Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Olympus M.Zuiko 25mm F1.2 PRO un obiectiv perfect?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 DSops, on 13 noiembrie 2016 - 21:45, said:



1. Nici nu mai am nevoie sa astept testele la em1ii, pentru ca azi am aflat ADEVARUL.
2. Orice sistem care se poate ridica si muta de unul sau mai multi oameni este portabil. Mai ales daca mergi pe fixe.

Altfel spus, hai sa postam!

Cu alte cuvinte e ok ca TU sa postezi platitudini si generalitati. Bravo.

 katran, on 13 noiembrie 2016 - 21:12, said:

Orice camera din seria A are senzor mai bun decat orice crop. Dar o camera foto nu inseamna doar senzor, la fel cum sistem nu inseamna doar camera, ci camera + obiective.

Camerele din seria E-M1 sunt mari si grele din alte motive: putere de procesare, stabilizare, sistem de focalizare mai complex...etc.
Vechiul E-M1 avea senzor chiar o idee mai slab decat cel din restul camerelor Olympus.

Dupa parerea mea comparatia A-7 vs E-M1 II este absurda. Chiar comparam elefanti cu lei.

Si tot este discutabil in ce situatii o camera precum Sony A7 bate E-M1 II:
- in lumina putina, neavand stabilizare, ce sanse are sa-l bata pe E-M1 care are stabilizare duala si castiga pana la 6.5 stopuri ?
- sau tot in lumina putin, daca A7 focalizeaza greu si/sau prost, cate injuraturi o sa traga ala care o foloseste sa pozeze evenimente de exemplu ? Si ce sanse are iarasi sa bata la precizie si rata de reusite nu doar E-M1 II, ci orice OMD aflat in productie?
- sa mai zic ceva de actiune rapida: sport, wildlife...?
Pentru ce ma intereseaza pe mine A7 este inutilizabil din 2 motive : focalizare slaba si oferta practic inexistenta de tele-uri.

Sony A7 a fost candva la reducere mare: 3800 de Ron. A stat foarte mult si pe la 4500 Ron. Dupa cum vezi, toti au aruncat crop-urile si au trecut pe Sony A7.


Ai ramas blocat pe A7-le original care a fost o camera destul de nereusita. Camerele A7 de generatia a doua sunt mult mai ok si au stabilizare in body. Ce te intereseaza pe tine nu e litera de lege. Fiindca ai adus vorba de NBC-isti, eu stiu mai multi care trag cu Sony si nu stiu niciunul care sa traga cu m43.

#20
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, din nou ai ADEVARUL la tine. Pot sa intreb cu umilinta ce are A7 cu topicul?

#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
E o alternativa.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DSops, on 12 noiembrie 2016 - 20:11, said:

Olympus M.Zuiko 25mm F1.2 PRO un obiectiv perfect?
Pune-l la astrofoto si daca ies stelele punctiforme in centru si in colt inseamna ca e un obiectiv perfect.

#23
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ma faci sa il cumpar? Poate iepurasul... Intai vreau sa vad niste reiewuri care nu se pot banui de partizanat. Desi daca ma gandesc bine focala nu ma prea incalzeste, in plus sunt foarte multumit de 25/1.8.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DSops, on 14 noiembrie 2016 - 18:16, said:

Ma faci sa il cumpar? Poate iepurasul... Intai vreau sa vad niste reiewuri care nu se pot banui de partizanat. Desi daca ma gandesc bine focala nu ma prea incalzeste, in plus sunt foarte multumit de 25/1.8.
Brusc parca nu mai e asa perfect, nu? Posted Image

#25
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu nu am spus ca e perfect, ci doar am intrebat, vazand ca autorul articolului (care a facut alte reviewuri destul de corecte) nu ii gaseste absolut nicio slabiciune. Daca nu are slabiciuni, atunci este perfect, nu?

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DSops, on 14 noiembrie 2016 - 19:15, said:

.. Daca nu are slabiciuni, atunci este perfect, nu?
Glumeam dom'le. Dar zii lu gagiu care a testat sa il indrepte spre stele sa vedem care e treaba.

#27
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ceea ce "produc" robin wong sau steve huff sunt ceea ce americanii numesc infomercial, adica publicitate. Sa-i "acuzi" de obiectivitate e dovada de naivitate extrema.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DSops, on 13 noiembrie 2016 - 10:07, said:

Ai vreun exemplu de cadru facut cu acest Sigma care nu este soft la colturi la f1.4?
Am gasit o comparatie, relevanta zic: sigma la 1.4 pe FF arata cam ca Olympus 1.8 pe minicrop. Leica si Fuji stau cam nasol.

http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html
http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html
http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html
http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html

Edited by crokodilu, 14 November 2016 - 19:39.


#29
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 crokodilu, on 14 noiembrie 2016 - 19:36, said:

Leica si Fuji stau cam nasol.

Sa nu ne pripim. Sunt obiective si obiective. Panasonic are un 25mm F/1.7 care costa doar 900 de Ron la F64 (e cel mai ieftin fix de la Panasonic).
La capitolul care te intereseaza pe tine este brici:

http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html

Insa nu doar asta conteaza la un obiectiv.


De la Olympus sta foarte bine 17mm F/1.8:
http://www.lenstip.c..._and_bokeh.html

Edited by katran, 14 November 2016 - 20:36.


#30
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 devlin2427, on 14 noiembrie 2016 - 19:29, said:

Ceea ce "produc" robin wong sau steve huff sunt ceea ce americanii numesc infomercial, adica publicitate. Sa-i "acuzi" de obiectivitate e dovada de naivitate extrema.


In afara de faptul ca tu afirmi acest lucru, ce dovada clara ai ca sa iti sustii ideea in cazul primului?

In ceea ce priveste testele de mai sus, e clar ca Sigma sta ceva mai bine decat Olympus. Oricum, greu cu stelele astea, trebuie sa te apuci de ele ca sa realizezi cate probleme sunt...

#31
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
De pe site-ul sus numitului:

Quote

IMPORTANT NOTES:
1. I am an Olympus Malaysia employee.
2. This is a user experience based review, based on my personal opinion which can be subjective.

Macar e sincer. Sunt multi care umbla cu cioara vopsita.

Edited by devlin2427, 14 November 2016 - 20:19.


#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 devlin2427, on 14 noiembrie 2016 - 20:19, said:

De pe site-ul sus numitului:



Macar e sincer. Sunt multi care umbla cu cioara vopsita.


Bun, si de unde ai tras tu concluzia "Sa-i "acuzi" de obiectivitate e dovada de naivitate extrema."

Este angajat Olympus, are acces la produse mult inaintea altora, mai stie si ceva fotografie... Evident ca orice opinie poate fi subiectiva, dar de aici pana acolo este ceva drum...
Eu sunt optimist si pana la dovada (sau dovezile) contrarii am incredere in oameni. Mai bine sa musc din cand in cand, decat sa ii privesc pe toti cu suspiciune.

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un articol in care se compara Olympus 25mm F/1.2 cu PanaLeica 25mm F/1.4:

http://wlcastleman.c...y2512/index.htm

Niste grafice interesante. la fel si concluziile. Subiective binenteles.  Posted Image

Edited by katran, 14 November 2016 - 21:07.


#34
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 DSops, on 14 noiembrie 2016 - 20:33, said:



Bun, si de unde ai tras tu concluzia "Sa-i "acuzi" de obiectivitate e dovada de naivitate extrema."

Este angajat Olympus, are acces la produse mult inaintea altora, mai stie si ceva fotografie... Evident ca orice opinie poate fi subiectiva, dar de aici pana acolo este ceva drum...
Eu sunt optimist si pana la dovada (sau dovezile) contrarii am incredere in oameni. Mai bine sa musc din cand in cand, decat sa ii privesc pe toti cu suspiciune.

Cum spune englezu': "take it with a pinch of salt".

 katran, on 14 noiembrie 2016 - 21:06, said:

Un articol in care se compara Olympus 25mm F/1.2 cu PanaLeica 25mm F/1.4:

http://wlcastleman.c...y2512/index.htm

Niste grafice interesante. la fel si concluziile. Subiective binenteles.  Posted Image

Dupa ce zice nenea asta seamana mai mult cu Nikkor-ul 58/1.4 decat cu Sigma 50/1.4 Art in sensul in care s-a sacrificat sharpness-ul absolut pentru o redare mai "cremoasa". Pare din ce mai mult un obiectiv de nisa pentru cei care cauta ceva din familia Canon 50/1.2 sau Nikon 58/1.4. As fi curios cati vor da 1200$ pe un obiectiv mai "special".

#35
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu inca nu mi-am facut o imagine completa despre obiectiv, insa PanaLeica este mult mai ieftin si greu de batut din perspectiva calitate/pret.
Daca Olympusul s-ar duce pe la 900...1000$, ar deveni atractiv. La pretul asta, greu de vandut....

Edited by katran, 14 November 2016 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate