Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Programel de logat erori

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

stiti, atunci cand computerul face ceva ce nu trebuie - i.e. blocare din senin etc - ne ducem in mod normal, in Event Viewer.
insa si acest program parte din windows, este uneori cam vag.

exista vreun program - freeware daca e posibil - care sa fie un log pt erori, crashuri dar mai explicit in detalii, mai elaborat etc ?

eram pe noul meu sistem, si deodata, in timp ce eram intr-un meci de sc2 (din fericire, solo, vs AI), ecranul s-a inchis - imi zice "no signal" (cum fac LCDurile astea), desi HDD-ul continua sa functioneze, iar volumul se aude normal in casti
am restartat monitorul - dar tot "no signal"

un reboot a trecut de eroare, iar in Event Viewer, exact la ora si minutul cand ecranul s-a stins, am doua erori

1) eroare DistributedCOM, event ID 10016
textul:

Quote

The application-specific permission settings do not grant Local Activation permission for the COM Server application with CLSID
{8D8F4F83-3594-4F07-8369-FC3C3CAE4919}
and APPID
{F72671A9-012C-4725-9D2F-2A4D32D65169}
to the user NT AUTHORITY\SYSTEM SID (S-1-5-18) from address LocalHost (Using LRPC) running in the application container Unavailable SID (Unavailable). This security permission can be modified using the Component Services administrative tool.

2) Security-SPP, Event ID: 8198, cu textul:

Quote

License Activation (slui.exe) failed with the following error code:
hr=0x803F7001
Command-line arguments:
RuleId=31e71c49-8da7-4a2f-ad92-45d98a1c79ba;Action=AutoActivate;AppId=55c92734-d682-4d71-983e-d6ec3f16059f;SkuId=4de7cb65-cdf1-4de9-8ae8-e3cce27b9f2c;NotificationInterval=1440;Trigger=UserLogon;SessionId=1


Precizez ca momentan am windows 10 proffesional pe 64 biti, dar am instalat fara sa adaug si licenta - o asta o fac maine sau poimaine, cand imi ajunge (probabil asta inseamna eroarea nr. 2).
Ar fi putut vreuna sa imi provoace pierderea semnalului video ?

De asta caut un soft care sa ofere o logare mai explicita asupra erorilor si a ce se intampla cand are loc un asemenea eveniment. Voi ce soft recomandati sau stiti?

Editat de pinguinul666, 31 octombrie 2016 - 19:55.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu as folosi syslog http://www.windowsne...erver-2012.html deoarece protocolul de comunicare e standardizat, deci functioneaza si pe alte platforme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate