Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41597 replies to this topic

#595
sscristian

sscristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.03.2017
Mai am un pic (1~2 %) pana ma hotaresc pentru un 55C6V...

#596
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Atasez jpeg-uri pentru verificarea pixelilor.

Attached Files



#597
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Postforfor, on 14 martie 2017 - 16:33, said:

Atasez jpeg-uri pentru verificarea pixelilor.
Imaginile sunt format 1920 x 1080 (în ziua de azi toată lumea are UHD), nu sunt R/G/B pur și la luminanță maximă (doar cea albastră are doar albastru, dar îl are la nivel 99, nu 255) și nu ar trebui să fie în format comprimat. Aia gri nu folosește la nimic.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 March 2017 - 17:05.


#598
sscristian

sscristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.03.2017
@Jean-Luc_Picard

Cu un mobil smart (ex.note 5) poți face o verificare rapida în showroom pentru pixeli?

#599
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Postsscristian, on 14 martie 2017 - 17:32, said:

@Jean-Luc_Picard

Cu un mobil smart (ex.note 5) poți face o verificare rapida în showroom pentru pixeli?
Folosit cum, ca memory stick? Nu toate telefoanele au ieșire video, nu toate televizoarele au intrări compatibile MHL, nu toate telefoanele merg pe DLNA și mai trebuie și configurat.
Oricum îți trebuie cablu de la micro USB la USB normal sau de la MHL de telefon la HDMI normal, poze sau video cu culorile primare, alb și negru, iar în cazul USB, nu sunt sigur că TV-ul îți vede telefonul ca unitate de memorie, câteodată nici calculatorul nu merge direct, fără draivere speciale.
E ceva de muncă, nu e tocmai rapid să pui la punct așa ceva.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 March 2017 - 17:47.


#600
sscristian

sscristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.03.2017
Ok. Pe DLNA sau pe usb cu 7 edge sau note 5 de la samsung și din meniul de service al telefonului (test cod) trebuie sa meargă. Mi se pare cel mai bine asa sa faci o verificare, nu neapărat rapida dar totuși sa fi împăcat după care o calibrare. De fiecare dată am pățit-o cu tv-urile ! Pixeli s.a.m.d. La cât costa merita o ora de bibileală.

#601
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Mie imi scapa ceva. A devenit asa de nontrendy sa vi cu clipuri de test de la http://www.w6rz.net pe stick si sa le rulezi de pe usb-ul televizorului? De ce m-as incurca cu un fking phone????

#602
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,110
  • Înscris: 10.04.2006
Nici eu nu am înțeles asta.
În plus la diagonale de 55/65 nu vezi pixelii morți direct cu ochiul liber?

#603
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,287
  • Înscris: 22.07.2005
Aveti idee de ce nu ma pot conecta la NAS-ul Synology? Care-i faza, e vreo problema de DLNA cu LG?Attached File  IMG_7369.JPG   588.67K   41 downloads

#604
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNenea Zap, on 14 martie 2017 - 19:05, said:

Nici eu nu am înțeles asta.
În plus la diagonale de 55/65 nu vezi pixelii morți direct cu ochiul liber?
Dacă te duci cu stick-ul după pixeli morți, te duci și cu lupa. Posted Image

View PostHansolo, on 14 martie 2017 - 18:56, said:

Mie imi scapa ceva. A devenit asa de nontrendy sa vi cu clipuri de test de la http://www.w6rz.net pe stick si sa le rulezi de pe usb-ul televizorului? De ce m-as incurca cu un fking phone????
Problema cu clip-urile este că prostia aia de cititor USB din televizor a fost gândită inițial pentru redarea de poze, nu e nicidecum un media player performant, cine știe cât de bine face decodarea, decompresia, etc.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 March 2017 - 19:42.


#605
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013

View Postfloraur, on 14 martie 2017 - 19:31, said:

Aveti idee de ce nu ma pot conecta la NAS-ul Synology? Care-i faza, e vreo problema de DLNA cu LG?Attachment IMG_7369.JPG

Dlna merge perfect la mine.

#606
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 14 martie 2017 - 19:42, said:

Dacă te duci cu stick-ul după pixeli morți, te duci și cu lupa. Posted Image


Problema cu clip-urile este că prostia aia de cititor USB din televizor a fost gândită inițial pentru redarea de poze, nu e nicidecum un media player performant, cine știe cât de bine face decodarea, decompresia, etc.
E pe naiba, nici macar un banal mpeg2 nu poate reda corect? Si crezi ca DLNA-ul din telefon il reda mai bine? Eu am ceva dubii, acum 2 ani cand colindam magazinele cu stick-ul n-am gasit nici un TV care sa nu redea clipurile mentionate.
La prostia mea de Samsung am masurat cu clipul Color Space Evaluation de la SM2 si e suficient de bun, nu face clipping aiurea. Nu discutam aici de 24p, deinterlacing sau mai stiu ce artificii, in fond discutia e de teste empirice de pixeli morti/neuniformitate.
Ca sa nu mai spun ca playerul ala sigur reda in spatiul de culoare YCbCr limited, pe DLNA sau altceva poti avea surprize cu alte spatii de culoare.

Si nu e nevoie sa aduci lupa, la distanta de 0,5m se vad perfect pixelii morti chiar si la 4k.

Edited by Hansolo, 14 March 2017 - 20:18.


#607
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 14 martie 2017 - 20:12, said:

E pe naiba, nici macar un banal mpeg2 nu poate reda corect? Si crezi ca DLNA-ul din telefon il reda mai bine? Eu am ceva dubii, acum 2 ani cand colindam magazinele cu stick-ul n-am gasit nici un TV care sa nu redea clipurile mentionate.
La prostia mea de Samsung am masurat cu clipul Color Space Evaluation de la SM2 si e suficient de bun, nu face clipping aiurea. Nu discutam aici de 24p, deinterlacing sau mai stiu ce artificii, in fond discutia e de teste empirice de pixeli morti/neuniformitate.
Ca sa nu mai spun ca playerul ala sigur reda in spatiul de culoare YCbCr limited, pe DLNA sau altceva poti avea surprize cu alte spatii de culoare.

Si nu e nevoie sa aduci lupa, la distanta de 0,5m se vad perfect pixelii morti chiar si la 4k.
Nu-i vorba că nu le redă, e vorba că, dacă apar anumite deficiențe în redare, nu știi dacă-s din player-ul intern sau din televizor (adică s-ar manifesta și pe semnal primit prin HDMI).
Pentru căutat de pixeli pe imagine statică e bun.
Eu pe al meu TV FullHD de 40 disting pixelii de la juma' de metru, dar nu văd subpixelii RGB fără lupă. Pentru UHD diagonala echivalentă ar fi de 80. Totuși, pentru a detecta pixeli stinși pe fond de culoare primară sau aprinși pe fond negru, s-ar putea să meargă și fără lupă, deși am îndoieli pentru diagonala de 50, chiar 55.
Când mi-am verificat, de curiozitate, pentru că nu l-am schimbat, ecranul laptop-ului cu lupa, a fost o problemă în a distinge pixeli cu adevărat morți de fire de praf depuse pe ecran.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 March 2017 - 21:16.


#608
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Tocmai ce ma intorc de la Varsovia si avand un pic de timp "de omorat" pana zborul inapoi , zic sa dau o tura prin oras. Mai bine mergeam la aeroport direct decat sa-mi fac rau singur vazand ditamai panoul :D salivand in continuare la gandul ..."cand o sa"


Ps- sry nu stiu de ce le uploadeaza rasturnate cand ajung in tara le rotesc

Attached Files


Edited by spheedy, 14 March 2017 - 23:06.


#609
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,287
  • Înscris: 22.07.2005
ne-ai pus pozele invers...
trebuie sa le intorci, apoi sa le salvezi. dupa asta le poti incarca corect

Edited by floraur, 14 March 2017 - 23:10.


#610
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Scuze vad ca nu pot sa editez postul. Pozele le-am pus direct din telefon cand eram in aeroport Posted Image

Attached Files



#611
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 14 martie 2017 - 21:00, said:

Nu-i vorba că nu le redă, e vorba că, dacă apar anumite deficiențe în redare, nu știi dacă-s din player-ul intern sau din televizor (adică s-ar manifesta și pe semnal primit prin HDMI).
Pentru căutat de pixeli pe imagine statică e bun.
Eu pe al meu TV FullHD de 40 disting pixelii de la juma' de metru, dar nu văd subpixelii RGB fără lupă. Pentru UHD diagonala echivalentă ar fi de 80. Totuși, pentru a detecta pixeli stinși pe fond de culoare primară sau aprinși pe fond negru, s-ar putea să meargă și fără lupă, deși am îndoieli pentru diagonala de 50, chiar 55.
Când mi-am verificat, de curiozitate, pentru că nu l-am schimbat, ecranul laptop-ului cu lupa, a fost o problemă în a distinge pixeli cu adevărat morți de fire de praf depuse pe ecran.
Acum serios voi v-ati cumparat Tv ca sa cautati pixeli morti , ati facut pasiune pentru ei .....sau ati luat Tv-ul ca sa -l folositi pentru ce a fost facut ? Cine naiba cauta pixelii morti cu lupa....trebuie sa n-ai ce face.....

#612
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostClovis, on 15 martie 2017 - 20:00, said:

Acum serios voi v-ati cumparat Tv ca sa cautati pixeli morti , ati facut pasiune pentru ei .....sau ati luat Tv-ul ca sa -l folositi pentru ce a fost facut ? Cine naiba cauta pixelii morti cu lupa....trebuie sa n-ai ce face.....


Era vorba despre faptul ca daca tot dai o caruta de bani pentru un nenorocit de televizor, este indicat sa il verifici cat mai atent,inclusiv si daca are pixeli morti,blocati,etc. NIMENI nu sta de amorul artei sa caute cadavre de pixeli cu lupa....draga colegule Clovn-is...:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

ioany

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate