Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Parere apartament 2 camere in Ploiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua
Dupa cum zice si titlu ma intereseaza sa cumpar un apartament de 2 camere ( max. 40.000 Euro) in Ploiesti; ca zona : Republicii, Nord, Gh. Doja.
Acum nu stiu ce sa zic despre blocurile construite din 60 pana in 1977(mai ales cele din zona Nord) exceptandu-le pe cele cu bulina.
As dori pareri de la cei care au sau au avut apartamente in aceste zone sa-mi spuna daca sunt ok, daca au probleme de orice fel, daca e mai bine la bloc de  4 etaje sau la unul de 9-10, etc.

#2
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cartierul Nord este unul dintre cele mai vechi din Ploiesti, urmeaza Republicii si apoi Gh. Doja, construit prin anii 1987-1988. Ca si zona, cel mai OK este Nordul, insa, majoritatea blocurilor sunt ridicate inainte de 1977. Cel mai corect ar fi Gh. Doja insa nu stiu daca te incadrezi in buget. Are si avantajul ca este aproape de Centru, dar si de zona comerciala din nord sau est.

#3
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Nu stiu cat costa terenurile in Ploiesti, dar de banii astia iti faci o casa cu 3-4 camere, depinde de finisaje.

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
iti faci o casa ok de banii aia in zone limitrofe, daca ai teren...ca daca nu ai...nu e bine :)

eu m-as feri de zona nord+cameliei+republicii (pe republicii sunt blocuri vechiute, inalte, cu dezavantajul ca sunt f.multi capsomani care si-au marit bucataria demoland pereti importanti...nord+cameliei+cina sunt excluse din al meu punct de vedere pt.ca sunt blocuri f.vechi cu solutie constructiva dinainte de 77)

pe gh.doja si republicii pana in piata M.Viteazul sunt blocuri cu ok, dar nu te incadrezi in pret pt.2 camere.

#5
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Bogdan1990 -  de banii astia nu-ti faci casa ci o tentativa de casa(asa cum vand majoritatea dezvoltatorilor prin complexele asa zise rezidentiale) open space si pereti din gipscarton. Daca vrei casa de 3-4 camere adica 100 m2 + cu teren, autorizatii si utilitati (curent, apa, canalizare si gaze) trase si proiect facut de arhitect pe langa oras(oricare ar fi el) pt ca in oras nu ai unde sa-ti faci-numai terenul de 500m2 este undeva la 10-20 de mii, + finisaje te duce la cel putin 60 de mii. Nu mai zic ca-ti trebuie doua masini (tu si sotie) deci costuri mult mult mai mari. Si daca mai faci si credit cum facem majoritatea...nu prea e cea mai buna idee.

 anknic, on 15 noiembrie 2016 - 22:55, said:

iti faci o casa ok de banii aia in zone limitrofe, daca ai teren...ca daca nu ai...nu e bine Posted Image

eu m-as feri de zona nord+cameliei+republicii (pe republicii sunt blocuri vechiute, inalte, cu dezavantajul ca sunt f.multi capsomani care si-au marit bucataria demoland pereti importanti...nord+cameliei+cina sunt excluse din al meu punct de vedere pt.ca sunt blocuri f.vechi cu solutie constructiva dinainte de 77)

pe gh.doja si republicii pana in piata M.Viteazul sunt blocuri cu ok, dar nu te incadrezi in pret pt.2 camere.

Cam asa ceva ziceam si eu . Multi mi-au recomandat asa zisele blocuri cubulet din Nord -cica chiar daca sunt vechi sunt ff solide, spatiu verde bla bla. As vrea totusi sa fie dupa 80 construit parca si in bloc de 4 etaje pentru ca sunt oamenii mai gospodari.(sper sa nu ma insel)

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Cookie80, on 15 noiembrie 2016 - 21:07, said:

Buna ziua
Dupa cum zice si titlu ma intereseaza sa cumpar un apartament de 2 camere ( max. 40.000 Euro) in Ploiesti; ca zona : Republicii, Nord, Gh. Doja.
Acum nu stiu ce sa zic despre blocurile construite din 60 pana in 1977(mai ales cele din zona Nord) exceptandu-le pe cele cu bulina.
As dori pareri de la cei care au sau au avut apartamente in aceste zone sa-mi spuna daca sunt ok, daca au probleme de orice fel, daca e mai bine la bloc de  4 etaje sau la unul de 9-10, etc.

pe gheorghe doja si republicii - din centru pana la piata mihai viteazul nu prea gasesti la acest pret.
incearca sa cauti pe republicii, de la piata mihai viteazul pana la nord, sunt si blocuri construite in anii '80.
personal prefer blocurile cu 9-10 etaje, deoarece e bataie de cap la cele de 4 etaje, neavand lift, te chinui cu caratul, incepand de la modernizarea locuintei, pana te muti, apoi cu cumparaturile, cu copilul cand vei avea unul, te vei trambala pe scari cu caruciorul, samd.
majoritatea blocurilor de pe republicii au lifturi modernizate (ma refer la cele cu 9-10 etaje), rand pe rand cele vechi au fost sau vor fi inlocuite.
daca ai gasi sa cumperi intr-unul dintre blocurile reabilitate termic in ultima perioada, ar fi si mai bine.
sfatul meu este sa cauti un apartament cu separatie de gaze si centrala termica, in felul acesta nu vei avea probleme cu caldura sau apa calda, cum se mai intampla in unele blocuri...
eu mi-am gasit apartamentul pe imobiliare.ro, dar am cautat cateva luni pana am gasit ceva sa-mi placa si sa fie ok la pret.

#7
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
corinadaniela- pe ce strada ti-ai gasit , cand l-ai luat si cat ai dat pe el? asta daca poti sa-mi spui
Merci

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Cookie80, on 16 noiembrie 2016 - 19:54, said:

corinadaniela- pe ce strada ti-ai gasit , cand l-ai luat si cat ai dat pe el? asta daca poti sa-mi spui
Merci

In 2013, restul detaliilor in mesaj privat.

Edited by corinadaniela, 16 November 2016 - 20:04.


#9
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

 Bogdan199O, on 15 noiembrie 2016 - 22:35, said:

Nu stiu cat costa terenurile in Ploiesti, dar de banii astia iti faci o casa cu 3-4 camere, depinde de finisaje.

Poti detalia ? Ce suprafata ?  Multi pe aici afirma ca nu se poate.

Edited by vacantamijlocie, 18 November 2016 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate