Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Mai trebuie senzor gaz?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#37
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
E da.

Se face proiect.
Se trage teava pe scara.
Eventual iti pui cu doua focuri, pentru mult trambitatul, mult anuntatul, faliment al radetului
Se pun contoare, electrovalva si senzor.
Si gata.

Cine nu vrea senzor, sta fara gaze. Gratis.

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 07.11.2006

 GingisHan2015, on 10 noiembrie 2016 - 18:50, said:

E bun si te ajuta sa stai linistit si in siguranta tu si familia ta , plus bunurile pentru care ai muncit . E o nimica toata un detector , dar te scapa din probleme  .Am de mult, de cativa ani,  nu te deranjeaza cu nimic .  Parerea mea !

Stii cum e,nu detectorul in sine este problema,ci drumul pe care-l parcurgi pana ti se monteaza.
Proiect,bani,aprobari,bani,firma autorizata,bani,montaj,bani,deranj in casa,bani,trasee pentru firul electric,bani si tot asa.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
iti poti cumpara singur detectorul de gaze (si electrovalva), se gaseste in orice magazin de bricolaj, la un pret mai mic decat cel cu care ti-l "vinde" firma autorizata sa ti-l monteze.
https://www.price.ro...ectrovalva.html
in cazul celor care nu au separatie de gaze, montarea senzorului e frectie la picior de lemn, daca nu se monteaza si electrovalva care actioneaza oprind gazul. degeaba urla senzorul ca ai scapari de gaze, daca nu esti acasa si gazul nu este oprit automat de electrovalva.

tehnic vorbind nu stiu cum se poate face montarea electrovalvei, in conditiile in care instalatia este comuna si tevile de gaz trec dintr-un apartament in altul, pe verticala. poate doar sa fie modificata instalatia si montata electrovalva pe teava comuna care trece prin bucatarie, inainte de bifurcatia catre consumator (aragaz) ?

pentru cei care au separatie de gaze si contor individual, se poate realiza fara prea mari batai de cap. eu am fost nevoita sa montez detector si electrovalva cu ocazia reviziei tehnice de 10 ani a instalatiei de gaze (de fapt a separatiei, de la contor pana la cei doi consumatori, aragazul si centrala termica).
toata distractia m-a costat in jur de 700 lei (acum 2 ani), au fost detectate si doua zone cu scapari de gaze (un cot si o imbinare), care au fost remediate pe loc. in cei 700 lei au intrat asadar taxa pentru revizia tehnica, probele la presiune inainte si dupa remedierea scaparilor, repararea imbinarilor, detectorul, electrovalva, manopera de montaj. la final au verificat daca detectorul declanseaza electrovalva cand au loc scapari de gaze.

pana la urma, usor-usor, toti clientii casnici vor avea montate aceste dispozitive. cu ocazia reviziilor sau verificarilor tehnice la instalatia de gaze, se vor monta, altfel nu se va mai pune in functiune instalatia de gaze.

Edited by corinadaniela, 11 November 2016 - 11:01.


#40
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 corinadaniela, on 11 noiembrie 2016 - 10:56, said:

..........
in cazul celor care nu au separatie de gaze, montarea senzorului e frectie la picior de lemn, daca nu se monteaza si electrovalva care actioneaza oprind gazul. degeaba urla senzorul ca ai scapari de gaze, daca nu esti acasa si gazul nu este oprit automat de electrovalva.

tehnic vorbind nu stiu cum se poate face montarea electrovalvei, in conditiile in care instalatia este comuna si tevile de gaz trec dintr-un apartament in altul, pe verticala. poate doar sa fie modificata instalatia si montata electrovalva pe teava comuna ...........
Discutia este despre " senzor " dar se intelege ca este vorba despre electrovalva + senzor .
La comun , nu se pune elev pe coloana ci dupa teu ..

#41
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

 corinadaniela, on 11 noiembrie 2016 - 10:56, said:

in cazul celor care nu au separatie de gaze, (...) tehnic vorbind nu stiu cum se poate face montarea electrovalvei, in conditiile in care instalatia este comuna si tevile de gaz trec dintr-un apartament in altul, pe verticala. poate doar sa fie modificata instalatia si montata electrovalva pe teava comuna care trece prin bucatarie, inainte de bifurcatia catre consumator (aragaz) ?

Ei, aici e problema multora. Ca n-ai cum sa pui electrovana pe coloana, nu lasi blocul fara gaze ca te joci cu amoniac prin bucatarie.... sa nu mai zic de toate petardele de detectori care se gasec in piata...
Si hai ca sa zici ca asta e, se opreste gazul in tot blocul, dar ce te faci ca nu stii de unde s-a oprit, poate s-a defectat detectorul celui de la apt. 4, care e in concediu.... sta blocul fara gaze 2 saptamani, ii darama aluia usa? Sau se apuca ala de la apt. 12 sa faca teste cu electrovalva si opreste gazul pe coloana... iar la apt. 54 aragazul mergea.... i se opreste si aluia, cand revine gazul detectorul lui declanseaza si tot asa...


De aia la blocuri e chiar frectie de lemn daca nu e coloana pe scara si separatie catre fiecare apartament, pe care sa fie montata electrovalva.

Si aici as vedea niste investitii ale distribuitorului, montare de coloane noi la blocuri, eventual facilitati financiare pentru realizare lucrari separatie de catre locatari! Asa previi!

Edited by SwatKat, 11 November 2016 - 11:31.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 maximg, on 11 noiembrie 2016 - 11:28, said:

Discutia este despre " senzor " dar se intelege ca este vorba despre electrovalva + senzor .
La comun , nu se pune elev pe coloana ci dupa teu ..

uite, vecinul de langa mine s-a trezit ca idiotii aia de la distrigaz, cu care avea contract (platea pe factura) pentru revizii si verificari, i-au montat in casa detectorul, dar au "uitat" sa-i monteze si cupleze electrovalva. si tot el era cu gura mare, sustinea ca cei de la distrigaz mi-au montat mie (la contor) electrovalva lui :-)))
noroc ca aveam la indemana documentul cu pricina, i-am demonstrat negru pe alb ca la mine lucrarea s-a facut in luna mai, iar la el venisera in august, cand - culmea - noi eram plecati in concediu, si chiar sa fi gresit aia montajul, n-aveau cum sa-mi monteze si cupleze electrovalva  la detector fara sa fim acasa.

 maximg, on 11 noiembrie 2016 - 11:28, said:

Discutia este despre " senzor " dar se intelege ca este vorba despre electrovalva + senzor .
La comun , nu se pune elev pe coloana ci dupa teu ..

scuze, ce inseamna in limbajul tehnic "elev" ? intuiesc ce vrea sa insemne, dar explica-ne mai pe intelesul tuturor, vad ca lucrezi in domeniu. cu ocazia asta invat un lucru nou pe ziua de astazi :-).
txs.

ah, si apropos de declansarea accidentala a senzorului, urmata de oprirea gazului, cunosc personal 3 situatii in care s-a produs acest lucru deoarece in bucataria respectiva se intamplau chestii de genul vin fiert (1 caz) sau tuica fiarta (2 cazuri).
chiar atat de sensibil sa fie detectorul ? sau sunt si astea pe clase de precizie / se pot regla ? intreb, pentru ca nu stiu.

Edited by corinadaniela, 11 November 2016 - 12:06.


#43
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 maximg, on 10 noiembrie 2016 - 19:48, said:

Nota:
Asemenea lucrari fac in mod curent...
În descrierea unui detector scrie „Nivel de alarmare: 2 % LIE (limita inferioară de explozie).
Este totuna cu cerinţa „montarea detectoarelor automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puţin 2% metan (CH4) în aer” din Ordinul ANRE nr. 5/2009?

#44
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Gata, au si venit sa-l monteze.  Acesta este http://www.emag.ro/d...8/pd/D3BNV3BBM/

E teapa mare cu detectoarele astea, l-a montat pe teava care duce spre aragaz, daca se sparge  coloana n,are nici un rost asta.
Chiar si omul care a facut instalarea  zicea ca sunt cam degeaba senzorii astia .

( Nu stiu de ce dar am impresia ca a fost teapa cu teava de gaz sparta, cred ca s-a inteles adminul cu firma privata sa bage senzori d,astia ca sa mai faca un ban si ei...)

Edited by robert8197, 11 November 2016 - 15:28.


#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 robert8197, on 11 noiembrie 2016 - 15:27, said:

Gata, au si venit sa-l monteze.  Acesta este http://www.emag.ro/d...8/pd/D3BNV3BBM/

E teapa mare cu detectoarele astea, l-a montat pe teava care duce spre aragaz, daca se sparge  coloana n,are nici un rost asta.
Chiar si omul care a facut instalarea  zicea ca sunt cam degeaba senzorii astia .

( Nu stiu de ce dar am impresia ca a fost teapa cu teava de gaz sparta, cred ca s-a inteles adminul cu firma privata sa bage senzori d,astia ca sa mai faca un ban si ei...)

exact ce spuneam si eu mai devreme, e aiurea sa pui asa ceva in apartamentele racordate la instalatia comuna de gaz a blocului...
hai, ca un detector de gaz e bun la casa omului, chiar si fara electrovalva, cu conditia sa fie cineva acasa in permanenta. cum asa ceva nu prea se intampla in majoritatea locuintelor...
dar nici invers nu cred ca se poate/exista, adica o electrovalva la intrarea tevii de gaz in bloc, la care sa cuplezi (dar cum oare ?) cablurile tuturor detectoarelor instalate in apartamentele din bloc...

LE : tie pana la urma ce ti-au montat, detector si electrovalva sau doar detector (ala din poza, adica) ?

ia uite ce spune cineva despre acel model de detector, chiar pe emag

"Testat pe "banc" inainte de montaj. Alimentat la 220v, lasat 10 min la incalzire, pana la stingerea ledului 2. Deschis ochiul mare de la aragaz fara flacara. Pozitionat dispozitivul cam la nivelul narilor subsemnatului, langa aragaz. Lasat inca un minut dupa ce am simtit miros. Apoi l-am apropiat usor de ochiul deschis, pana la cca 20 cm. Mentinut cca 1 min. Nimic. N-am fost curios sa vad daca piuie daca il apropii pana unde apropii chibritul, scopul nu-i sa semnalizeze gazul dupa explozie. Pus inapoi frumusel in cutie. Cu tot respectul pentru producator, cred ca transferul aerului in interior e greoi, chiar daca o fi avand componente bune. Ultima etapa: purcedere la cautarea unui alt device."

Edited by corinadaniela, 11 November 2016 - 15:49.


#46
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 corinadaniela, on 11 noiembrie 2016 - 12:03, said:

uite, vecinul de langa mine s-a trezit ca idiotii aia de la distrigaz, cu care avea contract..
Aia sint de la distrigaz confort , adica teoretic alta firma . Da , sint niste incapabili , am gasit in urma lor instalatii varza .
" elev " logic ca nu inseamna nimic , asa a iesit la tipar . Corect este " elv " si se refera la electrovalva .
Da , sint senzori mai selectivi , dar nu pot spune pina unde ..
Ideea cu o elv la intrare in bloc , s-a incercat si n-a dat rezultate . Tehnic se poate , practic , din cauza utilizatorilor , nu .

 Mircel, on 11 noiembrie 2016 - 13:31, said:

În descrierea unui detector scrie „Nivel de alarmare: 2 % LIE (limita inferioară de explozie).
Este totuna cu cerința „montarea detectoarelor automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puțin 2% metan (CH4) în aer” din Ordinul ANRE nr. 5/2009?
eu zic ca da .

 robert8197, on 11 noiembrie 2016 - 15:27, said:

Gata, au si venit sa-l monteze......
( Nu stiu de ce dar am impresia ca a fost teapa cu teava de gaz sparta, cred ca s-a inteles adminul cu firma privata sa bage senzori d,astia ca sa mai faca un ban si ei...)
O poza ?
Decit sa acuzati administratorul , contactati firma si vedeti actele . Asa veti intelege ca este obligatoriu .

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 maximg, on 11 noiembrie 2016 - 15:53, said:

Aia sint de la distrigaz confort , adica teoretic alta firma . Da , sint niste incapabili , am gasit in urma lor instalatii varza .
" elev " logic ca nu inseamna nimic , asa a iesit la tipar . Corect este " elv " si se refera la electrovalva .
Da , sint senzori mai selectivi , dar nu pot spune pina unde ..
Ideea cu o elv la intrare in bloc , s-a incercat si n-a dat rezultate . Tehnic se poate , practic , din cauza utilizatorilor , nu .

eu zic ca da .

O poza ?
Decit sa acuzati administratorul , contactati firma si vedeti actele . Asa veti intelege ca este obligatoriu .

bun, pot sa inteleg ca un astfel de sistem e de nepretuit in salvarea vietilor si prevenirea pagubelor materiale
insa in cazul concret al consumatorilor racordati la instalatia comuna a blocului, treaba asta e fara cap. exact cum spune si initiatorul, degeaba iti pune electrovalva pe teava care duce spre consumator, daca se fisureaza pe undeva la imbinare (teu) sau coloana verticala. n-are cine sa opreasca gazul exact in locuinta unde are loc scurgerea de gaze descrisa mai sus.
ar trebui finantata de undeva contorizarea individuala (instalatie, manopera, proiect, avize si ce-o mai fi), ca instalatia modificata si contorul raman in bloc, devin parte din instalatia de distribuire a gazului in bloc, nu pleaca nimeni cu tevile, contoarele si electrovalvele daca vinde apartamentul..;  si abia atunci se pot pune electrovalvele acolo unde e locul si rostul lor...

stai, ca de la 1 ianuarie incepe nebunia cu repartitoarele de caldura obligatorii, alta tampenie, alte firme care isi vor umple buzunarele...

Edited by corinadaniela, 11 November 2016 - 16:02.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 19.09.2005
cum adica repartitoare obligatori?

#49
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 corinadaniela, on 11 noiembrie 2016 - 16:00, said:

.......
ar trebui finantata de undeva contorizarea individuala (instalatie, manopera, proiect, avize si ce-o mai fi)......
Hai sa izolam blocurile pe bani publici , sa contorizam pe bani publici ...va intreb si eu ...Astia de bloc trebuie sa traiasca doar din pomeni ? Dupa ce ca n-au nimic de facut si intretinerea la un ap , este minimala , mai vor si pomeni ?
Pot sa fac si eu o lista de dorinte ? ( stau la curte )

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 19.09.2005

 maximg, on 11 noiembrie 2016 - 16:05, said:

Hai sa izolam blocurile pe bani publici , sa contorizam pe bani publici ...va intreb si eu ...Astia de bloc trebuie sa traiasca doar din pomeni ? Dupa ce ca n-au nimic de facut si intretinerea la un ap , este minimala , mai vor si pomeni ?
Pot sa fac si eu o lista de dorinte ? ( stau la curte )

Aha, te deranjeaza aia care stau la bloc?

Pe mine ma amuza aia care stau la curte si cred ca strada e a lor.

Edited by arg, 11 November 2016 - 16:09.


#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 maximg, on 11 noiembrie 2016 - 16:05, said:

Hai sa izolam blocurile pe bani publici , sa contorizam pe bani publici ...va intreb si eu ...Astia de bloc trebuie sa traiasca doar din pomeni ? Dupa ce ca n-au nimic de facut si intretinerea la un ap , este minimala , mai vor si pomeni ?
Pot sa fac si eu o lista de dorinte ? ( stau la curte )

nu la asta ma gandeam, ci la o finantare pentru executia lucrarii, urmand ca beneficiarii sa achite in rate lunare suportabile, care sa nu-i lase cu buzunarele goale pe cei mai putini norocosi - pensionari cu pensie mica, sau persoane in varsta ramase singure dupa decesul partenerului de viata, familii cu un singur salariu si o droaie de copii, samd. shit happens, unii o duceau decent pana nu demult, ca sa treaca acum prin socul pierderii locului de munca, executare silita pentru neplata ratelor la banca sau ifn-uri.

uite, eu am locuit pana acum 3 ani intr-un bloc pe care primaria l-a reabilitat termic gratuit, cu fonduri europene, au folosit niste materiale si tehnologii mai bune decat clasica acoperire cu "scartzaietoare".
eu nu mi-as fi putut permite sa scot atatia bani din buzunar, deodata, sa platesc toata lucrarea, nu-mi permiteam nici macar sa platesc toata suma pe loc pentru modernizarea balconului cu termopan (de sus pana jos). si asta in conditiile in care ne intrau doua salarii decente in casa (dar plateam si o rata la banca).
pentru ca atunci cand iti faci pe cont propriu o modernizare, imbunatatire, nici-o firma nu te lasa sa platesti in rate timp de un an. toti vor plata unui avans si restul la finalizarea lucrarii.

chiar aseara spuneau la stiri ca exista fonduri si pentru reabilitarea termica a caselor, dar e un hatis legislativ incat cu greu il descurci si razbesti sa iesi la lumina.

Edited by corinadaniela, 11 November 2016 - 16:18.


#52
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Aici  poza.  http://imgur.com/a/bYh8o

Si senzorul este sus  , pe coloana de gaz, la 20 cm de tavan.

(robinetul ala glaben este pus de mine dupa ce am cumparat casa )

P.S , E buna lucrarea?

Edited by robert8197, 11 November 2016 - 17:01.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 19.09.2005
iei calti cu pasta verde......
@maximg este voie la gaze cu calti si pasta verde?

Edited by arg, 11 November 2016 - 17:06.


#54
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
A pus canepa si o pasta verde, dar de unde ai stiut ? ca parca nu se vede in poza pasta verde.

 arg, on 11 noiembrie 2016 - 17:05, said:

iei calti cu pasta verde......
@maximg este voie la gaze cu calti si pasta verde?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate