Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cineva capabil sa faca o lotizare pt un teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Am un teren de 13500 mp pe care as dori sa il lotizez.

Am vazut ceva ca in poza atasata, dar nu stiu cine face asa ceva, e vreun soft special, trebuie sa fii arhitect neaparat sau e suficient de simplu softul etc?

Attached Files



#2
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Din ce stiu se face la notar. Va trebui sa faci cadastru si Carte funciara daca nu ma insel. De impartit il imparti cum vrei tu. Tine cont ca trebuie sa se ajunga cumva la toate loturile prin ceva cai de acces, sunt mai multe feluri..

Pentru planuri si alte lucruri trebuie sa vb cu cineva care face cadastru.

Edited by gigiipse, 14 November 2016 - 16:36.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Terenul tău implică automat PUZ din cauza suprafeței. Adică urbanist, certificat de urbanism, proiect, avize și, în funcție de dorul de muncă al primăriei, între 12 și 18 luni de așteptare.
Nu se face la notar, nu-l faci cum îți trăznește, cadastrul vine la sfîrșit.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postgigiipse, on 14 noiembrie 2016 - 16:32, said:

Din ce stiu se face la notar....
Ai vazut pe fb şi scrii prostii Posted Image

on:
Lotizarea se face de un topograf autorizat ocpi
Alegi unu' din arealul tău, îl suni si vezi care-s detaliile.
Punct.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmaxtron_69, on 14 noiembrie 2016 - 16:22, said:

Am un teren de 13500 mp pe care as dori sa il lotizez.

Am vazut ceva ca in poza atasata, dar nu stiu cine face asa ceva, e vreun soft special, trebuie sa fii arhitect neaparat sau e suficient de simplu softul etc?

Esti zgarcit in detalii.
Intravilan?Extravilan?Deschidere?etc.,etc.,etc.

#6
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postadisz, on 14 noiembrie 2016 - 19:11, said:

Esti zgarcit in detalii.
Intravilan?Extravilan?Deschidere?etc.,etc.,etc.
Este intravilan, cam jumate e curti constructii, cam jumate intravilan arabil.
Deschiderea e de 54mp.
Am atasat si o schita

Attached Files



#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View Postmaxtron_69, on 14 noiembrie 2016 - 20:27, said:

Este intravilan, cam jumate e curti constructii, cam jumate intravilan arabil.
Deschiderea e de 54mp.
Am atasat si o schita
Nu are tot acelasi statut? este intabulat/ai cadastru la el?
Daca nu pui si caile de acces pe schita nu te poate ajuta nimeni

Edited by greenvision, 14 November 2016 - 20:29.


#8
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postgreenvision, on 14 noiembrie 2016 - 20:28, said:

Nu are tot acelasi statut? este intabulat/ai cadastru la el?
Daca nu pui si caile de acces pe schita nu te poate ajuta nimeni
Intabulat, cadastru, dar jumate apare curti constructii, jumate intravilan arabil (terenul a rezultat prin alipirea unor terenuri mai mici).

Am modificat schita un pic pt a se vedea accesul (de aceea am zis ca are deschiderea de 54m):

Attached Files



#9
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Posibilitatile de lotizare sunt limitate. Ai avea doua posibilitati:acorzi servitute de trecere sau partial transformi o portiune in cale de acces

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postgreenvision, on 14 noiembrie 2016 - 21:14, said:

Posibilitatile de lotizare sunt limitate. Ai avea doua posibilitati:acorzi servitute de trecere sau partial transformi o portiune in cale de acces
Si totusi, intrebarea era alta: cine e capabil sa faca asa ceva... sa zicem ca as vreo loturi de 500pm... cine poate sa imi faca un desen ca cel atasat in primul post.
In vederea vanzarii, deci. Cred ca e important pt client sa vada asa ceva in loc de o schita mare si atat.

Evident intre loturi trebuie sa existe drum. Deci cum sint limitate? Exista si posibilitati nelimitate? :)

#11
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
http://www.ancpi.ro/...ati.php?lang=ro
In functie de oras iti pot recomanda pe cineva

In primul post tu ai un PUZ.

Edited by greenvision, 14 November 2016 - 21:49.


#12
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Bucuresti, si terenul e in Giurgiu, la 18 km de Bucuresti. Ma interesa daca e vreun soft pt asa ceva sa il fac eu sau cineva gratis. Pe bani sint convins ca sint multi gata sa se puna la lucru, dar am nevoie de o schita rapida sa isi faca o idee potentialii clienti

#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Schita rapida o poti face tu in paint. Ca sa le imparti legal, ai nevoie de alergat la primarii, un topometrist, carte funciara si alte acareturi de iti vine rau. Probabil ai nevoie si de un PUZ, eventualii cumparatori sa stie cat si cum au voie sa construiasca, iar drumul de acces cel mai ingust trebuie sa aiba 3.5m. Ai mai jos mai multe detalii

conform HOTĂRÂRE nr.525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism, rep in M.Of. nr. 856/27 noi. 2002:
4.11. - Construcţii de locuinţe
4.11.1. - Pentru locuinţe unifamiliale cu acces şi lot propriu se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- acces carosabil pentru colectarea deşeurilor menajere şi pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- alei (semi)carosabile în interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 m vor avea o lăţime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 m vor fi prevăzute supralărgiri de depăşire şi suprafeţe pentru manevre de întoarcere;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de 30 m - o singură bandă de 3,5 m lăţime;
- cele cu o lungime de maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puţin pe o latură şi supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
4.11.2. - Pentru locuinţe semicolective cu acces propriu şi lot folosit în comun se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- accese de serviciu pentru colectarea deşeurilor menajere şi pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de maximum 30 m - o singură bandă de 3,5 m lăţime;
- cele cu o lungime de 30 m până la maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puţin pe o latură; supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.

Edited by Karogs, 14 November 2016 - 23:34.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006
Intai stabileste regimul acelui teren.Intravilan pentru constructii nu-i acelasi lucru cu intravilan arabil.
Dupa ce ai clarificat acest lucru,te apuci sa-l vinzi.
Pe mine ca potential client,m-ar interesa in primul rand regimul actual si ulterior al parcelei de teren si apoi drumul de acces si deschiderea.De abia dupa asta m-as aseza la negocieri.

#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Foti face inclusiv in autocad, trasezi drumurile si apoi lotizezi insa ti-ar trebui un CU de la primaria locala cred,
Cel mai bine te lamureste un arhitect, eventual cel de la primarie.

Attached Files



#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postadisz, on 15 noiembrie 2016 - 10:42, said:

Intai stabileste regimul acelui teren.Intravilan pentru constructii nu-i acelasi lucru cu intravilan arabil.
Dupa ce ai clarificat acest lucru,te apuci sa-l vinzi.
Pe mine ca potential client,m-ar interesa in primul rand regimul actual si ulterior al parcelei de teren si apoi drumul de acces si deschiderea.De abia dupa asta m-as aseza la negocieri.
De vreme ce 7500 mp e intravilan curti constructii, evident nu e nici un fel de problema de construit (si este oricum intre vile).
Pentru tine poate nu e acelasi lucru, pt altii e acelasi lucru, de fapt, fiecare incearca sa declare in propria curte terenul ca intravilan curti constructii doar pt amprenta casei si restul curtii ca intravilan de orice alt fel sa fie impozitul mai mic. Daca ai sta la casa ai stii probabil acest lucru.

Asa ca da-mi voie sa ma apuc sa il vand si acum. Nu e chiar asa de mult de negociat... e un lot de 500mp la 7500 euro, cam valoarea unui logan second hand.
Tu faci sa sune un pic cam complicat totul.

Atasez si o schita care mi-a facut-o cineva cu o lotizare si drum access de 10 m latime! Prin alte parti, pe unde lumea da 30.000 euro pe un lot de casa, drumurile de access se fac si de 5 m latime si tot cumpara lumea in draci. Eu vreau sa fac ceva mai frumos, cu drumuri largi de access si case cochete, dar evident asta nu tine numai de mine (nu pot garanta ca cel care cumpara are si bun gust). Insa daca compari schita mea cu schita din primul post, nu e asa spectaculoasa/colorata etc

View Postgabian22, on 15 noiembrie 2016 - 11:44, said:

Foti face inclusiv in autocad, trasezi drumurile si apoi lotizezi insa ti-ar trebui un CU de la primaria locala cred,
Cel mai bine te lamureste un arhitect, eventual cel de la primarie.
Au toate primariile arhitect? Multumesc frumos, cam asa ceva vroiam. Vezi si schita de mai jos cu ce a facut altcineva (nu stiu in ce soft).

View PostKarogs, on 14 noiembrie 2016 - 23:29, said:

Schita rapida o poti face tu in paint. Ca sa le imparti legal, ai nevoie de alergat la primarii, un topometrist, carte funciara si alte acareturi de iti vine rau. Probabil ai nevoie si de un PUZ, eventualii cumparatori sa stie cat si cum au voie sa construiasca, iar drumul de acces cel mai ingust trebuie sa aiba 3.5m. Ai mai jos mai multe detalii

conform HOTĂRÂRE nr.525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism, rep in M.Of. nr. 856/27 noi. 2002:
4.11. - Construcţii de locuinţe
4.11.1. - Pentru locuinţe unifamiliale cu acces şi lot propriu se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- acces carosabil pentru colectarea deşeurilor menajere şi pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- alei (semi)carosabile în interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 m vor avea o lăţime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 m vor fi prevăzute supralărgiri de depăşire şi suprafeţe pentru manevre de întoarcere;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de 30 m - o singură bandă de 3,5 m lăţime;
- cele cu o lungime de maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puţin pe o latură şi supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
4.11.2. - Pentru locuinţe semicolective cu acces propriu şi lot folosit în comun se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- accese de serviciu pentru colectarea deşeurilor menajere şi pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de maximum 30 m - o singură bandă de 3,5 m lăţime;
- cele cu o lungime de 30 m până la maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puţin pe o latură; supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
Da, vezi tu, drumul la mine va avea 10m latime... dar se pare ca unii tot vor fi nemultumiti.

Attached Files


Edited by maxtron_69, 15 November 2016 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate