Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Lucrare dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Buna Ziua.

Am si eu o intrebare .

Pentru dintii de sus care sunt cam putini am efectuat un tratament prin care s-au scos nervii + sigilare pe fiecare dinte.
M-am hotarat sa fac lucrare care sa acopere practic toata partea de sus , pentru lucrare am ales sa fie din Portelan (inclusive partea de interior) pe schelet Chrom-Nichel.
Acum problema care ma macina :    Medicul stomatolog mi-a recomandat ca lucrarea sa fie  din 2 bucati mari stanga/dreapta.

Cum este mai bine ? ca lucrarea sa contina 2 bucati ? sau sa fie  o singura bucata care practic sa acopere tot gen "potcoava" ?? ma gandesc ca  daca este facuta din 2 bucati nu va rezista in timp , altii mi-au spus ca daca nu este o singura bucata se poate aseza mai bine lucrarea pe fiecare dinte.

Ce ma sfatuti sa aleg ? intreaga sau din bucati lucrarea ?

Am atasat si o poza cu dantura.


  Va multumesc !!

Attached Files



#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cred ca o bucata ar fi mai ok, mai trainic

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De ce nu ramai tu la Forduri Ka?Ne sutor ultra crepidam
Daca e din doua bucati si,pe viitor ai probleme la vreun dinte,se scoate doar o jumatate de lucrare ,nu toata

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai in logica asta sa o faca din 3 bucati
Una pe fata si doua laterale

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da,exista o logica in fiecare meserie.Ce chestie!
Aia cu asezatul pe dinti e vrajeala.Nu mai asculta de "altii"daca nu-s de specialitate

Edited by daniMMM, 03 November 2016 - 17:35.


#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Dintr-o singura bucata ar fi mai ok din punct de vedere al rezistentei....mai ales ca din ce se observa in poză,bonturile sunt cam scurte.

Edited by missionnad, 03 November 2016 - 17:41.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postpetre69, on 03 noiembrie 2016 - 17:30, said:

Pai in logica asta sa o faca din 3 bucati
Una pe fata si doua laterale

Medicul vede ce si cum e in gura,nu noi online,dar recomandarea este buna

#8
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Deci sa fac din doua bucati ! E nasol ca n-am vreo cunostinta in domeniu care sa ma sfatuiasca cumva!!!!! Nu stiu ce sa fac!!!

Medicul recomanda insa s-ar putea sa fie spre castigul lui , in viitorul foarte apropiat ca daca tine  vreo 1-2 ani lui ii convine ca ma stoarce de bani dar eu vreau sa ma tina cat mai mult undeva pe la vreo 10 ani.
Din acest motiv intreb!!! cum ar fi mai bine , doctorul  spune din 2 mari bucati care se intalnesc in partea frontala.

Edited by Rinzler300, 03 November 2016 - 18:01.


#9
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Pai dezavantajul la cea dintr-o bucata gen "potcoava" mi-a spus ca daca  pe viitor voi avea probleme la vreun dinte  se da jos doar acea bucata!! dar cum ramane cu rezistenta in timp!!!! el mi-a comunicat sa nu-mi fac griji ca va rezista ca am suficienti dinti in fata!!! oare sa-l cred ???

Ma deranjat foarte tare ca de la inceput I-am spus ca vreau lucrare de jur împrejur!! insa atunci cand mi-a luat amprenta nu mi-a spus cum va proceda adica  ca va fi lucrarea din 2 bucati , eu n-am stiut de treaba asta decat azi cand m-am dus si am vazut ca-mi face proba cu doua elemente !!!

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai sa inteleg ca la partea de sus nu mai ai si niste masele ?
Sau ai doar dintii din fata

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
fiecare dinte separat, daca se creapa/ciobeste la un dinte o schimbi toata?spalate frate pe dinti dupa fiecare masa!

#12
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Stai linistit omule ce se vede pe buze  e rezultatul ramas de la amprenta ca mi-a dat cu o solutie galbena peste acea  plastelina albastra!!! repede sariti!!!

Mai am si o masea in partea dreapta si o alta pe partea stanga.

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
tu nu te speli aproape deloc obligatoriu seara !

#14
Rinzler300

Rinzler300

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.11.2016
Pai nu m-am spalat acum cat mi-a pilit din dinti omule ca ma durut ingrozitor orice incercam sa mananc!!! ai trecut vreodata prin asa ceva ?? repede criticati!! stai linistit ca sunt rutinat sa ma spal pe dinti in fiecare seara dar acum cu  aceasta lucrare,  doar ma clatesc cu o apa de gura aquafresh!! insa nu suportam peria pe nici un dinte!!!

Edited by Rinzler300, 03 November 2016 - 18:40.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da-l drequ de spalat daca te doare , dupa ce iti trece ai tot timpul sa freci la ei si de 10 ori pe zi

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
mai intreaba si alt dentist, nu te baza doar pe unul.

Personal acum merg la o clinica cu 6-7 dentisti in total, fiecare cu o anumita expertiza (1 plombeaza,  1  detartrare etc)
Costa (mult) mai mult decat la un cabinet de cartier, dar stiu ca s-a facut tot posibilul pt dintii mei.

Nu mai am incredere in dentistii de apartament dupa ce unul mi-a scos un premolar fara sa fie nevoie.
Evident ca or fi si dentisti buni in cabinete mici, dar mai multe pareri nu strica, iar eu pe dintii mei nu mai risc !!!

Deci nu te apuca la cheltuieli mari pana nu esti sigur de cea mai buna cale.

Edited by sirgoofy, 03 November 2016 - 19:08.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si aia 6-7 dentisti specializati sunt proaspat absolventi care inca nu sunt suficient de siguri pe sine sa o ia pe cont propriu...

#18
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostRinzler300, on 03 noiembrie 2016 - 18:28, said:

Stai linistit omule ce se vede pe buze  e rezultatul ramas de la amprenta ca mi-a dat cu o solutie galbena peste acea  plastelina albastra!!! repede sariti!!!

Mai am si o masea in partea dreapta si o alta pe partea stanga.

View PostRinzler300, on 03 noiembrie 2016 - 18:39, said:

Pai nu m-am spalat acum cat mi-a pilit din dinti omule ca ma durut ingrozitor orice incercam sa mananc!!! ai trecut vreodata prin asa ceva ?? repede criticati!! stai linistit ca sunt rutinat sa ma spal pe dinti in fiecare seara dar acum cu  aceasta lucrare,  doar ma clatesc cu o apa de gura aquafresh!! insa nu suportam peria pe nici un dinte!!!

Vezi ce patesti daca iti pui poze pe SP cu ce probleme medicale ai? Acu` dai explicatii. Sunt curios  ce comentarii ar fi fost daca te-ai fi plans de hemoroizi si ai fi exemplificat tot cu poze.

Edited by dicdobre, 03 November 2016 - 19:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate