare foarte bune, in comparatie cu cele aproape execrabile din TM.

La nivel de prestigiu, cred ca ambele Politehnici sunt foarte bune, deci nu cred ca criteriul asta ar trebui luat neaparat in considerare.



#9
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.309
  • Înscris: 23.12.2008

 utopium, on 16 noiembrie 2016 - 17:53, said:

la Cluj vei lua in medie un salariu mai mare decat in Timisoara.

La ce folos, daca oricum vei plati mai mult pe chirie sau pe un apartament? Posted Image

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.767
  • Înscris: 28.02.2011

 Blancone, on 16 noiembrie 2016 - 18:00, said:

Sunt din TM, insa iti recomand cu caldura sa mergi la Cluj, pentru simplul fapt ca vei avea parte de niste conditii de cazare foarte bune, in comparatie cu cele aproape execrabile din TM.

La nivel de prestigiu, cred ca ambele Politehnici sunt foarte bune, deci nu cred ca criteriul asta ar trebui luat neaparat in considerare.
Io-s din Cj si  zic sa aleaga Tm ...

#11
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.783
  • Înscris: 07.01.2012

 AdiFCD, on 16 noiembrie 2016 - 18:36, said:



La ce folos, daca oricum vei plati mai mult pe chirie sau pe un apartament? Posted Image
Asta-i doar temporar. E de asteptat sa creasca preturile si in Timisoara,  poate chiar sa le depaseasca pe cele din Cluj.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.269
  • Înscris: 24.02.2007

 xJully, on 16 noiembrie 2016 - 17:21, said:

cu toata sectiile ei?

Vrei sa le urmezi pe toate?

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.618
  • Înscris: 05.12.2005

 AndyM, on 16 noiembrie 2016 - 17:38, said:

Ei au etichete pentru fiecare conational de-al lor ne-timisorean... oltenii tarani, moldovenii si mai tarani, bucurestenii si clujenii mitici, caras severinenii - capete seci (de la nr de inmatriculare CS), hunedorenii - handicapati (tot de la numarul masinilor HD)... si mai gasesti. Daca intri pe pagina de facebook a orasului si vezi o stire despre un netimisorean gasiti zeci/sute de comentarii de jigniri la adresa locului lui de provenienta. De parca cimisorenii sunt dati dracului....

După logica asta de număr de înmatriculare timişorenilor ar trebui să li se spună "tâmpiţi" sau "tembeli"...
Şi eu zic că în Cluj e mai OK să faci facultatea, şi nu numai pt. că eu am terminat Politehnica acolo acum vreo 30 de ani.

#14
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 309
  • Înscris: 09.09.2016

 cobi1, on 16 noiembrie 2016 - 18:40, said:

Io-s din Cj si  zic sa aleaga Tm ...
Esti lovit de streche? Timisoara ii ca paduchii pubieni;te dezgusta chiar daca n-ai cunoscut-o vreodata. E mai de cacat si decat Craiova. Credeam ca nu exista alt oras mai nasol decat Cra-Craiova pana sa vizitez Tm.
Clujul e cel mai misto oras pe care l-am vazut.

#15
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Y'all made my day. :))
Stati linistiti, nu pentru mine am intrebat. Clujul e iubirea vietii mele. UBB, here I come. :))
Era doar o curiozitate si o dorinta de rezolvare a debate-ului. :))

#16
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.783
  • Înscris: 07.01.2012
E o rautate gratuita. Da si mie imi place Clujul de-asta locuiesc aici. Daca Timisoara are ceva  dezgustator, ceva care sa-mi permita dezlantuirea maximei arogante de clujean, alea sunt firmele de taximetrie. In schimb m-as muta in timisoara pentru parcuri  si sentimentul de relaxare pe care il transmit oamenii. Nu m-as muta  pentru ca depind mult in ceea ce fac de un anumit segment de public care in Timisoara e doar in formare  pe cand in Cluj e deja format.

Editat de iulian_k, 16 noiembrie 2016 - 19:38.


#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012
Clar Timişoara, nici nu ştiu de ce te mai gândeşti... Mai ales când e vorba de Poli, la Poli ai tot ce vrei.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ion_de_la_Raion, on 16 noiembrie 2016 - 17:45, said:

Ca timisorean get-beget si absolvent al Politehnicii in oras, raman perplex in urma afirmatiilor tale. Niciodata nu am intalnit ceea ce ai scris.

La ce masina "bengoasa" are-n poza, la ce te-ai fi asteptat?
On: Tu vrei sa faci o facultate sau sa te-nveti cu viata de "orasean"?  Ca asta nu-i tot aia. In rest, nivelul de invatamant fiind acelasi si colo si colo, ramane doar sa te tii de carte.
LE. Ia uite, ce-am gasit, legat de prima mea afirmatie:

Fișier atașat  Andy.JPG   59,37K   32 download-uriPosted Image

Editat de myshyk, 17 noiembrie 2016 - 10:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate