Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lucrare dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca te intereaeaza partea eatetica, ar trebui sa imbraci fiecare dinte separat.

View Postmaximg, on 03 noiembrie 2016 - 20:56, said:

m-am ales cu lucrarea care a depasit 21 de ani

Faptul ca arata ok la exterioe dupa 21 de ani, nu inseamna ca e ok si pe deseaubt. O lucrare se schimba dupa 8-10 ani, pentru ca organismul imbatraneate si lucrarea nu mai e bine adaptata. Dupa 20 de ani deja exista riscul ca in loc de o noua lucrare sa te alegi cu o proteza.

#38
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Eu nu mai pot imbraca fiecare dinte separate dupa cum bine vezi in poza atasata , poate te referi la  dintii de pe maxilar!

#39
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbarbosa, on 04 noiembrie 2016 - 07:59, said:

Daca te intereaeaza partea eatetica, ar trebui sa imbraci fiecare dinte separat.



Faptul ca arata ok la exterioe dupa 21 de ani, nu inseamna ca e ok si pe deseaubt. O lucrare se schimba dupa 8-10 ani, pentru ca organismul imbatraneate si lucrarea nu mai e bine adaptata. Dupa 20 de ani deja exista riscul ca in loc de o noua lucrare sa te alegi cu o proteza.

aia iam zis si eu dar pare batut in cap, pe la 17 ani mia pilit 2 dinti necariati pt a acoperi lipsa unuia, dupa zece ani nu am mai avut niciunul!!! de atunci nu mai accept sa mi se pileasca dinti

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postaazz, on 04 noiembrie 2016 - 09:26, said:

aia iam zis si eu dar pare batut in cap, pe la 17 ani mia pilit 2 dinti necariati pt a acoperi lipsa unuia, dupa zece ani nu am mai avut niciunul!!! de atunci nu mai accept sa mi se pileasca dinti

Alternativa este cu implaturi, iar astea nu sunt accesibile oricui.

#41
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Alternativa mai ieftina e sa mergi la dentist si cand nu te doare nimic. In felul asta ai o sansa in plus sa nu ajungi la extractie.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cu sau fara vizite regulate la medicul stomatolog, dinti tot se degradeaza si sunt necesare lucrari protetice.

Ma refer in special la bruxism, scrasnitul din dinti unde nu ajuta nimic.

Edited by arg, 04 November 2016 - 10:25.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
prin alte tari unde exista asigurari stomatologice obliga pacientii sa se prezinte la controale regulate dealtfel se anuleaza asigurarea si astfel eventuale probleme sunt prinse intr-o faza incipienta. asigurarile sunt incantate ca-i mult mai ieftin sa tratezi o cariuta decat daca ajunge dupa cativa ani cand nu se mai poate si sunt necesare tratamente de amploare costisitoare, iar pacientul are dantura mai sanatoasa. nu inseamna ca oricine acolo are dantura super, dar media e mult peste ce-i la noi.

#44
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Perfect adevarat !!! daca faceam vizite regulate la dentist din timp , asta insemnand  din liceu/facultate  in mod sigur nu ajungeam aici.Tine de educatia medicala precara a Romanului in general ...ca de  am capatat si fobia asta ca ne ducem  in spital/cabinet si in loc sa ne facem bine constatam ca am mai contactat si cateva bacterii periculoase si nu in ultimul rand tine si de buget !!! Cabinetele stomatologice bune sunt si au fost dintotdeauna  scumpe !!

Edited by Rinzler300, 04 November 2016 - 11:29.


#45
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
De mic am fost la dentişti dar până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat !

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si cine a sustinut contrarul?

exista legatura clara intre igiena bucala si carii, dar nu inseamna ca toti cei care au probleme cu dintii nu se spala pe dinti si cei care au dantura buna se omoara cu igiena. legatura nu-i chiar asa stransa.

#47
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Una e sa freci dintii si cu totul altceva e sa te speli pe dinti.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt persoane care au dinti mici, cu smaltul moale si care au prostul obicei de a-si freca dinti uni de alti.
Cariile intre dinti si la baza lor nu se fac din scrasnit dinti, dar nici plombele nu stau.

Edited by arg, 04 November 2016 - 17:32.


#49
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Haideti va  rog sa incheiem tot acest circ penibil , am cerut niste sfaturi sincere si s-a ajuns sa fiu jignit ca sunt nespalat !!

   Rog un moderator sa inchida acest thread!!   Va multumesc!!

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRinzler300, on 04 noiembrie 2016 - 18:13, said:

Haideti va  rog sa incheiem tot acest circ penibil , am cerut niste sfaturi sincere si s-a ajuns sa fiu jignit ca sunt nespalat !!

   Rog un moderator sa inchida acest thread!!   Va multumesc!!
Stai linistit ca daca au norocul o sa ajunga si ei la vatsta fara dinti si sa lase 5pensi pentru o lucrare.
Toti dinti se strica in cele din urma, la uni mai repede, la alti mai incet.

Edited by arg, 04 November 2016 - 18:58.


#51
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostRinzler300, on 04 noiembrie 2016 - 18:13, said:

Haideti va  rog sa incheiem tot acest circ penibil , am cerut niste sfaturi sincere si s-a ajuns sa fiu jignit ca sunt nespalat !!

                               Rog un moderator sa inchida acest thread!!   Va multumesc!!

Eu vorbeam la modul general despre cei care doar au impresia ca se spala corect pe dinti. Nu despre tine in special. Iar strict la subiect, si eu recomand sa faci lucrarea din cel putin doua bucati.

#52
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbarbosa, on 04 noiembrie 2016 - 07:59, said:

Daca te intereaeaza partea eatetica, ar trebui sa imbraci fiecare dinte separat.



Faptul ca arata ok la exterioe dupa 21 de ani, nu inseamna ca e ok si pe deseaubt. O lucrare se schimba dupa 8-10 ani, pentru ca organismul imbatraneate si lucrarea nu mai e bine adaptata. Dupa 20 de ani deja exista riscul ca in loc de o noua lucrare sa te alegi cu o proteza.
Nu prea are logica !
Eu am precizat ca gingiile se retrag , sau poat apare chestii estetice , dar lucrarea rezista perfect . Atita timp cit este bine facuta , lipita bine , nu vad ce probleme sa apara . Dintii sint morti de atita timp , asa ca si daca schimbam lucrarea , nu aveam dse sa " descopar " , ba poate faceam mai rau .
...si sper ca anul viitor sa fac o" redecorare" dar costurile sint naucitoare , si asta este un motiv clar de aminare , mai ales in lipsa unei necesitati .

#53
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Are perfecta logica. Crezi ca un dinte mort nu se poate caria? Gresesti. Lucrarea poate arata perfect la prima vedere. Dar odata cu imbatranirea se retrage gingia, se retrage osul si apar spatii intre lucrare si ginggie. Iar o bacterie nu are nevoie de mult spatiu. Iar un dinte se poate caria, se poate macina foarte bine si sub o lucrare care nu il inchide etans de exterior. Nu stiu sa eplic mai simplu de atat.

Scuze pentru literele lipsa. Scriu de pe telefin cu un puradel calare pe mine.

#54
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View PostFane, on 04 noiembrie 2016 - 17:09, said:

si cine a sustinut contrarul?

exista legatura clara intre igiena bucala si carii, dar nu inseamna ca toti cei care au probleme cu dintii nu se spala pe dinti si cei care au dantura buna se omoara cu igiena. legatura nu-i chiar asa stransa.

in cazul meu toate problemele cu carile sau stopat dupa ce am inceput sa ma spal dupa fiecare masa, cred ca mai pot fi si alte cauze dar cred ca in peste 90% din cazuri igiena le-ar stopa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate